Jump to content

E90 320i Consum Mare de Benzina !


NickyE90

Recommended Posts

Salut, am achizitionat recent un 320i 2006 cu 300k de km. Mi-a placut extrem de mult cu un interior destul de unicat si alegerea mea a fost mult prea subiectiva. Sunt hotarat sa ajung cu ea in 2030 la 500k de km tipla.

 

Problema e ca am observat ca ii cam curge ulei din motor sau baie, franele sunt ciudate adica daca apas pe ea in prima faza e tare apoi dupa un sfert de cursa se inmoaie si apoi spre sfarsit se intareste, Pilotul automat merge doar in a 4-a si atunci se dezactiveaza dupa 2 km singur, scoate fum ca la nebuni un fel de abur care miroase a gaze ne-arse, trage lin prea lin, ma gandesc ca pierde putere.

 

1) In primul rand ma gandesc serios sa desfac motorul sa inlocuiesc absolut tot legat de garnituri si semeringuri, sa cercetez segmentii,bielele, axul si pistoanele precum si blocul motor (fisuri,masuratori la cilindru si poate o frezare la nivel). Credeti ca daca folosesc produse premium va afecta in vreun fel motorul? il va debalansa sau cumva risc sa il pierd in cateva mii de km?

Stiti un mecanic din constanta bun pe benzinare?

 

Mentionez ca imi consuma 17L cand merg accelerat si vreo 14L la pasiv.

Credeti ca inainte sa incep cu motorul sa ii fac un test de compresie sau un test legat de sistemul de aspirare aer?

Astept pareri si povesti cu experienta voastra legata de consum sau segmentare...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

test de compresie clar inainte sa desfaci motorul,daca iese bine schimba doar semeringurile de la supape fara sa mai dai jos chiulasa.

verifica pompa de vacum ca daca scapa ulei in ea ajunge in tulumba de la pompa de frana, poate este de acolo ca ai probleme cu frana.

consum mare am avut si eu si a fost din sonda lambda de dupa catalizator, astea se schimba dupa 150 mii km, asa mi-au zis atunci la service.

in rest ca da ulei pe la motor este ceva normal, am schimbat pana acum aproape toate garniturile si semeringurile posibile, pe la vanosuri,pompa vacum,suport filtru ulei,termoflot,capac motor odata cu semeringuri supape,baie ulei,la fulie vibrochen,cutie viteza cel spre cardan+semering timonerie,reconditionat caseta directie ca dadea ulei prin capete. acum urmeaza pompa de la servo sa o dau jos ca da pe la semeringul de la fulie dar sa se mai incalzeasca afara.

plus alte probleme marunte dar multe.

o sa vezi ca nu o sa te lase sa te plictisesti deloc :D

sa o stapanesti sanatos :thumbsup:

Edited by cabron
Link to comment
Share on other sites

Salut, am achizitionat recent un 320i 2006 cu 300k de km. Mi-a placut extrem de mult cu un interior destul de unicat si alegerea mea a fost mult prea subiectiva. Sunt hotarat sa ajung cu ea in 2030 la 500k de km tipla.

 

Sa fiu in locul tau as schimba acel motor cu altul mai tinerel in km (sau cel mai tinerel care il gasesti de banii cei mai multi care iti permiti sa dai pe un motor pe benzina cu, care vrei sa duci masina aceea, 2030.. zici.. :) ).

Adica sa iei alt motor cu garantie.

 

Ca, sa il repari si sa nu iasa/tina.. este cel mai probabil.

(Bagi bani in mecanicul cel mai ieftin care il vei gasi..)

 

Eu am un diesel de 8 (opt) ani si il simt ca nu mai e ce a fost de la 240k la 440k..

De benzina.. no comment.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.