Jump to content

Tremurat


Recommended Posts

Salut! Dețin un seria 3 e90 din 2009. De curând i-am schimbat distributia, am verificat și volanta + ambreiaj și sunt bune, volanta nu are joc și ambreiajul este bun. Mașina are o mica problema, la plecare de pe loc ĂŽmi tremura mașina, se simte pe undeva pe la jumate. Am schimbat tampoanele de la cutie și 2 zile nu ai mai fĂŁcut, dupĂŁ a ĂŽnceput iar sa tremure când plec cu ea de pe loc... Nu pot sa ĂŽmi dau seama de la ce ar putra avea. Atunci când se ĂŽncĂŁlzește motorul nu mai tremura asa tare.

 

Am verificat urmĂŁtoarele.

Tampoane cutie + schimbate.

Injectoarele au corecțiile foarte bune.

Edited by stefanel
Link to comment
Share on other sites

Am patit la E60 exact asa ceva. Acelasi comortament. De vina era ambreajul care de la plecari usoare de pe loc s-a "ovalizat". La ochi nu se vede nimic.

 

Eu, ca ma gandeam ca tot il voi schimba, am incercat 4-5 plecari de pe loc cu a 5-a, ambreajul a patinat destul de mult si s-a "polizat"

 

Nu a mai facut de atunci. Am vandut masina la 160k km cu ambreajul original.

Link to comment
Share on other sites

Am patit la E60 exact asa ceva. Acelasi comortament. De vina era ambreajul care de la plecari usoare de pe loc s-a "ovalizat". La ochi nu se vede nimic.

 

Eu, ca ma gandeam ca tot il voi schimba, am incercat 4-5 plecari de pe loc cu a 5-a, ambreajul a patinat destul de mult si s-a "polizat"

 

Nu a mai facut de atunci. Am vandut masina la 160k km cu ambreajul original.

 

Ambreiajul era super ok, nu patineazĂŁ deloc.

Link to comment
Share on other sites

Nu are legatura cu patinatul ambreajului ci cu faptul ca e uzat neuniform si de aici tremuratul la rece.

 

Am patit, nu zic povesti de gura sobei de la un mecanic bratran... Mi-a tremurat vreun an pana cand am rezolvat=o cum am scris mai sus

Link to comment
Share on other sites

Salut! Dețin un seria 3 e90 din 2009. De curând i-am schimbat distributia, am verificat și volanta + ambreiaj și sunt bune, volanta nu are joc și ambreiajul este bun. Mașina are o mica problema, la plecare de pe loc ĂŽmi tremura mașina, se simte pe undeva pe la jumate. Am schimbat tampoanele de la cutie și 2 zile nu ai mai fĂŁcut, dupĂŁ a ĂŽnceput iar sa tremure când plec cu ea de pe loc... Nu pot sa ĂŽmi dau seama de la ce ar putra avea. Atunci când se ĂŽncĂŁlzește motorul nu mai tremura asa tare.

 

Am verificat urmĂŁtoarele.

Tampoane cutie + schimbate.

Injectoarele au corecțiile foarte bune.

Am aceleasi simptome si initial credeam ca e flansa cardan, dupa ce a condus masina mecanicul meu a zis ca e sigur de la placa de presiune (eu inca n-am schimbat nimic dar urmeaza).Cu cat e mai cald ambreiajul cu atat mai tare face..acum spre ex in sezonul rece face dupa ce merg mult prin oras.

Edited by Exilong999999
Link to comment
Share on other sites

Am aceleasi simptome si initial credeam ca e flansa cardan, dupa ce a condus masina mecanicul meu a zis ca e sigur de la placa de presiune (eu inca n-am schimbat nimic dar urmeaza).Cu cat e mai cald ambreiajul cu atat mai tare face..acum spre ex in sezonul rece face dupa ce merg mult prin oras.

 

La mine la cald nu mai face deloc, doar la rece atât.

Link to comment
Share on other sites

Cauta metoda lui Bala, tremura si la mn la rece pana se incalzea..dupa ce am patinat ambreiaju merge fara probleme..are cam o luna de cand nu a mai facut

Cum a zis si WIN dar cu alt sens, ce a facut Bala, nu e reparatie. ..Uniformizarea discului ambreiaj nu este reparatie; e tocirea lui pentru un volant cu joc permanent in bucsa centrala!

E o incercare in a "invinge" o cauza..

Cauza nu e eliminata..

Nu va imbatati cu apa rece, ca s-ar putea sa va coste mai mult candva..

 

Desigur, respect ce a explicat Bala!

Se poate! Dar NU se repara.

 

Asa pot sa zic si eu despre topicul meu ca are un efect asupra aceleiasi probleme:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/190298-vrei-sa-prelungesti-viata-volantului-un-mic-diy/page__p__2523096#entry2523096

 

Topicul meu in schimb e mai putin invaziv si "daunator" as zice.

E o eroare de proiectare a lor.. si care oricand se poate corecta/reveni prin cumpararea unei valve CDV noua sau SH..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Hai ca ma bag si eu in seama, pateam fix la fel, dar nu dupa ce am schimbat distributia, ci si inainte de asta. Mi se parea ca da sa moara motorul si se scutura puternic cand plecam de pe loc, trebuia sa o turez un pic mai tare. Cand am schimbat distributia, la fel am verificat volantul si ambreiajul si erau in regula, fusesera schimbate pe original in trecut oricum, desi masina are sub 200k.

 

In fine, am inlocuit turbina, care avea joc, si nu mai face asa. Stiu ca turbina intra mai de sus, iar cand pleci de pe loc usor nu o turezi chiar cat sa intre semnificativ in actiune, de asta nu sunt nici eu sigur de explicatie.

Totusi daca ai verificat si turbina si e ok, cel mai probabil e volantul. La fost masina, un E39, facea la fel si doar dupa ce am schimbat volantul si ambreiajul am scapat.

Daca dai un search pe goolge dupa "BMW vibratii la plecarea de pe loc" http://letmegooglethat.com/?q=BMW+vibratii+la+plecarea+de+pe+loc , vezi ca e o problema atat de comuna, dar totusi cu o cauza atat de misterioasa :))

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.