Jump to content

BMW F10 Nichel geam


pmv95

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

Dețin un f10 și aș vrea sĂŁ știu dacĂŁ existĂŁ solutii de curĂŁțare care chiar au dat randament pentru curĂŁțarea nichelului de la geam ( portierĂŁ ) . Am citit pe internet tot felul de soluții, dar aș vrea sĂŁ știu dacĂŁ existĂŁ ceva. MĂŁ gândeam cĂŁ un polish ar fi una din solutii .

 

Atașez o pozĂŁ cu problema ĂŽn cauzĂŁ, mersi !

post-99889-0-24160000-1610970101_thumb.jpg

Edited by pmv95
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

Dețin un f10 și aș vrea sĂŁ știu dacĂŁ existĂŁ solutii de curĂŁțare care chiar au dat randament pentru curĂŁțarea nichelului de la geam ( portierĂŁ ) . Am citit pe internet tot felul de soluții, dar aș vrea sĂŁ știu dacĂŁ existĂŁ ceva. MĂŁ gândeam cĂŁ un polish ar fi una din solutii .

 

Atașez o pozĂŁ cu problema ĂŽn cauzĂŁ, mersi !

 

Daca te referi la faptul ca acel ornament cromat s-a albit/decolorat, nu ai ce sa ii faci. Este de la solutiile acide de la spalatorii si desigur si calitatea lui care este una slaba.

Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la faptul ca acel ornament cromat s-a albit/decolorat, nu ai ce sa ii faci. Este de la solutiile acide de la spalatorii si desigur si calitatea lui care este una slaba.

 

 

Am sĂŁ-i fac o pozĂŁ și am sĂŁ ĂŽți arĂŁt cu exactitate despre ce vorbesc. Este destul de scump totuși sĂŁ dau 600 de lei / portierĂŁ, mai bine ĂŽi bag colant.

Link to comment
Share on other sites

Am sĂŁ-i fac o pozĂŁ și am sĂŁ ĂŽți arĂŁt cu exactitate despre ce vorbesc. Este destul de scump totuși sĂŁ dau 600 de lei / portierĂŁ, mai bine ĂŽi bag colant.

 

 

Cam așa aratĂŁ , am vĂŁzut pe youtube, la cineva, a colantat in negru, dacĂŁ nu am ce sĂŁ-i fac, apelez la aceastĂŁ variantĂŁ,mai bine negru decât sĂŁ le vĂŁd așa

post-99889-0-23913100-1610982104_thumb.jpg

post-99889-0-66618400-1610982112_thumb.jpg

post-99889-0-96160600-1610982120_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Poți ĂŽnlocui trimul dacĂŁ vrei lookul original, sau poți colanta negru lucios, sĂŁ arate a shadowline.

Observând cĂŁ ești preocupat de estetic, și presupunând mașina ta e cea din fotografii, nu pot sĂŁ nu observ tipsul de eșapament afumat grav.

Personal, mi-aș face griji mai degrabĂŁ din cauza lui, cĂŁci mașina probabil are probleme tehnice de scoate fum, și cel mai probabil ĂŽi lipsește DPF-ul.

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Poți ĂŽnlocui trimul dacĂŁ vrei lookul original, sau poți colanta negru lucios, sĂŁ arate a shadowline.

Observând cĂŁ ești preocupat de estetic, și presupunând mașina ta e cea din fotografii, nu pot sĂŁ nu observ tipsul de eșapament afumat grav.

Personal, mi-aș face griji mai degrabĂŁ din cauza lui, cĂŁci mașina probabil are probleme tehnice de scoate fum, și cel mai probabil ĂŽi lipsește DPF-ul.

 

 

Mașina respectivĂŁ e de atentie, nu este mașina mea. A mea este in regula din toate punctele de vedere + dpf-ul , care cu siguranta este la locul sĂŁu. N-am avut o pozĂŁ cu mașina și am zis sĂŁ caut una repede de pe net.

Link to comment
Share on other sites

Cum spuneau si colegii calitatea ornamentelor e foarte proasta, mai ales in jurul geamului, se zgarie/matuieste foarte repede chiar si la masini mai putin uzate.

Cine si-a pus colant pentru asa ceva, are vreo recomandare? site/marca colant ?

 

 

DacĂŁ afli ceva, te rog sĂŁ imi scrii și mie. Sunt interesat de colantare și aș vrea sĂŁ aud cât mai multe pĂŁreri.

Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ afli ceva, te rog sĂŁ imi scrii și mie. Sunt interesat de colantare și aș vrea sĂŁ aud cât mai multe pĂŁreri.

 

Cred ca ceva de genul asta trebuie:

https://accesoriiautobrasov.ro/produs/lucios-negru-gls-l03/

 

 

Pad de 1" si autosol, apoi o protectie gen fusso coat de la soft99. Ies ca noi.

 

Eu nu mi-as polisha trimurile, masina e relativ noua, am doar niste zgarieturi fine

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Il scoti si gata, mai putin urmele de la lama de cutter :)).

Ce iti imaginezi ca ai "deteriora" prin polish? Probabil nu intelegi procesul de afirmi asa ceva. Dar na...fiecare cum il taie capul.

 

 

 

nu sunt expert in domeniu, dar cei pe care i-am intrebat daca se poate remedia aspectul trimurilor prin polish au zis ca nu.

Ceea ce ai scris tu despre pad de 1 si pasta aia de 30 de lei a mers la tine sau banuiesti ca merge?

Oricum, calitatea lor e deplorabila, ca dupa 3 4 ani sa se decoloreze. Alea de pe e3x arata bine si dupa 30 de ani.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Il scoti si gata, mai putin urmele de la lama de cutter :)).

Ce iti imaginezi ca ai "deteriora" prin polish? Probabil nu intelegi procesul de afirmi asa ceva. Dar na...fiecare cum il taie capul.

 

Adevarat nu prea inteleg procesul, ca de altfel nici atitudinea ta aroganta :getlost: . E un forum impartasim, pareri, experiente etc...nu o facem pe desteptii.

Pe de alta parte de trimuri colantate am mai auzit/vazut, insa de trimuri polisate nu.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

nu sunt expert in domeniu, dar cei pe care i-am intrebat daca se poate remedia aspectul trimurilor prin polish au zis ca nu.

Ceea ce ai scris tu despre pad de 1 si pasta aia de 30 de lei a mers la tine sau banuiesti ca merge?

Oricum, calitatea lor e deplorabila, ca dupa 3 4 ani sa se decoloreze. Alea de pe e3x arata bine si dupa 30 de ani.

Trimurile cromate ies ca noi prin metoda indicata de mine. Cu un pad de cutting de lana ies oglinda, nu vei mai avea aspectul mat.

Probabil ai inteles tu gresit, nu merg polishate trimurile de la shadow line, care nu sunt vopsite, iar culoarea aceea se obtine printr-un proces chimic. Acolo n-ai ce face, doar revopsire clasica.

Trimurile de crom le corectezi si cu Menzerna HC400 sau 3M FCP, fara probleme.

Bine, daca vorbim de metode "mioritice" cu polish la mana...sa uitam de tot.

Edited by Alexandru'
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Trimurile cromate ies ca noi prin metoda indicata de mine. Cu un pad de cutting de lana ies oglinda, nu vei mai avea aspectul mat.

Probabil ai inteles tu gresit, nu merg polishate trimurile de la shadow line, care nu sunt vopsite, iar culoarea aceea se obtine printr-un proces chimic. Acolo n-ai ce face, doar revopsire clasica.

Trimurile de crom le corectezi si cu Menzerna HC400 sau 3M FCP, fara probleme.

Bine, daca vorbim de metode "mioritice" cu polish la mana...sa uitam de tot.

 

Nu au apucat sa se matuiasca inca, am doar niste zgarieturi izolate dar destul de adanci, banuiesc ca de la caine.

O sa am in vedere metoda asta propusa de tine. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.