Jump to content

Termostat EGR


Recommended Posts

Salut. Am achiziționat termostatul de la Egr pentru a-l ĂŽnlocui pe cel vechi și vreau sa menționez ca am ĂŽncercat sa suflu pe cel nou și nu e ĂŽnchis perfect,iese puțin aer dar nu foarte mult.

 

Va rog dacĂŁ știe cineva sigur sĂŁ-mi zicĂŁ dacĂŁ este normal sau ma duc sĂŁ-mi dea altul? Eu am mai ĂŽntrebat câteva persoane și pĂŁrerile sunt ĂŽmpĂŁrțite. Uni zic ca e normal alții ca trebuie sa ma duc sĂŁ-mi dea altul.

Menționez ca temperatura la care l-am testat era de aprox. 21 grade deoarece eram ĂŽn casĂŁ când am suflat.

Edited by myhayx
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am achiziționat termostatul de la Egr pentru a-l ĂŽnlocui pe cel vechi și vreau sa menționez ca am ĂŽncercat sa suflu pe cel nou și nu e ĂŽnchis perfect,iese puțin aer dar nu foarte mult.

Ce marca ai luat?

De cine e facut?

Mahle parca e cel pus de bmw.

Eu habar nu am daca l-am incercat asa?

Trebuia?

Nu am vut probleme?

Dar eu am luat de la dealer.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ce marca ai luat?

De cine e facut?

Mahle parca e cel pus de bmw.

Eu habar nu am daca l-am incercat asa?

Trebuia?

Nu am vut probleme?

Dar eu am luat de la dealer.

 

Am luat MAHLE și pe el scrie BEHR.

 

Trebuia? Da pentru ca cel de pe mașinĂŁ e dus complet trece aerul fĂŁrĂŁ sa se opunĂŁ nimic.

 

Acuma ĂŽntrebarea mea era dacĂŁ trebuie sau nu sa treacĂŁ puțin aer. Nu prea conteazĂŁ ce marca am luat și dacĂŁ trebuie schimbat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am luat MAHLE și pe el scrie BEHR.

 

Trebuia? Da pentru ca cel de pe mașină e dus complet trece aerul fără sa se opună nimic.

 

Acuma întrebarea mea era dacă trebuie sau nu sa treacă puțin aer. Nu prea contează ce marca am luat și dacă trebuie schimbat.

Stii cum e pana la urma?!

Si termostatul principal cand il "testam" nu il testam decat sa vedem daca se deschide la maxim cand fierbe apa si se inchide apoi cand se raceste.

La fel si cu termostatul EGR... vorba lui "base" iarna nu'i ca vara; nici aerul ca apa/lichidul.

 

De aici tragi singur concluzia.

Eu l-as monta. Daca isi face treaba si temperatura revine la normal e ok.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa treaca deloc aer. Oricum el deschide progresiv de pe la 80 gr. la 90 e deja cursa maxima.

 

Cf. specificatiilor, termostatul EGR cu codul 11717787870 deschide de la 70°C.

Termostatul general, la e46 320 d, deschide la 88°C(pt. 110kw 1995cmc M47N 204 D4 motorizare fara egr si pt. 100kw 1951cmc M47 D20; M47 204 D1) sau 70-90°C(pt. 110kw 1995cmc M47N 204 D4 motorizare cu egr)

Edited by unvicont
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cf. specificatiilor, termostatul EGR cu codul 11717787870 deschide de la 70°C.

Termostatul general, la e46 320 d, deschide la 88°C(pt. 110kw 1995cmc M47N 204 D4 motorizare fara egr si pt. 100kw 1951cmc M47 D20; M47 204 D1) sau 70-90°C(pt. 110kw 1995cmc M47N 204 D4 motorizare cu egr)

Pentru ca ai deschis subiectul si ai tinut sa faci distinctia, sa inteleg ca motoarelor fara termostat EGR nu au recirculare, sau au, dar motorul e probabil Euro2..?

De ce nu au pus termostat EGR si la

M47N 204 D4?

Asta daca stii, ca eu nu stiu, aau cel putin nu imi trece prin minte.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am achiziționat termostatul de la Egr pentru a-l ĂŽnlocui pe cel vechi și vreau sa menționez ca am ĂŽncercat sa suflu pe cel nou și nu e ĂŽnchis perfect,iese puțin aer dar nu foarte mult.

 

Va rog dacĂŁ știe cineva sigur sĂŁ-mi zicĂŁ dacĂŁ este normal sau ma duc sĂŁ-mi dea altul? Eu am mai ĂŽntrebat câteva persoane și pĂŁrerile sunt ĂŽmpĂŁrțite. Uni zic ca e normal alții ca trebuie sa ma duc sĂŁ-mi dea altul.

Menționez ca temperatura la care l-am testat era de aprox. 21 grade deoarece eram ĂŽn casĂŁ când am suflat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.