Jump to content

Am aflat cĂŁ mașina mea are kilometrajul dat ĂŽnapoi


soprom

Recommended Posts

BunĂŁ ziua, am o problemĂŁ cu kilometrajul mașinii mele. Vreau sĂŁ-mi vând mașina, dar dupĂŁ ce am verificat-o pe Carvertical și Autodna, am avut o surprizĂŁ. Se pare cĂŁ proprietarul anterior a redus kilometrajul ĂŽnainte de a vinde mașina. Din pĂŁcate, atunci nu știam despre posibilitatea de a verifica vehiculul ĂŽnainte de a-l cumpĂŁra. Sunt supĂŁrat acum, dar este prea târziu sĂŁ mai pot face ceva. Am vrut sĂŁ folosesc aceste rapoarte despre istoricul mașinilor ĂŽn anunț, dar acum n-o mai pot face. Ce sĂŁ fac ĂŽn aceastĂŁ situație? Orice cumpĂŁrĂŁtor ĂŽmi poate verifica mașina și poate vedea kilometrajul falsificat. Sunt derutat. Poate cineva s-a confruntat o situație similarĂŁ?

 

Mulțumesc anticipat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

poti sa le folosesti si asa, se va vedea ca nu tu i ai dat inapoi, deci cumva poti folosi asta si in favoarea ta, evident ca te va ajuta pe tine ca si om nu neaparat si la vanzarea masinii. Si eu am patit asa cu o masina adusa din DE careia ii dadusera km inapoi cei din RO care o adusesera, cand am vandut-o am specificat care este posibilul rulaj al masinii conform ultimei intrari avuta in reprezentanta, in cazul acela nu stiu cat de mult mai conta, era prin 2016 si vorbim de un E39, deja avea 14 ani masina, nu stiu in cazul tau ce masina este.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

BunĂŁ ziua, am o problemĂŁ cu kilometrajul mașinii mele. Vreau sĂŁ-mi vând mașina, dar dupĂŁ ce am verificat-o pe Carvertical și Autodna, am avut o surprizĂŁ. Se pare cĂŁ proprietarul anterior a redus kilometrajul ĂŽnainte de a vinde mașina. Din pĂŁcate, atunci nu știam despre posibilitatea de a verifica vehiculul ĂŽnainte de a-l cumpĂŁra. Sunt supĂŁrat acum, dar este prea târziu sĂŁ mai pot face ceva. Am vrut sĂŁ folosesc aceste rapoarte despre istoricul mașinilor ĂŽn anunț, dar acum n-o mai pot face. Ce sĂŁ fac ĂŽn aceastĂŁ situație? Orice cumpĂŁrĂŁtor ĂŽmi poate verifica mașina și poate vedea kilometrajul falsificat. Sunt derutat. Poate cineva s-a confruntat o situație similarĂŁ?

 

Mulțumesc anticipat.

vezi ca se fac niste estimari acolo, nu e musai corect raportul !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

BunĂŁ ziua, am o problemĂŁ cu kilometrajul mașinii mele. Vreau sĂŁ-mi vând mașina, dar dupĂŁ ce am verificat-o pe Carvertical și Autodna, am avut o surprizĂŁ. Se pare cĂŁ proprietarul anterior a redus kilometrajul ĂŽnainte de a vinde mașina. Din pĂŁcate, atunci nu știam despre posibilitatea de a verifica vehiculul ĂŽnainte de a-l cumpĂŁra. Sunt supĂŁrat acum, dar este prea târziu sĂŁ mai pot face ceva. Am vrut sĂŁ folosesc aceste rapoarte despre istoricul mașinilor ĂŽn anunț, dar acum n-o mai pot face. Ce sĂŁ fac ĂŽn aceastĂŁ situație? Orice cumpĂŁrĂŁtor ĂŽmi poate verifica mașina și poate vedea kilometrajul falsificat. Sunt derutat. Poate cineva s-a confruntat o situație similarĂŁ?

 

Mulțumesc anticipat.

 

Cred cĂŁ dacĂŁ doriți sĂŁ fiți cinstit, ar trebui totuși sĂŁ atașați rapoartele și sĂŁ explicați ĂŽntreaga situație. Menționați adevĂŁratul kilometraj ĂŽn anunț. Probabil cĂŁ aceastĂŁ experiențĂŁ vĂŁ va fi utilĂŁ ĂŽnainte de a cumpĂŁra o altĂŁ mașinĂŁ la mâna a doua.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa mergi sa ĂŽți facĂŁ o citire de cheie la reprezentata. Vezi dacĂŁ ce e ĂŽnregistrat pe cheie coincide cu ce apare in bord. Și poți sa ceri și istoricul intrĂŁrilor. Uneori rapoartele alea pot fi eronate.

 

Cam cat de mare e diferența? DacĂŁ e undeva la 15-20-30k km, ii dati km ĂŽnainte pana ajungeți la zi și nu va mai complicați cu discuții inutile. Și așa o sa va sune toți combinatorii care o sa va ĂŽntrebe direct: “care e ultimul pret?”, ca sa știe ei cat le iese profit dupĂŁ ce ii dau km ĂŽnapoi și o vând mai departe.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa mergi sa ĂŽți facĂŁ o citire de cheie la reprezentata. Vezi dacĂŁ ce e ĂŽnregistrat pe cheie coincide cu ce apare in bord. Și poți sa ceri și istoricul intrĂŁrilor. Uneori rapoartele alea pot fi eronate.

 

Cam cat de mare e diferența? DacĂŁ e undeva la 15-20-30k km, ii dati km ĂŽnainte pana ajungeți la zi și nu va mai complicați cu discuții inutile. Și așa o sa va sune toți combinatorii care o sa va ĂŽntrebe direct: “care e ultimul pret?”, ca sa știe ei cat le iese profit dupĂŁ ce ii dau km ĂŽnapoi și o vând mai departe.

 

Kilometrajul este falsificat 40k

Link to comment
Share on other sites

vezi ca se fac niste estimari acolo, nu e musai corect raportul !

 

Am verificat 5 e39-uri in ultimul an cu istoricul de reprezentata + carti de service + carvertical si autodna. Car vertical cumva are access la baza de date BMW pentru ca imi dadea aceleasi valori de km care le gaseam in baza de date BMW, cartile de service la toate 5 masinile au niste anomalii inclusiv la cea care am cumparat-o, examplu... daca era intrare la 154539 km la BMW km se pune rotund 154000 sau 155000 km pe cartea de service, in unele cazuri difera si data cu cateva zile diferenta fata de ce gasesti digital. Autodna nu vede ce e in reprezentata BMW dar vede TUV-urile(din Germania) si nici alea toate. Un avantaj este ca le poti combina pe toate 3, CarVertical, AutoDNA si istoric reprezentata + sa te uiti pe cartea service si sa-ti faci o idee cam ce km a facut masina.

 

Tot anomalii am mai observat ca masina cu cat devine mai veche, in baza da date BMW nu prea te mai baga astia. Pana in primii 10 ani gasesti cam tot. Sau am gasit intrari cu 0km adica nu-si mai bateau capul sa-ti treaca exact nr de km la o masina care nu mai este in garantie.

 

In cazul marcii BMW car vertical chiar functioneaza si nu estimeaza, cel putin cu masinile aduse din Germania.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1613735241[/url]' post='2537224']

BunĂŁ ziua, am o problemĂŁ cu kilometrajul mașinii mele. Vreau sĂŁ-mi vând mașina, dar dupĂŁ ce am verificat-o pe Carvertical și Autodna, am avut o surprizĂŁ. Se pare cĂŁ proprietarul anterior a redus kilometrajul ĂŽnainte de a vinde mașina. Din pĂŁcate, atunci nu știam despre posibilitatea de a verifica vehiculul ĂŽnainte de a-l cumpĂŁra. Sunt supĂŁrat acum, dar este prea târziu sĂŁ mai pot face ceva. Am vrut sĂŁ folosesc aceste rapoarte despre istoricul mașinilor ĂŽn anunț, dar acum n-o mai pot face. Ce sĂŁ fac ĂŽn aceastĂŁ situație? Orice cumpĂŁrĂŁtor ĂŽmi poate verifica mașina și poate vedea kilometrajul falsificat. Sunt derutat. Poate cineva s-a confruntat o situație similarĂŁ?

 

Mulțumesc anticipat.

 

Carverticalu ala e o porcarie.

 

Probabil la mercedesu asta estimeaza 150k km,lol. https://www.autotrack.nl/a/mercedes-benz-e-klasse-diesel-2017-50451337

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si eu am vandut un e87 acum ~ 3 ani cu 100k dati inapoi , in bord aveam 180k si in realitate avea 280k , in anunt am pus km reali , cand a venit clientu sa o vada a intrebat de km ... de ce are mai putin ! i-am explicat ca a fost luata de la un samsar care a dat km inapoi si aia a fost , am fost sincer si omu a cumparat masina fara probleme !
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fii sincer in anunt si explica ca asa ai luat-o! Cand mentionezi tu numarul real al kilometrilor asta arata ca esti serios si ca nu-ti bagi joc de nimeni.

 

De acord. Dar inainte asigurate ca a umblat la kilometri, 40k mai putin, parca nu prea face sens.

 

CarVertical, imi arata la masina mea, ca am kilometri dati inapoi, chiar daca e luata de la Bavaria, dar CarVertical, estimeaza kilometrii, dintre intrarile in service (acolo unde se inregistreaza de ex. reprezentanta), iar a mea in ultimul an a facut maxim 3000 de km, din cauza de COVID si am fost plecat cu munca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La mine sa ĂŽntâmplat așa. MașinĂŁ cumpĂŁratĂŁ aici ĂŽn Austria (BMW E91 318D 2007) am mers la reprezentanta aici ĂŽn Innsbruck pentru un istoric al mașini având ĂŽn vedere cĂŁ masina a rulat doar in Austria,cei de la reprezentanta nu au vrut sĂŁ mĂŁ ajute cu nimic am bĂŁgat vinul mașini pe carvertical km mi ia dat estimativ cam puține detalii despre mașinĂŁ dupĂŁ care am folosit o aplicație www.checkVIN.eu și pot spune cĂŁ am primit absolut tot istoricul mașini de la cumpĂŁrarea mașini de la primul proprietar pânĂŁ ĂŽn momentul când am cumpĂŁrat eu masina absolut toate intrĂŁrile ĂŽn service și toate operațiunile. Un plus la aceastĂŁ aplicație e cĂŁ ați spune daca existĂŁ recall pe modelul de mașinĂŁ pe care o verifici.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.