Jump to content

Erori si problema cutie automata


Recommended Posts

Salut baieti, revin din nou cu probleme la masina mea bmw f10 2011 520d.

In postul precedent am scris asta:

"Salut baieti! Si bine v-am gasit fiind primul meu post.

Deci problema este : dupa ce o calcam putin (nu kickdown) o depasire normala, sau alte chestii imi dadea transmission fault.

A2a problema este ca dupa o frana de la viteza medie 80-90 la 0 face ca masina sa nu mai plece dupa ce eliberez frana, iar acceleratia o face sa smuceasca tare la plecare.

Eroare (ista+): problema schimbat din treapta 2 in 3 si foarte mare presiune din C in B (adica treapta 2-3) vreo 400 era numarul din cate imi aduc aminte.

Mecanicul mi a zis intai sa verific uleiul iar daca acesta e nasol e de bine ca isi revine dupa schimbare, dar daca nu vedem ce este de facut .

Ce parere aveti?"

Am plecat spre Bucuresti si nemaiavand probleme la cutie, la un momentdat mi a dat drivetrain fault si mi a taiat acceleratia.

Am mers cu 80 pana la un peco, am lasat o 15 minute si apoi am mers cu 110 usor pana la cineva cu tester.tin sa mentionez ca am verificat injectoarele sunt ok, dpf ok, egr ok, baterie ok.

Mai jos atasez erorile date pe ista:

https://ibb.co/yqz1DJP

Urmeaza sa duc cutia la verificare cat de repede se poate.

Va multumesc de ajutor.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mult succes, am si eu problema cu smucitura de pe loc, dar face la primele plecari, cand masina este rece! Daca reusesti sa o repari, lasa feedback unde o faci, sunt si eu interesat!

Sigur ca voi reveni cu update.

A si inca ceva ce am uitat a mentiona: Mi a spus cel care a pus-o pe tester ca Pe autostrada cand am mers, dpf-ul si a facut regenerare, oare are legatura cu problema aceasta?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred. Am tot citit si este oarecum cunoscuta problema cu socurile la schimbare, mai ales la cutii ce nu au avut reviziii sau au fost abuzate. A mea a avut revizie la 140k km si acum are 206k km. Pentru socul la rece ma gandesc la urmatoarele: sistem hidraulic de comanda, supape "obosite" sau uzura ambreiaj pentru prima treapta! Convertizorul de cuplu nu imi dau exact seama cum se manifesta, dar nu cred ca este de la el!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.