Jump to content

Modul electronic suspicios


Recommended Posts

Salutare! Am cumparat de curand si eu un x3 f25 2011 2.0d x drive si azi dupa ce am adus-o de la cosmetizare ma informeaza baiatul ca am un modul suspect sub bordul masinii, la compartimentul pedalier, ma uit si vad acest modul electronic cu un buzzer , senzor IR si 2 led-uri .....

Cand am cumparat masina ma vazut eu 2 telecomenzi in torpedo, nu stia nici samsaru care e treaba cu ele... azi curios ce face acel modul ma apuc de pus baterii la ambele telecomenzi si incep sa butonez, singura telecomanda care face ceva este aceea cu multe butoane care orice tasta as apasa se aude un "tic" dar fara sa se aprinda niciun led si fara sa observ sau sa aud ceva ca se intampla, desi am inchis masina, am apasat sperand ca poate e ceva legat de vreo alarma sau de inchiderea centralizata, tot nu are niciun efect acel "tic".

Mentionez ca masina deocamdata de 4 luni de cand o am functioneaza bine si nu are nicio problema, nu am folosit acest modul sau telecomanda, are cineva idee ce poate fi?

Aici video:

https://imgur.com/4TjPjbK

post-100472-0-41901300-1614091786_thumb.jpg

post-100472-0-08559700-1614091792_thumb.jpg

post-100472-0-72113600-1614091817_thumb.jpg

Edited by Cozmalau
Link to comment
Share on other sites

Ce vezi tu acolo e doar receiverul de IR, firele alea duc la un alt modul care poate fi ceva pe partea de multimedia cred, gen tv tuner sau vreun receiver DAB daca masina nu a avut optiunea.

 

trebuie sa desfaci suportul ala si sa urmaresti firul, nu cred ca modulul e prea departe cred ca e pus chiar acolo langa FRM pe stalp.

Link to comment
Share on other sites

Nu poți să-ți dai seama unde duce firul ?

Am gasit alimentarea... deci, la baterie chiar pe bornele ei erau trase 2 cabluri pe improvizatie bineinteles cu papuci ordinari de pe china si banda izolanta. Am mers cat am vazut pe cablu si firul albastru aferent tensiunii polului + intra intr-un suport dublu de sigurante cu montare pe fir, una rosie de 10A si una galbena de 6A. Buun, am scos pe rand cate una din cele 2 sigurante si am observat ca la siguranta de 10A cu masina oprita cand o conectam in soclu si o scoteam facea scantei ceeea ce era clar ca si consuma curent la stationare DAAAAR scotand acea siguranta rosie de 10A acel "tiic" de la modulul de sub bord nu se mai auzea cand apasam pe telecomanda, ceea ce e clar ca i-am taiat alimentarea prin acea siguranta. Bun , dar de ce 2 sigurante? Aia galbena nu are niciun efect cu ea sau fara ea tot una e. Eu ma gandesc ca o fii fost montata o alarma , tocmai din acest motiv montata inainte de senzoru IBS direct pe bornele bateriei , o siguranta, cea de 10A alimenta controllerul alarmei, si aia de 6A ma gandesc ca e hupa care oricum niciodata nu am auzit-o.

 

Las aici cateva poze:

 

Ce vezi tu acolo e doar receiverul de IR, firele alea duc la un alt modul care poate fi ceva pe partea de multimedia cred, gen tv tuner sau vreun receiver DAB daca masina nu a avut optiunea.

 

trebuie sa desfaci suportul ala si sa urmaresti firul, nu cred ca modulul e prea departe cred ca e pus chiar acolo langa FRM pe stalp.

Maine am sa desfac plasticele alea sa vad ce gasesc, deocamdata alimentarea am gasit-o , sa vad cum elimin dracia asta, cablajul posibil sa il las acolo sa nu mai desfac toate palsticele si pragurile din fata pana si spate unde ii bateria.

post-100472-0-96160500-1614110927_thumb.jpg

post-100472-0-81081200-1614110932_thumb.jpg

post-100472-0-55150400-1614110944_thumb.jpg

post-100472-0-68910300-1614110951_thumb.jpg

Edited by Cozmalau
Link to comment
Share on other sites

Eu cred cĂŁ e sistemul GPS in caz de accident. Eu stau ĂŽn Austria și aici la cumpĂŁrarea unei mașini cei de la asigurare au unele pachete pentru asigurarea mașini. In cazul meu acum 2 ani când mi-am cumpĂŁrat și ĂŽnscris BMWul am ales sĂŁ fac asigurare la Unica și aveau o ofertĂŁ pe care am ales o și includea și montarea dispozitivului GPS care este foarte util daca ai un accident trimite semnal direct cĂŁtre poliție și salvare care vede clar locul și poziția automobilului implicat ĂŽn accident. E foarte util gândește-te cĂŁ poți fii inconștient dupĂŁ accident și nu poți sĂŁ ceri ajutor, dacĂŁ deconectez bateria mașini sĂŁ lucrez ceva la mașinĂŁ ĂŽn max 10 sec mĂŁ sunĂŁ sĂŁ mĂŁ ĂŽntrebe ce se ĂŽntâmplĂŁ pentru cĂŁ ei vĂŁd cĂŁ dispozitivul rĂŁmâne fĂŁrĂŁ alimentare. Cam asta cred eu cĂŁ e dispozitivul și toate firele pe care le-ai gĂŁsit.
Link to comment
Share on other sites

 

AK TST F1A- Infrared multifunction dialer

Wireless keyboard, with small infrared receiver. It allows the typing of codes for the management of the anti-theft system and the activation of anti-theft functions. Dedicated keys for the mechanical emergency request, SOS and request for contact with the Monitoring Center.

In combination with the hands-free accessory, it allows you to receive and make calls.

 

De unde ai luat mașina ,de la agentul 007 ? 😁

Edited by Godini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A și ĂŽncĂŁ ceva la instalarea acestui modul mi-au instalat și ĂŽn plafonierĂŁ un panic buton pe care dacĂŁ ĂŽl apeși te sunĂŁ in max 10 sec pe telefon pentru a le spune care este problema. Când am fost sĂŁ ridic mașinĂŁ de la firma care mi-a fĂŁcut montajul mi-au explicat ĂŽn detaliu și la ce sa folosesc acest buton de panicĂŁ care este aparte de cel SOS dedicat de BMW. DacĂŁ ai un accident mai minor dar ai rĂŁmas ĂŽncarcerat și nu poți ieși din mașinĂŁ,sau te șicaneazĂŁ cineva in trafic sau simți ĂŽn timp ce conduci cĂŁ ți se face rĂŁu și apuci sa apeși butonul te sunĂŁ imediat și ĂŽn funcție de problema pe care o ai trimit echipaj de poliție sau ambulanțĂŁ.
Link to comment
Share on other sites

AK TST F1A- Infrared multifunction dialer

Wireless keyboard, with small infrared receiver. It allows the typing of codes for the management of the anti-theft system and the activation of anti-theft functions. Dedicated keys for the mechanical emergency request, SOS and request for contact with the Monitoring Center.

In combination with the hands-free accessory, it allows you to receive and make calls.

 

De unde ai luat mașina ,de la agentul 007 ? 😁

Buun deci sistem antifurt , eu l-am scos afara si modulul si partea de senzor tot, si cablurile ce il alimenta de la baterie. Avea rost sa il mai tin sub tensiune?

Link to comment
Share on other sites

Eu cred cĂŁ e sistemul GPS in caz de accident. Eu stau ĂŽn Austria și aici la cumpĂŁrarea unei mașini cei de la asigurare au unele pachete pentru asigurarea mașini. In cazul meu acum 2 ani când mi-am cumpĂŁrat și ĂŽnscris BMWul am ales sĂŁ fac asigurare la Unica și aveau o ofertĂŁ pe care am ales o și includea și montarea dispozitivului GPS care este foarte util daca ai un accident trimite semnal direct cĂŁtre poliție și salvare care vede clar locul și poziția automobilului implicat ĂŽn accident. E foarte util gândește-te cĂŁ poți fii inconștient dupĂŁ accident și nu poți sĂŁ ceri ajutor, dacĂŁ deconectez bateria mașini sĂŁ lucrez ceva la mașinĂŁ ĂŽn max 10 sec mĂŁ sunĂŁ sĂŁ mĂŁ ĂŽntrebe ce se ĂŽntâmplĂŁ pentru cĂŁ ei vĂŁd cĂŁ dispozitivul rĂŁmâne fĂŁrĂŁ alimentare. Cam asta cred eu cĂŁ e dispozitivul și toate firele pe care le-ai gĂŁsit.

Da, multe firme in Europa propun asemenea servicii, insa e cu doua taisuri, deoarece iti monitorizeaza traseele, stilul de condus, depasirea vitezei, etc, si iti construiesc ei un profil de conducator auto (cat si cum franezi, accelerezi, etc); bonus, in caz de accidente, pot verifica daca rulai cu viteza legala. Dar nu e nici o problema, masinile viitorului vor fi conectate, si viata utilizatorului va fi bine urmarita.

Link to comment
Share on other sites

Da, multe firme in Europa propun asemenea servicii, insa e cu doua taisuri, deoarece iti monitorizeaza traseele, stilul de condus, depasirea vitezei, etc, si iti construiesc ei un profil de conducator auto (cat si cum franezi, accelerezi, etc); bonus, in caz de accidente, pot verifica daca rulai cu viteza legala. Dar nu e nici o problema, masinile viitorului vor fi conectate, si viata utilizatorului va fi bine urmarita.

Nu iti construiesc nimic... vei plati asigurarea in functie de cum conduci, monitorizat fiind.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.