Jump to content

Zgomot vibratie punte fata


Recommended Posts

Salut,

 

Ma confrunt cu o problema pe care dealerul nu reuseste sa o identifice. Dupa o anumita perioada de mers cu masina, cand uleiul ajunge la 100 grade, se aude o vibratie in interiorul masinii atunci cand iau usor de volan stanga/dreapta. Masina este un f36 xdrive cu 60.000km. Am reusit sa replic vibratia in video de mai jos. Pare sa vina de sub masina, punte fata. Ma puteti ajuta cu sfaturi va rog ?

 

Video:

 

https://youtu.be/0i_raS_aMyQ

Edited by Dani988
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e un plastic, gen scut motor, capac motor, f aer, altceva nu are ce sa fie, trebuie efectiv sa identifici orice ti se pare ca mișca sau face zgomot si sa l faci sa stea cat mai fix pana dispare zgomotul.

 

Inclusiv poți sa desfaci anumite plastice de tot, inclusiv cu apĂŁrĂŁtori si scut motor si sa vezi daca mai face, continui sa cauți daca mai face, iar daca nu, e clar de la ceva ce ai desfĂŁcut si usor usor ĂŽncepi sa le pui inapoi.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Da, asa au spus. Si faptul ca se aude doar la 100 grade e pentru ca se incalzeste uleiul si atunci se aude bataia in suportul interior. Partea proasta e ca m-au pus sa schimb si tampoanele motor anul trecut, tot pentru problema asta... si nimic. Acum costul e si mai mare, 6700 ron. Bmw baneasa ar fi cei mai buni din Bucuresti. Eu le tot zic sa punem masina pe trailer sa o ducem in Germania si nu vor... vor sa o repare ei. Edited by Dani988
Link to comment
Share on other sites

Mergi altundeva :)

 

- cum sa se auda planetara cand masina sta?

- care ulei se incalzeste, ala din planetara? :rolleyes: Ce legatura are uleiul cu planetara?

- la care suport interior se refera ei? ai un cod de piesa?

- daca rotesti rotile mai face? planetarele ar trebui sa aiba alta pozitie atunci

 

Mie-mi suna a plastic, eu as da jos complet scutul si as vedea daca mai face. Sau urcata pe un elevator si miscat de scut, vezi daca rezonanta dispare.

ps: racordul flexibil este in stare buna? sa nu atinga in ceva pe-acolo.

Edited by LYM
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Zgomote de genul asta sunt destul de greu de identificat si in general lumea da cu presupusul. La o alta masina care o am (nu BMW) am un zgomot cu 4x4 cuplat dupa ceva intrebari in stanga si dreapta am ajuns la cineva care face exclusiv acea marca, raspunsul a fost - trebuie sa verificam tot nu imi pot da seama. La fel as zice ca e cazul si aici trebuie stat luat fiecare plastic la mana verificat apoi conducte sau ce mai ai pe acolo cei din reprezentanta prefera sa schimbe ceea ce cred ei (bazandu-se si pe experiente anterioare). La ceea ce zici tu as lua 2 prieteni si as incepe : scos scut, scos capac motor, verificat filtrul de aer sa fie bine prins, verificate conducte AC/racire sa nu atinga de un plastic undeva :)

edit: mai este ultima varianta care o voi aplica eu in cazul in care nu gasim de unde este zgomotul si anume merg pana se strica ceva - in cazul tau nu e recomandat deoarece costurile pot fi foarte mari la mine conteaza mai putin masina e veche iar piese in dezmembrari se gasesc la preturi decente. de curiozitate lichidul de servo a fost schimbat vreodata? cum arata?

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

- Nu stiu... Din pacat nu ma pricep si ei ar fi cei mai buni din Bucuresti (dealer oficial). Vibratia se aude mai tare cand masina e in Drive cu frana apasata.

- Uleiul motor. Poate e o coincidenta, dar atunci incepe si vibratia cand misc de volan.

- Nu am cod piesa dar am detalii factura. Ar fi acel supporting B.

 

Descriere

31_0890 Final drive(frnt axle),output shaft,4whl

OUTPUT SHAFT

DEMONTARE ÂŞI REMONTARE/ĂNLOCUIRE ARBORE DE IEÂŞIRE STĂNGA SAU

SHAFT SEAL WITH LOCK RING

SURUB PLANETARA

SUPPORTING B

ULEI HYPOID AXLE G2 - 0.5 L

 

- Daca rotesc complet rotile nu mai face.

 

Problema e de anul trecut. Am fost de 5 ori la ei.

Tevile de AC au fost verificate. Au zis ca sunt OK...

Edited by Dani988
Link to comment
Share on other sites

Vad ca ti-au demontat planetara, deci presupun ca au testat cu ea data jos. Chiar o fi ceva de-acolo atunci, nu stiu ce sa zic.

As merge totusi si la un mecanic independent si cu putina rabdare pt a confirma diagnosticul, dat fiind ca inlocuirea e f scumpa.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Lym nu cred, nu se Mai aude cu rotile virate pentru ca se CreeazĂŁ un fel de presiune asupra acelui lucru care vibreazĂŁ si face zgomot, e perfect normal ce spui tu, inclusiv partea cu uleiul, ĂŽntotdeauna la rece un zgomot se va auzi mult mai pronunțat decât la cald, ĂŽnsĂŁ problema nu este din planetare atâta timp cat se aude cu mașina la relanti pe loc. Ăți sugerez sa faci ce ti am spus, apuca te de demontat plastice.
Link to comment
Share on other sites

Nu știu daca e același lucru, ma refer la toate plasticele interioare si exterioare, adicĂŁ la rece totul pocnește si baraie, la orice motor si mașina apare fenomenul asta, e normal, dar mai ales la N47 care oricum este o mașina la care se simt vibratiile.
Link to comment
Share on other sites

Da, eu ĂŽl am prins cu șoricel, toatĂŁ cutia, se schimba sunetul in funcție de viraj si de temperatura de afara.. da lym te am inteles.

Si al meu vibreazĂŁ si se aude si la rece si la cald, am ĂŽncercat sa l fac sa stea mult mai fix in Locașele alea ĂŽnsĂŁ degeaba, ce cred eu ca i ar trebui niste greutĂŁți pe interior ca sa nu mai fie asa usor la vibratiile pe care le produce motorul.

Link to comment
Share on other sites

Mai ai o varianta, daca deja ai platit o constatare, le spui ca tu schimbi ce zic ei, ĂŽnsĂŁ daca problema persista in continuare, sa ti de a piesa jos de pe mașina si sa nu plĂŁtești nimic pentru manopera, adicĂŁ asta ĂŽnseamnĂŁ sa si asume constatarea pe care o fac, daca ar fi plecat de pe ideea asta ai fi vĂŁzut ca s ar fi chinuit mult mai mult sa gĂŁseascĂŁ zgomotul demontând toate plasticele posibile pentru ca știau ca sunt banii lor in joc.

 

Eu sunt sigur ca este ceva care vibreazĂŁ si produce zgomot.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Ma confrunt cu o problema pe care dealerul nu reuseste sa o identifice. Dupa o anumita perioada de mers cu masina, cand uleiul ajunge la 100 grade, se aude o vibratie in interiorul masinii atunci cand iau usor de volan stanga/dreapta. Masina este un f36 xdrive cu 60.000km. Am reusit sa replic vibratia in video de mai jos. Pare sa vina de sub masina, punte fata. Ma puteti ajuta cu sfaturi va rog ?

 

Video:

 

https://youtu.be/0i_raS_aMyQ

Masina are directie hidraulica?

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Masina are directie hidraulica?

 

Salut,

Nu, nu are. E electrica. A devenit mai grea in ultimul timp. E posibil sa fie ceva pe la caseta... dar la inspectie au zis ca e OK.

E greu de identificat o problema de genul asta.

Edited by Dani988
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.