Jump to content

Anvelope bmw f11


Recommended Posts

Va salut!

 

Am Ăâ˘i eu o ĂŽntrebare. Este vreo problema dacĂŁ pun la un F11 non xdrive anvelope runflat pe spate Ăâ˘i pe fata las normale? MĂŁrimile ar fi 275/40/19 pe spate Ăâ˘i 245/45/19 pe fata. MulĂâşumesc! ĂËi de asemenea dacĂŁ are cineva de vânzare, as fi interesat de o roata slim de rezerva r19.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce scrie si unde scrie.

 

Ori nu te-ai uitat tu bine, ori scrie gresit.

Alea sunt dimensiuni de seria 7. Punct. E axioma asta.

 

Poate ar trebui sa te uiti din nou pe stalpul masinii, ca ala nu minte. Sau minte stalpul masinii daca masina a fost "reconstruita" de un rus/albanez/turc cu ce-a avut la indemana si ai luat-o tu asa.

In talon, exceptional, o data la un milion de cazuri mai scrie si prostii.

 

Sau poate nu ai tu f11 si ai seria 5 GT, adica F07, care are roti mai mari, identice cu seria 7.

 

Oricare din ipotezele de mai sus poate fi adevarata, ramanand sa descoperi tu care e.

 

 

Rotile de 19 pe care BMW le pune pe f10 si f11 sunt 245/40 fata si 275/35 spate. Nu a venit din fabrica nimic asa cum spui tu.

 

Apoi o sa iti raspund si la intrebarea ta de baza.

Edited by edit
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce scrie si unde scrie.

 

Ori nu te-ai uitat tu bine, ori scrie gresit.

Alea sunt dimensiuni de seria 7. Punct. E axioma asta.

 

Poate ar trebui sa te uiti din nou pe stalpul masinii, ca ala nu minte. Sau minte stalpul masinii daca masina a fost "reconstruita" de un rus/albanez/turc cu ce-a avut la indemana si ai luat-o tu asa.

In talon, exceptional, o data la un milion de cazuri mai scrie si prostii.

 

Sau poate nu ai tu f11 si ai seria 5 GT, adica F07, care are roti mai mari, identice cu seria 7.

 

Oricare din ipotezele de mai sus poate fi adevarata, ramanand sa descoperi tu care e.

 

 

Rotile de 19 pe care BMW le pune pe f10 si f11 sunt 245/40 fata si 275/35 spate. Nu a venit din fabrica nimic asa cum spui tu.

 

Apoi o sa iti raspund si la intrebarea ta de baza.

 

 

Ok, inteleg ce spui tu, am gresit eu cand am pus intrebarea. Intr-adevar am 275/35/19 si 245/40/19, a fost doar o greseala de redactare, nu am fost atent. :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, lasand dimensiunile la o parte ca nu asta intrebam, imi poate spune careva, va rog, daca este vreo problema daca am runflat-uri pe spate si pe fata normale? Multumesc!

 

 

Cumva mie mi se pare ca tu vrei doar o confirmare a ceea ce tocmai ai spus. Crezi ca cineva de pe forum o sa ti poata da o informatie care sa fie si reala? Adica tampitii aia de la BMW au pus runflat si tu vrei sa pui o combinatie intre ele?

Hai ca pe asta nu o mai auzisem pana acum. Fara nici o suparare, dar daca nici macar acelasi tip de anvelope nu se pot pune pe masina inseamna ca nici nu mai poate fi vorba de o intretinere corecta.

Cu alte cuvinte nu ti permiti masina pe care o ai.

Nu ca asta ar fi o surpriza printre posesorii de Bmw.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bogdan am sa-ti spun din ultima mea experienta si ramane sa tragi tu concluzia ðŸâ˘â

Am schimbat ultima data de pe runflat pe normale (toate 4) si am simtit 2 schimbari: gropi/denivelari simtite mai putin, dar si masina a fost mai putin rigida. Anvelopele runflat avand peretii laterali intariti, in curbe cauciucul nu se muleaza atat de mult peste janta, tine totul mult mai solid. Cand colo o anvelopa normala la presiuni mari in curbe o sa fie mai ââŹĹmoiââŹÂ in peretii laterali si se vor lasa pe janta. Deci simti o diferenta ca parca masina se balanseaza ââŹĹun pic mai multââŹÂ dar asta e la latitudinea fiecarui sofer sa evalueze.

In cazul tau eu zic ca risti ca masina sa nu mai aiba o configurare a suspeniei si stabilitatii atat de mare. Dar repet, depinde de sofer si de cat de pretentiosi suntem. Daca o conduci in oras, lejer, linistit foloseste. Estetic se mai vede o diferenta la roata care e runflat si care nu.

Sper ca ti-am fost de ajutor!

Drumuri bune :-)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Se caca lumea pe ea fara sens.

Se tot impun reguli ca sa vanda anvelope si piese de schimb precum ca nu a fost exploatat si intretinut bine.

 

Noi romanii am demonstrat in diverse domenii ca stim sa ne descurcam, ca avem solutii, de asta romanul este cautat si in strainatate, unde oamenii sunt inchistati in niste rigori prostesti, de asta aia nu stiu sa schimbe un bec la veioza.

 

Pt bmw seria 5, poti pune roti pe 17, 18, 19, 20.

 

Eu iti garantez ca, tinand cont ca toate rotile astea sunt omologate pt seria 5, poti pune cate o roata din fiecare tip pe fiecare colt al masinii si cand te urci la volan, daca nu stii asta, nici nu ai cum sa iti dai seama pt ca merge perfect, practic, astea fiind rotile seriei 5.

 

Suplimentar de asta, pe fiecare roata poti pune ceva diferit adica, fie anvelope de vara, fie anvelope de iarna, fie runflat fie fara runflat, in orice combinatie, astea la randu-le fiind omologate de producator.

 

Sa imi spuna mie unul de aici ca daca te urci la volan fara sa stii care e combinatia de dimensiune de jante, roti vara combinate cu iarna, combinatii de runflat fara runflat, totul combinat pus pe aceeasi masina in acelasi timp, daca si-ar da careva seama.

 

Cu alte cuvinte, raspunsul meu la intrebarea ta este sa dai drumul la treaba ca e ok.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cumva mie mi se pare ca tu vrei doar o confirmare a ceea ce tocmai ai spus. Crezi ca cineva de pe forum o sa ti poata da o informatie care sa fie si reala? Adica tampitii aia de la BMW au pus runflat si tu vrei sa pui o combinatie intre ele?

Hai ca pe asta nu o mai auzisem pana acum. Fara nici o suparare, dar daca nici macar acelasi tip de anvelope nu se pot pune pe masina inseamna ca nici nu mai poate fi vorba de o intretinere corecta.

Cu alte cuvinte nu ti permiti masina pe care o ai.

Nu ca asta ar fi o surpriza printre posesorii de Bmw.

 

Mulțumesc de rĂŁspuns, apreciez :)). Generalizezi cam mult și ĂŽți dai cu pĂŁrerea despre o persoana pe care nu o cunoști. Pe jantele de iarna, pe 17, am runflat-uri, iar acum doar ce am cumpĂŁrat niște jante de vara care au cauciuri premium ĂŽnsĂŁ cele de pe spate sunt runflat și cele de pe fata sunt normale, asa au venit, nu le am ales eu:)). Ăntreb pentru ca dacĂŁ tot anvelopele sunt bune sa nu mai dau banii pe altele sau sa le arunc pe cele pe care le am. Legat de ĂŽntreținerea bmw ului meu, stai liniștit ca e ĂŽntreținut corespunzĂŁtor in service-uri autorizate.

 

Bogdan am sa-ti spun din ultima mea experienta si ramane sa tragi tu concluzia ðŸâ˘â

Am schimbat ultima data de pe runflat pe normale (toate 4) si am simtit 2 schimbari: gropi/denivelari simtite mai putin, dar si masina a fost mai putin rigida. Anvelopele runflat avand peretii laterali intariti, in curbe cauciucul nu se muleaza atat de mult peste janta, tine totul mult mai solid. Cand colo o anvelopa normala la presiuni mari in curbe o sa fie mai ââŹĹmoiââŹÂ in peretii laterali si se vor lasa pe janta. Deci simti o diferenta ca parca masina se balanseaza ââŹĹun pic mai multââŹÂ dar asta e la latitudinea fiecarui sofer sa evalueze.

In cazul tau eu zic ca risti ca masina sa nu mai aiba o configurare a suspeniei si stabilitatii atat de mare. Dar repet, depinde de sofer si de cat de pretentiosi suntem. Daca o conduci in oras, lejer, linistit foloseste. Estetic se mai vede o diferenta la roata care e runflat si care nu.

Sper ca ti-am fost de ajutor!

Drumuri bune :-)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Mulțumesc de rĂŁspuns, pe cele de iarna am runflat și intr-adevĂŁr mașina e foarte stabilĂŁ dar și rigida ĂŽntr-un fel. Pe jantele de 19 cu runflat ĂŽmi e sa nu fie prea rigida... de aceea ĂŽntreb. Probabil o sa merg și acum tot pe runflat-uri pentru ca deja le am pe cele de pe spate runflat și o sa le schimb pe cele de pe fata. Numai bine!

 

Se caca lumea pe ea fara sens.

Se tot impun reguli ca sa vanda anvelope si piese de schimb precum ca nu a fost exploatat si intretinut bine.

 

Noi romanii am demonstrat in diverse domenii ca stim sa ne descurcam, ca avem solutii, de asta romanul este cautat si in strainatate, unde oamenii sunt inchistati in niste rigori prostesti, de asta aia nu stiu sa schimbe un bec la veioza.

 

Pt bmw seria 5, poti pune roti pe 17, 18, 19, 20.

 

Eu iti garantez ca, tinand cont ca toate rotile astea sunt omologate pt seria 5, poti pune cate o roata din fiecare tip pe fiecare colt al masinii si cand te urci la volan, daca nu stii asta, nici nu ai cum sa iti dai seama pt ca merge perfect, practic, astea fiind rotile seriei 5.

 

Suplimentar de asta, pe fiecare roata poti pune ceva diferit adica, fie anvelope de vara, fie anvelope de iarna, fie runflat fie fara runflat, in orice combinatie, astea la randu-le fiind omologate de producator.

 

Sa imi spuna mie unul de aici ca daca te urci la volan fara sa stii care e combinatia de dimensiune de jante, roti vara combinate cu iarna, combinatii de runflat fara runflat, totul pus pe aceeasi masina, daca si-ar da careva seama.

 

Cu alte cuvinte, raspunsul meu la intrebarea ta este sa dai drumul la treaba ca e ok.

 

Am ĂŽnțeles, mulțumesc mult! Drumuri bune!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uite eu de exemplu am alta nelamurire, niciodata nu am avut roti in doua latimi pe masina si as vrea sa stiu daca intradevar se merita, sau doar estetic are fundul mai sexy si dau eu mai multi bani anvelopele?

Urmeaza sa-mi cumpar jante de vara si sunt in dilema... cauciucuri vreau sa cumpar noi, orice jante aleg.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut băieții am schimbat 2 cauciucuri pe spate la un BMW f 11 cu aceiași dimensiune noii. și cele de pe spate le-am pus pe fata uzura 50% n-am nici un martor în bord dar la 150 km la ora face balans spatele. face stângă dreaptă Masia dar  scurt se duce stângă și revine dreapta .va mulțumesc 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.