Jump to content

Pocnitura directie/suspensie F10


HardKernel

Recommended Posts

Buna seara.

Din nefericire de vre-o 3 saptamani am o problema pe care nu stiu cum ar trebuii sa rezolv.

Inainte sa va explic despre ce ar fi vorba as vrea sa stiti despre ce masina este vorba. Vorbim despre un F10 din 2011 535D cu 299cp, cu Dynamic Drive si cu suspensie adaptiva.

Cea ce am observat este ca cand stau pe loc si apas aceleratia, cand se ridica fata masini de la acelerare pe partea stanga se aude o pocnitura, nu grava dar pentru pasionati una foarte deranjata, intre timp am observat ca acesta pocnitura nu se aude cu rotile drepte, de fapt se aude doar foarte foarte putin aproape ca insesizabil, cand virez intr-o directie nu neaparat mult, si fac aceasi lucru adica acelerez, in momentul cand "se elibereaza" suspensia din fata se aude o pocnitura.

Pana acum am schimbat biletele antiruliu, flansele si gumele de la telescoape si gumele de la arcuri. Pentru mine a fost cel mai posibil sa fie problema cu flansele de la telscop, dar din moment ce acum sunt schimbate am ramas fara idei.

Mecanicul a pus livierul si a verificat bucsele si el zice ca nu vede cel putin nu pare ca vre-o bucsa sa fie rupta / prea obosita.

Tiind sa cred ca telescopul nu are nici cea mai mica problema pentru ca in curbe in mod sport este la fel de stabila si intarita masina, nu tremura la franare, nu tremura volanul/masina la nici o viteza. Am incercat in speical sa fac curbe mai puternice la dreapta ca atunci greutatea se pune pe telescopul din stanga unde se aude si zgomotul, dar nimic, masina este la fel de stabil si rigid ca inainte.

Ajuta-mi va rog cu ideei, ca nu mai pot cu pocnitura respectiva si nu stim ce are.

 

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

asta e puntea ta spate :

 

http://bmwfans.info/...owse/rear_axle/

 

"Vorbim despre un F10 din 2011 535D cu 299cp, cu Dynamic Drive"...cred ca si pe spate ai bara de stabilizare activa , verific-o

brate spate, planetare spate...

 

la ce masina si motor ai....300 de cai sunt 300 de cai

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.