Jump to content

F10 520D pareri


barabop569

Recommended Posts

daca tot e sa invatam de pe forumuri gramatica...

io n-am inteles o iota din ce a scris "edit".

Dar de obicei il inteleg..

Nu's ce'a avut cu gramatica azi da'pe mine nu m-a convins.

E POLITICOS sa remarci intorsatura din "condei"/tastatura cand deschizi inca un topic..[.. pentru recomandare, (auzi tu.. de la altii porunca.. analiza sa fie..) de masina.. sh] DAR tot un harb (sau bolid infailibil, sa o crezi tu) pe patru roti iti iei dupa cum tie norocul si stii (ai invatat din experienta) sa il conduci!

 

OP, eu cand mi-am luat sh-ul meu de 250k km am vrut sa aflu doar daca se strica motoru', sau nu prea e bun din fabrica.. ca la restul ma mai pricepeam, sa schimb..

A, si nu am deschis topice nicaieri.. am citit parerile altora si mi-a fost suficient sa ma lamuresc.

Atat.

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

@ barabop569

 

Salut! Daca tu reusesti sa strangi 10k intr-un an inseamna ori ca mai ai si alte venituri ori ca nu esti genul sa cheltuie prin oras. In ambele cazuri banuiesc ca poti si pe viitor sa pui ceva deoparte ca sa intretii un seria 5. Macar cel putin in urmatoarea jumatate de an dupa achizitie pina mai inveti despre ce e vorba. Oricum ai un an la dispozitie sa te documentezi in legatura cu modelul asta, cu intretinerea ei etc. Ca sfat, cauta o masina din Germania. Ai un pic mai multe sanse sa cumperi o masina la care s-a mai schimbat cate ceva la ea in intervalul asta de timp. Masinile din tara care sa fie si intretinute nu le gasesti la 10k euro cu siguranta. Apoi avem mnevoie de mai multe date: cati km faci pe an, in oras, drumuri lungi etc. Cat e orasul tau de aglomerat, folosesti masina zilnic la naveta? Copii etc ...? O masina ca seria 5 nu se merita decat daca faci km cu ea, in special la drum lung, concedii etc. Sau naveta de minim 100km pe zi dar nu in aglomeratie cu 30km/h. Am vazut ca vrei diesel de asta ti-am cerut toate detaliile. Conteaza si asta in intretinerea ei. In rest daca nu ai nevoie neaparat de o masina atat de mare ci doar vrei BMW eu as lua un seria 1 mai dotat si mai nou ca ani eventual o motorizare mai puternica si distractia e gata :)

Si ca sa te decizi ...cel mai important iti recomand sa conduci macar 2-300km unu daca ai sansa. Garantez ca o sa-ti mai cauti un job :D (glumesc)

 

Noroc la bani!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@OP ca la orice masina SH ai sanse sa se strice una alta, fiind BMW nu e un etalon la fiabilitate iar preturile la unele repere pot fi mai mari, pe de alta parte fiind BMW ceva mai vechi vei putea gasi in dezmembrari la preturi acceptabile unele piese ( aici ma refer la piese care nu le poti lua noi - ex diferential, cutie viteze, sau motor intreg) Daca esti dispusi sa iti asumi acesti risc mergi mai departe altfel te poti orienta spre alta marca/model.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bimmer,

El nu o sa ia la 250k.

O sa ia la 400k seria 5. E f mare diferenta

 

@daddy, evident ca mie mi-a scapat acest acord :)

 

@costin, indiferent cum ar fi, din veniturile lui si ale prietenii sa se apuce sa stranga 10.000 pt masina(oricare ar fi ea) mi se pare ca sfatuiti gresiti omul. Aici nu este vorba de a cheltui banii in oras, ci de supravietuire. Sau poate, asa cum ai spus si tu, au alte venituri. Sau poate stau amandoi la parinti si nu platesc nici facturi, nici mancare, nici nimic. Chiar si in astfel de conditii, mi se pare total gresit sa ingropi 10k stransi cu sacrificii intr-o masina care se apropie de juma de mil de kilometri.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bimmer,

El nu o sa ia la 250k.

O sa ia la 400k seria 5. E f mare diferenta

 

@daddy, evident ca mie mi-a scapat acest acord :)

 

@costin, indoferent cum ar fi, din veniturile lui si ale prietenii sa se apuce sa stranga 10.000 pt masina(oricare ar fi ea) mi se pare ca sfatuiti gresiti omul. Aici nu este vorba de a cheltui banii in oras, ci de supravietuire. Sau piate, asa cum ai spus si tu, au alte venituri. Sau poate stau amandoi la parinti si nu platesc nici facturi, nici mancare, nici nimic. Chiar si in astfel de conditii, mi se pare total gresit sa ingropi 10k strandsi cu sacrificii intr-o masina care se apropie de juma de mil de kilometri.

NU ma intelege gresit, nu l-am sfatuit nici o secunda sa faca asa ceva, sunt constient ca e un efort prea mare sa strangi atatia bani(el face 10mii intr-un an aproape, cu tot cu prietena).

Eu am fost ajutat de parinti atata tot (don't judge), altfel nu ma gandeam la asa ceva.

Edited by Madd95
Link to comment
Share on other sites

@madd, asta spuneam si eu, ca nu ies nicicum calculele si poate el are si alte detalii sa dea oamenilor care discuta pe tema asta. Tocmai de asta ziceam acum cateva ore de sfarsitul anului viitor ca termen, care inseamna 21 de luni, pt ca in 12 luni e utopic.

Nu am sugerat ca tu ai insistat sa mearga pe directia aia.

Relax, si eu primit diverse "ajustari" in viata de la parinti. Daca te uiti mai sus, face referire la parinti care iti rezolva problema.

 

Aoleu, ma linseaza lumea. 'Prietenei' si nu cum am scris. Imi mai gasesc si aici o scuza, sunt moldovean iar multe 'e' la mine se transforma in 'i'.

La a 3-a abatere, ma rastignesc singur :)

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Totusi hai sa terminam odata, pariez ca daca omul se da cu cazanul si ai place putem sa zicem noi ce vrem aici ca tot il va lua, tin minte in tinerete am facut un topic asemanator inainte sa iau ursul si in final desi toti au zis ca intretinere mare bla bla bla tot am luat cotetul . Edited by alex230ro
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@madd, asta spuneam si eu, ca nu ies nicicum calculele si poate el are si alte detalii sa dea oamenilor care discuta pe tema asta. Tocmai de asta ziceam acum cateva ore de sfarsitul anului viitor ca termen, care inseamna 21 de luni, pt ca in 12 luni e utopic.

Nu am sugerat ca tu ai insistat sa mearga pe directia aia.

Relax, si eu primit diverse "ajustari" in viata de la parinti. Daca te uiti mai sus, face referire la parinti care iti rezolva problema.

 

Aoleu, ma linseaza lumea. 'Prietenei' si nu cum am scris. Imi mai gasesc si aici o scuza, sunt moldovean iar multe 'e' la mine se transforma in 'i'.

La a 3-a abatere, ma rastignesc singur :)

 

Haha ma cheama Costin, si la tag-ul @costin credeam ca vorbesti cu mine, de aia am raspuns eu. :LMAO:

Edited by Madd95
Link to comment
Share on other sites

Legat de suma de bani pe care am mentionat-o, o mica parte din acei bani ii am stransi, urmeaza, dupa un calcul, sa strang restul pana la 10k. Masina este mai mult pentru oras + drumuri in afara oraslui(~60-160km la 2-3 saptamani).

Speranta era ca pana la anul ar mai fi scazut ~1k din valuarea masinii si ca costul de intretinere nu ar fi la fel de mare comparativ cu ce am citit pe diferite formuri(postari din 2019). Presupuneam ca dupa 3 ani, nu ar mai fi atat de costisitoare.

Aparent m-am inselat. Nu caut BMW sa ma sparg in figuri, ci mai mult sa ma deplasez cu ea de la X la Y, sa-mi ofere un anumit confort si sa-mi placa de masina.

Pot cumpara masina, dar la bugetul meu, din cate am citit aici, sunt sanse foarte mari sa nu o pot intretine. Din aceasta cauza am zis sa intreb, poate a mai fost cineva recent in postura mea sau daca a mai achizitionat cineva recent un F10 520D la un pret asemantor cu bugetul meu.

Link to comment
Share on other sites

daca tot ai 10k de spart pe masina, fie mai strangi si dai avans la o casa, asta daca nu ai deja, fie iei un Logan nou, dar nu cu banii jos si cu restul banilor faci cumva sa-i mai inmultesti(investeti poate in tine) sau daca intr-adevar iti place marca asta, ia un BMW intr-un buget de max. 3-4k, cel mai bun pe care ul gasesti in bugetul asta dar doar daca esti indemanatic si poti lucra tu la el sa-l repari si atunci scutesti o mare parte din cheltuieli iar cu restul banilor ramasi ii investeti in altceva.

 

Altfel, sa-ti iei de toti banii o masina ca asta nu e deloc intelept si sa stai cu teama ca pica ceva scump la ea si nu poti repara, nu merita, ia un BMW mai vechi pe care sa-l repari tu la nevoie si te vei bucura mult mai mult de masina aia decat de o "uniforma" scumpa pentru tine si cu ceva bube majore pe motorizarea aia de 2.0d.

Edited by mik15
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Strange bugetul si cauta o masina cu un istoric cat mai cunoscut, de preferat din Germania. De la asta pleaca totul, cu cat e mai ok tehnic cu atat va fi si cheltuiala ulterioara mai suportabila . Vei reusi sa o intretii pana la urma . Nu este necesar sa apelezi la un service de marca pt asta . In cel mai rau caz vei pierde cateva mii de euro la revanzare, decat sa iti iei un GOLF si sa intorci capul dupa F10 de cate ori trece unul pe langa tine . Banii sunt facuti sa circule, tu ii faci pe ei nu ei pe tine . Ai fi uimit sa vezi cati posesori de BMW alimenteaza de 50 RON la pompa...
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Depinde cum ai noroc, eu am dat cu 9500e F10 si masina chiar nu avea probleme, doar telescopul de la portbagaj daca ala se poate considera defect. Inclusiv frane noi, gume noi si revizie recenta.

Dar daca ai pretentii de 15 butoane , M-packuri si altele la banii astia, normal ca te asteapta la colt baietii cu virginele legate cu sarma.

Link to comment
Share on other sites

Legat de suma de bani pe care am mentionat-o, o mica parte din acei bani ii am stransi, urmeaza, dupa un calcul, sa strang restul pana la 10k. Masina este mai mult pentru oras + drumuri in afara oraslui(~60-160km la 2-3 saptamani).

Speranta era ca pana la anul ar mai fi scazut ~1k din valuarea masinii si ca costul de intretinere nu ar fi la fel de mare comparativ cu ce am citit pe diferite formuri(postari din 2019). Presupuneam ca dupa 3 ani, nu ar mai fi atat de costisitoare.

Aparent m-am inselat. Nu caut BMW sa ma sparg in figuri, ci mai mult sa ma deplasez cu ea de la X la Y, sa-mi ofere un anumit confort si sa-mi placa de masina.

Pot cumpara masina, dar la bugetul meu, din cate am citit aici, sunt sanse foarte mari sa nu o pot intretine. Din aceasta cauza am zis sa intreb, poate a mai fost cineva recent in postura mea sau daca a mai achizitionat cineva recent un F10 520D la un pret asemantor cu bugetul meu.

 

Desigur, sunt oameni care au achizionat F10 cu 10k euro, sunt convins ca sunt oameni care au luat F10 si cu 6-7k cu volan pe dreapta, nu asta e ideea.

Dupa parerea mea, bugetul tau nu este suficient nici macar pentru achizitia unui F30. Daca iti place marca BMW cred ca poti incadra la un seria 1.

Daca vrei ceva mai mare si mai comfortabil ai putea gasi un Ford Mondeo, Skoda Octavia, Opel etc.

 

Masinile moderne sunt pline de electronica si destul de indoielnic construite, chiar si cele premium. In anul 2002 iti puteai lua un seria 5 din 1992 fara probleme si mai mergea 10 ani, acum treaba asta nu prea mai e valabila.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ai fi uimit sa vezi cati posesori de BMW alimenteaza de 50 RON la pompa...

Dar de aia care au MASINI NOI si pun benzina cea mai ieftina si ordinara nu ai avut ochi??

 

Hai ca la motorina mai merge si mai ieftina, ca distinctia nu e clar facuta. Dar la benzina, Dumnezeule, din anii 2000 se stie ca benzina cu, cifra octanica de 95 e pentru anumite motoare iar cea de 98 E PENTRU ALTE MOTOARE!

Garantat nu mai ies din fabtica motoare pentru public sa pui tu benzina de 95!

 

Dar lasa ca intotdeauna se va asi unul mai fraier sa imi ia masina pe care eu nu am respectat-o..!!

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

1617081740[/url]' post='2539749']

Strange bugetul si cauta o masina cu un istoric cat mai cunoscut, de preferat din Germania. De la asta pleaca totul, cu cat e mai ok tehnic cu atat va fi si cheltuiala ulterioara mai suportabila . Vei reusi sa o intretii pana la urma . Nu este necesar sa apelezi la un service de marca pt asta . In cel mai rau caz vei pierde cateva mii de euro la revanzare, decat sa iti iei un GOLF si sa intorci capul dupa F10 de cate ori trece unul pe langa tine . Banii sunt facuti sa circule, tu ii faci pe ei nu ei pe tine . Ai fi uimit sa vezi cati posesori de BMW alimenteaza de 50 RON la pompa...

 

FereascĂŁ...ce tâmpenie. Omul câștiga 3500 RON pe luna, adicĂŁ aproximativ 700€ pe luna. Ti se pare normal sa visezi la mașina premium, ce necesita costuri pe mĂŁsura, cu un venit care abia ĂŽți asigura supraviețuirea de pe o luna pe alta? O factura la telefon + gaz + curent + cablu tv + ĂŽntreținere = 500 RON. Mai rĂŁmân 3000 RON. Din banii ĂŁștia ĂŽncerci sa mai mĂŁnânci și sa te ĂŽmbraci, mai pui pentru asta 700 RON. Mai faci un plin de motorina, au mai plecat 350 RON. Mai ai 1950 RON și ai descoperit ca nu te simți chiar bine și ar fi necesarĂŁ o consultație, dar e cam greu acum la spital, deci te duci la privat....mai pleacĂŁ 500 RON pe o ecografie, niște analize și ceva medicamente. Mai ai cam 1450 RON și deja tremura chiloți pe tine ca nu cumva sa pice ceva la mașina. Uiți de vacante și ieșit in oraș, uiți de cadou de ziua cuiva din familie, uiți de mers la dentist, la frizer, de Casco nu mai vorbim, iar RCA doar la euroins.

 

Iar tu ii dai sfatul ca e ok sa punĂŁ de 50 RON motorina ca doar mai sunt și alți sĂŁraci fuduli cu bmw.

 

Și eu ĂŽntorc capul dupĂŁ multe masini, dar mi le permit? Nu! Nu e musai sa ĂŽți faci pofta cu orice pret, ca de aia au ajuns cei cu bmw sa fie batjocoriți și luati in ras de toatĂŁ lumea, din cauza unora care se ĂŽntind mai mult decât le e pĂŁtura.

 

DacĂŁ tot vrea bmw, maxim sa caute una mai veche, dar accesibila ca pret și ĂŽntreținutĂŁ, undeva la 4-5k €, un e46,e39,e90 și sa se obișnuiascĂŁ cu costurile de ĂŽntreținere, care oricum vor mai scĂŁzute, și mai târziu când ĂŽncepe sa câștige macar 1500€ lunar se poate arunca mai sus.

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dar de aia care au MASINI NOI si pun benzina cea mai ieftina si ordinara nu ai avut ochi??

 

Hai ca la motorina mai merge si mai ieftina, ca distinctia nu e clar facuta. Dar la benzina, Dumnezeule, din anii 2000 se stie ca benzina cu, cifra octanica de 95 e pentru anumite motoare iar cea de 98 E PENTRU ALTE MOTOARE!

Garantat nu mai ies din fabtica motoare pentru public sa pui tu benzina de 95!

 

Dar lasa ca intotdeauna se va asi unul mai fraier sa imi ia masina pe care eu nu am respectat-o..!!

Inteleg ca trebuie sa luam puroaie dar sa le bagam cea mai scumpa benzina si neaparat schimb de ulei inainte de fiecare drum sa le mentinem cu brio in moarte clinica :thumbsup:

Bag P*** ca de dimineata nu ma simteam chiar asa sarac dar dupa acest comm...tinand cont ca bag numai '95..nush ce sa zic :laugh:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Nu e musai sa îți faci pofta cu orice pret, ca de aia au ajuns cei cu bmw sa fie batjocoriți și luati in ras de toată lumea, din cauza unora care se întind mai mult decât le e pătura."

 

Asta e tare de tot...iti strica tie imaginea . :goodjob:

Edited by toxaba
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca trebuie sa luam puroaie dar sa le bagam cea mai scumpa benzina si neaparat schimb de ulei inainte de fiecare drum sa le mentinem cu brio in moarte clinica :thumbsup:

Bag P*** ca de dimineata nu ma simteam chiar asa sarac dar dupa acest comm...tinand cont ca bag numai '95..nush ce sa zic :laugh:

Ce spun eu si ce intelegi tu..

Eu zic sa iti respecti masina si sa nu ma asculti pe mine.

Si pune bors in rezervor daca asta vrei.

Inainte de a mai comenta fara sens si exagerand (cu uleiul..) fa-ti un bine si cauta pe google, eventual o carte care explica diferenta ..si invata diferentele dintre benzina de 95 si ce de 98 si problemele care le pot da motorului.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

1617099504[/url]' post='2539799']

"Nu e musai sa ĂŽți faci pofta cu orice pret, ca de aia au ajuns cei cu bmw sa fie batjocoriți și luati in ras de toatĂŁ lumea, din cauza unora care se ĂŽntind mai mult decât le e pĂŁtura."

 

Asta e tare de tot...iti strica tie imaginea . :goodjob:

 

Asta ai ĂŽnțeles, ca ĂŽmi strica mie personal imaginea? De ce ma mir, ce pretenții sa ai de la unul care recomanda cuiva cu venituri din care abia trĂŁiești decent in țara asta sa ĂŽși ia mașina premium, doar ca sa nu cumva sa ĂŽși luxeze gâtul dupĂŁ masini pe strada. Noroc ca poți seta la pompa limita fix de 50 RON, ca parca te vĂŁd cu datorii ca sa plĂŁtești motorina. Trist...

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu-i rost de cearta. Am concluzionat ca nu pot intretine masina dupa cumparare. Imi pun pofta in cui si am sa ma orientez catre alte optiuni mai fiabile si rationale, cu care sa nu am riscul de a ramane in pana de bani. Va multumesc pentru raspunsuri.

Cauta'ti masina cat mai noua ca si an si daca se poate de la primul proprietar. Sunt destule masini luate de noi din tara in stare foarte buna si poti da peste oameni dispusi sa negocieze. La 10k m-as uita la un Megane( sau alt corespondent din clasa) care sa fi sigur ca inca miroase a nou.

Un alt sfat, nu te lua dupa 'prieteni' ! La dat din gura sunt buni toti, insa cand ti se strica masina sa fi sigur ca nu intereseaza pe nimeni!

Edited by akon
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu-i rost de cearta. Am concluzionat ca nu pot intretine masina dupa cumparare. Imi pun pofta in cui si am sa ma orientez catre alte optiuni mai fiabile si rationale, cu care sa nu am riscul de a ramane in pana de bani. Va multumesc pentru raspunsuri.

"M-am liniștit :)) . Dacă rămâne fix cu 0 lei lunar, atunci e in regula. Sa aibă grija de consoarta, ca dacă se despart se destabilizează bugetul familiei."

 

Tocmai de aia (ce am citat mai sus) nu am intrebat PE ALTII (cum ziceam mai sus eu..) ce masina sa imi iau! Pentru ca se baga unii cu parerile lor de parca ar trebui sa le raspund intrebandu-i cum e gagica pe care o plimba cu beemveul. .. e sigur ca merita, ca eu am auzit altceva despre ea...

 

Cam la asta se ajunge..

 

Te asigur de un singur lucru; cu cat te bagi mai mult si repari, intretii.., intelegi cu cap'sorul tau, cu atat salvezi mai mult si intelegi mai mult!

Nu numai fata de o masina.. ci si alte lucruri.

 

Poti sa soliciti moderatorului sa inchida topicul inainte sa devina mai denaturat..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.