Jump to content

Revizie bmw e90 400k km


azkan

Recommended Posts

Salutare pasionati. Am un E90 320d M47 din 2007 (an de fabricatie) la mine e din 2013. Masina are 370 si ceva de mii de km. In urma cu vreo 3 ani am mers cu o problema la o reprezentanta bmw si intr o discutie cu mecanicul acesta mi-a spus ca la modelul asta s-ar schimba doar intinzatoarele la lant undeva dupa 350k km.

Intrebarea mea este pe langa intinzatoarele de la lant ce ar mai trebui curatat sau schimbat pe la ea? Cineva mi-a zis de curatat galeria de admisie ca ar fi recomandat, am mai vazut ceva cu carbon pe la motor. Precizez ca masina functioneaza corespunzator doar ca eu vreau sa-i fac astea preventiv inainte sa se strice.

Turbo l-am schimbat pe la 280k, volanta pe la 270k.

 

Multumesc!

 

Ps masina nu are dpf din fabrica . Cu asta macar nu am stres

Link to comment
Share on other sites

Schimba-i distributia cu totul, nu doar intinzatoarele. La anii ei si la KM ei, sigur are uzura si lantul si patinele. Eu am tot un E90 M47 la care am schimbat distributia la 185000 km. Acum am 201000 km, si motorul merge foarte bine. Dupa schimbarea distributiei si sunetul motorului a devenit mai silentios, parca mai rotund.

Curata-i admisia pentru ca e incarcata, verifica si clapeta de la EGR. Verifica sa fie ok si bujiile incandescente.

Verifica discurile de frana, mai ales cele de pe spate (cele de pe fata e posibil sa fi fost inlocuite cel putin odata).

Lichidele de servo directie si de servo frana trebuie inlocuite daca nu le-ai schimbat in ultimii doi ani.

Verifica daca termostatele (cel principal si cel mic de la EGR) sunt functionale in parametrii.

Masina ta are filtru de particule? Daca da, mai e cel original pe masina sau l-ai inlocuit?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Schimba-i distributia cu totul, nu doar intinzatoarele. La anii ei si la KM ei, sigur are uzura si lantul si patinele. Eu am tot un E90 M47 la care am schimbat distributia la 185000 km. Acum am 201000 km, si motorul merge foarte bine. Dupa schimbarea distributiei si sunetul motorului a devenit mai silentios, parca mai rotund.

Curata-i admisia pentru ca e incarcata, verifica si clapeta de la EGR. Verifica sa fie ok si bujiile incandescente.

Verifica discurile de frana, mai ales cele de pe spate (cele de pe fata e posibil sa fi fost inlocuite cel putin odata).

Lichidele de servo directie si de servo frana trebuie inlocuite daca nu le-ai schimbat in ultimii doi ani.

Verifica daca termostatele (cel principal si cel mic de la EGR) sunt functionale in parametrii.

Masina ta are filtru de particule? Daca da, mai e cel original pe masina sau l-ai inlocuit?

 

Masina nu are DPF din fabrica( am scris mai sus).

Discurile au 5000 de km fata-spate.

Ceva pe la injectoare si uleiul din cutie? se verifica cumva?

Pe langa distributie, egr, galeria de admisie, lichid de servo

Link to comment
Share on other sites

Verifica fulia si schimb-o daca trebuie. Cand e pe duca incepe sa faca zgomot.

In afara de curatare periodica galerie admisie, nu am avut interventii la motor la un X3 din 2005. Tot M47 2.0d. L-am vandut la aprox 500.000 km cu turbina originala. Doar ambreiaj si volanta am achimbat de 2 ori. Daca nu ai zgomote ciudate, nu ai de ce sa umbli la distributie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.