Jump to content

unghi mort auto


UY.Scuti

Recommended Posts

Expresia a concura pentru o banda are alt înțeles decât crezi tu.

 

Când un autoturism e pe banda 1 și vrea sa treacă pe 2, iar alt autoturism e pe 3 și vrea sa treacă tot pe 2, are prioritate în fata celui de pe banda 1 sa efectueze aceasta manevra.

 

Când sunt doar 2 benzi nu are niciun sens o asemenea regula despre care doar tu puteai sa intrebi

Edited by C a t a l i n
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Expresia a concura pentru o banda are alt înțeles decât crezi tu.

 

Când un autoturism e pe banda 1 și vrea sa treacă pe 2, iar alt autoturism e pe 3 și vrea sa treacă tot pe 2, are prioritate în fata celui de pe banda 1 sa efectueze aceasta manevra.

 

Când sunt doar 2 benzi nu are niciun sens o asemenea regula despre care doar tu puteai sa intrebi

Bun si asa.

In realitate cati cunosc asa ceva?

Sunt fooarte curios.

Si mai ales cati respecta asta.

Edited by X X L
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Uvicont eu ĂŽntorc capul spre dreapta de foarte multe ori pentru ca nu toți știu regulile sau efectiv nu vor sa te lase, se bagĂŁ ei in fata ta, nu mai zic de momentul in care depĂŁșești pe cineva si accelereazĂŁ sa nu te lase sa te bagi inapoi.

 

E ca si treaba cu sensul giratoriu, daca cel de pe banda 1 vrea sa facĂŁ stânga prin fata ta, datoria ta este sa i dai prioritate de dreapta in sens, mulți nu știu aceasta regula sau chiar majoritatea ca nu li se pare normal, ĂŽnsĂŁ asa este legislația, nu știam nici eu, m am ĂŽnjurat cu unul intr un sens ca era sa dau in el si dupĂŁ când am aflat nu mi venea sa cred.

 

Ăntrebarea este, te Riști sa te bagi prin fata cuiva in sens? Daca cumva te ai ĂŽncadrat pe banda 1 si vrei sa faci stânga, pui frâna si aștepți pana te Lasa cineva, mulți accelereazĂŁ ca nu cumva sa ĂŽndrĂŁznești sa te bagi prin fata lor, dar daca as avea o coaja cred ca i as arde pe mulți care forțeazĂŁ doar sa le vad fata când vine poliția si le da amenda, nu știu daca se ia si carnetul pentru treaba asta.

 

Am client care mi a arĂŁtat filmare, una i a luat fata unui domn in sens, omul a lovit o usor si ea a plecat mai departe, s a dus cu filmarea la poliție si i a dat amenda lui :)))).

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

....

..interesanta e asta, pentru ca intr-o dimineata m-am mancat in pedala sa ma tin vreo doua giratorii la rand in linie cu un Ford ST.. (m-a injurat ala dupa aia, ca nu intelegea ce am cu el.. aveam eu ceva ca il vazusem cum conducea in spatele meu..) dar drumul era de doar doua benzi.

 

Pe drumul cu doua benzi pe sens ce regula se aplica?? Ca ala a zis la primul semafor ca mi-a luat numarul, ..sa imi ia boii de la bicicleta ca doar nu se intamplase nimic. ;)

Il aveam pe camere oricum..

 

Pe drumul cu doua benzi pe sens ce regula se aplica?? Adica? Nu inteleg intrebarea?

 

In giratoriu e alta mancare de peste. E intersectie!

Vezi WIN60, la postul nr. 28.

Conteaza foarte mult si marcajele premergatoare si cele din interior.

Din pacate in interiorul sensului giratoriu, la noi apar si marcaje de delimitare, ceea ce nu este normal.

Fiind considerata o intersectie ar trebui doar marcaje de ghidare... dar administratorilor drumurilor nici ca le pasa!

 

 

Uvicont eu întorc capul spre dreapta de foarte multe ori pentru ca nu toți știu regulile sau efectiv nu vor sa te lase, se bagă ei in fata ta, nu mai zic de momentul in care depășești pe cineva si accelerează sa nu te lase sa te bagi inapoi.

 

E ca si treaba cu sensul giratoriu, daca cel de pe banda 1 vrea sa facă stânga prin fata ta, datoria ta este sa i dai prioritate de dreapta in sens, mulți nu știu aceasta regula sau chiar majoritatea ca nu li se pare normal, însă asa este legislația, nu știam nici eu, m am înjurat cu unul intr un sens ca era sa dau in el si după când am aflat nu mi venea sa cred.

 

Întrebarea este, te Riști sa te bagi prin fata cuiva in sens? Daca cumva te ai încadrat pe banda 1 si vrei sa faci stânga, pui frâna si aștepți pana te Lasa cineva, mulți accelerează ca nu cumva sa îndrăznești sa te bagi prin fata lor, dar daca as avea o coaja cred ca i as arde pe mulți care forțează doar sa le vad fata când vine poliția si le da amenda, nu știu daca se ia si carnetul pentru treaba asta.

 

Am client care mi a arătat filmare, una i a luat fata unui domn in sens, omul a lovit o usor si ea a plecat mai departe, s a dus cu filmarea la poliție si i a dat amenda lui :)))).

 

Cu Polo, seria 1, sunt nevoit sa intorc capul spre dreapta, oglinda mica, plana.

Cu Polo ma risc in giratoriu! :rolleyes: Cel putin de 2-3 ori pe saptamana clar ma intalnesc cu unul mai cu *prioritate de dreapta in giratoriu*.

 

Cum spuneam in postul #5, sunt situatii si situatii.

Ca exemplu, la autorulota nu mai intorc capul spre dreapta, oricum nu vezi nimic, dar oglinda e sferica si imensa fata de turismn si unghiul este mult mai mare.

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

 

E ca si treaba cu sensul giratoriu, daca cel de pe banda 1 vrea sa facĂŁ stânga prin fata ta, datoria ta este sa i dai prioritate de dreapta in sens, mulți nu știu aceasta regula sau chiar majoritatea ca nu li se pare normal, ĂŽnsĂŁ asa este legislația, nu știam nici eu, m am ĂŽnjurat cu unul intr un sens ca era sa dau in el si dupĂŁ când am aflat nu mi venea sa cred.

 

 

Ma cam indoiesc de chestia asta. Banda e banda, cine vrea sa schimbe trebuie sa dea prioritate celui care e deja pe banda respectiva. Asa mi se pare logic, si asa spun si cei de aici de altfel (ultimul paragraf de jos):

 

https://www.scoalarutiera.ro/curs-legislatie/codul-rutier/intersectia-cu-sens-giratoriu

 

Oricum, e irelevant pentru discutia de acum. Dupa parerea mea, condusul preventiv inseamna si sa eviti accidentele, chiar daca ai avea dreptate dpdv legal. Si aici intervine asigurarea cu intorsul capului :)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

E ca si treaba cu sensul giratoriu, daca cel de pe banda 1 vrea sa facă stânga prin fata ta, datoria ta este sa i dai prioritate de dreapta in sens, mulți nu știu aceasta regula sau chiar majoritatea ca nu li se pare normal, însă asa este legislația, nu știam nici eu, m am înjurat cu unul intr un sens ca era sa dau in el si după când am aflat nu mi venea sa cred.

 

Întrebarea este, te Riști sa te bagi prin fata cuiva in sens? Daca cumva te ai încadrat pe banda 1 si vrei sa faci stânga, pui frâna si aștepți pana te Lasa cineva, mulți accelerează ca nu cumva sa îndrăznești sa te bagi prin fata lor, dar daca as avea o coaja cred ca i as arde pe mulți care forțează doar sa le vad fata când vine poliția si le da amenda, nu știu daca se ia si carnetul pentru treaba asta.

 

Am client care mi a arătat filmare, una i a luat fata unui domn in sens, omul a lovit o usor si ea a plecat mai departe, s a dus cu filmarea la poliție si i a dat amenda lui :)))).

Vezi tu WIN60, cateodata citind intelegi mai bine prin ce trec altii decat chiar atunci cand tu insuti nu intelegi si esti la fel de intrigat.

 

Parerea mea e ca nu exista, sau cel putin nu am auzit de asa prioritate de dreapta in sens giratoriu.. mai ales fiind vorba de un alt sofer pe alta banda "incorecta/inferioara..(?)" in giratoriu..

As spune mai degraba ca regula aplicata ar fi ca in momentul in care tu fiind situat in spatele celui de pe banda "inferioara" TREBUIE sa il lasi sa faca orice manevra, inclusiv aceea prin care iti taie calea spre stanga.

De ce? Pentru ca teoretic si practic el este inaintea ta in acel sens giratoriu iar tu prin manevra ta l-ai incomoda sa se decida in ce directie o va lua.. asta e..

 

Stai linistit ca si mie mi s-a intamplat sa am TIR pe dreapta, eu tinand-o inainte prin giratoriu, dar TIR-ul (cabina soferului) fiind inaintea masinii am vazut ca semnalizeaza stanga si a trebuit sa opresc in giratoriu ca altfel o faceam de Fast Furios.. ca**. Si n-aveam chef.. desigur..; claxoane.. si iata ca acum imi dau seama ca ar trebui sa le dam prioritate celor care sunt inaintea noastra in giratoriu! Ca sa nu le de-a dreptate politia.

Fiti linistiti, sper ca nu e cazul, TIR-urile ca toate celelalte vehicole lungi au prioritate DE MANEVRA in curbe atranse, giratorii.. ca altfel tot de cacao iese daca nu ii lasi sa isi faca manevra, e logic si de bun-simt! Asta pentru toti cu chef de observatii..

_________________________

 

Pe de alta parte in privinta linkului cu scoala.., ar mai fi de adaugat ca daca intr-un giratoriu mare cu benzi predestinate pe diferite directii, DACA NU SCHIMBI BANDA in giratoriu NU TREBUIE SA SEMNALIZEZI decat daca schimbi banda.

Are si logica..

Nu am observat asta in spicuirea mea..

____________________________

 

unvicont, m-am lamurit cu, ce mi-a scapat in felul cum e formulata articolul pus de tine cu banda libera din mijloc, de cine e ocupata de drept; de cel care are viteza mult mai mare!

A foat o reactie precipitata a mea si speculata de Catalin.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

In giratoriu la schimbarea benzii are prioritate cel care a intrat primul in sens, nu conteaza daca e in fata sau in spate.

Legea spune clar ca cel care intra in giratoriu trebuie sa acorde prioritate celor deja aflati in sens, atat timp cat se afla in acel giratoriu. Nu exista prioritate de stranga sau dreapta.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, atâta timp cat ala din dreapta ta semnalizeazĂŁ stânga si vrea sa facĂŁ stânga prin fata ta, obligația ta este sa pui frâna sĂŁ-l lași, nu mai conteazĂŁ cine a intrat primul, in caz de accident este vina ta ca nu l ai lĂŁsat, nu mai știe nimeni cine a intrat primul si nu are cum sa mai dovedeascĂŁ.

 

Corecție:)

 

DupĂŁ cum a zis Catalin, daca autoturismele intra de pe același drum in giratoriu, cel de pe banda 2 sau 3 este obligat sa i acorde prioritate celui de pe 2 sau 1.

 

Daca autoturismul de pe banda 1 din giratoriu a intrat de pe alt drum, mai târziu adicã, trebuie sa de a prioritate tuturor celor care erau deja in sensul giratoriu.

 

Atașez un video:

https://youtu.be/BKjLhp9eHzU

 

Bine ar fi sa va feriți daca sunteți oricare din situații pentru ca asta este cea mai mare problema in România, inclusiv faptul ca mulți intra de pe banda 2 si ies din giratoriu pe banda 1 peste tine .

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe drumul cu doua benzi pe sens ce regula se aplica?? Adica? Nu inteleg intrebarea?

 

In giratoriu e alta mancare de peste. E intersectie!

Vezi WIN60, la postul nr. 28.

Conteaza foarte mult si marcajele premergatoare si cele din interior.

Din pacate in interiorul sensului giratoriu, la noi apar si marcaje de delimitare, ceea ce nu este normal.

Fiind considerata o intersectie ar trebui doar marcaje de ghidare... dar administratorilor drumurilor nici ca le pasa!

 

 

 

 

Cu Polo, seria 1, sunt nevoit sa intorc capul spre dreapta, oglinda mica, plana.

Cu Polo ma risc in giratoriu! :rolleyes: Cel putin de 2-3 ori pe saptamana clar ma intalnesc cu unul mai cu *prioritate de dreapta in giratoriu*.

 

Cum spuneam in postul #5, sunt situatii si situatii.

Ca exemplu, la autorulota nu mai intorc capul spre dreapta, oricum nu vezi nimic, dar oglinda e sferica si imensa fata de turismn si unghiul este mult mai mare.

 

 

Exact. In giratoriu, sunt marcaje de ghidare, ca in orice intersectie si se aplica regulile din orice intersectie, cu diferenta ca aici prioritate are cel care este in interiorul sensului giratoriu.

Mai exista si preselectia benzilor de circulatia si marcajele care indica directia OBLIgatorie de deplasare.

Link to comment
Share on other sites

concret de țĂŁrile care știu Germania Și Austria .. ĂŽn Austria am luat carnetul de șofer ... ĂŽn timpul examenului la schimbarea bandei dacĂŁ nu ĂŽntorci capul când te asiguri ești picat.

nevasta-mea a platit 3500 in germania si nici la sala nu a bagat-o cica nu era destul de pregatita, ma intreba de ce nu are voie cu ochelari de soare la condus, si m-am uitat pe chestionarele lor, nu as fi luat carnetul niciodata acolo, in primul rand intrebarile nu au legatura cu circulatia ci cu spalatul creierului de aceea toti strainii din afara ue cand dau de permis in germania nu inteleg de ce nu iau sala, instructorul tinea mortis sa ii arate ca acolo e germania si roman egal prost, curbele trebuiau luate dintr-o singura miscare fara corectii si usoare miscari de volan in functie de anvergura curbelor , i-am aratat cum sa atace curbele si a inceput dom instructor ca de ce cum a invatat si de ce m-am bagat eu, deja trecuse de prima jumatate din nr de ore si nimic, in final a dat in romania si a luat din prima in constanta, i-am si spus ca de 3500e isi lua aici si carnet si masina dar na....pe urma eu am carnet de profesionisti va invit sa va uitati pe geam cand schimbati banda eventual sa deschideti si usa ca sa vedeti mai bine... ai un 4x4 si cu platforma si unde te uiti cand schimbi banda prin luneta ?

Link to comment
Share on other sites

nevasta-mea a platit 3500 in germania si nici la sala nu a bagat-o cica nu era destul de pregatita, ma intreba de ce nu are voie cu ochelari de soare la condus, si m-am uitat pe chestionarele lor, nu as fi luat carnetul niciodata acolo, in primul rand intrebarile nu au legatura cu circulatia ci cu spalatul creierului de aceea toti strainii din afara ue cand dau de permis in germania nu inteleg de ce nu iau sala, instructorul tinea mortis sa ii arate ca acolo e germania si roman egal prost, curbele trebuiau luate dintr-o singura miscare fara corectii si usoare miscari de volan in functie de anvergura curbelor , i-am aratat cum sa atace curbele si a inceput dom instructor ca de ce cum a invatat si de ce m-am bagat eu, deja trecuse de prima jumatate din nr de ore si nimic, in final a dat in romania si a luat din prima in constanta, i-am si spus ca de 3500e isi lua aici si carnet si masina dar na....pe urma eu am carnet de profesionisti va invit sa va uitati pe geam cand schimbati banda eventual sa deschideti si usa ca sa vedeti mai bine... ai un 4x4 si cu platforma si unde te uiti cand schimbi banda prin luneta ?

ĂntradevĂŁr e mult mai greu de obținut permisul de conducere ĂŽn unele țĂŁri din vest ...aicea ĂŽn Austria poți conduce de la 17 ani cu cineva ĂŽn dreapta care are permis de cel puțin 5 ani,se pune un logo cu L17 pe luneta spate ĂŽn stânga când conduce cineva care nu are carnet iar când mașina este condusĂŁ de cineva major cu carnet de conducere se mutĂŁ ĂŽn dreapta. Trebuie sĂŁ ai 3800 de ore de conducere ĂŽnainte de a te ĂŽnscrie la școala de șoferi nu mai știu din astea 3800 de ore câte ore trebuie sĂŁ ai conduse noaptea. ȘcoalĂŁ când o vei face cu instructorul el decide dacĂŁ ești pregĂŁtit pentru examen,se face poligon se pune mare accent pe parcĂŁri și manevre ĂŽn mansalier ĂŽn poligon, sala când dai ai 140 de ĂŽntrebĂŁri la care trebuie sĂŁ rĂŁspunzi corect traseul e efectiv simplu nu dai cu polițist la traseu sânt examinatorii civili care nu au treabĂŁ cu poliția și de platit din câte știu anul trecut a dat ptr carnet un nepot undeva la 2.100e. Cred cĂŁ foarte mult conteazĂŁ și respectul ĂŽn trafic gen ... aicea nu ai voie sĂŁ dai flash-uri la cel din fața ta când vrei sĂŁ-l depĂŁșești ești pasibil de amendĂŁ undeva la 90e șicanĂŁrile sau nerespectarea distanței pe autoband la fel se pedepsesc (cel din fața ta te ĂŽnregistreazĂŁ cheamĂŁ poliția și ai pus-o)și multe altele. Dar ĂŽn același timp au și ei legi și reguli tâmpite.. un exemplu e când te oprește poliția și te amendeazĂŁ pentru nesemnalizate la schimbarea bandei (30e) ca sĂŁ contesti decizia polițistului trebuie ĂŽn mașina ta sa fie 4 persoane sânt multe reguli și la ei tâmpite.

Link to comment
Share on other sites

 

Daca autoturismul de pe banda 1 din giratoriu a intrat de pe alt drum, mai târziu adică, trebuie sa de a prioritate tuturor celor care erau deja in sensul giratoriu.

 

Atașez un video:

https://youtu.be/BKjLhp9eHzU

 

 

WIN60, imi pare rau dar tin sa corectez ineptia debitata de autorul din videoclipul postat.

Cel putin in tari cu apa mai calda sunt luate in considerare si alte lucruri in afara de accepta ORBESTE ca daca vine din dreapta are intotdeauna prioritate.

 

Nu e chiar asa, mai ales cand viteza ta de deplasare este muult mai mare decat cea permisa atunci sunt mari sanse ca tu sa NU fii in giratoriu cand masina verde este deja (situatia de la min 4:17) intra si ESTE deja in giratoriu! Asta nu insemna ca autoturismul din stanga era deja in giratoriu in momentul in care cel verde deja intrase.. si care are prioritate.

 

In al doilea rand auto care vine din stanga NU S-A INCADRAT CORESPUNZATOR SENSULUI DE MERS. Cu alte cuvinte, mai simplu, a "taiat" giratoriu NEPERMIS! Giratoriu cu doua sau 3 sau chiar 4 benzi se ataca PROGRESIV schimband cate o banda pe rand spre iesirea pe care o doresti!

Altfel tu insuti esti in MARE IGNORANTA/GRESEALA.

 

Astfel spus auto din stanga nu ar fi posibil sa loveasca foarte foarte probabil daca s-ar fi incadrat corespunzator, adica prin spatele masinii care era deja in giratoriu, cea verde care urma sa vireze pe prima iesire la stanga.

 

Personal o cunostinta a fost implicata intr-un accident similar in care chiar daca nu se incadrase corespunzator pentru directia care o urma, pentru faptul ca a fost surprinsa (inca pe prima banda) in giratoriu de un vitezoman cu un Porche, a dat intr-un VW pentru ca a decis sa taie giratoriu de 3 benzi, premarcat, prin centru..

A distrus vw scotandu-l pe directia pe care iesea Porche-ul..

Mare atentie cu, ce viteza si cum va incadrati in(prin) giratorii!

 

Atat

 

pe urma eu am carnet de profesionisti va invit sa va uitati pe geam cand schimbati banda eventual sa deschideti si usa ca sa vedeti mai bine... ai un 4x4 si cu platforma si unde te uiti cand schimbi banda prin luneta ?

 

Vezi unvicont, daca nu ai condus dubita de marfa, nu ai cum sa inveti sa te folosesti DOAR de oglinzile exterioare. ;)

Si mai ales sa realizezi ca acestea chiar trebuie reglate corespunzator!

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Vezi unvicont, daca nu ai condus dubita de marfa, nu ai cum sa inveti sa te folosesti DOAR de oglinzile exterioare. ;)

Si mai ales sa realizezi ca acestea chiar trebuie reglate corespunzator!

 

Cum ai dedus ca nu a condus si nici nu stie sa regleze niste oglinzi din bataile de palme cumva? Probabil ritmicitatea batailor ti-au trezit suspiciunile acestea?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.