Jump to content

Intensitate iluminat interior F11 LCI


nutu_tim

Recommended Posts

Salutare forumisti,

De curand am achizitionat un F11 LCI an 2014, pachet full options. O masina superba, cam cu tot ce ar putea dori un posesor de bmw :)

In dotare intra si pachetul de lumini interior, insa intensitatea este foarte foarte FOARTE slaba, practic insesizabila, chiar dat la maxim din rotita din bord. Am citit pe net putin, se pare ca ulterior intensitatea ledurilor a fost crescuta, luminile fiind mai evidente.

La masina mea, fiind si interiorul din piele alcantara gri, luminile nu se vad deloc, nici noaptea. Doar daca ma uit direct sub trim.uri le vad, foarte slabe.

Intrebarea mea este, cum potsa cresc intensitatea, fara a schimba prea mult din ce este original pe masina?

Daca schimb DOAR LEDURILE, si pun unele mai noi sau mai luminoase, fara a schimba si fibra/sticla, se vede vre-o diferenta?

Intreb pentru ca din tutoriale vad ca este ceva munca, si cate ceva de desfacut la usi. Nu as vrea sa ma apuc sa desfac tot, si la urma sa nu fie nici o diferenta. Sunt 3 leduri/usa, cel putin in fata. Sub trim, la parghia de deschis usa si in spatiul de depozitare.

Multumesc anticipat.

Edited by nutu_tim
Link to comment
Share on other sites

Nu ai doua setari in meniu?

Ba da, insa pe oricare pun, intensitatea este foarte scazuta. Nu se vad luminile, decat daca ma uit direct sub trim, la ele. Din cate am inteles asa sunt facute, la seriile ulterioare s-a modificat si sunt mai vizibile.

De asta intrebam, poate cineva a mai facut treaba asta. As schimba doar ledurile cu unele mai noi/luminoase, dar nu stiu ce efect ar avea!

Link to comment
Share on other sites

eu am pe negru pielea de pe usi, pe classic lumineaza destul de ok, oricum ideea e sa lumineze obiectele nu masina(de ex cele din buzunare), fata de cele rgb de pe Gxx lumina este mai slaba intradevar, dar pana la urma e si chestie de gusturi, eu prefer mai discret, e mai odihnitor noaptea
Link to comment
Share on other sites

Tocmai, eu as prefera sa fie mai evidenta lumina😊

La mine cu intensitatea la maxim si din idrive si din rotita, nu se vede nimic. Arata bine cu lumina ambientala, si parca as vrea sa fie mai puternica.

Stie cineva de unde as putea cumpara doar ledurile? Sa fie plug-and-play? Am vazut pe youtube un tutorial, insa link-ul nu mai este activ. Erau leduri exact ca cele OEM, tot in 2 culori.

Edited by nutu_tim
Link to comment
Share on other sites

Sunt kit uri pe aliexpress, cu mai multe culori si lumina este puternica ca la G uri, aprox 100 euro kit ul cu totul, același cu cele la vânzare pe Olx sau eMAG. Sunt dedicate kit urile, adicĂŁ nu iese țigĂŁnie.

 

Uita te si vezi daca ĂŽți plac.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista doar leduri mai puternice dedicate cred, dar ce are daca folosesti doar led urile de la kit? Sau pui kit ul cu totul, doar nu e scump

In mod normal nu ar avea nimic, sunt multi care le pun pe masina si arata bine. La mine este o problema din cap, mai mult. Imi place sa ramana totul original pe masina, cum este din fabrica 🙂

De asta as opta doar pentru leduri. O sa mai studiez problema, si daca alta optiune nu am, probabil ca da, o sa ajung sa montez tot kit-ul.

Multumesc pentru post/sugestie

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.