Jump to content

Cred ca am luat teapa cu niste jante...


janusone

Recommended Posts

Salut!

 

In urma cu cateva zile am achizitionat niste jante(Style 72) de pe farcebook market, omul avea pus in descriere ca nu sunt sudate lovite etc. Erau listate la 200 EUR...

I-am scris omului ca vreau sa le cumpar si am reusit sa negociez pretul la 150 EUR (probabil primul semnal de alarma)

M-am dus, m-am vazut cu el si cand am ajuns acolo era super de treaba m-a invitat inauntru sa le vad si chiar m-a intrebat daca vreau sa stau sa le verific sau nu stiu ce, parea de incredere si eu entuziasmat de jante nu am mai stat pe ganduri si i-am spus ca am incredere in el si nu am mai stat sa verific toate locurile, la prima vedere erau ok atat ca erau foarte murdare(probabil alt semn de alarma)

O data ajuns acas am inceput sa le curat si sa incep usor sa le slefuiesc( erau vopsite urat cu sprayul rosu si voiam sa le fac negre intr-un final) dar in timp ce slefuiam am remarcat ca la baza uneia dintre spite era o crapatura mica, initial nu am bagat de seama crezand ca e crapata vopseaua cum au fost vopsite prost, ei bine s-a dovedit a nu fi asa de fapt...

Am inceput sa slefuiesc acea mica crapatura si am descoperit ca defapt este o fisura mica in aluminiu...Intre timp am verificat si restul jantelor si 3 din 4 jante prezentau astfel de crapaturi...I-am scris omului pe farcebook mi-a dat o vrajeala obosita dupa care m-a mai tinut putin si m-am trezit cu block.

 

Stie cineva ce se poate face intr-un astfel de caz? Sau daca se mai poate face vreo reparatie sau care e faza cu crapaturile respective? Eu nu stiu cum a reusit omul sa crape 3 jante din 4 doar daca a picat de pe munte cu masina sau ceva...

 

 

 

https://imgur.com/a/rK3jdUo

Edited by janusone
Link to comment
Share on other sites

jantele au cel putin 15 ani, nu cred ca te asteptai sa iei 4 jante perfecte cu 150 euro; o janta noua de buna calitate e minim 200e.

 

Nu ma asteptam nici macar o secunda sa fie perfecte dar eu aveam intentia de a le reconditiona, in starea actuala sunt bune de fier vechi si atat...

Eu aveam de gand sa le reconditionez sa le vopsesc si sa le fac frumoase dar nu imi permit crapaturile respective...din cate am inteles nu mai sunt sigure de pus pe masina din moment ce au crapaturiile alea...

Edited by janusone
Link to comment
Share on other sites

150E ai dat, teapa nu e.

 

la banii aia....

 

tu esti principalul vinovat pentru decizia de a le lua ( + entuziasmul tau) acum o sa te coste in plus.

 

se pot face, asa cum s-a spus mai sus. nu e un capat de tara.

 

atentie data viitoare....sunt banii tai la mijloc.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cand va invatati minte ca ieftin si bun nu exista, ci de cele mai multe ori doar tzepe. Dar asa e romanu, e sarac, dar ii place sa creada in Mos Craciun pana moare. Edited by RaYn3
  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

omul avea pus in descriere ca nu sunt sudate lovite etc. Erau listate la 200 EUR...

https://imgur.com/a/rK3jdUo

 

dar cum se numeste cand vanzatorul minte cu nerusinare si apoi il blocheaza, daca nu teapa?

ca te puteai astepta si tu sa fie niste jante dubioase si posibil cu probleme la pretul ala? da. dar asta nu scuza comportamentul neomenos al samsarului de jante.

si putea sa spuna, bai nene ti le las la 150, dar vezi ca au crapaturi, mergi si sudeaza-le, nu le pune asa pe masina ca poate ti se rupe vreuna in mers.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ma eu am luat 3 jante style 277 la 150 euro, un set costa aprox 350-450 in funcție de starea lor, iar starea lor este aproape impecabila, 2 jante mai aveam eu pe plus asa ca i am dat nasului una de la mine, au fost ieftine, dar posibil din cauza ca nu era setul complet, le am verificat, nu sunt strâmbe, sudate, crĂŁpate, lovite.

Se mai gĂŁsesc si chestii la prețuri mult mai bune fata de altii, dar trebuie sa ĂŽți iei oricum toate mĂŁsurile de precauție, am luat jantele cu verificare si inclusiv le am pus pe aparat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poate nici el nu stia de fisuri daca tu le-ai descoperit doar la slefuire...eu am patit in toamna o chestie cu niste gume de iarna care aveau 5 -6 mm dar aveau dot vechi.Le-am pus la vanzare,a venit omul si le-a vazut(erau pe jante,umflate,in regula)am mers impreuna la o vulcanizare pt.dejantat,omul a luat cauciucurile si a plecat.A doua zi ma suna ca 3 din 4 au galme,zic ba esti prost,le-ai vazut aseara umflate erau ok,eu daca stiam ca au probleme si vream sa te incalt cu ele le dejantam inainte,si aia e,dar nu vand cacaturi.Pana la urma i-am dat banii inapoi,am aruncat gumele la gunoi si aia e.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da, pot sa aibã gâlme mici la interior si nu se vad daca nu te uiti atent.. se intampla, conteazã sa fii om si sa le iei inapoi daca este adevãrat.

 

In cazul de fata vanzatorul a fost o sĂŁrĂŁcie de roman țepar.

Edited by WIN60
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

dar cum se numeste cand vanzatorul minte cu nerusinare si apoi il blocheaza, daca nu teapa?

 

Asa si? Poti sa schimbi tu oamenii sa nu mai minta?!?! Unele lucruri trebuie sa le iei ca atare si sa intelegi ca nu vei putea schimba tu lumea de unu singur.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Da, pot sa aibã gâlme mici la interior si nu se vad daca nu te uiti atent.. se intampla, conteazã sa fii om si sa le iei inapoi daca este adevãrat.

 

In cazul de fata vanzatorul a fost o sĂŁrĂŁcie de roman țepar.

Pai tocmai ca gumele erau ok,nu aveau nici o galma,altfel nu le vindeam,omul imi trimise poze de la vulcanizare cu gumele incaltate cu niste galme de toata frumusetea,pe mine asta ma contrariat,cum naiba seara pe jantele mele nu aveau nimic si apoi hop ,galme.Ziceam daca aparea una,poate o tras ghiolbanu prea tare cand le-a dejantat...in fine...

Link to comment
Share on other sites

Poate nici el nu stia de fisuri daca tu le-ai descoperit doar la slefuire...eu am patit in toamna o chestie cu niste gume de iarna care aveau 5 -6 mm dar aveau dot vechi.Le-am pus la vanzare,a venit omul si le-a vazut(erau pe jante,umflate,in regula)am mers impreuna la o vulcanizare pt.dejantat,omul a luat cauciucurile si a plecat.A doua zi ma suna ca 3 din 4 au galme,zic ba esti prost,le-ai vazut aseara umflate erau ok,eu daca stiam ca au probleme si vream sa te incalt cu ele le dejantam inainte,si aia e,dar nu vand cacaturi.Pana la urma i-am dat banii inapoi,am aruncat gumele la gunoi si aia e.

Parerea mea e ca e bine sa fim oameni in asemenea situatii, si eu am primit cateva cauciucuri din export , aratau bine, profil bun, si le-am vandut la cineva si a 2 zi ma sunat ca la vulcanizare au vazut ca unul avea o pana ce nu putea fi reparata, i-am zis sa mi-l aduca inapoi, la adus si am vazut cu ochii mei problema si i-am dat banii inapoi omului.

In schimb mai demult cineva mi-a vandut o piesa ca fiind buna si nu era functionala dupa ce am puso pe masina si l-am sunat, a dato la intors ca na stiu etc. Mi-am asumat pierderea si am mers inainte. Deci e mai bine sa fii corect ca poate uneori o patesti tu .

Link to comment
Share on other sites

Am sunat la un service de genul care sudeaza jante si cand i-am spus unde sunt crapaturile a zis ca nu ar vrea sa se bage ca e riscant + ca nu vreau sa risc sa imi puste vreo janta pe autostrada.

 

Pentru cei care zic ca am primit ce am platit daca va uitati pe net puteti vedea o gramada de astfel de jante (style 72) care nu sunt intr-o stare grozava (vopsea zgarieturi etc) dar NU sunt fisurate. Eu am avut intentia de a le reconditiona sa le fac frumoase si sa le pun pe masina pt un buget ca na fiind student nu prea am de unde nici eu. Si nu cred ca toate jantele de 150E de pe olx samd. sunt fisurate sau mai stiu eu... Or fi ele in stare proasta dar se pot reconditiona si in principal pune pe masina.

Link to comment
Share on other sites

Am sunat la un service de genul care sudeaza jante si cand i-am spus unde sunt crapaturile a zis ca nu ar vrea sa se bage ca e riscant + ca nu vreau sa risc sa imi puste vreo janta pe autostrada.

 

Pentru cei care zic ca am primit ce am platit daca va uitati pe net puteti vedea o gramada de astfel de jante (style 72) care nu sunt intr-o stare grozava (vopsea zgarieturi etc) dar NU sunt fisurate. Eu am avut intentia de a le reconditiona sa le fac frumoase si sa le pun pe masina pt un buget ca na fiind student nu prea am de unde nici eu. Si nu cred ca toate jantele de 150E de pe olx samd. sunt fisurate sau mai stiu eu... Or fi ele in stare proasta dar se pot reconditiona si in principal pune pe masina.

 

goodjob.gif

felicitari pentru punctul tau de vedere.

( probabil si cu niste 225-235, ca sa stea bine pe curbe...)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.