Jump to content

achizitie pneuri de vara


UY.Scuti

Recommended Posts

Mai e putin si vine vara si sunt nevoit sa achizitionez anvelope de vara noi pt un 520d,si mai ma sacaie si taica-miu ma bate la cap ca trebuie sa le cumpar cat mai repede, sta mai ceva ca raia pe capul meu.Acum inca le am pe cele de iarna montate adica 225/60/r16.Am pregatite si 4 jante pe r17 fara anvelope,le-am primit cadou de la fratele meu.

 

-daca ati fi in locul meu, ati cumpara anvelope de vara noi pt r16 sau r17?Chiar sunt in dilema aici nu stiu ce sa aleg mai bine pt drumurile noastre .

sa aleg 225/55/r16 , 225/50/r17 sau 215/55/r17?Ce marca ar fi buna?M-ar interesa sa gasesc cu 67 db la zgomotul de rulare si class A economy.

bugetul de care dispun: 2000 ron

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Pe 520d un 17 ar fi ok pentru vara, sta altcumva balena pe asfalt.. eu am 17 pe iarna si 18 pe vara, nu cred ca ar fi ok 16, in cartea masinii din ce știu nu am trecute anvelope de 16 :)), adicĂŁ nu am voie.

 

Cred 225/50 17 sau chiar 225/45/17 , nu știu daca e trecutĂŁ si dimensiunea aceasta din urma.

 

Mai bine clasa mai buna la franare pe ud decât consum.

Edited by WIN60
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am inteles dar stiti ca mi-e frica ca daca pun pe 17 sa nu stric amortizoarele si bucsele in timp.Ma gandesc ca sunt prea mari pt e60

 

Pe 520d un 17 ar fi ok pentru vara, sta altcumva balena pe asfalt..

de ce ii zici balena ca e micuta,nu e seria 7 :)

Edited by UY.Scuti
Link to comment
Share on other sites

M am dat cu un F30 sapt trecutĂŁ, mi se pare ca e hatchback si cu 500 kg mai ușoarĂŁ ca E60 meu, mi se pare micuța si foarte ușoarĂŁ fata de a mea :)), de aia numesc seria 5 balena.

 

Am avut 245/40R18 5 ani, nu am schimbat decât 2 brațe inferioare fata, bielete antiruliu si bucși bara antiruliu.. crezi ca daca pui 17 nu le schimbi niciodatĂŁ, când e sa pice o sa pice oricum.

 

Prea mari pentru E60 sunt jante pe 20-21 cam asa sta treaba la mașina asta, ĂŽnsĂŁ cel mai bine aratĂŁ cu 18-19, dar nicidecum prea mari. 19 din punctul meu de vedere sunt prea mari pentru România , de aceea m am limitat la 18.

Edited by WIN60
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

m-am hotarat pt R17,dar oscilez intre: 225/50/r17 sau 215/55/r17

Conform calculatorului de roata de aici, circumferinta rotii este aprox la fel,cu aceasi viteza.Voi pe e60pt ce dimensiune ati opta din cele de mai sus,215 sau 225?

Ma gandesc doar ca daca as opta pt 215 as castiga la consum si la un pic de confort,dar cea mai lata de 225 cu garda mai joasa de 50 ar arata mai bine.Nu am avut niciodata r17 montat.Nu stiu ce sa aleg mai bine,si nu stiu cum ar arata mai bine masina cu garda 50 sau 55...

nu stiu ce sa aleg mai bine jur :(

post-101780-0-87434700-1618918539_thumb.jpg

Edited by UY.Scuti
Link to comment
Share on other sites

ar fi o chestie super daca as putea sa le probez ca pe incaltaminte,si daca nu mi-ar place sa le dau inapoi.Ori astea odata ce le-am luat nu mai am ce face de asta sovaiesc atat :)

off

puneti si voi niste poze din profil cu e60 cu garda de 50 pe r17 sa vad si eu cum arata

Link to comment
Share on other sites

ar fi o chestie super daca as putea sa le probez ca pe incaltaminte,si daca nu mi-ar place sa le dau inapoi.Ori astea odata ce le-am luat nu mai am ce face de asta sovaiesc atat :)

off

puneti si voi niste poze din profil cu e60 cu garda de 50 pe r17 sa vad si eu cum arata

 

Here you go, 225/50-17 si de iarna si de vara pe 8J, toate 8.

 

IMG-1836.jpg

 

IMG-4931.jpg

 

 

 

 

 

 

215/55 mi se pare prea ingust pt E60, nici nu cred ca e omologata marimea.

245/45 mi se pare prea lat pt jante de 8J.

Edited by VladE46
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

225/45 pe 17.

 

245 merge fără probleme pe 8J, este normal chiar daca jantele sunt 17.

 

Cum 245/40 R18 merge pe 8J, asa merge si 245/45 R17 pe 8J

 

Nu prea am poze din profil dar uite cu jantele de iarna 225/50 17

 

In poze am flanse 15 mm fata si 20 spate.

post-77153-0-35070300-1618923870_thumb.jpeg

post-77153-0-21408200-1618923950_thumb.jpeg

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

@win,

Intelege ca 225/45R17 sunt roti de E90 si au diametrul foarte mic pt caroseria E60.

 

Pe jantele late de 8 inch el poate pune 225/50 cat si 245/45, ambele fiind omologate pt E60 si ambele avand acelasi diametru.

As pune 245/45 pt ca sunt mai late si masina ar arata muuuult mai bine.

 

Cumparatorul intelege ce inseamna inscrisurile de pe anvelope?

Edited by edit
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cred ca glumesti :)), e asa din cauza zĂŁpezii care e mai multĂŁ ĂŽntre roti sub mașina, uite cat de ridicata e caroseria fata de anvelopa, aia e o mașina cu suspensie standard si uite ce ridicata e.

 

Crezi ca daca avea de 16 in poza aia era garda mai ridicata? :))

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

 

 

Omul de abia vrea sa pună pe 17... nu vrea 245 lățime.

da corect. La 245 automat ai si consumul mai mare,si zgomotul e mult mai mare in habitaclu pt ca si frecarea cu asfaltul e mult mai mare.Normal ca nu vreau asa late ca nu am gene de formula 1,nici eu si nici masina :)

 

 

Ai dreptate win60, chiar ca e urata balena :D

Edited by UY.Scuti
Link to comment
Share on other sites

Pentru E60, dimensiunile legale date de producator pe 17, sunt 225/50/17 si 245/45/17.

Cu alte dimensiuni arata ca dracu si ai erori mari la vitezometru. Plus probleme cu politia.

Bine...multi habar n-au ce inseamna 50 sau 45 de pe anvelopa. Da nu-i bai.. Trei sferturi din vulcanizatori, cred ca 50 e inaltimea cauciucului. Is praf oamenii.

Edited by marioopel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Here you go, 225/50-17 si de iarna si de vara pe 8J, toate 8.

 

IMG-1836.jpg

 

IMG-4931.jpg

 

 

 

 

 

 

215/55 mi se pare prea ingust pt E60, nici nu cred ca e omologata marimea.

245/45 mi se pare prea lat pt jante de 8J.

Pana la urma cred ca merg pe 225/50 mai ales ca e si marimea recomandata de producator.Apropo ai jentile super faine,arata beton.Dupa ce o sa mi cumpar anvelopele o sa-mi pun si eu niste poze.

dar vreau sa le gasesc cu 66 sau 67 db si clasa B sau C la economie de carburant :)

Edited by UY.Scuti
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am stat de am cautat toata seara si m-am oprit la aceste 2 variante,una ieftina care tine cu buzunarul,economisesc cca. 800 lei,si una buna zic eu in care ma incadrez la fix in bugetul pe care-l am

Nu stiu ce sa fac.Imi cam fac cu ochiul si alea ieftine,mai ales ca sunt noi cu garantie,si raman si cu bani in portofel sa fac altceva cu ei la masina.

Dilema

 

1. https://www.emag.ro/anvelopa-vara-landsail-qirin-990-225-50-r17-98w-24787/pd/D0DZFBMBM/?cmpid=87022&gclid=Cj0KCQjw9_mDBhCGARIsAN3PaFNOyGqROt1fpueNKlpx92GT7oKMv6GJsHhWA8SjY3mBdYjFw3P1luIaAipnEALw_wcB

 

2. https://www.anvelodrom.ro/dunlop-sp-sport-maxx-rt-225-50r17-98y-xl.html

 

Si la alea de la emag am si 14 zile drept de retur.Deci practic le pot proba,si daca nu-mi plac le pot trimite inapoi nu? :D

Edited by UY.Scuti
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

cred ca anvelopele sunt repere/consumabile la care, dupa parerea mea, nu trebuie facuta nici un fel de economie, avand in vedere ca ele pot face diferenta intre a face accident sau nu, sau intre o simpla tamponare si un accident mai urat

 

cat despre returnarea anvelopelor 'testate', ce crezi ca ar mai putea face emag cu anvelopele testate de tine? sau ce ar fi daca am putea sa le comandam, facem cateve burn-out-uri cu ele si apoi le returnam? sau tu ai cumpara anvelope 'testate' de altii?

Edited by mariusmsd
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.