Jump to content

achizitie pneuri de vara


UY.Scuti

Recommended Posts

pei stati putini oameni buni,atunci la ce se refera cu 14 zile drept de retur?Doar sa le iau sa le pun in vitrina ,sa nu le probez pe masina si sa le trimit inapoi?

Si cine a zis ca fac drifturi cu ele?Chiar o sa sun la informatii sa-i intreb la ce se refera cele 14 zile drept de retur,daca nu am voie sa le pun pe masina

Link to comment
Share on other sites

am stat de am cautat toata seara si m-am oprit la aceste 2 variante,una ieftina care tine cu buzunarul,economisesc cca. 800 lei,si una buna zic eu in care ma incadrez la fix in bugetul pe care-l am

Nu stiu ce sa fac.Imi cam fac cu ochiul si alea ieftine,mai ales ca sunt noi cu garantie,si raman si cu bani in portofel sa fac altceva cu ei la masina.

Dilema

 

1. https://www.emag.ro/anvelopa-vara-landsail-qirin-990-225-50-r17-98w-24787/pd/D0DZFBMBM/?cmpid=87022&gclid=Cj0KCQjw9_mDBhCGARIsAN3PaFNOyGqROt1fpueNKlpx92GT7oKMv6GJsHhWA8SjY3mBdYjFw3P1luIaAipnEALw_wcB

 

2. https://www.anvelodrom.ro/dunlop-sp-sport-maxx-rt-225-50r17-98y-xl.html

 

Si la alea de la emag am si 14 zile drept de retur.Deci practic le pot proba,si daca nu-mi plac le pot trimite inapoi nu? :D

 

Clar Dunlop din astea doua.

Imi laudai jantele intr-un post anterior, cand le-am cumparat, aveau pe ele modelul respectiv de Landsail... dot 2018, 4-5mm profil, uzate ok, le-am vandut cu 120/doua bucati, 245 45 17, le-a luat un baiat cu E46 touring, a zis ca anvelope mai nasoale n-a avut in viata lui.

 

Vezi ca multi producatori(inclusiv Dunlop) au promotie pana la finalul lunii aprilie, primesti o anumita suma de bani inapoi pt anvelope, sub forma de tichete.

 

recomand https://www.tyrereviews.com/ pt review-uri la anvelope.

Link to comment
Share on other sites

pai in acest caz cele 14 zile drept de retur,nu mai au nici un sens.Cine naiba le ia sa le returneze ca nu-i place profilul cand le vede la fata locului?Si ce profil,ca profilul il poti vedea in poze,pe youtube,internet etc.Nu trebuie sa-l pipai la fata locului

 

ia ca sun ca m-ai facut curios,sa vad ce-mi spun cei de la emag

Edited by UY.Scuti
Link to comment
Share on other sites

Pai atunci nu are nici un sens acel drept de retur.Totul e la deruta.De ce sa selectezi gresit?Ce esti beat cand faci comanda?Nu are rost comparatia intre lenjeria intima si niste anvelope,exagerezi un pic,nu crezi?

Eu totusi am trimis formular sa-mi explice clar,nu sa stau eu sa ghicesc.Pana la urma e dreptul meu sa ma informez,si sa mi se explice.

Clientul,stapanul nostru corect? :D

post-101780-0-24021100-1619003469_thumb.jpg

Edited by UY.Scuti
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Asa e, sef, e un mare nonsens. Comanda-le linistit, pune-le pe masina si pleaca cu ele in Grecia in vacanta. Cand te intorci, da-le inapoi si spune-le ca fac prea mult zgomot. Tre' sa le primeasca inapoi, daca sunt mai putin de 14 zile..
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

eu n-am nevoie de 14 zile,mie daca nu-mi plac e suficient o zi atat.Eu nu sunt ca altii,eu sunt corect.

Si pana la urma 'americanu' " ala de taica-miu m-a invatat o vorba de aur,si chiar are dreptate:

 

Atata timp cat ai banul in buzunar,poti sa pui 1000 de intrebari si sa te lamuresti si automat esti pe LOCUL 1,in momentul in care ai dat banii din mana automat esti pe LOCUL 2,toti te trateaza superficial dupa aia.

Deocamdata banii sunt la mine,inca sunt pe locul 1 :D

Edited by UY.Scuti
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

eu as zice ca nu au culoarea din poze :D serios acum nu le schimba nimeni , sau daca ajungi acolo o sa ceara ca sunt montate in service autorizat sau mai stiu eu ce nebunii .

Concluzie - fa-ti temele :)

PS: lasa prostiilea alea cu banii ca nu stau aia in vanzarea unui set de anvelope catre tine , dar cine stie poate merge treaba .

Edited by alex230ro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

eu m-as uita si la :

 

michelin primacy 4

goodyear asymetric 5

 

In general as merge cu marci consacrate desi chiar si astea mai dau chix.

 

Nu cred ca o sa-ti primeasca nimeni anvelopele inapoi dupa montare, poate doar daca nu se vad semne si le dai impecabile inapoi. Oricum intr-o zi nu-ti dai seama daca iti plac sau nu..

Edited by chitsro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu as zice ca nu au culoarea din poze :D serios acum nu le schimba nimeni , sau daca ajungi acolo o sa ceara ca sunt montate in service autorizat sau mai stiu eu ce nebunii .

Concluzie - fa-ti temele :)

PS: lasa prostiilea alea cu banii ca nu stau aia in vanzarea unui set de anvelope catre tine , dar cine stie poate merge treaba .

bun dar alta intrebare.

Si cum isi dau ei seama ca le-am montat pe masina,daca le utilizez in test doar cateva ore si dupa acea le spal frumos de orice urma de mizerie??.Ca doar nu sunt gume de mestecat sa se vada uzura la cativa km de mers cu ele.

Eu zic ca nu au cum sa-si dea seama.Nici nu trebuia sa le pun intrebarea aia daca le pot monta pe masina,dar ma rog eu sunt un cetatean corect,si nu-mi place sa umblu cu magarii

Si mai este o problema.Oricum in ziua de azi platesti doar numele atat,ca la standarde nu se mai face oricum nimic calumea ca in trecut.

Edited by UY.Scuti
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

bun dar alta intrebare.

Si cum isi dau ei seama ca le-am montat pe masina

 

Se duc etichetele de pe ele? se duc benzile colorate de pe banda de rulare?

 

Si mai este o problema.Oricum in ziua de azi platesti doar numele atat,ca la standarde nu se mai face oricum nimic calumea ca in trecut.

 

 

Pai atunci cumpara ce-i mai ieftin si aia e, vorbim dupa prima frana/ploaie serioasa sau la prima frana pe ploaie serioasa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pune Landsail, sunt gume noi si moi. Nu sunt bune la viteze mari, dar in Romania oricum nu ai unde sa mergi tare. In felul asta nu dai o caruta de bani si aia e. Sa testezi niste anvelope ai nevoie de cateva sute sau mii de km si nu le poti da inapoi dupa ce se duce abtibildul si vopseaua de pe ele.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Se duc etichetele de pe ele? se duc benzile colorate de pe banda de rulare?

 

 

 

Pai atunci cumpara ce-i mai ieftin si aia e, vorbim dupa prima frana/ploaie serioasa sau la prima frana pe ploaie serioasa.

corect,la asta nu m-am gandit.Ai dreptate.oricum e greu cu mine,nici eu nu stiu ce vreau mai bine pt masina recunosc.Sunt o fire sovaitoare :(

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ ești pasionat de reviewuri, ĂŽți recomand canalul de YouTube: Tyre Reviews. GĂŁsești acolo teste cu multiple mĂŁrci in toate condițiile posibile. Ai sa vezi ca cel mai bun cauciuc pentru nevoile tale nu e ĂŽntotdeauna și cel mai scump de pe piața. Eu zic ca este imposibil sa nu te hotĂŁrĂŁști dupĂŁ ce ai sa vezi testele de acolo.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

singurul lucru pe care nu am sa-l inteleg niciodata este de ce majoritatea magazinelor online nu ofera informatii despre DOT.Mi se pare f important,si am vazut ca si la vulcanizari toti se uita patrat cand le spui de DOT si nu-l considera important.Foarte interesant
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

DOT-ul conteaza. Dar poti sa te trezesti cand comanzi 4 anvelope cu 3 DOT juma an 2020 si una DOT 2021. Caz real. Mai sunt stocuri. Iar cei de la vulcanizari .... sa mai scoata un ban de pe ce lasa cei care schimba anvelopele. Dar, un SH chiar daca arata de nota 10 dar are DOT de acum 5-8 ani ... pericol maxim.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.