Jump to content

Sfat achizitie seria 1/seria 3


Al3xandrus

Recommended Posts

Salutari!

 

Am mai avut tentative de a achizitiona bmwuri in trecut, ba chiar pentru fosta de acum multi ani am mers pe un seria 1 diesel (mai mult pt ca mie imi place modelul fiind mai mic decat un seria 3 care deja mi se pare enorm), eu in schimb tot pe Audi (A3) am ramas. Acum as vrea sa vand A3ul meu, initial ma uitam dupa un CLA dar nu stiu, parca nu mi se potriveste iar preturile sunt prohibitiv de mari. Plus ca si intretinerea mi se pare ca este mai greoaie, ma rog, nu scot definitiv Mercedesul dar momentan cred ca pentru situatia mea ar fi mai corect un BMW. Creez acest topic mai mult pt ceva indrumari si consultanta.

 

A mea nevasta de acum ar vrea un Seria 3, insa mie in continuare mi se pare mult prea mare, iar la seria 1 (stiu ca o sa rada multi cunoscuti) nu prea s-a schimbat mai nimic(pana in 2019-2020), afara, bineinteles de ultima varianta de la seria 1 care la exterior nu imi place deloc, insa la interior ma incanta super mult...

 

Si am vazut variante seria 1 benzinare (m-ar incanta foarte mult si o benzinara, recunosc) chiar si la 17-18.000k euro cu putin km gen 30-40k maxim (inca cu garantie banuiesc), dar nu prea stiu prea multe despre motoare, consum. Teoretic, as merge pe o benzinara, chiar si cu riscul de a consuma 9-10 in oras, dar sa nu fie real de fapt 12-13. De asta poate sunt ceva posesori si de benzinare pe aici pe forum care pot impartasi din experientele lor REALE. In prezent oricum imi ia si A3ul asta diesel 2.0 150cp tot 9-10 (este s-tronic) in oras. Eu va zic consum real, ca asa multi zic ca domle lor le consuma mult mai putin. O automata si motorul asta pe euro 5, atat consuma, poate chiar 11 cand e foarte aglomerat.

 

Audiul as vrea sa il vand (Dar sa vedem si daca iau cat as vrea (Ma gandeam in jur de 10k), oricum preturile la masini mi se par mai mari acum decat poate in alti ani...nu stiu daca s-a schimbat ceva...

 

La seria 3 ar fi cateva variante, nu vreau cine stie ce briz brizuri sau dotari care sa cada in timp, am avut multe masini de-a lungul vremii (le-am tinut pe toate maxim 4-5 ani) si uneori e mai bine sa ai doar strictul necesar (o consola frumoasa si mare, scaune incalzite, oglinzi, senzori ploaie, in rest chiar ma lasa rece gen lane assitul cum e la vag, mi se par niste inutilitati care mai costa si mii de euro daca o iei de noua - poate pt unii sunt ok, dar pt mine in general, pot sa ma lipsesc clar).

 

Acum mai intreb si vav de conectare, la ultimele modele (Caci interiorul oricum imi pare la fel) se poate face mirroring la android pt waze? Asta chiar as vrea sa o am ca si dotare si sa stiu dupa ce ani sa ma uit, daca exista posiblitatea bineinteles...

 

Ca si buget ce sa zic, cat mai ieftin cat mai bine, teoretic nu as vrea sa ma arunc mai mult de 17-18k dar mai putem creste, daca chiar merita si reusesc sa o dau si eu pe a mea convenabil. Cu siguranta seria 3 nu o sa gasesc (120k km ar fi o varianta pe la 17k dar mai multi km clar nu as vrea), dar seria 1 vad ca mai sunt sanse (am niste argumente pt seria 1 pt ca am un job de teren si in bucuresti se stie cum este parcarea - plus ca si audiul il mai am putin zgariat la exterior - nu sunt chiar cel mai bun "parcangiu" si sunt si cam neatent). Exclus se pare ultimul model care fara 25-30k nu il gasesc, acolo probabil ca nu mai este problema wazeului si conectare :) Ma rog, nu arde sa o schimb masina, dar deja este din 2014 si ma gandesc ca are o varsta sa nu inceapa sa ceara bani. Momentan este ok A3ul, pus la punct, merge fara probleme, dar decat sa ajung sa bag ceva ulterior, mai bine as face upgrade. Actuala are un G6 si a bagat peste 6000 lei in multe "consumabile" (articulatii, compresor a/c, frane, distributie), caci inca ii place mult, eu as fi vandut-o pe a ei, dar vedem daca reusesc eu sa o vand totusi....

 

Rezumand, mai mult ma intereseaza de la acest topic daca ma puteti ajuta cu urmatoarele informatii:

 

- Pentru seria 3 de la ce an sa ma uit la diesel ca sa nu mai fie probleme cu distributia, mi se pare ca de la 2016, este corect? oricum as vrea sa fie maxim de veche 2018, chiar 2019.

- Pentru conectare waze/mirroring android

- fiabilitate si consum motorizari benzina 1.5 (parca asa am observat ca sunt motoarele, si 116 cp si 150? sau incurc/confund?).

- ar mai fi niste variante si hibride, dar din ce am inteles de la un prieten ar fi de evitat inca multi ani, toyota fiind aici lider. El cel putin vorbea de VAGuri, lucrand in reprezentanta si avand numai probleme hibridele in ultimii ani (chiar mai devreme vazusem o jetta hibrida pe strazi).

 

Nu in ultimul rand, daca este cineva de pe forum care ma poate ajuta contra cost, bineinteles (prin 2015 gasisem o cunostinta care m-a recomandat la BMW Filaret dar a platit fosta parca more or less 100 euro) sa verific exact kilometri si starea tehnica, asta daca ajung pana acolo sa vand si A3ul si sa gasesc ceva convenabil (probabil prin vara as aproxima).

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Mergi pe Mercedes, ca daca nu topicul asta o sa aiba sute de pagini! Si e periculos. ;)

 

Sincer, am obosit citind si nu pot sa intru in pielea ta, nicicum ca sa iti sugerez ceva demn de tine. ;)

Ai scris un adevarat roman al vietii .. si e greu de dat sfaturi in asa conjuctura.

 

Poate altii pot.

Pas.

 

(A, problema cu distributia nu mai e problema; se schimba preventiv; de aici intelegi tu ce vrei din ce stii despre motoarele pe lant)

Edited by bimmer90f30
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mergi pe Mercedes, ca daca nu topicul asta o sa aiba sute de pagini! Si e periculos. ;)

 

Sincer, am obosit citind si nu pot sa intru in pielea ta, nicicum ca sa iti sugerez ceva demn de tine. ;)

Ai scris un adevarat roman al vietii .. si e greu de dat sfaturi in asa conjuctura.

 

Poate altii pot.

Pas.

 

(A, problema cu distributia nu mai e problema; se schimba preventiv; de aici intelegi tu ce vrei din ce stii despre motoarele pe lant)

Foarte dragut, multumesc oricum pentru ca te-ai chinuit si tu sa scrii 5 paragrafe, nu era mai simplu sa nu fi postat deloc? :) CU ce te-am deranjat de fapt? Mama, cum sunt unii, dar e de inteles in perioada asta, doar daca ne uitam pe farcebook, cat hate si venin au unii in ei...

 

Mariusmsd, multumesc, dar nu vreau Toyota :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Foarte dragut, multumesc oricum pentru ca te-ai chinuit si tu sa scrii 5 paragrafe, nu era mai simplu sa nu fi postat deloc? :) CU ce te-am deranjat de fapt? Mama, cum sunt unii, dar e de inteles in perioada asta, doar daca ne uitam pe farcebook, cat hate si venin au unii in ei...

 

Mariusmsd, multumesc, dar nu vreau Toyota :)

Nu-i venin, E PRAGMATISM.

Ce rost are sa imi/ne zapacesti de cap cu incertitudinile astea?

Ai observat cata incertitudine ai lasat sa se vada?

 

Daca vrei ceva mai bun, aaa cum am zis, ia Mercedes ca aia au mai putin complicate probleme la motoare, mi-a zis cineva o data.

Si stii si de ce? Ca nu sunt asa "creativi" pe banii clientilor/proprietarilor de masini ca altii...

 

Asa ca eu ti-am oferit certitudine intre atatea incertitudini...

Ma multumesc si cu multumirile astrale. ;)

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Mariusmsd, multumesc, dar nu vreau Toyota :)

 

Ok, in cazul asta ar trebui sa stii ca seria 1 si seria 3, seriile F defapt, au motoare comune, probleme comune

B47 nu mai are probleme cu distributia, dar cum zicea si bimmer unii o schimba preventiv. consum real in oras intre 9 si 12, pt xdrive, in functie de aglomeratie. despre benzina nu stiu sa iti spun, dar daca in diesel ia atat, nu cred ca 1.5 benzina in 3 cil ar putea consuma mai putin, poate doar mai mult cu 1-2l

in bugetul tau, poti gasi o masina cu 120k km, reali, asa cum zici si tu mai slab dotata, iDrive5/6 de pe seriile F vine doar cu Apple CarPlay, parca era o posibilitate sa faci mirror la Android dar nu stiu cum functioneaza

Link to comment
Share on other sites

Ia seria 3 f30 facelift, led ,scaune sport, hi fi minm (sunet audio) navi mare si trapa daca iti place. In 18k gasesti unul decent. Ca motor poti merge 318/320d sau 320i. Probleme o sa aiba toate dar nimic de speriat . DIstributie si caseta de directie cam au probleme, un schimb de ulei la cutie daca e automat. Km sub 150k preferat la diesel si sub 100k la benzina.

 

Pui 1000 euro pe an pentru diverse si aia e.

 

ps: si e90 facelift ar merge, mie inca imi place, totul e sa gasesti unul in mintile lui, de condus se conduce mai ok ca f30.

Edited by chitsro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci motorul la diesel este B47, citisem si mai devreme. Ideea era daca il iau cu 120-150k ok, clar trebuie refacuta distributia, insa daca sa zicem gasesc cu mai putini km (reali) poate as mai fi asteptat 1-2 ani.

 

E90 facelift este deja prea veche, altfel raman la audi care este 2014, eu daca vreau sa fac upgrade as face la ceva mai nou, cam asta este ideea, minim un 2018, 2017 maxim daca s-ar merita la nr de kilometri si dotari. As fi chiar mai ok sa aiba sa zicem un 150k si sa fie anul cat mai nou :)

 

Probleme au toate, ca nici audi nu a fost vreo "sfanta", insa fata de altii, eu zic ca am fost norocos si cam poate nu 1000 euro pe an, dar 2000-2500 ron tot a fost facand o medie (anul trecut de ex. am schimbat amortizoarele, acum vreo 2 ani caloriferul caci nu mai baga caldura :D) Uleiul de la cutie, clar l-am schimbat si eu si m-a dus peste 1000 ron si nu in reprezentanta. Trapa nu ma incanta in mod deosebit, mai ales cum este vremea la noi, mai mult o sa necesite intretinere, partea de multimedia/NAVI m-ar fi interesat mai mult, mai ales mirroringul la Android, ma gandesc ca pt o masina 2018 ar fi trebuit sa fie totusi un minim, precum este la multe alte marci...poate totusi ma pot informa din timp de niste workarounduri si dupa ce sa ma uit.

 

Cat priveste benzinarele si eu ma gandesc realist si de asta si intreb (chiar daca li s-a facut atata reclama) caci totusi nu prea le vezi atat de dese si nici nu prea am intalnit pe careva care sa zica ceva realist si nu idealisme vad de consum, fiabilitate. Pentru uz majoritar oras gen 75% nu m-ar deranja sa scap de DPF, dar sa nu fie mai problematic, am mai avut in 2013-2015 si un G7 1.2 TSI pe mana si nu pot sa zic ca mi-a displacut, insa a trebuit sa-l tin in reprezentanta pe garantie 2 sapt ca ii sarea distributia plus ca parca nu era ce trebuie. Cuplu si viteza in general, decente pt oras si fara alte pretentii, dar clar nu se compara cu 2.0 150cp...

 

P.S. bimmer90f30 te deranjez cumva si nu ai treaba, uita-te si tu cat trolling ai facut pana acum, clar ai ceva cu mine...nu stiu cine te-a obligat sa fii atat de mult "zapacit", ti-a pus careva cutitul la gat de a trebuit sa ramai fix pe pagina asta si sa continui a citi?

Edited by Al3xandrus
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

bimmer90f30 te deranjez cumva si nu ai treaba, uita-te si tu cat trolling ai facut pana acum, clar ai ceva cu mine...nu stiu cine te-a obligat sa fii atat de mult "zapacit", ti-a pus careva cutitul la gat de a trebuit sa ramai fix pe pagina asta si sa continui a citi?

M-am dus, stai linistit.

Nu iti mai face ganduri negre din cauza mea.

 

Nu cred ca am facut trolling; ai intrebat in topic si mi-a spus parerea, ok!?

 

Nu am cum sa fac trolling mai mult..

 

Ma retrag, cum imi recomanzi.

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

La 120-150k nu e un must distributia, doar dacĂŁ se aude o faci. Ăn rest nu mĂŁnâncĂŁ asa multi bani pana ĂŽn 180k. Eu am f30 non facelift 2015 luat ĂŽn 2018 la 114k km si de atunci nu am schimbat mare lucru.:

Tampoane motor si cutie, rãcitor egr(campanie) si În rest consumabile(placute,revizii anvelope retrofit uri si jante). Dar chiar si asa a mâncat vreo 3k euro În 3 ani.

 

Cu benzinarele eu stiu ca sunt ok, motorul 320i e acelasi cu cel de pe. 330i(b48) si este mult mai fiabil fata de versiuni anterioare. Consumul depinde de oraĂâ˘, ĂŽn Buc 320i cu. 2.0 nu cred ca scoĂâşi sub 10-12 si 6-8 ĂŽn afara. Motorul de 1.5 nu l-as lua ĂŽn seama,prefer 2.0 si am optiunea sĂŁ-l fac si de 250 de cp dacĂŁ vreau. (vorbim de f30, pe seria 1 cel nou e de luat ĂŽn calcul)

 

Si da, eĂâ˘ti un pic nehotarat pe ce vrei, aici trebuie sa faci testdrive sa vezi ce iti place.

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Asa este, sunt nehotarat, dar nu dati cu pietre, doresc sa ma informez si sa pot lua o decizie corecta si unde altundeva sa o fac decat pe forumul marcii (sper sa nu ma insel caci forumurile sunt din ce in ce mai putin umblate, iar toata lumea s-a cam mutat pe FB, ei bine eu sunt mai de moda veche).

 

Din pct meu de vedere sunt totusi ceva bani la mijloc 17-18-20k pe care i-as pune la bataie fara credit (evident, daca vand si A3ul, e clar pt mine mai mult un moft caci A3ul inca se prezinta tehnic si estetic foarte ok).

 

Oricum, una peste alta, si ca sa fiu sincer tot imi face cu ochiul un 2.0 150 cp sau 2.0 190cp (pt mine, nefiind vitezoman merge clar si 2.0 150cp daca ar fi o masina corecta la care ulterior ii pot face un chip tunning - puteam si la audi sa-i fac insa nu am facut-o, caci nu am simtit neaparat nevoia - pe G6 2.0 avem chip tunning si se simte), asa ca oricat as incerca eu ceva cu benzinarele si eco mode probabil ca doar ma mint mai mult :) Iar la un 2.0 benzinar sa fim seriosi, eu ma gandesc ca la ce trafic am mai prins eu si automata, oricat de buna la consum s-ar da ei ca si motorizari, ma indoiesc sa scada sub 12%. Si nu e vorba ca nu mi-as permite, dar sunt om rational si echilibrat si cam anticredite (decat daca e vorba de investitii si poti scoate pe banii bancii una alta) si nu vreau sa-mi destabilizez bugetul lunar sau sa nu vreau sa ies cu masina pentru ca ma "rupe la consum" (sunt o persoana mai chibzuita si zgarcita in general), daca vreti este o zgarcenie psihologica (stiu ca bimmer abia asteapta sa dea un reply la ce am scris acum :D).

 

Acum, intrebare cam la ce costuri ar ajunge aceasta distributie, stiu ca se vehicula la bimmer de exemplu un aproximativ 3000 lei (deci schimbarea lantului ar include si pompa de apa?).

Link to comment
Share on other sites

Cu benzina e cu dus Ăâ˘i ĂŽntors, decat sa bagi bani ĂŽn curĂŁĂâşat schimbat dpf, recondiĂâşionat turbine Ăâ˘i curĂŁĂâşat galerii de admisie, mai bine câĂâşiva litri ĂŽn plus la consum Ăâ˘i e ceva mai rafinat un benzinar. Un diesel ĂŽl cam omori dacĂŁ mergi mult ĂŽn oraĂâ˘, mai trebuie scos ĂŽn afara din când ĂŽn când.

 

La distribuĂâşie preturile sunt cam asa:3500-4000. Dar ti-am zis, nu e obligatoriu s-o faci, Ăâ˘i s-o faci de frica sub 200 k km e cam aiurea, se aude o faci, nu se aude-nici nu o bagi in seama. Multe service-uri castiga din paranoia clientilor.

 

Alte preturi:revizie full 700 ron, tampoane motor si cutie 1200 cu. Manopera pe lemforder, curatat galerie admisie-500, reconditionat turbo 2000 ron, schimbat ukei cutie 1500-2500 ron, reconditionat caseta directie:500-2000 ron.

 

Legat de buget-masina noua e cam 40k euro in functie de dotari, tu o iei dupa 5 ani si 100k km cu 16-18 k,la juma de pret, tu stii daca e mult sau putin. Si daca iei o masina cu 200k km la 10k euro, vei baga mai multi bani in ea, cum iti ie norocul.

 

 

Trimis de pe al meu VOG-L29 folosind Tapatalk

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Da, ai dreptate, cam asta este fix plusuri si minusuri, eu pana acum afara de golful ala benzinar pe care l-am tinut 2 ani, nu am avut decat dieseluri si le-am ingrijit si intretinut cum trebuie, dar e drept ca de asta ma si uitam sa iau o benzinara. Dar stiu ce inseamna DPF (si la vaguri sunt probleme, la bmw nu prea am auzit pe la cunoscuti, poate pt ca si au talpa mai grea :) ) si stiu ce inseamna un diesel in general si de nevoie am invatat sa le intretin cu minime cunostinte.

 

Iti multumesc pentru preturile de la piese/manopera, sunt ceva mai scumpe decat la Audi, dar iarasi din cate am observat tin mai mult. Asta cu distributia intrebam cu speranta ca s-ar fi rezolvat problema stiind ca era musai sa o faci la modelele 2010-2015 (daca nu ma insel), acum s-a mai modificat ceva sau tot pe acolo este situatia? 3500-4000 ron + revizie + alte lucruri (gen cauciucuri - la fel ca si revizie eu de obicei cand am luat SH am facut dupa achizitie schimb ulei + cauciucuri), automat se duc peste 1000 euro, deci la pretul de achizitie sa iau si asta in calcul, good to know. Si chiar daca nu e de facut acum, tot sa pun deoparte niste banuti...

 

M-am tot uitat in seara asta la niste masini, dar nu pot sa zic ca este o piata variata la seria 3 la anii astia sa fie pana in 20k, majoritatea sunt 25-30k, e drept ca unele arata tipla si sunt super dotate, insa eu chiar nu sunt interesat de cine stie ce dotari de care sa nu am nevoie si sa dea bine. Deja am o varsta, am avut multe masini, stiu ce nevoi am (de ex. nu ma incanta deloc jantele pe 17,18, stiu ca o sa radeti, dar vedeti cum au ajuns drumurile in Bucuresti, sunt efectiv ca la bombardament la ora actuala - primavara 2021), chiar daca iau o masina premium, vreau sa fiu si realist...

Edited by Al3xandrus
Link to comment
Share on other sites

Azi am vandut Audiul, nici nu imi vine sa cred, a luat-o cineva fara sa o testeze, a marcat banii, era super murdara interior/exterior ca a stat :) deci, gata, de acum sunt hotarat. Ma poate ajuta cineva cu ceva testari daca ma decid asupra vreunui model? Cred ca raman totusi pe Seria 3 320/318 diesel 2.0 150/190cp.

 

Ce parere aveti de urmatoarea varianta -> https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-ID7GBduk.html ? Daca s-ar mai negocia as putea sa o iau in calcul, mi se pare corecta si cam ce caut eu, repet nu vreau cine stie ce dotari, doar scaune incalzite si sa fie automata, astea sunt musturile mele in mare...

Edited by Al3xandrus
Link to comment
Share on other sites

Hai ca te-ai miscat rapid.

Depinde de unde o verifici, de la 300 pana la 600 ron cred. Masina aia ce iti place la ea? E cheala si mai e si 318d, jantele nu cred ca sunt de f30. La bugetul tau trebuie sa iei una dotata si km decenti. Led, navi mare, scaune sport, piele, sunet hi fi minim(cel standard se aude prost) si de preferat 320.d sau i. Sa iei in cont ca f30 e mai mult orientar spre confort, neaparat sa mergi cu cateva inainte.

 

Poti lua din tara sau poate sa-ti aduca cineva de la licitatii daca nu te deranjeaza s-o iei din poze.

 

Daca nu vrei neaparat facelift vezi ca e a mea la vanzare aici pe forum.

 

Dotarile le poti verifica cu seria de sasiu pe bimmer work sau mdecoder.

 

http://bimmer.work/vin/a0db7adfbf8e72f43a3ee98989f16139d/

 

Le: cu jantele pe 16 si latime 205 nu vei avea un handling ok, din cauza asta sa iei is 17-18 in calcul, ai latime 225 dar si aspect mai ok.

 

Trimis de pe al meu VOG-L29 folosind Tapatalk

Edited by chitsro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai m-am miscat daca omul a vrut audiul, a venit de la Craiova, eu am mai avut o tentativa si vara trecuta si veneau numai terchea berchea sa planga langa ea (stiti la ce ma refer). Iar masina era nu vreti sa stiti cum era la interior cazan efectiv, a mai stat si langa un copac, mai mare circul. Dar nici nu voiam s-o spal cu vremea de afara. Insa, cred ca a apreciat si chiar nu avea probleme.

 

Una peste alta nici nu stiu daca sa ma bucur sau nu, caci din pct meu de vedere s-au mai scumpit masinile sau poate sunt mai corecte. Cat priveste dotarile, sunt ok sa fie mai cheala, dar cutie automata, scaune, xenon si un navi mai mare clar ar fi de preferat in conditiile in care masina ar fi corecta. Restul sunt plusuri, dar nu stiu ce sa zic, nu vreau nici sa ma arunc sa zic ca am nu stiu ce masina si sa inceapa toate sa cada sau sa iau teapa.

Da, iarasi imi place mult si sa aiba un volan, dar daca as lua-o mai ieftin as putea sa il schimb ulterior precum si alte diferite lucruri.

 

De ex. ma uitam la asta, clar e cheala, clar pare cu mai multi km :)

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-318d-ID7GHLgu.html#xtor=SEC-81 dar daca avea scaune incalzite si xenon si mai costa 1k si era mai corecta as fi luat-o in considerare, chiar imi pare usor dubioasa :)

 

P.S. mersi pentru site -> http://bimmer.work/v...ee98989f16139d/

 

Aici ca sa inteleg cum este treaba cu motorizarile - https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320d-ID7GIOVs.html este vorba de motorul vechi? Cel cu probleme la distributie? Conform Bimmer Engine B47O vs B47U?

Edited by Al3xandrus
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai m-am miscat daca omul a vrut audiul, a venit de la Craiova, eu am mai avut o tentativa si vara trecuta si veneau numai terchea berchea sa planga langa ea (stiti la ce ma refer). Iar masina era nu vreti sa stiti cum era la interior cazan efectiv, a mai stat si langa un copac, mai mare circul. Dar nici nu voiam s-o spal cu vremea de afara. Insa, cred ca a apreciat si chiar nu avea probleme.

 

Una peste alta nici nu stiu daca sa ma bucur sau nu, caci din pct meu de vedere s-au mai scumpit masinile sau poate sunt mai corecte. Cat priveste dotarile, sunt ok sa fie mai cheala, dar cutie automata, scaune, xenon si un navi mai mare clar ar fi de preferat in conditiile in care masina ar fi corecta. Restul sunt plusuri, dar nu stiu ce sa zic, nu vreau nici sa ma arunc sa zic ca am nu stiu ce masina si sa inceapa toate sa cada sau sa iau teapa.

Da, iarasi imi place mult si sa aiba un volan, dar daca as lua-o mai ieftin as putea sa il schimb ulterior precum si alte diferite lucruri.

 

De ex. ma uitam la asta, clar e cheala, clar pare cu mai multi km :)

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-318d-ID7GHLgu.html#xtor=SEC-81 dar daca avea scaune incalzite si xenon si mai costa 1k si era mai corecta as fi luat-o in considerare, chiar imi pare usor dubioasa :)

 

P.S. mersi pentru site -> http://bimmer.work/v...ee98989f16139d/

 

Aici ca sa inteleg cum este treaba cu motorizarile - https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320d-ID7GIOVs.html este vorba de motorul vechi? Cel cu probleme la distributie? Conform Bimmer Engine B47O vs B47U?

 

De la 17-18k buget, cat ai scris in primul post, ajungi sa te uiti la masini de 13-14k...

Sfatul meu e sa cauti ceva in Germania, la un dealer serios si iei de acolo, daca bugetul specificat de tine e real atunci nu vei avea probleme sa iti gasesti ceva cu istoric si km mai putini, mai ales ca nu ai pretentii mari legate de dotari. Nu mai pierde timpul pe autovit ca sigur nu vei alege ceva bun de acolo.

 

Uita-te ca idee:

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?c=Limousine&clim=AUTOMATIC_CLIMATISATION_2_ZONES&cn=DE&dam=0&fe=ELECTRIC_HEATED_SEATS&fe=NAVIGATION_SYSTEM&fr=2016%3A2018&isSearchRequest=true&ml=%3A100000&ms=3500%3B%3B21%3B%3B&p=%3A20000&s=Car&sfmr=false&st=DEALER&tr=AUTOMATIC_GEAR&vc=Car

Link to comment
Share on other sites

Le-am dat si eu ca exemple, caci nu prea sunt de mijloc din ce observ, ori peste 20k ori mai dubioase :( Multumesc de treaba cu xenoanele si led :) raduron10 multumesc pentru link.

 

Mai devreme am vazut-o pe aceasta, scumpa din pacate, nu stiu ce sa zic -> https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-ID7GK0rH.html are anumite dotari, imi da si jante pe R16 cum vreau eu la 17k, sunt curios insa daca km sunt reali, ca de negociat parea ca nu ar negocia si chiar mi se pare mult, masina este totusi nov 2016...

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-318d-ID7GHLgu.html#xtor=SEC-81 Si da, o sa radeti, am vazut-o si pe asta ca nu m-a costat nimic, 30 min din timpul meu, masina mi s-a parut corecta pentru pretul de 13300 euro, doar ca am gasit-o in cartea masinii din Italia si a fost la firma asta asa ca doar din principiu nu as fi luat-o -> https://www.unipolrental.it/ Deci clar nu si clar nu pentru faptul ca la interior era uracioasa si cheala rau. Asta este, pretul nu era rau orice ati zice, sunt sigur ca o sa-si gaseasca client.

 

Am dat audi 2014 ca sa iau cu 2 ani mai noua si 7000 euro in plus, mda, sunt cam speriat putin dar vedem...chiar ma gandeam cu a mea ca a venit ala sa o ia, nici sa o testeze (wtf?) si acum ia masina de unde nu-i :) Noroc ca mai avem G6le in familie :)

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320d-ID7GK0bp.html ceva de genul mi-ar placea mult, doar sa fie si corecta masina.

 

Acum care este treaba cu hibride, ce parere aveti de asta https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-ID7GIYL0.html ?

 

Multumesc inca o data pentru orice raspuns.

Edited by Al3xandrus
Link to comment
Share on other sites

De la 17-18k buget, cat ai scris in primul post, ajungi sa te uiti la masini de 13-14k...

Sfatul meu e sa cauti ceva in Germania, la un dealer serios si iei de acolo, daca bugetul specificat de tine e real atunci nu vei avea probleme sa iti gasesti ceva cu istoric si km mai putini, mai ales ca nu ai pretentii mari legate de dotari. Nu mai pierde timpul pe autovit ca sigur nu vei alege ceva bun de acolo.

 

Uita-te ca idee:

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?c=Limousine&clim=AUTOMATIC_CLIMATISATION_2_ZONES&cn=DE&dam=0&fe=ELECTRIC_HEATED_SEATS&fe=NAVIGATION_SYSTEM&fr=2016%3A2018&isSearchRequest=true&ml=%3A100000&ms=3500%3B%3B21%3B%3B&p=%3A20000&s=Car&sfmr=false&st=DEALER&tr=AUTOMATIC_GEAR&vc=Car

 

Pai eu nu gasesc mai nimic in bugetul meu :( Asta si o tot zic ca sunt scumpe in general (probabil cu pandemia), majoritatea nu au TVA inclus, si destul de chele, ajung lejer la peste 20k+ (luand in calcul si drum, cheltuieli, etc.) Chiar mi se par scumpe, aia e, cu banul in mana astept sa-mi puta mana a stb cum rade toata lumea de mine cand aude ca am vandut A3ul si/sau uber dar mai pe economie :p (glumesc si sper sa o luati ca atare, poate sunt putin si obosit si irascibil).

Edited by Al3xandrus
Link to comment
Share on other sites

Mai devreme am vazut-o pe aceasta, scumpa din pacate, nu stiu ce sa zic -> https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-ID7GK0rH.html are anumite dotari, imi da si jante pe R16 cum vreau eu la 17k, sunt curios insa daca km sunt reali, ca de negociat parea ca nu ar negocia si chiar mi se pare mult, masina este totusi nov 2016...

 

 

vad ca pui multe masini dar nici tu nu stii ce iti place si ce nu, sau de ce iti place/nu iti place o masina

 

ia-o in ordine

 

1. bugetul initial parca era de 17-18 k, cea de mai sus se incadreaza

2. daca esti curios de km, nu iti va spune nimeni aici daca sunt reali sau nu, tu va trebui sa verifici, poti incepe cu site-ul rar, unde vezi ce km a avut masina la fiecare itp facut, asta gratuit

3. daca la rar totul pare ok, poti plati un raport de 50 de lei pe car vertical/auto dna

4. verifcare la service/reprezentanta

Edited by mariusmsd
Link to comment
Share on other sites

vad ca pui multe masini dar nici tu nu stii ce iti place si ce nu, sau de ce iti place/nu iti place o masina

 

ia-o in ordine

 

1. bugetul initial parca era de 17-18 k, cea de mai sus se incadreaza

2. daca esti curios de km, nu iti va spune nimeni aici daca sunt reali sau nu, tu va trebui sa verifici, poti incepe cu site-ul rar, unde vezi ce km a avut masina la fiecare itp facut, asta gratuit

3. daca la rar totul pare ok, poti plati un raport de 50 de lei pe car vertical/auto dna

4. verifcare la service/reprezentanta

 

Ai dreptate, dar iti dai seama ca m-am tot uitat la foarte multe, aia de 18k este totusi 2016 chiar daca un oct/nov(pana si geamurile sunt cu data 16), o avea mai putini kilometri dar nu sunt hotarat cu anul, as merge pe 18k poate chiar si putin mai mult dar sa fie mai noua si imi asum cu km 120-150k km maxim. Dar nu gasesc din pacate si de asta numai compromisuri si batai de cap :) Bine, ma asteptam sa nu fie simplu...

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, dar iti dai seama ca m-am tot uitat la foarte multe, aia de 18k este totusi 2016 chiar daca un oct/nov(pana si geamurile sunt cu data 16), o avea mai putini kilometri dar nu sunt hotarat cu anul, as merge pe 18k poate chiar si putin mai mult dar sa fie mai noua si imi asum cu km 120-150k km maxim. Dar nu gasesc din pacate si de asta numai compromisuri si batai de cap :) Bine, ma asteptam sa nu fie simplu...

https://gebrauchtwagen.bmw.de/DE/de_DE/nsc/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.