Jump to content

f11 520d


rogeralbu

Recommended Posts

salut tuturor,

 

fiind de mare folos pentru mine sfaturile primite aici la achizitia primului bmw, in 2017, prezint si masina luata acum.

in esenta, f 11, 2016, achizitie dealer bmw germania. 160 k km, de la cumparare am mmai facut vreo 4000- incl drumul din germania pana la bucuresti. pret, in masura in care e relevant, 17700 brut, incl numere zoll.

 

doream tot un f31, am observat ca se vand repede, din 3 masini dorite una deja era vanduta dar anuntul inca pe site, celelalte 2 date aproape imediat. asa ca discutand cu dealerul mi a prezentat actuala f11, si am decis s-o iau. cumva am zis sa mai schimb - desi treiarul imi placea. nu regret trecerea la 5 insa.

 

impresii - nu e asa mare cum credeam, f ok si pentru aglomeratia din bucuresti. clar mai spatioasa, cumva mai bine inchegata. totusi, comparativ cu treiarul, se simte masa, e mai putin agila.

intre optiunile pe care nu le aveam la f31 si acum sunt - acc si hifi mi se par cele mai faine.

 

as avea si o intrebare, ma rog cateva.

-optiunea acc stiu cum merge daca activez tempomat - totusi, daca nu e activ tempomat, apare la apropierea de masina din fata o pictograma rosie care avertizeaza la coliziune. oare masina franeaza singura daca te apropii prea tare? sau doar tiuie si te avertizeaza sa franezi tu?

-ref motor, e b47. asta nu ar trebui sa mai aibe probleme distributie. eu nici la treiar nu am avut atare pb, dar intreb pe cei care au b47 daca mai are rost acea discutie ref lant etc.

-ii schimb ulei marti. pot pune bmw original ll 04 la reprezentanta. un amic mecanic insista pt motul 5w30. merita sa trec la acest motul?

 

pun vin daca e necesar pt raspuns la optiunea cu acc. WBA5L31070G483715

incerc sa adaug poze, macar cateva

 

all the best

post-82529-0-32803300-1626004960_thumb.jpg

post-82529-0-85147800-1626004967_thumb.jpg

post-82529-0-13970400-1626004975_thumb.jpg

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Legat de fron collision warning. Am tot cautat si eu informatii, f34 meu avand si el optiunea si ACC. Am inteles ca are 3 "stadii":

1 - pictograma cu masina rosie pe bord si HUD

2 - pictograma rosie pe bord si HUD care clipeste + semnal sonor

3 - "pregatire" frane.

Pasul 3 nu-l inteleg prea bine si sincer mi-e putin frica sa il incerc. Mi s-a intamplat o singura data sa ajung la el, dar nu mi-am dat seama daca a franat masina sau am franat eu. Ideea e ca frana clar era mai tare, iar dupa ce am luat piciorul, frana inca era cuplata. A fost o senzatie ciudata pe care nu am realizat-o prea bine ca sa-mi dau seama exact de comportament.

Pot sa iti zic sigur ca franele "se pregatesc" la modul ca daca ciupesti putin frana, masina franeaza mult mai agresiv decat in mod normal.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.