Jump to content

Pete pe roti si aripi ca un fel de ulei diluat


Recommended Posts

La g30 au aparut niste pete ciudate, ca un fel de ulei diluat cu apa, pe toate 4 rotile(sunt mai vizibile pe jante).

De asemenea, petele respective sunt si pe aripi, in jurul rotilor, evident dupa cum a sarit ceea ce o fi.

 

Azi dimineata a aparut si un sunt de vibrare sub masina, ca si cum ceva metalic ar fi desprins. Pare a fi din spatele motorului sau sa zicem undeva la picioarele sau sub fundul pasagerilor fata.

Ceea ce mi se pare ciudat este ca la toate 4 rotile se vad acele pete ca de ulei diluat sau ca un fel de motorina mirdara.

 

Vreo idee?

Nu as vrea sa fie relationat cu EGR-ul.

 

Trebuie facut un drum de intoarcere azi de vreo 300km si e cam stres.

 

Petele respectiv au aparit mai de mult, insa frate-miu dosr s-a uitat la ele si a trecut mai departe.

Vibrarea respectiva azi dimineata a aparut.

Probabil ceea ce era in curs de defectare si cauza petele, azi sta sa isi dea duhul..

Asta im cazul sunt relationate

Edited by edit
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Da edit.. e riscant sa mearga asa cu mașina, ori se strica de tot, ori poate cauza si vreo situație naspa in vreo depĂŁșire sau curba.. fratele tau cam are tendința sa nu bage nimic in seama si atunci ne ceri tu pĂŁrerea in momentul critic :)), ca si cu racitorul.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Au ajuns acasa.

 

Nu miros de incins, zgomote de frecare.

E ciudata murdaria aia de pe roti si aripi. Si consistenta murdariei cand dai cu degetul, o simti usor de tot uleioasa.

O sa sune sa programeze la bavaria.

 

Pe toate 4 rotile e la fel, insa fiind gri inchis cu diamond, se vede mai greu in poza.

 

Da, WIN, el nu stie si nu il intereseaza de unde se reseteaza contorul secundar de km.

Acum 2 luni a aflat ce e aia roti runflat. Atunci a auzit si termenul.

E de pe alta lume omul.

post-12089-0-37369300-1629660821_thumb.jpg

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

daca petele respective sunt identice la toate cele 4 roti ... 99.99% este dressingul de pe anvelope probabil dat in exces ( si de proasta calitate ) ... am patit si eu cand am aplicat in exces din graba .. dupa un drum relativ scurt si la viteze de oras cand am ajuns acasa toate 4 anvelopele aruncasera excesul pe caroserie ... de atunci dupa ce aplic dressingul il "nivelez" cu o microfibra de sacrificiu

 

mai nou pe la spalatoriile de cartier am vazut ca folosesc un dressing tip aerosol care este hilar de prost si care ajunge peste tot mai ales pe jante ... dupa ce se incing putin jantele dressingul devine ca un lipici jegos si vascos

Edited by Acero99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@acero99 - la asta m-a gandit si eu chiar din momentul in care am citit titlul topicului.

Patit si eu cu endurance gel de la meg...l-am aplicat in exces in graba, iar dupa ce a stat masina in soare si am plecat, aveam gel de la aripa fata pana la bara spate...au iesit repede cu putin ipa 50:50

Edited by Alexandru'
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Da, cel mai probabil este chestia aia de balsam de la spalatorie.

O sa o spele in alta parte sa faca proba.

A avut azi programare la bavaria si se pare ca nu curge nimic de nicaieri.

 

 

Faza este ca a aparut si acea bataie/zdranganeala sub masina la ralanti, cam in acelasi timp, si se pare ca este un tampon de la cauciuc undeva la evacuare, aproximativ in spatele schimbatorului de viteze

 

Ceea ce mi s-a parut neverosimil, este ca ar fi si tampoanele de la motor uzate si i-a recomandat schimbarea.

 

Cica ar mai fi si un joint de la arborele cotit fisurat, tot un soi de tampon si trebuie schimbat.

Astea observate la inspectia pe sub masina

 

 

I-am recomandat sa spuna pas la tampoanele pt motor, pt ca efectiv in zona compartimentului motor nu e nimic dubios dpmdv.

 

O sa schimbe acel joint pt ca trebuie sa ii cred pe cuvant pe Bavaria, presupusa problema nefiind una verificabila si am zis ca nu e cazul sa riste.

 

Cam asa suna zdranganeala de sub masina:

 

 

Poate careva sa verifice ce anume este piesa aia a carei cod se termina cu 0372 si poate are o opinie suplimentara

post-12089-0-72235800-1631115157_thumb.jpg

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Eu vad ca este flansa Cardan, pui codul pe google si dai pe poze.

 

Sa nu fie vrajeala.. ala ori e rupt ori nu e rupt, faptul ca are fisura poate sa mai ținĂŁ si 3 ani fĂŁrĂŁ probleme.. dar na, nu ai de unde sa știi cum aratĂŁ.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Pai si daca nu schimba si se rupe, ce se poate intampla cel mai rau?

 

Astfel de fisuri sunt normale? Am cautat piesa pe net si pare ceva din cauciuc masiv.

 

 

Btw, cand tampoanele motorului sunt uzate, manifestarea este ca motorul vibreaza, lucru care se transmite caroseriei, corect?

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa ĂŽnțelegi mai bine, cumva șuruburile se infilleteaza in flansa, flansa are integrate in ea 5 monturi ( ca niste piulițe ) in care sa se fixeze șuruburile. Daca se rupe o sa bata si atât, adicĂŁ nu ar ce sa se ĂŽntâmple si mai rĂŁu, o sa bata la schimbarea vitezelor, ĂŽnsĂŁ pana o schimbi si gata, de aia zic, daca nu e aproape rupta sau sa fie clar fisura mare.. nu prea are rost.

 

Cat despre tampoane, da, apar vibratii in caroserie.

 

Eu nu mai sunt obișnuit sa duc mașina niciunde si sa mi zicĂŁ ca are nu știu ce si trebuie sa schimb. Eu o mai verific uneori la servici si daca vad ca are ceva schimb si gata, dar nu schimb ca sunt fisuri pe BucșĂŁ sau ca sunt bucsele ĂŽmbĂŁtrânite, ori e rupta ori nu e rupta.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Nu, nu sunt vibratii in caroserie deloc, deci clar tampoanele la motor mai au mult.

 

Din pacate nu stiu cat de mare este fisura la flansa.

Totusi, inclin sa cred ca nu e mare pt ca la intrebarea daca se mai poate circula cu masina pana vine flansa, raspunsul a fost clar, ferm si imediat, precum ca se poate circula fara probleme.

In sfarsit, au gasit ceva, au propus imediat pt schimb...daca chiar trebuie schimbat, dumnezeu stie.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.