Jump to content

F11 520d xdrive 2013 vs 525d xdrive 2013


Johnny_cash23

Recommended Posts

Salut,

A venit timpul sa schimb E46 meu vechi si m-as orienta catre un F11 520d xdrive 2013 sau 525d xdrive 2013.

 

Imi cer scuze daca e repost si as aprecia daca mi-ati arata unde gasesc un asemenea post.

 

Intrebarea mea e, in afara de CP si 2 turbine la 525, care ar mai fi diferentele majore si care din cele 2 e mai fiabil? La care din cele doua sunt sanse sa se strice mai putine :) (Stiu ca e o ĂŽntrebare cam generala si depinde de norocul fiecĂŁruia, va rog sa nu aruncati in mine cu prea multe oua :) )

 

 

Multumesc frumos anticipat pt rĂŁspunsuri, si imi cer scuze again daca am ĂŽntrebat prostii.

 

Cheers,

Johnny

Link to comment
Share on other sites

Eu unul ma feresc de planetare fata, am o masina cu planetare fata si am un stres in plus, capetele de planetara, care se duc mult mai repede decat cele de pe spate.

La 525 xdrive ai cateva griji in plus fata de un 520, planetare fata, turbina mica, si greutatea in plus.

Si eu sunt in cautarea unui F11, dar am zis ca mai bine astept putin, sa mai strang bani si imi iau un F11 Lci.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt ambele xdrive, ramane o turbina in plus pt care trebuie sa iti faci griji. sau eu asa inteleg din titlu 520xd vs 525xd ma rog parca nu exista 520xd :) as zice la mai e si cutia de transfer pt care trebuie sa iti faci griji , plus ca anvelopele trebuie schimbate toate 4 odata in cazul in care ai taiat un cauciuc . Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Salut,

A venit timpul sa schimb E46 meu vechi si m-as orienta catre un F11 520d xdrive 2013 sau 525d xdrive 2013.

 

Imi cer scuze daca e repost si as aprecia daca mi-ati arata unde gasesc un asemenea post.

 

Intrebarea mea e, in afara de CP si 2 turbine la 525, care ar mai fi diferentele majore si care din cele 2 e mai fiabil? La care din cele doua sunt sanse sa se strice mai putine :) (Stiu ca e o ĂŽntrebare cam generala si depinde de norocul fiecĂŁruia, va rog sa nu aruncati in mine cu prea multe oua :) )

 

 

Multumesc frumos anticipat pt rĂŁspunsuri, si imi cer scuze again daca am ĂŽntrebat prostii.

 

Cheers,

Johnny

 

1000 E turbina mica , cam 4000 ron reparatie cutie transfer , 3000 ron o planetara daca te sperie aceste costuri nu ai ce sa cauti la nici una din masini .

Edited by Myx
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ vrei fiabilitate maxima - 520d fĂŁrĂŁ xdrive

DacĂŁ vrei mai multa putere - 525d fĂŁrĂŁ xdrive

DacĂŁ vrei și fiabilitate și putere - 520d fĂŁrĂŁ xdrive + kit M Performance

 

Totusi un kit M Performance și o turbina mica au cam același pret, așa ca eu as lua 525D fĂŁrĂŁ xdrive.

Link to comment
Share on other sites

Kit-ul M performance nu e doar un soft. Se schimba intercooler-ul, ventilatorul, ECU si convertizorul de cuplu de la cutie.

 

Tunerul ala cunoscut doar face un soft pe un motor care si asa e destul de sensibil. In care parte e prosteala?

Edited by mgi
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Și eu ți-aș recomanda 520d simplu, eviți unele potențiale probleme legate de turbina micĂŁ la 25d și sistemul x Drive. ĂnsĂŁ din ce ĂŽnțeleg tracțiunea integralĂŁ e must pentru tine.

Apropo de kit ul M performance: știți dacĂŁ existĂŁ și pentru B47?pe Bavauto de exemplu am vĂŁzut doar pentru N47.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.