Jump to content

Seria 1 - Ce Navigatie am?pot sa fac update-upgrade?


Recommended Posts

Salut,

Am cautat si tot cautat si mai confuz am ajuns. Asa ca m-am hotarat sa va cer ajutorul si parerea.

Vreau sa stiu ce navigatie am si daca o pot updata(soft) sau upgrada hardware si cat de dificil ar fi. Ma adresez celor care au patit/au facut sau efectiv detin aceste cunostinte. Va multumesc in avans.

Masina este un seria 1 e87 2009 si am navigatie pe ea. Folosesc un dvd 2020 cu harti si merge destul de ok. Ma gandesc la un upgrade pentru ca nu am USB si as dori ceva cu un soft mai recent(mai multe optiuni). In momentul cand am inceput sa ma documentez nu am mai intelew nimic. Deci ecranul este 4:3 iar pe net am citit ca asta inseamna MASK sau MASKII - cd/dvd unit-ul este cu un slot cu butoane touch si pe net cica este CIC iar butonul rotativ (i-drive) este cel cu multe butoane care poate fi din ce am inteles CCC update 2 sau CIC...de aici nu am mai inteles ce mi-ar trebui ca sa fac update la CIC. Incerc sa atasez niste poze. Multumesc

 

Din poze: am pus poza cu i-drive(butonul meu) cu hesn unit-ul meu cel cu sageata pe el. Iar ecranul este acel 4:3 . Am pus si o poza cu aceeasi configuratie dar cu softul CiC ceea ce as dori si eu sa am

post-17425-0-63488300-1630250687_thumb.jpg

post-17425-0-62574700-1630250696_thumb.jpg

post-17425-0-65182900-1630250772_thumb.jpg

Edited by lentzy
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Multumesc de raspuns.

Deci  HU(unitatea) nu este de CIC sau macar CCC? Faza este ca asta scrie peste tot internetul ca este 100% CIC :) - mda,  daca il pun pe olx imediat se vinde ca CIC :)). Asa de complicaciune. Si interfata chiar daca este ea 6.5 inch este cam identica cu CCC din ce am mai vazut pe youtube.

Masina e martie 09

Poze din masina atasateScreenshot_20220212-201604_Gmail.thumb.jpg.62e416c8d1a34d623f8e5a2c92def618.jpg

Screenshot_20220212-201553_Gmail.jpg

Screenshot_20220213-113848_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, lentzy said:

Deci  HU(unitatea) nu este de CIC sau macar CCC? Faza este ca asta scrie peste tot internetul ca este 100% CIC :) - mda,  daca il pun pe olx imediat se vinde ca CIC :)). Asa de complicaciune. Si interfata chiar daca este ea 6.5 inch este cam identica cu CCC din ce am mai vazut pe youtube.

Seamana cu cic ul din cauza butoanelor de memorie, e MASK, se vede clar pe interfata, CCC are 2 fante DVD/CD si display de 8,8

Link to comment
Share on other sites

https://www.olx.ro/d/oferta/navigatie-cic-bmw-seria-3-e90-e91-completa-IDfIynT.html

Unitatea wste identica cu a mea

 

https://mca.electricmura.ro/en/blog-bmw-mask-ccc-cic-or-nbt-idrive/

Fig 12 ( Scrie Clar TOP cic)

The CCC label and disk slots
Below you can see a CIC navigation (top) and a CCC (bottom).
First, you can see that the CCC unit has 2 disk slot and the CIC has 1 disk slots. This is also how you can spot the difference between a CCC and a M-ASK (check again image 7 above)

Si alte 200 de anunturi si site-uri  unde Unitatea este raportatat ca CIC. Eu dau poza doar cu unitatea imi spuneti ce este? 

Doar un search pe google CIC unit 

https://www.google.com/imgres?imgurl=https://mca.electricmura.ro/wp-content/uploads/2019/06/BMW-CIC-vs-CIC-MID-iDrive-navigation.png&imgrefurl=https://mca.electricmura.ro/en/blog-bmw-mask-ccc-cic-or-nbt-idrive/&tbnid=UJvbIyZjxn1qpM&vet=1&docid=afO6Om2mNISL6M&w=840&h=680&source=sh/x/im

 

 

Si atunci eu ce am? am MASK cu meniu de CCC si Unitate care arata ca cele care se comercializeaza ca CIC dar e MASK si I-Drive CIC dar pe MASK?

Screenshot_20220213-144405_OLXro.jpg

2 hours ago, WIN60 said:

Nu se va vinde ca CIC pentru ca nu e nimeni idiot, e clară diferenta între ele si știe toată lumea ca CCC poate avea i drive de CIC.

Am pus mai sus pozele. Nu vb de i drive cumi de HU. Acum sunt curios cum este asa clara diferenta daca nu vezi CID-ul prins sau stins (display-ul).  Curios ca nu exista o codare de rezolutie de la 6.5 la 8.8 pentru ca meniul este identic cu CCC...dar lumea ii spune mask ca e mai mic si daca vrei mai mare trebuie schimbat tot se pare...

Link to comment
Share on other sites

Am pus mai sus pozele. Nu vorbesc de Idrive , am inteles merge la toate, eu zic de HU(head unit). Acum sunt curios cum este asa clara diferenta, daca  nu apuci sa vezi CID-ul aprins sau stins (display-ul).  Tot curios este ca nu exista o codare pentru rezolutie daca vrei sa schimbi ecranul de la 6.5 la 8.8, pentru ca meniul este identic cu CCC dar lumea ii spune Mask pentru ca e mai mic si daca vrei mai mare trebuie schimbat totul se pare.

Link to comment
Share on other sites

Mai jos, seria 1 pe Olx, identic cu al meu HU si IDrive-ul doar ca are ecran mare, si este CIC '10 anul. Totusi, as vrea raspunsuri de la cineva care se pricepe si a mai vazut/montat sau poate lucreaza la BMW si a vazut ceva documentatie pentru anul acela 2009 cum sau derulat lucrurile pentru ca este dificil sa crezi ca sunt 2 unitati centrale identice doar ca una e MASK si una CIC doar pentru dimensiunea ecranului si nu merge resoftare.

Screenshot_20220213-202519_OLXro.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.