Jump to content

BMW 850i E31


mikken

Recommended Posts

Multumesc tuturor :drinks:

 

Da, ce a facut Dan cu masina aia e arta. Probabil imi va fi sursa de inspiratie si ajutor la nevoie.

 

Masina va sta doar in garaj si cel mai probabil nu va circula pe perioada iernii. Poate doar asa iesiri scurte cand e vremea frumoasa, la dezmortit franele.

 

Oricum, simteam nevoia sa incep un proiect nou, dupa ce am terminat 944 si ma cam plictiseam :p

  • Like 2
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

Da foarte misto masina si culoarea si ca este manuala am avut si eu una acum vreo 10 ani imi pare rau de ea

Vad dupa airbag ca e mai spre 95 poti sa ne spui si noua pretul si mai multe poze cu ea

 

Stiu, o urmaream atunci si ma gandeam sa o cumpar chiar. Dar alte vremuri, alte posibilitati :-)

 

Masina e din 91, are airbag doar la sofer. Din pacate nu am foarte multe poze inca, doar ce am facut pe acolo la vizionare. Abia maine pleaca spre noua casa masina.

post-5641-0-03900000-1632311945_thumb.jpg

post-5641-0-66649200-1632312336_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Felicitari! Traiesti visul multora!

In caz ca nu stiai, exista un canal de yt: https://www.youtube....ations/featured , unde un tip foarte pasionat de BMW-uri mai vechi pe benzina readuce la viata exemplare deosebite si are cateva proiecte fix cu acest motor (chiar si un E31 din 1991). Sta in Germania, zona Frankfurt. Poate te ajuta si inspira :)

Asta e masina de lasat mostenire :)

Edited by toffefe
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da da, il stiu pe baiatul ala si de cand am luat masina i-am vizionat toate filmuletele :) Deja cam stiu ce trebuie verificat si rezolvat ca mentenanta preventiva la motor si le voi face pe toate.

 

Legat de mostenire, e foarte probabil sa se intample. Nu cred ca va mai pleca de la mine masina asta, poate doar in cine stie ce circumstante.

 

Sper doar sa nu se supere bestia rosie pe mine, ca se simte neglijata :p

post-5641-0-40407800-1632315580_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

S U P E R B A :goodjob: :goodjob: :goodjob: Nici ca puteai sa iei altceva, deja asta e o investitie, si combinatia de V12 cu manual e absolut minunata! Ador modelul asta, am fost aproape si eu de a lua una dar din pacate nu a fost sa fie iar acum sansele sunt mici de a mai repeta istoria mai ales ca preturile s-au dus sus. Ma bucur pentru tine si sa te bucuri de ea cat mai mult timp!!! :goodjob: Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos tuturor :drinks: De acum poate mai apar si eu pe la intalniri, daca se mai organizeaza.

 

Eram focusat pe manuala, desi sincer daca as fi gasit si o automata bine ingrijita, probabil o luam. M-a atras modul in care a fost ingrijita masina, faptul ca a fost tinuta doar in garaj a ajutat mult la conservare, kilometri relativ putini pentru cei 30 ani.

 

Momentan probabil ii voi face o inspectie amanuntita, baterii noi, lichide, filtre, termostat, furtune imbatranite, revizie frane, bujii si fise, revizie pompe benzina, check banjo bolts (problema clasica - se pot slabi si nu se mai lubrifiaza bine axa cu came), garnituri. Sa incerc sa ma bucur un pic de ea pana vine iarna, cu numere rosii, timp in care ma ocup si de certificatul de vehicul istoric de la Retromobil. Iar apoi din primavara la plimbare :frantics:

 

Nu as vrea sa ma bag momentan intr-un proces amplu de restaurare, ca la Porsche, pentru ca nu are rugina (cel putin aparent) si functioneaza totul ok.

  • Like 6
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

 

Inca un link, este un domn mai in varsta care se pare ca stie cu ce se mananca e31. Masina lui este un 840i dar cred ca o sa te ajute.

 

https://www.youtube.com/c/TimmsBMWRepairsandInformation

 

si

 

EDIT: http://www.meeknet.co.uk/e31/ - este tot site-ul lui.

Edited by Itarachiu
Link to comment
Share on other sites

Da, il stiu...e deja bookmarked la favorite :p Am invatat o gramada de chestii noi si tips&tricks din genul asta de tutoriale pe youtube. M-au ajutat enorm si la resturarea Porsche-ului.

 

Deja am o lista destul de lunga de "to do" si asta doar ca mentenanta preventiva. Parca vad ca incepe un proiect complex...again :popcorn:

 

Am facturi de la fostul proprietar de aproximativ 10.000 euro din ultimii ani. Pe o parte e bine ca a schimbat el multe lucruri, dar pe alta e un pic infricosator cat de repede pot urca la cer facturile pentru modelul asta.

 

Pana ajunge big brother, ma mai joc putin cu asta :p

post-5641-0-42582100-1632386754_thumb.jpg

post-5641-0-45411000-1632386760_thumb.jpg

  • Like 2
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.