Jump to content

KM REALI?


no_onne

Recommended Posts

Buna ziua tutror posesorilor de BMW.

Tocmai ce am cumparat un bmw e90 318d 143 hp din germania si nu sunt in clar cun numarul de km reali. Postez aici toate informatiile pe care le am referitor la masina.

Masina in bord are 138.000km

Cheia verificata cu ak90 are 245.000km (este cheia cu numarul 1!!)

Verificarea pe carvertical are 137.000km

Iar pentru cartea service atasej poze

post-95539-0-34745300-1633688970_thumb.jpg

post-95539-0-71892100-1633689775_thumb.jpg

post-95539-0-05372700-1633689785_thumb.jpg

post-95539-0-86904400-1633690407_thumb.jpg

post-95539-0-40114500-1633690417_thumb.jpg

Edited by no_onne
Link to comment
Share on other sites

Cati fosti proprietari a avut masina?

 

Mai e o varianta, poate a pierdut una din chei si a luat una de la alta masina, cand a programat-o nu a scris si nr de km... zic si eu...

 

EDIT: Cartea de service, cam indica ca dupa prima revizie la 25.000 a avut alt proprietar, vezi orasul la a doua revizie trecuta pe carte, acuma, daca masina a avut un singur proprietar, poate s-a mutat... na... nu e o regula. Dar cam de acolo incepe sa devina dubios.

EDIT2: Daca masina a avut 2 proprietari(cel putin), poate sa fie urmatorul scenariu: Al doilea proprietar, facea 3-4 schimb-uri de ulei el in garaj, evident nu apare nicaieri in vreo baza de date, dupa mai facea unu la reprezentanta DAR inainte sa se duca la revizia de la reprezentanta si ca aia sa treaca in baza de date km, el dadea km inapoi... si cam asa ea figureaza ca nu are km inapoi.

Edited by Itarachiu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Masina are un singur proprietar. Cheia nu preia automat km masinii cand e programata?

 

Vezi ca am mai editat postarea mea, am mai adaugat ceva. Habar nu am daca cand se programeaza se transfera si valoarea nr de km... poate cineva aici de poate lamurii cum functioneaza programele astea.

Link to comment
Share on other sites

Masina e luata din landul baden württemberg unde locuiesc in prezent

Ce Landkreis ?

 

L.E Da si tu mai multe informatii daca vrei sa fii ajutat.

 

Ai mai multe cai de a afla km la un moment dat. Vezi unde are ultimul TÜV facut, sigur i au trecut km in acte. Masina are TÜV ?

Are ! Atunci cauta si vezi la data de cati km avea.

 

Sau daca esti sigur ca ai fost pacalit mergi la Zulassungsstelle sau la Polizei si te rezolva baietii.

Edited by ingineru'
Link to comment
Share on other sites

Nu ai posibilitatea sa verifici Tuw-urile mai vechi,sa vezi ce si cum.

Orice masina are hartia de la ultimul TĂV in torpedo.

Nu vinzi masina fara aceasta hartie.

 

Acolo scrie , repet, la data de… , are atatia km. Si vede daca se pupa cu ce balarii e in cartea aia service.

Poate omul a fost corect si noi doar presupunem.

 

Dar daca el a fost cumparator de buna credinta si a fost pacalit, atunci dreptatea e de partea lui.Si nu, nu dureaza ani de zile ca in Romania si sa mori cu legea in mana, acolo se rezolva repede, nu sta neamtul la discutii. Ala te arde instant !

 

Mai stiti anunturile gen nur fĂźr export ? Alea erau toate date inapoi, pt ca nu si permiteau sa vanda in Germania masini cu km inapoi.

Link to comment
Share on other sites

Am luat si eu un e39 acum 1 an si TUV-ul la a mea era facuta la aceiasi firma cum ai tu pe foaia asta, doar ca eu aveam vreo alte 2-3 foi capsate, pe foaia asta din poza eu nu vad nr de km, la mine il scria pe prima pagina impreuna cu numele proprietarului + alte informatii... imi scria si ce problema are masina, ceva ca are nu stiu ce scurgeri de ulei + ca polueaza mediul dar cu toate astea era ok pentru a putea circula. Aia e singura foaie de la TUV? Dubios.

 

TUV-urile din trecut nu ai cum sa verifici, incearca auto-records.com, eu am reusit sa mai gasesc din ele inainte sa o cumpar pe a mea pe site-u asta, vreo 3 din ele am mai gasit.

 

Pune si niste poze cu masina sa vedem si noi uzura la ea...

Link to comment
Share on other sites

Am luat si eu un e39 acum 1 an si TUV-ul la a mea era facuta la aceiasi firma cum ai tu pe foaia asta, doar ca eu aveam vreo alte 2-3 foi capsate, pe foaia asta din poza eu nu vad nr de km, la mine il scria pe prima pagina impreuna cu numele proprietarului + alte informatii... imi scria si ce problema are masina, ceva ca are nu stiu ce scurgeri de ulei + ca polueaza mediul dar cu toate astea era ok pentru a putea circula. Aia e singura foaie de la TUV? Dubios.

 

TUV-urile din trecut nu ai cum sa verifici, incearca auto-records.com, eu am reusit sa mai gasesc din ele inainte sa o cumpar pe a mea pe site-u asta, vreo 3 din ele am mai gasit.

 

Pune si niste poze cu masina sa vedem si noi uzura la ea...

Am 3 foi dar am puso doar pe cea cu km. Maine cand se face ziua postez poze cu masina. Va multumesc tuturor pentru ajutor.

.

Edited by no_onne
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.