Jump to content

Catalog motor N47


GabrielMingireanu

Recommended Posts

Pentru cine are nevoie sau este interesat de orice informatii cu privire la motorul N47, gasiti in acest link un catalog in format pdf.

 

Product Information N47 engine

In sfarsit a avut cineva curaj sa il puna aici. ;)

 

Nu e chiar catalog.

E manualul functionarii motorului N47. Dar si cei cu M47 au ce invata..

Nu sunt trecute forte de strangere sau cum se demonteaza nu-s ce componenta. Sunt totusi date anumite masuratori electrice.

Explica functionarea diferitelor componente ale motorului.

 

Asta da contributie.

Bravo.

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte util ,mulțumim !

PS : deci ,nivelul normal al uleiului,e așa cum am zis eu ,între minim și maxim . Dacă e la nivelul MAX ,e prea mult !

 

In poza din manual, pagina 103, punctul 3, nivelul uleiului e trecut de maxim. Pana la maxim, inclusiv, e ok.

 

PS: multumim de manual.

Edited by VladE46
Link to comment
Share on other sites

Si din englezĂŁ ta profi, asta ai inteles tu? :)) adicĂŁ sa nu fie Sub minim sau peste maxim, la aia se refera. Nu ca sa fie ĂŽntre ele la mijloc :))

 

Am tĂŁcut din gura când ai insistat prost din nou ca ai avut tu dreptate dar te am lĂŁsat, pentru ca știam ca daca ma apuc sa caut, ai interpretat gresit.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si din englezĂŁ ta profi, asta ai inteles tu? :)) adicĂŁ sa nu fie Sub minim sau peste maxim, la aia se refera. Nu ca sa fie ĂŽntre ele la mijloc :))

 

Am tĂŁcut din gura când ai insistat prost din nou ca ai avut tu dreptate dar te am lĂŁsat, pentru ca știam ca daca ma apuc sa caut, ai interpretat gresit.

 

Eu cred cã tu nu ai avut tort când erai mic !

 

Ăntre minim și maxim pe joja ,ĂŽnseamnĂŁ exact așa cu se aude : ĂŽntre cele douĂŁ semne ,minim și maxim ! Și ,ce sĂŁ vezi,când faci schimbul și pui exact 5.2 litri ,exact acolo e uleiul !

 

Daca nici când scrie negru pe alb nu recunoști ...ai o problema !

Link to comment
Share on other sites

Eram 110% sigur ca daca il invit pe WIN60 pe topic o sa il contrazica pe Godini scurt si la obiect. :) :)

Cum asa?

Pentru ca am inteles EXACT unde bate can am discutat prin vara pe un alt topic despre uleiul optim la un E90, adica nivelul pe joja.. ;)

 

Toti avem dreptate ...numai sa nu ajunga sub minim si sa mergem asa mult timp, ca e 1 (unu) litru diferenta intre cele doua limite. Iar prea mult, peste MAX, o spun si ei prin ISTA, streseaza simeringuri.. parca asa ceva.

Eu zic sa il tinem deasupra nivelului de mijloc, intre Min si Max, ca acolo e lipsa doar 1/2 litru. Dar asta e pentru obsedati de presiune optima; parerea mea.

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poate sa fie la maxim, minim sau oriunde ĂŽntre cele doua semne, Bmw spune clar ca trebuie sa se ĂŽncadreze ĂŽntre cele doua, nu spune unde.

 

Eu prefer sa l țin la maxim.

 

Dar nicidecum ca ai avut tu dreptate cu ceva.

 

Daca e nivelul la MAX, ghici ce? Nu e prea mult, sa nu treacĂŁ de maxim, aia e ideea.

Vrei sa aberezi in continuare? Scrie negru pe alb, dar nicidecum in ce insisti tu.

 

Edit: Bimmer am tot ĂŽncercat sa tac, dar omul efectiv se contrazice singur. Mai sus zice ca daca e la max e prea mult, iar daca se ĂŽncadreazĂŁ ĂŽntre minim si maxim e in regula deși de fapt e bine doar la jumĂŁtate cu 5,2 cat zice producatorul. Producatorul te Lasa sa bagi unde vrei tu ĂŽntre minim si maxim, nu pana la 90% de maxim sau mai jos cat viseazĂŁ Houdini ca asa trebuie.

 

Tezeus ĂŽți trebuie un cablu obd si programele ista pentru diagnoza si ncs pentru codari si alte cele, toate informațiile le gasesti pe forum.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

bimmer... tata, care sunt cele 2 uleiuri care le folosești?

...nu imi amintesc sa fi scris pe topicul asta despre ce uleiuri pun in motorul de cand il am..

Asdar, mergi pe topicul de pe uleiuri unde am scris si fa un efort si citeste mai mult, ca sa intelegi mai multe, ca sincer probabil o sa pui alte intrebari despre uleiuri si nu e normal sa le pui aici. Topicul e diferit.

Cel putin eu aleg sa nu continui prea mult pe teme uleiurilor.

Exista topic dedicat.

De acord?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.