Jump to content

LICHID FRANA


Enzooo77

Recommended Posts

 

Dar mi a aparut “BRAKE FLUID”.

Trebuie sa il schimb ? Sau sa completez?

 

Pune in rezervorul lichidului de frane ceva lichid de frana nou, evident, pentru inceput; DOT 4.

Pune pana la maxim! Ar trebui sa scrie pe vasul lichidului unde e nivelul de maxim. Tine-l sub observatie. Se pierde pe undeva. Probabil e la, sau sub nivelul de Min de pe "borcan".

Nivelul lichidului nu se pierde cu anii deci nu are voie sa scada din nou dupa ce conduci si iti amintrsti sa verifici ochiometric. Daca scade si masina are cutie manuala, suspecteaza mai intai pompa de pe cutie sau pompa de la pedala.. pentru inceput. Adica vezi ce pete apar pe acolo, daca apar. Probabil la cutie nu o sa poti vedea mare lucru.

Succes.

 

Nu merge fara lichid de frana ca daca prinde aer circuitul, nu o sa mai ai frana eficienta!

 

Inlocuieste-l complet dupa ce afli daca se pierde si sursa pierderii.

 

Lichidul de frana pe tabla o face sa rugineasca daca nu e curatat.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Pai ar fii bine asa . Eu sunt in Olanda.. ma astept la un pret mai mare...

 

Cauta si tu in Olanda: "service voor auto's, auto onderhoudsgarage" si gasesti o gramada no name care pot sa ti schimbe lichidul de frana. E o operatiune ft simpla. Sau intra pe https://www.mijngarage.nl/ si baga toate datele masinii si iti da site-ul rezultate.

Link to comment
Share on other sites

Cauta si tu in Olanda: "service voor auto's, auto onderhoudsgarage" si gasesti o gramada no name care pot sa ti schimbe lichidul de frana. E o operatiune ft simpla. Sau intra pe https://www.mijngarage.nl/ si baga toate datele masinii si iti da site-ul rezultate.

 

Frate.. am fost la cativa “baieti “ dastia in trecut... si n am avut “noroc” sa zic asa. Mai ales intr o tara in care nu cunosti pe nimeni. Multi turci lucreaza ala n dala.. Prefer sa mi faca oamenii aia calumea,sa am o siguranta

Link to comment
Share on other sites

nu dureaza mult,uite ce aparat se foloseste

https://selectauto.ro/aparate-pentru-aerisit/3640-aparat-pentru-aerisit-sistemul-de-frana-5060402003783.html?gclid=EAIaIQobChMIoZPb8Oef9AIVAgOLCh0glAioEAQYGyABEgLVy_D_BwE

euro costa 5 lei in ro la vanzare,te las sa calculezi 104ron:5ron sa vezi cati euro costa aparatul cu care inlocuiesc ei lichidul de frana in service.Profitul e al lor.

Eu in vara am folosit singur acel aparat,am inlocuit lichidul de frana si am aerisit in max 20min,am fumat si o tigare in acel timp in pauza.

Link to comment
Share on other sites

Sau mai sunt aia care fac asta la frana :)) la pedala

Adica eu; e vreo problema? ;) le aerisesc si schimb complet lichidul singur la vreo doua masini periodic.. nu am incredere in nici un mecanic, ca ala se grabeste sa imi ia banii, ca sunt masini care asteapta.

 

Asta e tot ce folosesc la aerisit sau schimbat:

https://www.emag.ro/kit-aerisire-frane-schimbat-lichid-de-frana-auto-moto-cu-supapa-de-sens-smallgear-5949161391204/pd/DBLG9YMBM/

Nu o sa am eu ani cat o sa tina valva aceea. ;)

 

De unde crezi ca ti-am spus in primul post ce am spus?

Din carti? :)

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.