Jump to content

Service BMW Timisoara


Recommended Posts

Cine e din Timisoara sa imi spuna si mie un service unde se lucreaza bine .... ca am auzit ca cei de la BMW Timisoara au o reputatie fff proasta... :blink:

262237[/snapback]

vezi pe matei milo e un service de bmw,are piese de toate felurile si e destul de ok tipul.carlos il cehama si face numai bmw uri.pe calea buziasului e o scoala pe dreapta si cum se termina scoala faci drapta imediat pe strada mai mergi 50 metri si ai sa vezi pe drapta serviceul

Edited by sebaolariu
Link to comment
Share on other sites

Cine e din Timisoara sa imi spuna si mie un service unde se lucreaza bine .... ca am auzit ca cei de la BMW Timisoara au o reputatie fff proasta... :blink:

262237[/snapback]

 

au o reputatie foarte proasta pt. ca e foarte scump, dar de lucrat se lucreaza bine.

 

service pe str mures la colt cu peco, chiar vis-a-vis de peco e un mecanic bun, preturile sunt decente, iar tipul e specializat in bmw-uri.

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de TEMECO ? As vrea doar un schimb de ulei schimb de filtre si un test , nu ma intereseaza pentru moment partea de mecaninca. Mi-a mai zis cineva de service-ul acela de la Carlos (Calea Buziasului). Mai astept pareri .... Va multumesc ! :blink:
Link to comment
Share on other sites

La Temeco nu fac schimb de ulei si filtre ? As prefera Temeco pentru ca au numai Bosch originale. Multam mult pentru sfat !!!

262558[/snapback]

 

Eu de la Temeco nu mai cumpar in viata mea. Am vrut sa imi fac schimbul de ulei la ei si la tel mi-au zis de filtru de ulei Mann cand am ajuns acolo mi-au schimbat de 4 ori filtrele pt ca nu se potriveau cu originalul si m-am ales cu unul no-name. Intre timp mai bagau intrebari de genu "da ce are daca asta nu are buza aia" :blink:

Iau piese de la Viva Capio

Link to comment
Share on other sites

Fratilor am inebunit !!! :blink: Deci pana la urma de unde sa cumpar filtre care sa fie originale si unde sa le schimb ? Cam la ce pret se ridica schimbul de filtre la BMW cu tot cu manopera ? Ce filtre sunt de schimbat ? (filtru de motorina , filtru de aer , filtru de polen ) Mai este vreunul ? Sorry pentru atatea intrebari dar am luat masina de putina vreme si nu am schimbat nimik la ea ..... inca .... :)
Link to comment
Share on other sites

Fratilor am inebunit !!!  :blink: Deci pana la urma de unde sa cumpar filtre care sa fie originale si unde sa le schimb ? Cam la ce pret se ridica schimbul de filtre la BMW cu tot cu manopera ? Ce filtre sunt de schimbat ? (filtru de motorina , filtru de aer , filtru de polen ) Mai este vreunul ? Sorry pentru atatea intrebari dar am luat masina de putina vreme si nu am schimbat nimik la ea ..... inca ....  :D

262850[/snapback]

 

frate e simplu...ia filtre mann: ulei, motorina, polen, aer (dar sa iti dea pt modelul tau de masina nu pt altele...am vazut ca scria un coleg mai sus ca nu i se potrivea...pai clar din moment ce iti dadusera pt alt model :) :) :) )....cel de motorina, polen si aer le poti schimba si tu daca ai chei si un pic de atentie...pt cel de ulei mergi la un service...de ce sa le platesti alora in plus pt chestii simple pe care le poti face si tu? pt ca ai bani si vrei sa ii arunci pe fereastra de la service :) :) :D

Edited by elvislorin
Link to comment
Share on other sites

vezi ca exista topicuri cu do it yourself la sectiunea cu seria 3...uita-te mai intai acolo si incearca ca nu patesti mare lucru daca esti atent...nu le mai dati bani belitilor alora de la service...nu e nici o filosofie sa schimbi nistre filtre...ce atata tam-tam si durere de cap pt niste lucruri elementare...eu prefer ca de economia de bani facuta sa pun piese de calitate mai buna :blink:
Link to comment
Share on other sites

hai sa vedem si niste preturi

 

filtru ulei 35-45 ron

filtru polen 60-100 ron

filtru motorina 30-40 ron

filtru aer 50-80 ron

 

nu sunt originale bmw :blink: ...sunt mann sau alte marci la fel de cunoscute

vrei originale bmw si montate in service?plateste mai mult...am vazut ca pe la voi pe acolo aveti boala sa fie totul facut numai in service bmw si cu piese originale...era un topic pe aici al unui coleg care voia sa mearga si sa plateasca pt schimb de filtre, placute de frana, eventual senzori si resetare i-drive 2400 ron ...geeez...cam dublu...acelasi sfat i l-am dat si lui si ti-l dau si tie...ce poti schimba singur schimba-l (placute, filtre mai putin cel de ulei) iar pt restul gen resetari i-drive, computer et si parte din asta electronica mergi la un service autorizat (mi se pare corect si asa procedez si eu)...o sa ai o satisfactie mult mai mare cand vezi ca ramai cu bani in buzunar si vezi ca e munca ta

 

sper sa nu te superi dar asta e parerea mea si sfatul meu si o sustin pana la capat

Link to comment
Share on other sites

La banat car o sa iti ia cam 7 milioane pe tot ce ai tu de schimbat,ma refer la filtre si ulei.Eu am platit 10 milioane cu 6 litrii de ulei si schimbul de lichid de frana.

262989[/snapback]

eu am platit 17 mil pt toate filtrele si ulei ... :blink:

pt bucse si brate dute la temeco sau la carlos...

la bmw mia facut devizu de 38 de milioane... la temeco de 20 :)

Link to comment
Share on other sites

au o reputatie foarte proasta pt. ca e foarte scump, dar de lucrat se lucreaza bine.

 

service pe str mures la colt cu peco, chiar vis-a-vis de peco e un mecanic bun, preturile sunt decente, iar tipul e specializat in bmw-uri.

262263[/snapback]

de unde ai scos-o ca lucreaza bine ? sa vii sa itzi arat lucrari facute de ei :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Fratilor , sincer voi vedeti ce scrieti aici ? 17 milioane pentru niste filtre ??? Poi am pus preturile alea din lista si a dat maxim 270 RON filtrele cat sa mai fie manopera ... inca 300 RON !!! MAXIM ca doar nu ia manopera mai mult ca pisele ... Daca avem BMW nu inseamna ca aruncam cu banii pe fereastra ca daca era asa aveam Ferrari .....

 

Are dreptate baiatu care zice sa le faci singur ... daca as avea un manual ceva sa vad ce si cum le-as schimba singur .. dar nu am habar nici macar unde sunt localizate... Dar o sa ma interesez ... poate exista sa cumpar manual de reparatii ... pt Seria 3. Multam baieti pentru sfaturi !!!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Fratilor , sincer voi vedeti ce scrieti aici ? 17 milioane pentru niste filtre ???  Poi am pus preturile alea din lista si a dat maxim 270 RON filtrele cat sa mai fie manopera ... inca 300 RON !!! MAXIM ca doar nu ia manopera mai mult ca pisele ...  Daca avem BMW nu inseamna ca aruncam cu banii pe fereastra ca daca era asa aveam Ferrari .....

 

Are dreptate baiatu care zice sa le faci singur ... daca as avea un manual ceva sa vad ce si cum le-as schimba singur .. dar nu am habar nici macar unde sunt localizate... Dar o sa ma interesez ... poate exista sa cumpar manual de reparatii ... pt Seria 3. Multam baieti pentru sfaturi !!!

263846[/snapback]

 

e simplu...daca ai nevoie de ajutor citeste topicurile cu diy (do it yourself) de la sectiunea seria 3 sau zi-mi si iti fac poze cu pasii care trebuie urmati

Link to comment
Share on other sites

da sunt mai ieftine in germania si mie mia adus cineva din germania dar diferenta de pret nu e asa mare/poti cumpara si de aici filtre bune si nu merita sa te complici.mai bine ti-ai aduce ulei din germania care e fara nici o discutie mai bun decat cel mai scump de la noi,la noi la toate service-urile si reprezentantele de la diverse tipuri de masini adica la audi si la opel ca aici stiu eu sigur iti recomanda si iti baga in masina ulei 5w 40 care nu este ulei full sintetic asa cum este 0w 4o si pe care til recomanda si cei de la bmw in cartea tehnica ca fiind cel mai bun.asa ca aduti ulei bun din germania filtrele le poti lua bune si de aici.cat despre filtre ca de astea e vorba aici le poti monta singur.filtrul de ulei til monteaza cei la care schimbi uleiul si care iti iau 200000 lei adica 20 lei noi pentru schimbul de ulei atat ma costat pe mine,iar filreul de motorina si cel de polen le schimbi in maxim 5 minute fara nici o cheie.putin mai greu este la filrul de aer unde trebuie sa dai jos consola de la filtrul de polen si apoi mai ai nevoie sa dai plasticurile alea jos sa ajungi la filtru pentru care iti trebuie un imbus cu prelungitor pentru ca e un surub in spate sub consola de la filtrul de polen la care ajungi mai greu dar nu este nici asta imposibil daca ai cheiea care iti trebuie e simplu.ciao si multa bafta :blink:
Link to comment
Share on other sites

eu unul prefer sa le iau din germania de la reprezentanta,sunt cu 20-30% mai mici preturile decat la Banat Car si de montat, singur! resetari cat ma pricep eu bine cat nu asta e mergem la mesteri dar raman bani buni in buzunar!!!

264757[/snapback]

 

frate daca tot te duci in germanica dupa piese nu imi iei si mie scutul de plastic de sub motor? pe bune.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.