Jump to content

Service BMW Timisoara


Recommended Posts

Experienta nasoala la PitStop.....

Acum 1 an, pe vremea cand aveam un VW Polo 9N ( eheheh, buna masina ), m-am dus sa-mi schimb placutele de frana, lichidul de frana si sa-mi faca unghiul.

Lichidul de frana l-au schimbat cu o pompa de vacuum, sau asa ceva. I-am intrebat daca e ok, sa nu cumva sa imi ramana goluri de aer in conducte. Mi-au zambit cu un aer superior, si si-au continuat treaba.

Totul ok pana aici.

Scot masina din service, si observ ca am o pedala de frana f moale. Hmmmmmm.... Ies din masina si vorbesc cu seful service-ului, un tip mai in varsta si mai gras. Imi spune ca e din cauza placutelor, care sunt noi, bla-bla-bla, trebuie sa merg cam 800 km pana se "aseaza" Ok......

Dupa 1000 Km prin oras, frana era tot asa. Pana cand m-am dus la un service din Lipovei, Aid Cars, si le-am cerut sa-mi aeriseasca franele. Cu metoda clasica : masina urcata pe elevator, un pusti dadea pedale , iar un altul imi aerisea franele la fiecare roata in parte.

Mirarea mea nu a fost ca aveam aer , ci CAT aer a fost la fiecare roata. Cam tot atata cat ai sufla odata aerul din plamani printr-un pai intru-un pahar cu apa.... Si asta la FIECARE roata.

De atunci.....pa-pa Pit Stop... :download:

Edited by jon doe
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Metoda cu vacuum e mai buna decat cea cu pedala.

Doar ca aia de la PitStop nu au stiut sa o foloseasca cum trebuie....

Eu mi-am facut unghiurile la PitStop acum cateva luni....de nota 10 tipul care s-a ocupat.

Se pare ca nu numai service-ul conteaza, ci si mesterul peste care ai noroc sa dai.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Va salut,

 

Trebuie sa-mi fac schimbul de ulei, filtre, etc...

In plus de data asta am sa schimb si lichidul de frana si probabil uleiul de la cutia de viteze.

 

Pana acum faceam toate reviziile la Seat (am avut un Cupra si am ramas la ei, iar preturile sunt bune) si toate mergeau bine, ca era un fost angajat BMW care facea treaba, reseta ce era de resetat... Acum baiatul a plecat si cu toata bunavointa si manualul in fata, baietii (priceputi la masinile lor) mai schioapata.

Consumabilele le cumpar de la Ciclop.

 

Ultima sugestie facuta pe postul asta dateaza de prin 2008 si as vrea niste informatii mai proaspete.

Ce service imi recomandati?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Pentru schimbul de lichid de frana as merge la BanatCar. Asta pentru ca au o pompa speciala pentru schimb. E pe la 2 mil schimbul cu lichidul lor la E60.

 

Pentru celalalte, nu stiu. Eu merg doar la BanatCar (90%) si la PitStop unde stau langa ei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Mie personal imi place Promotor, momentan acolo merg si de cand in cand si la Carlos. Te sfatuiesc daca mergi la un service autorizat cere chitanta, niciodata sa nu te doara gura, iti fac prostii e foarte usor sa iti dea toti banii inapoi. Trebuie sa-i responsabilizam pe toti Ăâ˘arlatanii!!! Noi platim suma care ne-o cer, ei nu fac treaba care am cerut-o, vi se pare corect?
Link to comment
Share on other sites

Pe partea electrica am fost la Pitstop cu un Renault.

 

A fost foarte de treaba omul de acolo si a rezolvat toate problemele + a dat explicatii.

 

P.S. Da. Si eu cer chitanta si factura. Am si un dosar cu ele :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salut.

Cine imi recomanda un mecanic in aceasta Zona? Si un contact al lui?

 

Prin expert inteleg pricepere, experienta vasta, etc, a..i sa identifice problemele de la masina mea, pe care ceilalti "mecanici de BMW" nu au reusit.

 

Am o trepidatie urata in motor/ sasiu intre 1100. -2000 rpm, care se transmite in masina f urata. Pana la aceast moment nimeni nu a identificat ce are.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

ai incercat sa remediezi problema schimband ceva ?

 

daca problema nu e mecanica si tu cauti mecanic ?????

ceva imi spune ca ar trebui sa mergi mai intai la o verificare de injectoare....si apoi ai putea la un mecanic sa constati integritatea galeriei si traseului de evacuare ....

 

deci doresti pana la urma sa gasesti pe cineva care sa-ti faca masina sau un mecanic cu care sa stai la povesti ?

mecanici de obicei nu prea au multa minte sau scoli .... ei doar schimba ce cred ei ca trebuie schimbat sau ce le zici tu.

 

aca e diesel e normal sa fie asa mai ales la temperaturi scazute.

 

tu din ce film vorbesti ? e normal sa trepideze urat intre 1100 si 2000 rpm ???? asa face si a ta ??? vinde-o ......

Edited by RobyS
Link to comment
Share on other sites

RobyS nu am fost la nici un dealer oficial, si nici nu sunt nerabdator sa fac pe baza experientelor trecute. (schimbat coloana directie + caseta+ capete, senzor volan, pentru o bataie in volan neindetificata, pt ca apoi sa Zica ca ei nu stiu ce era, bataia fiind tot prezenta.)

 

Murry: sa ramanem la categoria lucruri serioase.

 

 

Va solicit sa nu va imflamati si sa continuam spre scopul initial!!!

 

Infl corect.

Link to comment
Share on other sites

Cand e rece motorul?(la plecarile de pe loc)

Ce masina?

 

Daca e diesel e normal sa fie asa mai ales la temperaturi scazute.

 

eu zic nu este normal indiferent daca este diesel sau nu... masina nu trebuie sa trepideze, nici tractoarele nu mai trepideaza, au evoluat si ele :) Trepidatiile pot fi si din volanta (daca face asa la plecarea de pe loc),chiar tobele nealiniate corespunzator, un tampon slabit...sau de ce nu, poate schimbi treapta de viteza prea repede (asta in cazul in care pe plaja de turatie 1000 - 2000 te afli in alta treapa decat 1)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salutare . am un e46 Diesel 136 cai. an 2000 am o problema cu pompa de vacum ..am 3-4 pedale de frana dupa care sa face beton + turbina imi intra undeva la 2500 - 2800 rotatii/min. am tot facut dinagnoze ..pe motor nu am nici un fel de eroare ...la toti la care am fost ba ca e tulumba, ba ca e pompa de vacum ba ca e supapa de la turbina ..ba ca un furtun ..am schimbat pompa de vacum cu una second si mergea putin mai bine dect a mea prima ...am luat una noua de la promotor ..am dat o caruta de bani pe ea ,,merge si asta putin mai bine dect precedenta dar nu e 100% , testu de frana a fost undeva la 48% deci foarte foarte slab.

 

ideea e ca vreau sa masor vacumul sau sa compar pompa de vacum de pe alta masina cu ce am eu . sau nus cum sa fac sincer ca vine iarna si mie groaza sa ies cu masina .. + ca din ce m-am documentat si am citit si turbina intra tarziu pt ca nu fac vacum destul doar la turatii mari a crescut consumu la 8.6 in oras de la 7,5 si in afara aveam 6 si acum e tot 8.6.

 

ceva ideei sau sugestii va rog ..sau daca aveti un 320d din 2000 si bunavointa sa ne uitam putin ct vacum face ... apreciez. ms frumos

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Promotor.... nu stiu ce sa zic dar eu am incercat sa fac o programare la ei sa schimb un releu bujii dar stupoare, nu au vrut pe motiv ca nu l-am cumparat de la ei....se pare ca au destul de multi clienti :laugh:

Pitstop.... destul de scumpi, aceeasi pret la manopera ca la Bavaria..ah.. "scump domne, scump".... :pinch:

 

Apropo, ce alt service recomandati?

Link to comment
Share on other sites

Promotor.... nu stiu ce sa zic dar eu am incercat sa fac o programare la ei sa schimb un releu bujii dar stupoare, nu au vrut pe motiv ca nu l-am cumparat de la ei....se pare ca au destul de multi clienti :laugh:

Pitstop.... destul de scumpi, aceeasi pret la manopera ca la Bavaria..ah.. "scump domne, scump".... :pinch:

 

Apropo, ce alt service recomandati?

 

 

La Dan in Chisoda, e un om foarte placut si se descurca foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Promotor.... nu stiu ce sa zic dar eu am incercat sa fac o programare la ei sa schimb un releu bujii dar stupoare, nu au vrut pe motiv ca nu l-am cumparat de la ei....se pare ca au destul de multi clienti :laugh:

Pitstop.... destul de scumpi, aceeasi pret la manopera ca la Bavaria..ah.. "scump domne, scump".... :pinch:

 

Apropo, ce alt service recomandati?

 

 

 

da, f scumpi! pt un santa fe, geometrie, 240 ron si la reprezentanta costa 180 :))

Link to comment
Share on other sites

da, f scumpi! pt un santa fe, geometrie, 240 ron si la reprezentanta costa 180 :))

 

 

Promotor sau Pitstop sunt scumpi ?

 

Mie la Pitstop imi place ca stau si-l bat la cap pe baiatul de acolo. Ma duc destul de rar la ei (am fost de vreo 2-3 ori) si in general la chestii la care trebuie elevator.

 

Altfel merg la BanatCar sau imi fac singur.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.