Jump to content

6 sfaturi pentru a ramane treaz la volan


alex_maniacu_91

Recommended Posts

Majoritatea accidentelor grave de circulatie se intampla din cauza oboselii la volan. Multi soferi care circula pe distante foarte mari refuza sa opreasca pentru odihna si ajung sa atipeasca la volan pierzand controlul autovehiculului. Un site britanic a intocmit o lista de sase sfaturi utile pentru soferii care doresc sa inlature senzatia de somn. Cele sase sfaturi au fost intocmite tinand cont de parerea unui numar mare de persoane. Acestea au impartasit solutiile pe care ei le folosesc pentru a ramane treji la volan.

 

1. Prima solutie si cea mai simpla este cafeaua. Continutul mare de cofeina al acesteia ajuta la indepartarea senzatiei de somn si mentine simturile ascutite. Pentru cei care gustul cafelei nu este o delectare exista si alte solutii: pastile speciale care contin cofeina. Soferii nu ar trebui sa abuzeze de aceste medicamente, un consum de apa ridicat fiind foarte indicat in aceste situatii. Si bauturile energizante sau pe baza de cola pot reprezenta o solutie pentru soferii obositi.

 

2. O alta solutie pentru a ramane treaz la volan este sa calatoriti impreuna cu cineva si nu singur. Acea persoana poate mentine un dialog constant cu soferul pentru a-l impiedica sa adoarma la volan. Nu este indicat ca in conditiile unui drum lung sa existe doi soferi care sa faca schimb de locuri. In aceste situatii pot interveni probleme fiindca atunci cand soferul de rezerva doarme cel care este la volan va rezista si mai greu somnului neavand cu cine sa discute.

 

3. Atunci cand oboseala devine coplesitoare si gadget-urile pot reprezenta o solutie. Mai multe companii au inventat aparate care depisteaza oboseala soferului si scaderea reflexelor acestuia. Aspectul acestor dispozitive este asemantor cu cel al unei casti de telefon cu bluetooth. Cu toate acestea eficienta lor nu este una foarte mare pentru ca semnalul pe care il emit apare doar atunci cand soferul atipeste. Pentru ca fiecare secunda este importanta in aceste cazuri, semnalul ar putea sa vina prea tarziu.

 

4. Un sofer obosit poate opri foarte des pentru a se odihni sau pentru a face cateva exercitii de relaxare. Aceasta solutie nu costa nimic, este sanatoasa insa necesita timp. O asemenea oprire pentru relaxare este recomandata la fiecare 180 de kilometri sau poate chiar mai des. O pauza regulata de odihna si un somn de numai 15 minute pot face minuni.

 

5. Si muzica poate indeparta foarte usor somnul. De aceea este indicat ca atunci cand aveti de parcurs drumuri lungi sa folositi constant aparatul radio sau cd-player-ul. Pentru ca si muzica poate plictisi este indicat ca soferul sa alterneze intre posturi cu muzica si dezbateri. Audiobook-urile sunt solutia de mijloc ele combinand ascultarea unei carti cu inlaturarea oboselii. Pentru iubitorii unui anume gen de muzica este indicat ca acestia sa-si creeze un CD cu melodiile preferate.

 

6. Ultima solutie propusa de britanici a fost tot una banala: "asigurati-va ca aveti intotdeauna ceva de rontait". De la chips-uri pana la seminte de floarea sorelui, toate aceste mici delicii inlatura somnul si ofera o activitate simpla care nu perturba sofatul. Din categoria lucrurilor "de rontait la volan" pot face parte si bomboanele acrisoare sau foarte dulci. Si pentru ca reteta sa fie completa si sa fiti siguri ca nu veti adormi la volan cautati chips-uri sau alte lucruri de rontait care contin cofeina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu miam testat cum pot sa conduc mult si prudent. Am facut multe drumuri lungi. 1500km a fost cel mai lung drum pe care am condus. Practica mea este: daca simti oboseala sa te oprest sa faci niste exercitii de inviorare, sa te speli cu apa rece, sau sa fugu cateva tura in jurul masini. Te mai ajuta si frigul adica vara daca ai clima. In orce cazi sa nu va apucati sa continuati sofatul daca va simtiti foarte obosit. O clipa de neatentie costa vietii omenesc. No sa intarzii daca te oprest pentru cateva minute.
Link to comment
Share on other sites

Eu miam testat cum pot sa conduc mult si prudent. Am facut multe drumuri lungi. 1500km a fost cel mai lung drum pe care am condus. Practica mea este: daca simti oboseala sa te oprest sa faci niste exercitii de inviorare, sa te speli cu apa rece, sau sa fugu cateva tura in jurul masini. Te mai ajuta si frigul adica vara daca ai clima. In orce cazi sa nu va apucati sa continuati sofatul daca va simtiti foarte obosit. O clipa de neatentie costa vietii omenesc. No sa intarzii daca te oprest pentru cateva minute.

263972[/snapback]

 

 

nimic nu substituie somnul ...Eu am patit faza asta acum 1 an ...Am fost nevoit sa trag pe dreapta si sa dorm 1 ora ..Efectiv simteam ca lesin de oboseala si eram cu aerul la max pus fix pe fata!...

Asa ca nu riscati aiurea !..Nu merita !.. Chiar si cand esti in criza de timp .. :blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu ascult manele cand ma ia somnu, imi provoaca o stare de nervozitate si clar nu mai pot adormi. am testat solutia asta la 2 drumuri anul trecut (adica intr-o singura zi) - dupa o noapte alba dimineata am plecat la constanta si seara dupa ce am terminat treaba m-am si intors... pe manele dupa 30 de ore de nesomn...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu ascult manele cand ma ia somnu, imi provoaca o stare de nervozitate si clar nu mai pot adormi. am testat solutia asta la 2 drumuri anul trecut (adica intr-o singura zi) - dupa o noapte alba dimineata am plecat la constanta si seara dupa ce am terminat treaba m-am si intors... pe manele dupa 30 de ore de nesomn...

263985[/snapback]

asta e tare :blink: poate incerc si eu

Edited by Alex86
Link to comment
Share on other sites

eu ascult manele cand ma ia somnu, imi provoaca o stare de nervozitate si clar nu mai pot adormi. am testat solutia asta la 2 drumuri anul trecut (adica intr-o singura zi) - dupa o noapte alba dimineata am plecat la constanta si seara dupa ce am terminat treaba m-am si intors... pe manele dupa 30 de ore de nesomn...

263985[/snapback]

 

frate de ma ducea bostanu la faza cu maneaua, cand am venit din germania 2500 km in loc sa ii fac in aproape 2 zile ii faceam intr-o zi.

e tare. sa mor de nu imi fac si eu un cd cu manele... sa fie...:blink:

Link to comment
Share on other sites

frate de ma ducea bostanu la faza cu maneaua, cand am venit din germania 2500 km in loc sa ii fac in aproape 2 zile ii faceam intr-o zi.

e tare. sa mor de nu imi fac si eu un cd cu manele... sa fie...:blink:

264200[/snapback]

 

De ce nu recunosti ca esti manelist.

 

La mine functioneaza: Coca-Cola sau Pepsi

Link to comment
Share on other sites

De adaugat:

 

Un gps aftermarket; potzi vedea pe el virajele care urmeaza sa le intalnesti, cu o oarecare aproximatzie, eroare destul de minima. Te ajuta pe drumuri virajate, necunoscute. Depui mai putzin efort pentru concentrare. Pe mine unu m`a ajutat din plin cand am adus mashina din germania / am ales varianta sibiu, destule serpentine pe`acolo..

 

Opriri inclusiv pentru masa, nu mananci ca nebunu`, dar dupa o masa acceptabila, vei vedea ca te vei simtzi altfel. Potzi sa mai bei o bautura energizanta / o cafea dupa o masa bunicica.

 

Daca prinzi o coloana deschide geamurile, sa intre aer proaspat in mashina.

 

Nu folosi reciclarea totala la clima, v`a scadea nivelul de oxigen din habitaclu ( in cazul in care preferi sa mergi cu geamurile inchise )

 

Nu sta mult prea confortabil la volan, este mai bine sa mai amortzeshti din cand in cand -> vei fi fortzat sa opreshti sa`tzi mai intinzi oasele.

 

Daca esti fumator, cand simtzi ca esti aproape de limita, aprinde o tzigare, te va mai dezmetici un pic.

 

Bea lichide multe, te vor fortza sa faci opriri :blink:

Link to comment
Share on other sites

mi se pare interesanta casca aia care incepe sa iti urle in ureche cand iti inclini capul... foarte folositoare mai ales pentru camionagii si etc. dar n-am vazut-o de vanzare nicaieri... unde se gasesc? as vrea s-o iau ca si cadou pentru cineva..
Link to comment
Share on other sites

mi se pare interesanta casca aia care incepe sa iti urle in ureche cand iti inclini capul... foarte folositoare mai ales pentru camionagii si etc. dar n-am vazut-o de vanzare nicaieri... unde se gasesc? as vrea s-o iau ca si cadou pentru cineva..

264240[/snapback]

 

o gasesti pe okazii.ro

Link to comment
Share on other sites

Tutunul? Este o idee... Desi nu sunt fumator, nu cred ca m-ar lua somnul la o faza de genul:

http://i26.photobucket.com/albums/c121/2378/HowHighClip.gif

 

 

 

Sau ma insel?

http://i22.photobucket.com/albums/b316/Rajdeep_Dhillon/GIFS/Movies/HowHigh.gif

Link to comment
Share on other sites

tutunul te tine treaz doar cat timp tragi din tigara.. pe termen lung te oboseste foarte rau, nu recomand.

264388[/snapback]

 

la mine are efect.. se stie ca e drog.. am observat asta noaptea, cand ma ia somnul, daca fumez imi cam trece.. acum depinde si de organism..

Link to comment
Share on other sites

inca ceva, sa nu credeti ca daca mergeti tare va sare somnu'. intr-adevar n-o sa adormiti in timp ce mergeti tare (logic) dar pe termen mediu si lung e foarte foarte obositor. incercati sa gasiti un ritm si sa ramaneti in el (stiu ca pare mai adormitor) dar o sa vedeti ca nu e.. atat timp cat nu va gasiti ritmul la vreo 80km/h pe autostrada. in general limtele legale sunt bune si pt asta...
Link to comment
Share on other sites

red bull,niste drum and bass,cateva oopriri de dezmorteala si un stil de mers un pic mai competitiv sa imi tina creierul treaz...daca e ceata,zapada,un drum virajat e excelent.

Oricum cu cat conditiile meteo sunt mai naspa cu atat imi place sa conduc mai mult.

Edited by Tesio
Link to comment
Share on other sites

eu daca plec la drum lung fac urmatoarele:

nu o alerg cand am plecat de acasa si sunt perfect odihnic pentru ca ma obosesc degeaba.. un mers constant zic ca e ideal.

cand intervine oboseala: cafea, cola, redbull nu numai pt proprietatile lor ci pentru ca o sa opresti de multe ori sa te eliberezi:D

apropii spatarul de volan

iar ultima si pe final asta deschzi geamu din 10 in 10 min sa intre frigu:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.