Jump to content

6 sfaturi pentru a ramane treaz la volan


alex_maniacu_91

Recommended Posts

daca reusesti si treci de acel punct critic de somnolenta,devii pur si simplu "robot",

 

Am facut si eu chestia asta acum 2 ani ... dar eu veneam din Spania .. Am tot oprit sa dorm de cateva ori dar cand am ajuns in Slovenia deja eram "muci" si aveam impresia ca sunt deja acasa , ca mai dureaza foarte putin foarte nerabdator !!

 

Dupa ce treci de punctul critic esti pericol public :thumbsup: Ai impresia ca esti bine dar defapt esti zero fara viteza de reactie !

 

Ungaria nu-mi amintesc mare lucru cum am traversat-o, am ajuns acasa si nu m-am incadrat pe podet sa bag masina in curte intrand direct in sant :LMAO: Eram rupt de oboseala !!

 

Eram cu prietena mea , eu cu masina mea si ea cu a ei ... de la jumatatea drumului nu se putea vorbi cu ea :w00t: oboseala isi spunea cuvantul, agitata si recalcitranta !!

 

Inainte de plecare am facut un MP3 cu muzica foarte variata de vreo 150 melodii si mergeam cu geamul putin deschis ! 20 de doze de energizant si cateva de cola !!

 

Daca mai conduc vreodata asa distanta o sa-mi planific sa dorm o noapte la hotel , altfel nu mai fac tampenii de genu !!

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

Aaa,si ce-am mai observat un lucru negativ,e faptul ca dupa un timp mai indelungat-mai precis dupa ce oboseala a inceput sa domine-nu mai puteam sa vorbesc coerent,ma balbaiam ca si cum as fi fost beat :blink: . Ciudat ramane faptul ca dupa ce am ajuns la padova in jurul orei 21,acasa la un prieten de-al meu,am mai reusit si "performanta" de a juca rummy pana pe la vreo 3 dimineata :bashwall: ! Nu ma intrebati la ce ora m-am trezit a doua zi,oricum era dupa amiaza,ca sa nu mai zic ca aveam ochii cat cepele. :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Si eu aveam o fata de zici ca-s aproape de coma alcoloica ..

 

Eu am ajuns acasa pe la 12 si ceva dupamasa dar am mai umblat brambura toata ziua si m-am culcat tot seara :frantics: culmea ca am mai condus in dupamasa aia !!

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

O singura data m-am trezit in situatia in care nu mai stiam de mine de oboseala. Nu am nici un antrenament de condus la drum lung (fac cateva drumuri pe an inafara Bucurestiului, si alea pana la mare, munte sau bulgari).

 

Condusesem 1300 km, si am ajuns in situatia in care nu mai percepeam ce se intampla, eram un fel de robot. Cand am simtit ca am momente de pierdere, adica cred ca intra creierul in shut-down - nu stiu sa explic fenomenul, m-am oprit si m-am culcat ca porcul 2 ore.

 

Dupa aia a fost ok si am putut sa parcurg restul de 200 km.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

eu ascult manele cand ma ia somnu, imi provoaca o stare de nervozitate si clar nu mai pot adormi. am testat solutia asta la 2 drumuri anul trecut (adica intr-o singura zi) - dupa o noapte alba dimineata am plecat la constanta si seara dupa ce am terminat treaba m-am si intors... pe manele dupa 30 de ore de nesomn...

 

Asta e tare. 30 de ore de manele, cred ca le stia la toate versurile deja. Dupa acele drumuri teddy a devenit manelist.

Link to comment
Share on other sites

 

Dupa ce treci de punctul critic esti pericol public :thumbsup: Ai impresia ca esti bine dar defapt esti zero fara viteza de reactie !

Cam asa e,plec anul trecut pe la 18.30 din grecia unde se termina concediul,ajung in Sofia,pe centura,2+2 benzi,aproape goale,vad pe marginea dreapta vreo 3-4 masini pe avarie,pe cric,scoteau rezervele,eu revin cu privirea pe drum in fata,eram zombie,fara reactie,dupa vreo 200m iau o groapa in plin,fac janta varza.Eram perfect treaz dar fara nici o reactie.Dupa injuraturi si 30 minute de schimbat roata sa vezi ce imi trecuse :D .Dineinteles ca dupa aia am condus perfect treaz,am uitat de oboseala.

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

e suficient sa ai in dreapta o femeie cu chef de cearta, care sa iti reproseze ceva de la adam si eva incoace si singur vreo 500 de km ii parcurgi treaz si fresh.:)

inca vreo 400 argumentezi si tu.

apoi te opresti la o cafea/pipi si iti iei ceva de rontait si mai apoi, urmatorii 350 de km incerci sa o impaci ca sa fii sigur ca la destinatie primesti o portie de sex.:)

 

 

parerea mea. si asa nici nu faci cancer de la tigari, nici diabet de la rontaiala, nici nu surzesti de la manele ascultate tare, nici nu te intoxici de redbul (contine doar chimicale).

 

succes.

Link to comment
Share on other sites

Eu am venit de la Munchen acasa (Campina, langa Ploiesti) fara sa inchid un ochi. Am vrut sa ajung acasa in ajunul craciunului si am reusit :D. 32 ore de condus incontinuu, rezistand cu multe cafele prin benzinarii, energizante, MARS, SNICKERS, si foarte multa cola :sick: Cand simteam ca nu mai pot, dadeam cd-playerul la maxim cu manele :wacko: Imi era imposibil sa adorm pe manele :LMAO: Recunosc ca dupa ce am ajuns acasa, 2 zile am fost terminat, deshidratat si vai de mama mea :rofl:

 

e suficient sa ai in dreapta o femeie cu chef de cearta, care sa iti reproseze ceva de la adam si eva incoace si singur vreo 500 de km ii parcurgi treaz si fresh.:)

inca vreo 400 argumentezi si tu.

apoi te opresti la o cafea/pipi si iti iei ceva de rontait si mai apoi, urmatorii 350 de km incerci sa o impaci ca sa fii sigur ca la destinatie primesti o portie de sex.:)

 

 

parerea mea. si asa nici nu faci cancer de la tigari, nici diabet de la rontaiala, nici nu surzesti de la manele ascultate tare, nici nu te intoxici de redbul (contine doar chimicale).

 

succes.

 

:first:Bravo Pissi!! Dar o solutie si mai buna ar fi sa ai soacra langa tine :argue: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Eu am venit de la Munchen acasa (Campina, langa Ploiesti) fara sa inchid un ochi. Am vrut sa ajung acasa in ajunul craciunului si am reusit :D. 32 ore de condus incontinuu, rezistand cu multe cafele prin benzinarii, energizante, MARS, SNICKERS, si foarte multa cola :sick: Cand simteam ca nu mai pot, dadeam cd-playerul la maxim cu manele :wacko: Imi era imposibil sa adorm pe manele :LMAO: Recunosc ca dupa ce am ajuns acasa, 2 zile am fost terminat, deshidratat si vai de mama mea :rofl:

 

 

 

:first:Bravo Pissi!! Dar o solutie si mai buna ar fi sa ai soacra langa tine :argue: :clapping:

 

 

:))) mai ales genul ala de soacra langa care stai "arici" ca trebuie sa ti cenzurezi orice vorba scoasa pe gura.:))

legat de maratonul tau, nu stiu sincer cum poti rezista 32 de ore continuu, eu nu rezist stand in dreapta, atatea ore.:)

Link to comment
Share on other sites

:))) mai ales genul ala de soacra langa care stai "arici" ca trebuie sa ti cenzurezi orice vorba scoasa pe gura.:))

legat de maratonul tau, nu stiu sincer cum poti rezista 32 de ore continuu, eu nu rezist stand in dreapta, atatea ore.:)

 

Exact :db: :frantics:Sincer, nu cred ca as mai reusi inca o data :no: Pentru ca imi aduc aminte ca ajunsesem acasa si eram in stare sa adorm si cu ochii deschisi, si in picioare. Eram foarte foarte terminat :o :shocking: :crazy: Cred ca pe atunci eram inconstient de ce s-ar fi putut intampla :fool:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Eu am venit de la Munchen acasa (Campina, langa Ploiesti) fara sa inchid un ochi. Am vrut sa ajung acasa in ajunul craciunului si am reusit :D. 32 ore de condus incontinuu

Munchen - Campina in 32h, mers continuu?! Cu ce-ai mers, cu Dacia 1300? :)

 

Daca esti obosit, cel mai bine e sa opresti si sa te culci 20-30min, vor face toata diferenta.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Un drum de Torino cu plecare din Brasov in 20 de ore.

 

Parcurs 1800km distanta totala. Din Brasov pana la Trieste drumul nu m-a solicitat fizic decat in parametrii normali, ultimii 400de km am consumat RedBull dar am observat o scadere vizibila a randamentului.

 

Cand plec la drumuri lungi incerc sa ma odihnesc inainte in exces.

Link to comment
Share on other sites

acum totul depinde de organism

din pacate (sau din fericire )eu nu beau cafea ,la primul drum (galati-nice 2230km)am mers ca nebunu nu m-am oprit decat o ora (dar nu am dormit)si am facut 28ore.Cand m-am intors acasa am vrut sa fac acelasi lucru am trecut italia ,slovenia si ungaria in 15 ore si dupa ce am intrat in tara am dormit o ora,dar m-am trezit mai obosit decat m-am culcat ,asa ca pana acasa am fost nevoit sa mai opresc de cateva ori

Am testeat de mai multe ori ,eu la drum lung daca dorm ma trezesc mai obasit, asa ca inainte sa plec dorm in jur de 15 ore si in 24 de ore am ajuns acasa ( bineinteles cu pauze pt pipi si apa rece )

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca mai intereseaza pe cineva, dar am vazut de curand un documentar..argumentat din punct de vedere medial in care era detaliat urmatorul aspect: dupa 27 de ore in care nu dormi creierul nu mai poate procesa in timp real imaginile care se succed pe retina si chiar daca ai impresia ca esti capabil sa conduci acest lucru este fals. Au demonstrat in urma unor teste ca un sofer care conduce de peste 27 ore la un interval de 1 ora pierde aproximativ 12 secunde din ce se petrece in timp real(nu mai vorbim de reflexe si capacitate cognitiva).

Timpul necesar minim de somn pentru a "corecta aceste erori ale creierului" este de 2 ore.

 

 

Va doresc multi km placuti si fara incidente.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.