Jump to content

6 sfaturi pentru a ramane treaz la volan


alex_maniacu_91

Recommended Posts

Serios, acum. Eu asa procedez. Dorm putin si gata, inapoi la drum. Nu ma grabesc pentru nimic in lume, pot sa pierd bani, slujbe, case, etc, dar daca mi-e somn, dorm. Mai bine jobless, homeless,etc, dar in viata.

 

Nu de alta, dar toate aceste tips-and-tricks prezentate aici s-ar putea sa-si arate limitele o data, din pacate.

Link to comment
Share on other sites

fiecare face cum ii este bine. unii opresc foarte des, beau cafea, se plimba pe jos putin etc.

 

normal ca solutia ideala este sa dormi intr-un final. numai sa nu fie cel de veci. in general iti simti limitele, ideea este sa nu le ignori.

 

mersul incet si monoton are multe capcane, cea mai mare fiind lipsa de concentrare, cel putin la mine. sunt dezastru dupa cateva zeci de km.

 

Nu ma grabesc pentru nimic in lume, pot sa pierd bani, slujbe, case, etc, dar daca mi-e somn, dorm.

 

pai nu ma grabesc pt ceva anume, merg mai alert. sunt diferente.

Link to comment
Share on other sites

Intradevar, cel mai bun remediu la oboseala este putin somn,cat o fi el si jumatate de ora se simte imediat te revigoreaza ..

 

Si foarte important este sa-ti cunosti limitele..

 

Eu la mine stiu foarte bine ca bautura energizanta este pt maxim 20 de min activa ,sa intamplat sa beau cafea si sa ma pun la somn... :)

 

Nu de mult am parcurs un drum de 1500km am fost singur in masina ,drum in care am condus , 20 de ore ,in tot acest timp am oprit de 2 ori pt a ma odihni la fiecare oprire am , ''dormit '' daca pot sa spun asa aprox o ora .Am plecat de acasa la ora 11 dimineata ,si am tras pe drepta prima data la 1 noaptea ,dupa care am luat iarasi volanul in mana ,si am mai oprit odata pt a ma odihni la 8 dimineata ,pur si simplu mergeam pe autostrada si deja ma plictiseam sa tot vad aceas sosea si automat am tras pe dreapta .De o ora am avut nevoie sa fiu fresh, si aproape inghetat :lol: ...

 

P.S ..pe moment ma ajuta si manelele sa nu adorm ,imi dau o stare de disconcort.... :)

Link to comment
Share on other sites

Red bull = ficatel in pioneze...... la mine nu are absolut nici un fel de efect....idem cafea, Coca cola, pepsi..... singurul remediu pt.cursa contracronometru pe care o fac , cind creierul incepe sa dea rateuri, e sa mĂŁ opresc 5 minute, mĂŁ spal cu apa rece pe fata, mĂŁ dezmortesc putin si atit....
Link to comment
Share on other sites

cand am venit din Italia am condus numai eu...

mai aveam 2 fete cu mn in masina si una avea 20 de ani.. carnet de 2 luni

nu am lasato decat pe autostrada si acolo ii ziceam eu ce sa faca k imi era frik.. so las singura..

[nam putut sa dorm/mai deloc]

mam hotarat sa iau 2 doze de redbull cand am intrat in romania..

si la somnu kre il aveam in mn nu mai puteam sa inchid nici un ochi de la o doza de red`bull;))

ft bun energizantu :lol:

si dak nam red`bull :)

merg mai taree cu masina .. si asa mai piere somnu:mellow:

Link to comment
Share on other sites

cred ca au exagerat amandoi voit. la 2 km nu se opreste nimeni si nu baga nimeni 200. dar asa incercau sa demonstreze ceva.

 

ideea de baza e ca nu exista o solutie universal valabila. unii rezista mai mult, altii mai putin. la unii are efect cafeaua, redbull, apa rece etc. eu de ex daca beau juma de litru de cafea adorm imediat, nu are efect. in facultate m-am chinuit mult cu asta, redbull parca nu exista.

 

e o prostie sa mergi obosit rau, cand simti ca ochii ti se inchid.

Link to comment
Share on other sites

prima oara am adormit in pasajul de la Lujerului,veneam de la munca si era 12 noaptea,a doua oara pe A1.imi aduc aminte de o faza...nu dormisem toata noaptea si am fost pan' la eforie,am stat acolo 3 ore si m-am intors.pe drum mi-a cazut mana de pe volan :) .la fetesti am tras in prima parcare si am zis ca dorm juma de ora.

 

m-am trezit dupa o ora si nu ma puteam misca.am zis ca mai dorm un pic,m-am trezit dupa 3 ore...eram odihnit. :lol:

 

deci somnul iz za best.m-am jucat cu viata mea :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.