Jump to content

Mini Clubman


BeeJay

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 6 months later...

Salut

 

Sunt nou pe acest forum, asa ca in primul rand sa ma prezint:

- numele meu e Dan, am ceva vechime in ale condusului (mai bine de 10 ani) fara evenimente neplacute ;-).

Am avut ocazia sa conduc o serie de masini --- de la 'legendara' dacia 1300 pana la pontiac grand prix .... insa inca n-am avut norocul/ocazia sa conduc un Mini.

Momentan....detin doar un logan, cumparat in graba si de nevoie (treaba totusi si-a facut-o :-) ) ... dar modelul Mini Clubman mi-a cam furat ochii si intentionez sa iau unu' in viitorul apropiat.

Sincer, vazand preturile unui clubman nou, n-as da atatia bani pe el. La acelasi pret as putea lua o limuzina sau un suv bunicel....asa ca m-am gandit la second-hand. Din pacate, n-am gasit decat 1-2 oferte pe site-urile nemtesti (1-2 siteuri gasite intr-o seara). As dori ca inainte de a o cumpara, sa stiu parerile celor care detin o astfel de masina, dar nu numai, ci si de la cei care detin un mini-cooper clasic.

--- ar merita aceasta masinuta sa fie luata second?

--- la ce pret se ridica intretinerea lui? (ma refer in pricipal sa revizii, si anumite componente care se uzeaza mai repede)

--- credeti ca e o idee buna sa renunt la spatiul generos din cazul unor masini (i.e. logan....megan-sedan....) si sa iau un clubman ? (sunt casatorit, dar deocamdata fara copii) :-)

 

Poate va intrebati de ce as vrea s-o cumpar: pai, e simplu: -- e o masina mica (perfecta pt oras si traficul de zi cu zi), consumul mic (la motorizarea diesel in special), putere.

Ideal ar fi (si cred ca majoritatea doresc acest lucru) : - o masina la pret rezonabil, consum mic, intretinere rezonabila, satisfacere, siguranta. Oare sunt acestea indeplinite de clubman?

 

Circul aproximativ 15000 km/an, mai mult in oras, si doar in weekenduri sau concedii trasee extra-urbane. Mi-ar fi aceasta masinuta suficient de utila, practica, fiabila?

 

Astept raspunsul vostru cu deosebit interes!

 

;-)

Link to comment
Share on other sites

Ai cautat pe mobile.de ?

 

Avand in vedere numarul mic de km pe care-i parcurgi anual, nu vei avea probleme cu intretinerea.

 

Eu as lua totusi un Mini normal, Clubman are un design destul de ciudat.

 

 

*** tocmai asta ma atrage la Clubman --- acea 'usita' pe partea dreapta ....si faptul ca a crescut putin in spatiu, comparativ cu cooperul clasic ...

 

Da. M-am uitat pe mobile.de ....majoritatea benzin ...

Edited by Nyklas
Link to comment
Share on other sites

Cum a spus si florin83, nu merita diesel la un numar mic de km parcursi anual.

 

Conform datelor tehnice furnizate de producator, aceasta e grila de consum pentru cele trei versiuni:

 

Toate cu motorzare 1.6 liri

 

MINI Cooper Clubman:

benzin (120cp)

urban: 7.1 l/100km

extra: 4.5 l/100km

mixt: 5.5 l/100km

 

MINI Cooper D Clubman:

-diesel (110cp)

urban: 4.9 l/100km

extra: 3.6 l/100km

mixt: 4.1 l/100km

 

MINI Cooper S Clubman:

benzin (175cp)

urban: 8.0 l/100km

extra: 5.3 l/100km

mixt: 6.3 l/100km

 

Un Logan consuma 8-9 l/100km urban, 5-6 l/100km extra ...deci un 7l/km mixt.

Pe mine ma intereseaza sa am o masina cu consum mai mic decat ar avea un logan ....<<vezi prima mea nota>>....

Daca iau un S Clubman, n-am rezolvat nimic. La fel si cu Clubman clasic ..... Diferenta as vedea-o la modelul diesel.

 

Nu mi-a spus nimeni nimic despre intretinere, despre cat e de fiabila la drumurile noastre......Ar fi potrivita pentru drumuri mai lungi -- de ex: vacanta prin Europa? ....

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma intereseaza sa am o masina cu consum mai mic decat ar avea un logan ....<<vezi prima mea nota>>....

Daca iau un S Clubman, n-am rezolvat nimic. La fel si cu Clubman clasic ..... Diferenta as vedea-o la modelul diesel.

 

La 15 000 km pe an eu nu m-as gandi atat de mult la consum.

 

Nu te intereseaza deloc feeling-ul masinii?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma intereseaza sa am o masina cu consum mai mic decat ar avea un logan ....<<vezi prima mea nota>>....

Daca iau un S Clubman, n-am rezolvat nimic. La fel si cu Clubman clasic ..... Diferenta as vedea-o la modelul diesel.

 

La 15 000 km pe an eu nu m-as gandi atat de mult la consum.

 

Nu te intereseaza deloc feeling-ul masinii?

 

 

Sigura ca m-ar interesa,....dar totodata as tine cont si de celelalte aspecte, avand in vedere ca as renunta la actuala masina (spatiu, gabarit..etc) si as dori sa iau acest clubman. Oarecum am o teama : -- si-ar face treaba ca si masina de oras, respectiv de familie? (doar 2 membrii deocamdata-eu si sotia) .... si unele drumuri/calatorii externe .....?

Edited by Nyklas
Link to comment
Share on other sites

Sigura ca m-ar interesa,....dar totodata as tine cont si de celelalte aspecte, avand in vedere ca as renunta la actuala masina (spatiu, gabarit..etc) si as dori sa iau acest clubman. Oarecum am o teama : -- si-ar face treaba ca si masina de oras, respectiv de familie? (doar 2 membrii deocamdata-eu si sotia) .... si unele drumuri/calatorii externe .....?

 

:twoup: iÞi iei o maºinã pentru acum; când o sã aveÞi copii, o sã alegi ceva care sã convinã noii situaÞii. Nu face Însã greºeala de a lua maºinã cu 2 uºi cand ai de transportat copil (posibil ºi soÞie alãturi de copil) În spate. Am vãzut ce incomod e pe un Suzuki GrandVitara 3 uºi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
:) Ma gandeam ca il fac mai micro-gip, asa...

Dar luau painea lui X1 care e pe vine.

 

nu, nu ..... e doar cu 24 cm mai lung decat mini clasic ...... si are a 3-a usa pe dreapta spate care se deschide ca la masinile de epoca(invers)....si in spate 2 usi pt portbagaj.

 

un mini-suv ....sub emblema Mini ...nu cred ca vor aplica....sau nu inca ....

 

X1? ia sa vad cum arata .....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.