Jump to content

Apa in masina


Recommended Posts

Azi am constatat ca dupa ploile de ieri si alaltaieri mocheta din spate stanga (in spatele soferului) era imbibata in apa. Am verificat geamurile - erau inchise, altceva in afara de mocheta nu mai era ud. Daca are cineva vreo sugestie astept opinii. :blink:

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Am patit-o si eu cu apa in masina dupa ploile astea ...masina era stationata pe vremea aia ...este un E39 si am observat aseara ca mocheta din spate este uda pe jumatatea dinspre bancheta ,atat in dreapta cat si in stanga. Azi am cercetat si am concluzionat ca apa a ajuns acolo prin gaurile din prag in care se prinde ornamentul acela negru de plastic cu sigla BMW.

Am scos ornamentele , ca pe langa 3 gauri in care se fixeaza pe prag ,mai sunt cateva gauri cam fara sens dupa parerea mea si o sa fixez ornamentele cu un silicon (..din abundenta ! ).

Acum trebuie sa astept sa se usuce mocheta si buretele ala insonorizant de sub ea si dupa ma apuc de remontat .

Bafta ,sper sa va ajute si patania mea !

Link to comment
Share on other sites

Vad ca in special locul din spate stanga este afectat ...si eu am gasit de 2 ori uda mocheta dar numai cand ploua ...la spalatorie n-am probleme. Sper sa fie doar scurgerile infundate :blink: Si-am observat ca trebuie sa fie furtuna ca sa se ude altfal daca ploua linistit n-am probleme. Mentionez ca eu n-am trapa.... Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

La masinile care le stiu eu cu trapa din fabrica, scurgerile sunt furtune care coboara in praguri. daca scurgerile pragurilor sun infundate, apa poate sa intre in masina.

 

Daci verifica si gaurile de sub praguri.

269186[/snapback]

 

Sa vad cand ajung acasa daca gasesc gaurile astea nenorocite pe care trebuie sa le desfund :blink: Mi-ar fi de mare ajutor niste poze cu pozitionarea lor.

Link to comment
Share on other sites

Am patit-o si eu cu apa in masina dupa ploile astea ...masina era stationata  pe vremea aia ...este un E39 si am observat aseara ca mocheta din spate este uda pe  jumatatea dinspre bancheta  ,atat  in dreapta cat si in stanga.  Azi am cercetat si  am concluzionat ca  apa a ajuns acolo  prin gaurile din prag  in care se prinde ornamentul acela  negru de plastic cu sigla BMW.

  Am scos ornamentele , ca pe langa  3 gauri  in care  se fixeaza pe prag  ,mai sunt  cateva  gauri  cam fara sens dupa  parerea mea  si  o sa  fixez ornamentele cu  un silicon (..din abundenta ! ).

  Acum trebuie sa astept sa se usuce mocheta si buretele ala  insonorizant de sub ea si dupa ma apuc de remontat . 

  Bafta  ,sper sa va ajute si patania mea !

269228[/snapback]

 

Parerea mea este ca nu merita doar sa elimini efectul, ci sa gasesti si cauza. Normal, apa din praguri trebuie sa se scurga pe sosea, nu in masina. Daca nu se duce pe sosea, inseamna ca scurgerile de sub praguri sunt infundate. Deci, cu tot siliconul tau, probabil nu vei mai avea apa in masina, dar vei ramane cu apa in praguri, si nu vrei asta, crede-ma. O fi protectia anticoroziva buna, dar nu sunt construite sa fie piscine permanente.

Link to comment
Share on other sites

La masinile care le stiu eu cu trapa din fabrica, scurgerile sunt furtune care coboara in praguri. daca scurgerile pragurilor sun infundate, apa poate sa intre in masina.

 

Daci verifica si gaurile de sub praguri.

269186[/snapback]

 

Nu am ce sa verific azi :blink: A plecat copilu cu masina. O sa ma uit maine :) (daca o sa stiu unde).

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca nu merita doar sa elimini efectul, ci sa gasesti si cauza. Normal, apa din praguri trebuie sa se scurga pe sosea, nu in masina. Daca nu se duce pe sosea, inseamna ca scurgerile de sub praguri sunt infundate. Deci, cu tot siliconul tau, probabil nu vei mai avea apa in masina, dar vei ramane cu apa in praguri, si nu vrei asta, crede-ma. O fi protectia anticoroziva buna, dar nu sunt construite sa fie piscine permanente.

269327[/snapback]

Da , corect ceea ce zici tu dar nu am reusit sa observ unde ar fi acele scurgeri din praguri . O sa o pun pe rampa azi dar m-ar ajuta o poza sau indicatii asupra locului unde sunt pozitionate acele scurgeri din praguri la e39.

Multumesc oricum

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Iar a fost furtuna ieri ...dimineata iar am gasit apa in spate stanga :blink: ...am ridicat cu cricul si m-am uitat dedesubt in spate sa vedem daca e ceva infundat si n-am vazut nimic ...pe unde se scurge apa asta ??? Eu am pe acoperis si suporti pt. bagaje din fabrica (masina e touring) oare sa intre ceva apa pe acolo ??? Din ce am mai citit pe aici n-am inteles daca exista doar o singura scurgere a apei pt. toata partea stanga sau sunt separat pt. locul din fata si separat pt. cel din spate. Cineva help pls ...ati mai fost in service ? reprezentanta ? cu problema asta ...
Link to comment
Share on other sites

Iar a fost furtuna ieri ...dimineata iar am gasit apa in spate stanga :) ...am ridicat cu cricul si m-am uitat dedesubt in spate sa vedem daca e ceva infundat si n-am vazut nimic ...pe unde se scurge apa asta ??? Eu am pe acoperis si suporti pt. bagaje din fabrica (masina e touring) oare sa intre ceva apa pe acolo ??? Din ce am mai citit pe aici n-am inteles daca exista doar o singura scurgere a apei pt. toata partea stanga sau sunt separat pt. locul din fata si separat pt. cel din spate. Cineva help pls ...ati mai fost in service ? reprezentanta ? cu problema asta ...

272794[/snapback]

 

Am programat-o la Filaret pe 28.08.2007 :blink: Sper sa ajung si eu acolo sa vad unde naiba sunt gaurile astea care se infunda. Daca ma lamuresc de unde apare apa pe mocheta, in spatele soferului va anunt.

Link to comment
Share on other sites

Am programat-o la Filaret pe 28.08.2007 :blink:  Sper sa ajung si eu acolo sa vad unde naiba sunt gaurile astea care se infunda. Daca ma lamuresc de unde apare apa pe mocheta, in spatele soferului va anunt.

273419[/snapback]

 

 

Eu am uitat trapa ridicata o noapte, a plouat torential. Dimineata cand am vazut trapa ridicata am crezut ca in masina(e46 2002) este un mic lac, insa masina era ok, cu exceptia covorasului din stanga spate.

 

Daca afla cineva unde se afla scurgerea trapei, sa-mi spuna si mie !

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

si eu am gasit ieri tot interiorul fleasca...

abia ce montasem tot interiorul ca adusesem de o sapt masina de la vopsit.. :blink:

 

idiotii de la vopsitorie mi-au rasucit furtunele de scurgere din spate si toata apa in loc sa se scurga sub masina s-a scurs IN masina :)

 

gecko, trapa are 4 scurgeri.. cel putin asa e la e30, dar mai mult ca sigur asa e si la e46..

-2 in fata (in fiecare parte), prin stalpi si se scurge prin prag, in spatele rotilor fata

daca deschizi trapa ar trebui sa vezi gaurelele in colturile din fata..

 

-2 in spate, prin stalpi de unde se continua niste furtune prin portbagaj pana la nivelul aerisirilor de la portbagaj..

 

deschide trapa si toarna apa la fiecare scurgere si vezi daca ajnuge apa jos..

daca nu ajunge e clar ca e infundata

alea din fata sunt usor de desfundat, pe spate e mai greu. :)

Link to comment
Share on other sites

si eu am gasit ieri tot interiorul fleasca...

abia ce montasem tot interiorul ca adusesem de o sapt masina de la vopsit.. :blink:

 

idiotii de la vopsitorie mi-au rasucit furtunele de scurgere din spate si toata apa in loc sa se scurga sub masina s-a scurs IN masina :)

 

gecko, trapa are 4 scurgeri.. cel putin asa e la e30, dar mai mult ca sigur asa e si la e46..

-2 in fata (in fiecare parte), prin stalpi si se scurge prin prag, in spatele rotilor fata

daca deschizi trapa ar trebui sa vezi gaurelele in colturile din fata..

 

-2 in spate, prin stalpi de unde se continua niste furtune prin portbagaj pana la nivelul aerisirilor de la portbagaj..

 

deschide trapa si toarna apa la fiecare scurgere si vezi daca ajnuge apa jos..

daca nu ajunge e clar ca e infundata

alea din fata sunt usor de desfundat, pe spate e mai greu. :)

275757[/snapback]

 

 

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema similara cu un e46 fara facelift. Dupa ploile din zilele trecute, am gasit uda mocheta din locul soferului (stanga fata :blink:). Stie cineva cum e cu scurgerile alea? Eventual niste poze sau niste explicatii coerente. Sa incerc sa le caut si sa le desfund, inainte sa scot mocheta si sa ma apuc sa torn apa cu sticla pe masina.. Mersi anticipat.
Link to comment
Share on other sites

Azi am constatat ca dupa ploile de ieri si alaltaieri mocheta din spate stanga (in spatele soferului) era imbibata in apa. Am verificat geamurile - erau inchise, altceva in afara de mocheta nu mai era ud. Daca are cineva vreo sugestie astept opinii. :blink:

Va multumesc

269020[/snapback]

aceeasi problema am avut o la eu e39.de vina erau chederele.am mai apropiat usa de caroserie ca sa apese mai strans pe chedere.se face f simplu chestia aceea de fier(de care se prinde yala usii) montata pe carosesria masinii trebuie slabita putin din suruburi si impinsa mai spre interior.,in felulk acesta in pozitia inchis usa vafi mai aproape de caroserie deci va presa mai tare pe chedere.

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema am avut o la eu e39.de vina erau chederele.am mai apropiat usa de caroserie ca sa apese mai strans pe chedere.se face f simplu chestia aceea de fier(de care se prinde yala usii) montata pe carosesria masinii trebuie slabita putin din suruburi si impinsa mai spre interior.,in felulk acesta in pozitia inchis usa vafi mai aproape de caroserie deci va presa mai tare pe chedere.

279327[/snapback]

 

Asa au rezolvat-o si cei de la Filaret :blink:

Link to comment
Share on other sites

Hmmm sa fie doar de la usa ??? In cazul asta n-ar trebui sa se ude si partea laterala de mocheta ? bancheta etc. La mine se aduna apa sub mocheta din stanga spate dar partile laterale ale stalpului , usii etc nu sunt ude deloc :) pe unde se scurge apa asta ??? o schema ceva stie cineva pe net ? ma refer la o schita cu sistemul asa te scurgere a apei da ceva detaliat ? Eu n-am trapa ... e posibil sa fie un sistem de furtunase prin stalpul din mijloc ??? Uff de-as avea o schema ...eu m-am tot uitat pe sub masina dar n-am vazut nici o gaura prin care sa se scurga apa ... Cineva pls pls help . Merci. :)

 

Mentionez ca la mine nu se uda intai presul si dupa aia mocheta ci invers de parca apa ar "izvori" de sub mocheta :blink:

Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.