Jump to content

Apa in masina


Recommended Posts

Azi am rezolvat problema (stresanta) cu apa in masina (mocheta din spate /e39). La un moment dat ,dupa sugestiile de pe forum ,am apropiat usile spate dar fara vreun efect.

Cu bancheta scoasa ,cu mocheta ridicata ca sa vad si cu un amic in masina care sa observe ,am pus furtunul cu apa cu presiune pe masina.....rezultatul.....atat pe stanga cat si pe dreapta spate ,chederul nu etansa bine in partea de sus ,la coltul cu stalpul (sa va uitati ca este si o zona usor scobita in stalp) .

Remedierea ....am pus intre chederul usii si usa , din zona de sus si coborand pana la nivelul balamalei intr-o parte si a broastei in cealalta parte , un furtun subtire( cum este cel de la sist de spalare parbriz ,dar dintr-un plastic tare ) ca sa tina chederul presat mai tare pe stalp .

Sper sa va fie de folos

Link to comment
Share on other sites

La mine se uda mocheta pe partea laterala de jos a usii din spate dreapta, era singura usa la care am schimbat macaraua ... cauza era faptul ca nu am lipit acea folie buretoasa(de sub panoul de plastic pe interior) la loc cum trebuie.

 

Am scos panoul de plastic am luat un tub de silicon negru am pus serios pe marginea acelei folii si am prins-o serios la loc.

 

Surpriza mocheta nu se mai uda deloc... deci acele folii trebuie bine lipite altfel intra apa pe langa panoul de plastic direct in masina

 

poate ajuta pe cineva

Link to comment
Share on other sites

E adevarat nu am trapa dar am cele doua bare paralele pt.  bagaje ce sunt prinse cu surub prin tavan. Au un fel de cheder dar ma gandesc ca trebuie sa aiba si un sistem de scurgere a apei. Cred ca ma duc la sf saptamanii la Trado in iasi sa vad ei ce solutie imi dau.

282133[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

E adevarat nu am trapa dar am cele doua bare paralele pt.  bagaje ce sunt prinse cu surub prin tavan. Au un fel de cheder dar ma gandesc ca trebuie sa aiba si un sistem de scurgere a apei. Cred ca ma duc la sf saptamanii la Trado in iasi sa vad ei ce solutie imi dau.

282133[/snapback]

In poza asta se observa zona din stalp cu o usoara scobitura , dealtfel locul unde chederul nu etansa cum trebuie (de asta va dati seama apasand usor pe rama geamului ). Uitasem sa precizez ca cei de la service-ul Bmw nu au facut decat sa ma programeze peste vreo 2 saptamani si de abia atunci sa constate !

Link to comment
Share on other sites

In poza asta se observa zona din stalp cu o usoara scobitura ,  dealtfel locul unde chederul nu etansa cum trebuie (de asta va dati seama  apasand usor pe rama geamului ). Uitasem sa precizez ca cei de la service-ul Bmw nu au facut decat sa ma programeze peste vreo 2 saptamani si  de abia atunci sa constate !

283381[/snapback]

eu la E46 am patit la fel: apa la sofer si la pasager. Am desfacut din cleme pragurile in partea dinspre rotile fata (nu inainte de a scoate celelalte clemele ce se afla sub praguri) si am descoperit o gramada de mizerie acumulata in praguri. Am scos mizeria si am prins pragul inapoi...si nu am mai avut apa. Fiind multa mizerie, apa se ridica si intra pe gaurile ce se afla in spatele pedalelor dar in exterior.

Link to comment
Share on other sites

In poza asta se observa zona din stalp cu o usoara scobitura ,  dealtfel locul unde chederul nu etansa cum trebuie (de asta va dati seama  apasand usor pe rama geamului ). Uitasem sa precizez ca cei de la service-ul Bmw nu au facut decat sa ma programeze peste vreo 2 saptamani si  de abia atunci sa constate !

283381[/snapback]

 

 

Nu e nici o poza mai incearca ....merci. O alta chestie care am observat-o la mine e ca la portiera spate stanga cand o deschid dimineata dupa ce noaptea a plouat bine se mai scurge apa din ea ...pe cand la celelalte 3 nici macar o picatura. Inseamna ca trebuie sa fie infundata o scurgere dar nu-mi dau seama unde naiba e :blink:

 

Astia de la Trado din Iasi nu lucreaza sambata deloc ...in restul saptamanii e cam greu sa ajung, pt. mine :)

Link to comment
Share on other sites

eu am acvariu in masina :blink: am dat azi scaunul la sofer jos. Mocheta e imbibata cu apa, am obs ca vine pe undeva din zona pedalelor dar nuj  :)  :)  :)

283185[/snapback]

are cineva vreo idee de unde poate sa curga apa din zona pedalelor, adica de unde ies ele ?

Link to comment
Share on other sites

are cineva vreo idee de unde poate sa curga apa din zona pedalelor, adica de unde ies ele ?

283510[/snapback]

gata am rezolvat , cred, adica sper :) Toata chestia era sub filtrul de clima de pe partea soferului, nu a fost pus bine la loc si apa intra sub el iar gaura de scurgere era plina cu frunze si treburi :blink: si se acumula apa.

Link to comment
Share on other sites

are cineva vreo idee de unde poate sa curga apa din zona pedalelor, adica de unde ies ele ?

283510[/snapback]

in spatele pedalelor sunt ceva gauri din fabrica...dar se vad doar daca dai jos aparatoarea de plastic din spatele rotii fata...iar daca ai in prag in patea dinspre acea aparatoare mizerie, se aduna apa si intra pe acele gauri in masina, cel putin eu asa am patit.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aceasi problema si la mine (E39)am fost la spalatorie sa spal masina si in fata la picioarele soferului o balta imensa .Apa se pare ca se infiltra pe undeva sub pedale(am vazut ceva picaturi de apa si mocheta era uda pana sus) am scos filtrul de la clima iar scurgerea care merge in interiorul aripei era infundata cu frunze cealalta prin care se scurge apa in zona motorului nu era infundata.

P.S DUXTER la tine mai intra apa in masina ?

Link to comment
Share on other sites

Azi am constatat ca dupa ploile de ieri si alaltaieri mocheta din spate stanga (in spatele soferului) era imbibata in apa. Am verificat geamurile - erau inchise, altceva in afara de mocheta nu mai era ud. Daca are cineva vreo sugestie astept opinii. :)

Va multumesc

269020[/snapback]

Am patit-o si eu cu ceva timp in urma si am rezlovat-o desfacand putin pragurile la rotile din fata si putin semiaripile unde se umbina ele dupa care am scos de acolo o gramada de nisip si pamant intarit care bloca apa sa se scurga dupa care le-am prins la loc si de atunci nu am mai avut problema cu apa in masina oricat ar fi fost ploile de puternice. Aper sa iti fie de folos bafta :blink:
Link to comment
Share on other sites

:blink: Am rezolvat problema cu apa--am desfacut plasticul care vine pe interior la roata si pe interiorul semiaripei sunt vreo 3 fante dupa ce le-am desfundat cred ca a curs vreun litru de apa . Aceasi operatie am facuto si la roata din dreapta de unde deasemenea a curs multa apa. :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eu gasesc dupa fiecare ploaie mocheta de la sofer si din dreapta uda. ulterior am observat ca apa se scurge in masina print-un canal mic care se afla pe pragurile masinii si cred ca toata lumea le are. problema e ca nu cred ca apa treb sa ajunga pana acolo. am verificat scurgerile de la trapa si sunt ok? pe mine cine ma poate ajuta? :blink: :)
Link to comment
Share on other sites

@Catta:

 

http://img252.imageshack.us/img252/6059/pozabc4.th.jpg

 

Ai nevoie de o surubelnita si desfaci la pct. 1, iar pa pct. 2 ai sa vezi o clema din metal, ca o sarma pe care o scoti apasand si tragand de ea. La pct. 3 ai sa vezi in aripa o scurgere ovala, vezi ca poate e infundata si aia.

 

Dupa ce ai scos filtrul, ai sa vezi vasul cu lichidul de frane (parca), bagi mana pe sub el si cureti pana desfunzi acea gaura de scurgere.

 

Bafta.

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.