Jump to content

Merita un 325 diesel din 1990?


hsergiu

Recommended Posts

Buna. Sunt un posibil nou venit in familia BMW. Am gasit un seria 3 cu mnotor diesel de 2.5 litri, varianta break fabricat in 1990. Imi puteti da ceva detalii despre machinuta asta? Merita? Starea ei este destul de buna, circa 200k km, proprietarul este un amic, nu pare a avea urme de uzura.

Ceva sfaturi, primesc si eu?

Link to comment
Share on other sites

Buna. Sunt un posibil nou venit in familia BMW. Am gasit un seria 3 cu mnotor diesel de 2.5 litri, varianta break fabricat in 1990. Imi puteti da ceva detalii despre machinuta asta? Merita? Starea ei este destul de buna, circa 200k km, proprietarul este un amic, nu pare a avea urme de uzura.

Ceva sfaturi, primesc si eu?

28491[/snapback]

Nu prea merita dar asta e o parere personala.Depinde ce vrei sa faci cu masina.Modelele astea au avut probleme cu chiulasa,si cu distributia daca nu ma insel.

Link to comment
Share on other sites

316i, tu trebuie mereu sa incerci sa ma ricii. n-ai vrea sa te abtii ? parca cauti cearta peste tot.

 

hsergiu,

 

daca e 3, break, din 1990, nu poate fi decit 324td, adica turbo diesel. daca e in stare buna (daca zici ca e a unui amic si ai incredere, sau o verifici), e o masina buna.

Link to comment
Share on other sites

HMMM....interesant break diesel, c-am putine modele break diesel e30....daca iti place, dute cu el la un service, vezi in ce stare e motorul, suspensii, articulatii etc...si apoi mai discutam....pana atunci fa lucrul asta si daca vrei un consum mic si o masina frumoasa, o poti cumpara daca e in stare buna....

Motorul este o problema, pentru ca este pretentios la intretinere, dar poate ai noroc si este un exemplar bun....ne tzii la curent cu decizia luata.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

OK. Revin cu detalii. Decizia este aproape luata, cred.... :blink: In timpul asta (de la postat si pana acum) am rezolvcat si problema banilor vanzand batranul VW Derby '83 care s-a dovedit uin calut de povara ascultator si devotat.

OK

Sa revin.

Masinuta este a unuia dintre cei mai buni prieteni. (de pe la 4 ani si pana acum derci peste 25 aniu de prietenie). Eu nu ma pricep la fiare, dar proprietarul este patronul unui mic atelier auto. Este masina lui, eu o stiu de peste 5 ani la el.

Cate ceva de istoria masinii:

Ester un 324 Touring fabricat in 1990, motorizare originala benzina. Masina a primit un upgrade de motor 2.4 diesel (2443 cc) de pe un serie 3 din 94, pocnit tare de tot. (rasturnat). Motorul este pe masina de cca 3 ani si merge bine. M-am dat cu ea si are si demaraj, e ok. Prima data am condus masina aia acu vreo 2 ani si am fost aproape impresionat dar nu ma gandeam la a o achizitiona.

Dar acum.....

Masina vine si cu inca o coaja identica, de rezerva, completa, cu geamuri, tapiterie, bord, etc. Alta culoare si fara motor si punte spate.

Asta pentru ca sunt rare si daca te busesdte careva in spate....mare belea un geam sau un hayon.

Altceva nu stiu ce sa va mai spun. Sunt 6 cilindri in linie si nu are turbo.

Si tapiteria si scaunele sunt cam jegoase, deh, masina de mecanic. Si caucicurile sunt cam slikuri.

In rest.... astept sfaturi. Pretul este in zona a 3500 de euroi

Link to comment
Share on other sites

stai un pic...ca daca motorul e din 1994, se schimba datele problemei...este deja alta generatie de motor si este de 2500cmc si este imposibil sa nu fie turbo nu are cum...bmw a produs diesel fara turbo, doar 324 pana in 1987....motorul tau ar trebui sa fie un 2500td de 125cp....hmmm interesant...poti face o poza motorului si masinii ca totul sa fie mai clar???
Link to comment
Share on other sites

este cumva alba masina? cam multe coincidente in ceea ce ai povestit tu mai sus. am si eu un amic cu un urs touring diesel( pe care nu stiam ca-l vinde) care are un mic atelier auto si cam aceeiasi poveste o stiu si eu. masina de la care a luat motorul cred ca era din 84 nu din 94.

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu va pot da mai multe detalii deocamdata pentru ca ma desparte de locul unde se afla masina acum circa 150 Km.

Oricum voi cere mai multe detalii inainte sa iau masina si in nici un caz nu ma arunc ca boul. Masina nu era de vanzare si de ceva vreme a tot zis ca masina aia o sa mi-o vanda mie si nu altcuiva ca e masina buna pentru mine bla bla bla.

Si saptamana asta m-a sunat sa-mi spuna sa stau pe faza ca o sa mi-o dea pe saptamana viitoare probabil. A, inca ceva, el zice ca-mi da sigarantie pe masina.

Link to comment
Share on other sites

Se amana achizitaia cel putzin o saptamana. Proprietarul nu mi-o da pana nu cumpara alta masina, asta insemnad cel mai devreme saptamana viitoare. Inca cevam notorul vine nu de pe serie 3 ci de pe 5.
Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg de ce nu are turbo. poate s-a stricat si l-a scos ?

 

in general masinile cu motoare schimbate (in special de pe alte tipuri de masini) nu mi se par ceva foarte sanatos. mai ales daca schimbul e facut in romania. atentie mare, tzepele cele mai de succes se dau intre prieteni. schimbarea de motor este omologata ? nu uita ca va trebui sa faci identificare la RAR pentru vinzare/cumparare.

 

ar fi bine daca ai putea face rost de niste poze cu masina (exterior, interior, motor) ca sa ne dam cu parerea intr-un mod mai eficient.

 

a, si pretul e mare :blink:

Link to comment
Share on other sites

deci voi ziceti ca e scump?

eu tot ce am mai vazut la anul astaera benzinar cam 3000

asta macar stiu de unde e

nu e problema cu seriile deloc, motorul a fost trecut in carte. O sa incerc sa aflu seriile de la caroserie si motor. Masina arata bine, nu se vad urme de rugina, masina a fost lovita doar usor dreapta fata acum cativa ani. In rest e ok.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.