Jump to content

Nu mi se mai deschide capota


Recommended Posts

Vreau si eu un sfat, ca nu mi se mai deschide capota, la un e39. Pur si simplu, trag de parghia din interiorul masinii, se deblocheaza mecanismul, in sensul ca se ridica putin din pozitia initiala, dar, tragand de carligul ala de plastic din grila, refuza sa se ridice, de parca ar tine-o ceva blocata.

 

Am mai spus eu ca trebuia sa ma fac inginer de teste, ca gasesc si cele mai mici defecte cu ochii inchisi! Serios, dati-mi o mana de ajutor, ca ma bate gandul sa trag de ea pana o deschid, indiferent de consecinte...

Link to comment
Share on other sites

Se da jos cu mare mare grija. In mod normal nu merge decat de pe interior, insa in situatia asta nu ai alta solutie sa deschizi capota. Grila are niste cleme care o fixeaza de capota pe interior, iar cromul vine cu niste picioruse prins in grila.

 

Prima data incearca sa dai frumos conturul cromat, inspre exterior, apoi grila neagra o impingi in interior. Se vor rupe ceva picioruse la cadrul cromat, dar n-ai ce face, daca nu mai sta, folosesti poxipol sa il prinzi de grila, sau cumperi alt crom.

 

Studiaza la alt E39 cum e prinsa grila, sa stii la ce sa te astepti.

Link to comment
Share on other sites

Cum asa? Am incercat eu treaba asta...dar se bate cap in cap. Cu o mana am tras de parghia aia, cu alta apasam capota, iar cu cealalta... :blink:

Fac haz de necaz, ca a inceput iar sa-mi fiarba apa la motor, si nici macar nu mai pot desface capota.

 

Ma razbun eu si fac un topic (nou!) de defecte comune pt e39!

Link to comment
Share on other sites

N-o sa credeti, dar...s-a deschis...singura. Am mers cu ea cu capota semideschisa (de la parghia din interior), am lasat-o asa dupa ce am parcat si, cand am plecat din nou, am zis sa mai verific odata....si a mers! M-am uitat cu atentie, nici un defect aparent. Chestia cu vaselina am s-o incerc, desi nu stiu daca ajuta la ceva. Ciudat este ca acuma functioneaza...
Link to comment
Share on other sites

Se blocheaza unul din cele 2 sisteme de blocare. Pe partea din dreapta cum te uiti la motor, e un culisant de plastic. Vezi sa nu fie pb. de acolo.

Pune pe cineva sa traga de manerul interior si uitate daca ambele sisteme functioneaza identic.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.