Jump to content

bmw 120 d vs audi a3 2.0 tdi


suri

Recommended Posts

O sa incep la modul politically correct, spunand ca alegerea si parereile depind de gustul fiecaruia. Si ca sa argumentez, va voi mai spune ca prietena mea este pur si simplu innebunita dupa Seria 1, pe cand mie mi se pare ca arata de parca este lovita de tren. Stramba la exterior si cel putin ciudata la interior. Ei insa i se pare cea mai frumoasa masina din clasa resepctiva.

 

Eu le vad pe ambele, dar in special 1-ul, ca pe niste masini de femei. Si pentru o masina de femei, design-ul 1-ului este, probabil, mai deosebit. In orice caz, vor intoarce mai multe priviri decat intr-un A3, priviri admirative sau nu, dupa caz. Daca as fi obligat (a se citi silit) sa aleg una dintre cele doua, as alege totusi un A3 in varianta S-Line, un model 2006+, cu Singleframe, in 2 usi. Mi se pare mai barbatesc. Nu ma intereseaza cat sunt de practice, pentru ca ambele sunt mici si oricum nu e o tragedie daca trebuie sa pui o plasa cu cumparaturi in spatele scaunului.

 

Just my 2 cents.

279730[/snapback]

Nu prea are rost comparatia cu varianta S3.

E aproape ca si cum ai compara 320d cu RS4.

Evident aceasta comparatie (A3 vs seria 1) depinde de gusturi. Eu unul vad situatia exact invers fata de ce ai spus tu, adica A3 mi se pare ca ar avea un design mai agreat de catre femei. Asta probabil si pt ca am vazut mai multe femei la volanul unui A3 decat la seria 1.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Audi este un mare zero barat. indiferent ce vor ei sa se creada mai mult de cotigi nu le ies. DEsign parca facut de un chior stangaci, motoarele lor performante ba sunt Lambo ba sunt Porsche. Nu au nimic de lauda.. nici macar sistemul quatro ... Orice comparatie cu BMW este inutila ...
Link to comment
Share on other sites

Audi este un mare zero barat. indiferent ce vor ei sa se creada mai mult de cotigi nu le ies. DEsign parca facut de un chior stangaci, motoarele lor performante ba sunt Lambo ba sunt Porsche. Nu au nimic de lauda.. nici macar sistemul quatro ... Orice comparatie cu BMW este inutila ...

Nu e chiar asa...

Si mie imi place cel mai mult marca BMW, insa Audi este un puternic adversar pentru BMW.

Link to comment
Share on other sites

adversar pt bmw? din cate am vazut eu , cunostintele mele posesoare de audi se gandesc d 2 ori inainte de a pleca mai mult de 200 de km cu masinile lor (in gen a4 an 2000-2001-2002)pt ca s-au mai intors si cu ele tractate(fara sa faca accident). Am vazut un q7 la omv baneasa cum nu a plecat de la pompa decat impinsa. La 2 zile unul pe pasarela baneasa era oprit in mijlocul drumului. un alt q7 acum 3 zile in constanta nu putea iesi de pe o strada de unde mai devreme tocmai iesise o dacie 1310 de 45 de cai. Plus unul dintre sefii mei care are passat ultima varianta(2.0tdi care e si pe audi) cand se intorcea de la sinia in mers i s-a oprit motorul. PLus ca la design sunt dizgratioase. Eu de cand am pisica de 1 an si ceva am mai convins 3 cunostinte care si-au luat tot e36 si unii au decis sa isi ia dar inca nu au facut-o. BMW NEVER DIES.
Link to comment
Share on other sites

adversar pt bmw? din cate am vazut eu , cunostintele mele posesoare de audi se gandesc d 2 ori inainte de a pleca mai mult de 200 de km cu masinile lor (in gen a4 an 2000-2001-2002)pt ca s-au mai intors si cu ele tractate(fara sa faca accident). Am vazut un q7 la omv baneasa cum nu a plecat de la pompa decat impinsa. La 2 zile unul pe pasarela baneasa era oprit in mijlocul drumului. un alt q7 acum 3 zile in constanta nu putea iesi de pe o strada de unde mai devreme tocmai iesise o dacie 1310 de 45 de cai. Plus unul dintre sefii mei care are passat ultima varianta(2.0tdi care e si pe audi) cand se intorcea de la sinia in mers i s-a oprit motorul. PLus ca la design sunt dizgratioase. Eu de cand am pisica de 1 an si ceva am mai convins 3 cunostinte care si-au luat tot e36 si unii au decis sa isi ia dar inca nu au facut-o. BMW NEVER DIES.

sa inteleg de la tine ca BMW E36 e mult mai bun decat masini de cel putin o generatie mai noua precum Q7, A4, A3, Passat

povestea aia cu vulpea si strugurii o stii?

las-o putin mai moale ca sunt si BMW-uri noi cu probleme. deasemenea pot fi factori externi( ex motorina proasta) care pot cauza problemele expuse de tine mai sus.

cat despre seria1 personal mi se pare cea mai sportiva pozitie de la BMW la volan . Si din cate stiam greutatea este perfect distribuita 50-50% fata spate ceea ce duce la o dinamica excelenta. A3 imi place ca masina, dar cei care l-au condus pot oferi pareri relevante.

Link to comment
Share on other sites

ei bine eu sunt chiar in situatia data ... adica vreau si trebuie sa-mi iau o masina ... am de ales intre BMW 1, Golf V si Audi A3...

cred ca le-am cantarit in ultimile 3 sapt. din toate unghiurile ... nu mai spun toate clipurile legate de aceste masini de pe Youtube, preturi, etc etc ...

 

Golful iese din calcul ... ok e mai ieftin dar am senzatie de frica daca ar fi sa cumpere cineva un golf... pur si simplu daca intri pe forumul VW te ia cu ameteli ... senzatia e ca ai nimerit intr-un service auto ... 2.0 TDI ... stiati ca la 4000km trebuie sa-i pui ulei ?!? probabil ca se intampla si la BMW 1 ... nu am intalnit pe nimeni sa intreb dar la X3 2.0D sigur nu s-a intamplat ... si are vreo 20.000km ... totusi acelasi 2.0TDI il gasim si la audi!!!

 

revenind BMW vs Audi

BMW 1 ... toata lumea spune ca e scump ... nu stiu cand s-au verificat preturile ultima data dar mie mi se pare mai ieftin. eu nu m-am uitat la varianta TOP ci la varianta disel economy adica 118D vs 2.0TDI ... vesiunea de baza ... 5 usi

vorbim FARA TVA!!!

 

bmw- 19780 iar A3 - 22368

diferenta cu ochiul liber de vreo 2500 de euro ... ok ... la BMW pui si un pachet avantaj, un xenon, un aer conditionat automat, o alarma ... si tot nu l-ai ajuns pe audi ... dar si la audi pui un xenon ... 819 euro (ce-i drept se orienteaza farul si are si spalator) pui si un esp ... ca nu stii cand ai nevoie 512 euro ... pentru un om normal oricat ai incerca sa ajungi audi din spate tot nu-l prinzi ...

 

performante 9.96kg/CP (118d) vs 9.86 (Audi)

0-100km 9.1sec (118d) vs 9.7 (Audi)

Consum 4.7 (118d) vs 5.7 (audi) ... ok aici e tras de par dar vreau sa subliniez ca exista o diferenta de 1 litru care la 100.000km se traduce in 1000 euro

la capitolul spatiu Audi sta mai bine !!! Vol 270 la BMW fata de 370 la audi !!! major

design ... eu tind sa cred ca audi e mai frumos inauntru la exterior imi place mai mult BMW

 

value for money ... cred ca e cel mai important ...

ce primesti de la audi in plus fata de BMW

1.Mai mult spatiu

2.design interior mai interesant/sport

 

ce primesti de la BMW in plus fata de audi

1.Pret mai bun

2.consum mai bun

3.acceleratie mai buna

4.motor mai bun (povestea cu uleiul)

 

in concluzie ... eu optez pentru BMW!!! or avea pe stoc? :blink:

Link to comment
Share on other sites

emceul: te felcit din toate inima mea, si sper ca toti cei care isi vor achizitiona o masina si stau in dubii sa aleaga fara sovaiala varianta bavareza!!!

@ggirio: sa mai adaug ca cunosc o persoana care a renuntat la q7 pt 318i din 96 ?

Edited by bogdankirk
Link to comment
Share on other sites

2.0 TDI ... stiati ca la 4000km trebuie sa-i pui ulei ?!? probabil ca se intampla si la BMW 1 ... nu am intalnit pe nimeni sa intreb dar la X3 2.0D sigur nu s-a intamplat ... si are vreo 20.000km ... totusi acelasi 2.0TDI il gasim si la audi!!!

 

bmw- 19780 iar A3 - 22368

diferenta cu ochiul liber de vreo 2500 de euro ... ok ... la BMW pui si un pachet avantaj, un xenon, un aer conditionat automat, o alarma ... si tot nu l-ai ajuns pe audi ... dar si la audi pui un xenon ... 819 euro (ce-i drept se orienteaza farul si are si spalator) pui si un esp ... ca nu stii cand ai nevoie 512 euro ... pentru un om normal oricat ai incerca sa ajungi audi din spate tot nu-l prinzi ...

 

performante 9.96kg/CP (118d) vs 9.86 (Audi)

0-100km 9.1sec (118d) vs 9.7 (Audi)

Consum 4.7 (118d) vs 5.7 (audi) ... ok aici e tras de par dar vreau sa subliniez ca exista o diferenta de 1 litru care la 100.000km se traduce in 1000 euro

la capitolul spatiu Audi sta mai bine !!! Vol 270 la BMW fata de 370 la audi !!! major

design ... eu tind sa cred ca audi e mai frumos inauntru la exterior imi place mai mult BMW

 

value for money ... cred ca e cel mai important ...

ce primesti de la audi in plus fata de BMW

1.Mai mult spatiu

2.design interior mai interesant/sport

 

ce primesti de la BMW in plus fata de audi

1.Pret mai bun

2.consum mai bun

3.acceleratie mai buna

4.motor mai bun (povestea cu uleiul)

 

in concluzie ... eu optez pentru BMW!!! or avea pe stoc? :)

 

So... s-o luam sistematic... nu, unui seria 1 nu trebuie sa-i pui ulei la 4.000 km... de fapt, doar daca il suuuper forjezi cateva mii de km - cazul meu - s-ar putea sa trebuiasca sa ii mai completezi din cand in cand - dar asta mi s-a intamplat o singura data, pe la 35.000 de km, si de-atunci n-am mai avut probleme de genul si ma apropii vertiginos de 70.000.

 

cat despre optiuni din cate stiu eu - si eu sunt in discutii pt masina noua :blink: - xenonul de la BMW vine cu tot cu instalatie de spalare a farurilor, inclusiv modelele din anii anteriori o au. Intr-adevar nu sunt adaptive, care este functie suplimentara, evident, contra cost.

 

cat despre consum, desi ti se pare tras de par, sa stii ca totusi - spre surprinderea mea, si a multora - se apropie muuuuuuult de realitate. Iti dau un exemplu: am plecat cu masina la Viena, si evident am vrut sa vad cat consuma; la dus-7.4 - asta insemnand mers normal pe Romania, in limita posibilitatilor si destul de tare in afara; la intors - 7.8 - pentru ca am mers constant cu 240km/h pe autostrada si iarasi destul de tare in tara. Cresterea consumului nu mi se pare semnificativa avand in vedere performantele. Pe de alta parte, m-am uitat la ce valori dau eu... si .... e chiar bine!

 

cat despre interiorul BMW - depinde cum ti-l configurezi... daca iti pui o tapiserie de piele si cu ornamente cromate... parca arata altfel! mie una nu-mi place lumina ambientala de la audi... parca e "felinarul rosu!"

 

nu stiu daca au pe stoc... bafta! poate ai noroc!

daca nu-l au pe stoc, ai idee in cat timp iti vine masina?

Link to comment
Share on other sites

@ggirio: sa mai adaug ca cunosc o persoana care a renuntat la q7 pt 318i din 96 ?

 

Sa stii ca e frumos ca esti fan BMW insa nu trebuie sa fii fanatic.

Nici eu nu mi-as lua alta masina in afara de BMW, cu exceptiile de rigoare (Porsche, Lambo si alte supercaruri), insa Audi este o marca premium care trebuie respectata.

Link to comment
Share on other sites

eu pana la 25.500km cand am facut revizia am adaugat fix ZERO grame de ulei ...

 

pe indicatorul de bord era cam 1/4 din linia aia in minus .... estimez poate 250-300ml ...

 

si am mers si tare, am mers si linistit, am mers si intins..... am bagat si motorina de romania, si de italia ( foarte proasta :blink: ) ... in austria, germania mergand pe autostrada imi crestea perioada de service :)

 

in fine ... seria 1 e tare la sportivitate/stabilitate... pozitia la volan e belea... interiorul este super si suficient ...

Link to comment
Share on other sites

ca si prin alte locuri lumea se uita mai mult la aspectele estetice si de spatiu .... dar as veni cu urmatoarele intrebari ... retorice mai mult...:blink:))

 

1.Pentru femei sau pentru barbati?

va intreb ceva... un barbat care vrea o masina de oras spre ce sa se indrepte? ... practic seria 1 asta e ... o masina de oras ... eu cel putin 85% din timp il petrec in Bucuresti si imprejiurimi iar daca plec din oras cu serviciul plec singur ... cred ca din toti km parcursi de o seria 1 de-a lungul intregii vieti undeva la 5% se petrec pe autostrazile din europa... iar 70% stand in trafic si cautand un loc de parcare...

 

Nu cred ca se pune problema e de femei sau e de barbati ... ci de ce ma afectteaza cel mai mult ... eu merg si cu o Toyota Aygo ... credeti-ma in bucuresti RUPE .. nu exista sa nu gasesti loc de parcare sau sa nu te strecori ... lumea zice ca e o masina de femei si intradevar e a prietenei mele ... dar cand ma duc in parcarea de la mall (mai ales la Vitan) ma simt cel mai bine!!! EXCELENT!!! si merg mai des la un film la mall si parchez mai des in zona de blocuri decat ma duc la viena sa-mi umplu portbagajul de bagaje si toale:)

seria 3... BELEA de masina ... dar 4,5 m... cu 30 de cm mai mare decat 1er ... eu zic ca e ceva...

 

acelasi comentariu` l-as aplica si in cazul spatiului de depozitare... cand v-ati umplut masinile cu bagaje de-a lungul intregii vieti?

 

accentul nu ar trebuii sa se puna pe aceste intrebari ci:

 

1.masina merge cu combustibil... n-ai ce-i face... te fatai prin bucurest... faci 20.000km pe an ... combustibilul costa ... care consuma mai mult? 100% din timpul de viata al ei ... papa conbustibil ... chit ca ai sau nu spatiu de bagaje , chit ca e cu piele chit ca nu... tot trebuie sa bagi combustibil

2.motorul se uzeaza ... se strica ... care masina te baga mai des in service? oricand se poate intampla dar cu ce model eviti mai tare serviceul? cu ce model primesti un service mai bun (bavaria vs Porsche) si cu care economisesti mai mult?

3.pretul masinii ... care e mai ieftina? asta e cel mai simplu ... si nu stiu de ce lumea nu se uita la pret... 1er e mai ieftin decat A3!!!! pe ce dai diferenta de pret? pe design ? sa fie iubiti ... asa imi iau civic 5d ... arata de nu se poate are si dotari ... cred

 

toate astea venind de la un om care nu a fost fan BMW niciodata ... nu mi-a placut designul ... si mi s-a parut o masina scumpa ... dar asta de pe strada sau la SAB dar cand esti in fata unei decizii nu mai gandesti asa ... eu sunt in propotie de 90% convins... mai vreau sa fac un test-drive sa mai negociez nitel ... sa vad ce inseamna chestia asta cu STOP-START (cica se opreste motorul?!?), etc ... si daca toate se aseaza cum trebuie inclusiv finaciar :) ... la inceputul lui feb o pun de-o comanda:) nu zic hop pana nu sar gardul :)

Edited by emceul
Link to comment
Share on other sites

[cat despre consum, desi ti se pare tras de par, sa stii ca totusi - spre surprinderea mea, si a multora - se apropie muuuuuuult de realitate. Iti dau un exemplu: am plecat cu masina la Viena, si evident am vrut sa vad cat consuma; la dus-7.4 - asta insemnand mers normal pe Romania, in limita posibilitatilor si destul de tare in afara; la intors - 7.8 - pentru ca am mers constant cu 240km/h pe autostrada si iarasi destul de tare in tara. Cresterea consumului nu mi se pare semnificativa avand in vedere performantele. Pe de alta parte, m-am uitat la ce valori dau eu... si .... e chiar bine!

 

arata-mi si mie masina aia care consuma 7.8 mers constant cu 240km/h. nici mama dieselului nu are cum. energia pentru 240 vine de undeva. n-o veni oare din carburant???

ca sa fi fost informatia relevanta trebuia sa ne fi dat viteza medie din OBC

Edited by ggigiro
Link to comment
Share on other sites

arata-mi si mie masina aia care consuma 7.8 mers constant cu 240km/h. nici mama dieselului nu are cum. energia pentru 240 vine de undeva. n-o veni oare din carburant???

ca sa fi fost informatia relevanta trebuia sa ne fi dat viteza medie din OBC

"Constantul" ala de care vorbea o fi fost 2-3 Km :blink:

Link to comment
Share on other sites

toata ungaria vi se pare 2-3 km?? din cate stiu eu are 400 si ceva... am facut 11 ore de la viena la bucuresti! consum 7.8. media orara 94 km/h

cum vi se pare? :)

 

@ggigiro: si daca vrei sa-ti arata masina neaparat... :) este un seria 1, 120d din 2004, gri sobolan aflata la mine in parcare... daca vrei s-o vezi neaparat, nicio problema, o sa fie "available" la o viitoare intalnire...

 

ps. testing limits!

prietenii stiu de ce... :blink:

Edited by suri
Link to comment
Share on other sites

N-am mai stat sa citesc chiar fiecare ce a spus in parte dar pot spune ca A3 imi pare o masina frumusica.

Nu am condus una si nici nu m-am urcat in ea dar din afar A3 mi s-a parut ok.

Parerea mea daca iti alegi masina dupa motor vred ca Bmw sare in fata dar la design eu as alege A3

Link to comment
Share on other sites

dar la design eu as alege A3
Asta e blasfemie. Scuzati-ma dar EU nu vad cum cineva ar alege un audi inainte BMW-ului chiar si la design. As alege un audi daca as avea o afacere de (cenzurat) cartofi In rest BMW e :blink:

 

 

de gustibus.... deci pana la urma opiniile fiecaruia tin de fiecare in parte... cat despre design, intotdeuna a fost un subiect controversat!

Link to comment
Share on other sites

2.0 TDI ... stiati ca la 4000km trebuie sa-i pui ulei ?!? probabil ca se intampla si la BMW 1 ... nu am intalnit pe nimeni sa intreb dar la X3 2.0D sigur nu s-a intamplat ... si are vreo 20.000km ... totusi acelasi 2.0TDI il gasim si la audi!!!

 

bmw- 19780 iar A3 - 22368

diferenta cu ochiul liber de vreo 2500 de euro ... ok ... la BMW pui si un pachet avantaj, un xenon, un aer conditionat automat, o alarma ... si tot nu l-ai ajuns pe audi ... dar si la audi pui un xenon ... 819 euro (ce-i drept se orienteaza farul si are si spalator) pui si un esp ... ca nu stii cand ai nevoie 512 euro ... pentru un om normal oricat ai incerca sa ajungi audi din spate tot nu-l prinzi ...

 

performante 9.96kg/CP (118d) vs 9.86 (Audi)

0-100km 9.1sec (118d) vs 9.7 (Audi)

Consum 4.7 (118d) vs 5.7 (audi) ... ok aici e tras de par dar vreau sa subliniez ca exista o diferenta de 1 litru care la 100.000km se traduce in 1000 euro

la capitolul spatiu Audi sta mai bine !!! Vol 270 la BMW fata de 370 la audi !!! major

design ... eu tind sa cred ca audi e mai frumos inauntru la exterior imi place mai mult BMW

 

value for money ... cred ca e cel mai important ...

ce primesti de la audi in plus fata de BMW

1.Mai mult spatiu

2.design interior mai interesant/sport

 

ce primesti de la BMW in plus fata de audi

1.Pret mai bun

2.consum mai bun

3.acceleratie mai buna

4.motor mai bun (povestea cu uleiul)

 

in concluzie ... eu optez pentru BMW!!! or avea pe stoc? :)

 

So... s-o luam sistematic... nu, unui seria 1 nu trebuie sa-i pui ulei la 4.000 km... de fapt, doar daca il suuuper forjezi cateva mii de km - cazul meu - s-ar putea sa trebuiasca sa ii mai completezi din cand in cand - dar asta mi s-a intamplat o singura data, pe la 35.000 de km, si de-atunci n-am mai avut probleme de genul si ma apropii vertiginos de 70.000.

 

cat despre optiuni din cate stiu eu - si eu sunt in discutii pt masina noua :blink: - xenonul de la BMW vine cu tot cu instalatie de spalare a farurilor, inclusiv modelele din anii anteriori o au. Intr-adevar nu sunt adaptive, care este functie suplimentara, evident, contra cost.

 

cat despre consum, desi ti se pare tras de par, sa stii ca totusi - spre surprinderea mea, si a multora - se apropie muuuuuuult de realitate. Iti dau un exemplu: am plecat cu masina la Viena, si evident am vrut sa vad cat consuma; la dus-7.4 - asta insemnand mers normal pe Romania, in limita posibilitatilor si destul de tare in afara; la intors - 7.8 - pentru ca am mers constant cu 240km/h pe autostrada si iarasi destul de tare in tara. Cresterea consumului nu mi se pare semnificativa avand in vedere performantele. Pe de alta parte, m-am uitat la ce valori dau eu... si .... e chiar bine!

 

cat despre interiorul BMW - depinde cum ti-l configurezi... daca iti pui o tapiserie de piele si cu ornamente cromate... parca arata altfel! mie una nu-mi place lumina ambientala de la audi... parca e "felinarul rosu!"

 

nu stiu daca au pe stoc... bafta! poate ai noroc!

daca nu-l au pe stoc, ai idee in cat timp iti vine masina?

HMMM ...sa fim seriosi... in primul rand nu cred ca 120D ajunge la 240km/h ...poate ma dai si p mine o tura pe A2 cu 240/h cu seria 1 al tau... tare curios sunt :) sau poate e chipuit :) iar treaba cu 7.8 consum la 240/h e kiar fantastic... :)

Link to comment
Share on other sites

HMMM ...sa fim seriosi... in primul rand nu cred ca 120D ajunge la 240km/h ...poate ma dai si p mine o tura pe A2 cu 240/h cu seria 1 al tau... tare curios sunt :) sau poate e chipuit :) iar treaba cu 7.8 consum la 240/h e kiar fantastic... :)

 

wanna bet? :blink: si nu, nu e chipuit.... sa treaca zapada! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu cu al meu 320d care are exact acelasi motor ca pe 120d am mers constant cu 240km/h pe ceas afara si asta cu 4 persoane in masina si ceva bagaje.La consum treaba nu sta chiar asa,la 240km/h imi arata vreo 11l/100km instant. Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat arata instant la 240km/h, dar 7.8 era consumul mediu... incluzand romania unde stim cu totii care sunt conditiile de trafic... :blink:

suri ca ne facem o idee de consumul mediu spune si viteza medie din OBC. Ca daca ai mers constant cu 240 afara ar trebui sa ai peste 120 viteza medie.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat arata instant la 240km/h, dar 7.8 era consumul mediu... incluzand romania unde stim cu totii care sunt conditiile de trafic... :blink:

suri ca ne facem o idee de consumul mediu spune si viteza medie din OBC. Ca daca ai mers constant cu 240 afara ar trebui sa ai peste 120 viteza medie.

Pai o fi mers... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.