Jump to content

bmw 120 d vs audi a3 2.0 tdi


suri

Recommended Posts

Am fost ieri la MHS Motors ... noul showroom din militari si m-am fatzait prin seria 1... nu m-am bagat la drive test pentru ca era o nebunie acolo...

am concluzionat... PORTBAGAJUL nu e mic ... cu inima mica l-am deschis si relaxat l-am inchis ... nu zic ca e genros dar e suficent loc pentru orice ... bineinteles eu ma gandeam la un drum in europa si bagajele aferente pentru 2 persoane ... fara probleme bagi 2 geamantane mari si inca ceva pe margini ... chiar ma gandeam daca sa nu-mi iau si un portbagaj deasupra dar nu e necesar ...

locul din spate este intradevar mic ... se sta nu-i bai dar nu cred ca poti sa mergi la paris in 4 persoane ... dar la munte da... problema e daca mergi la cu 2 copii (7,9 ani) pana la paris ... dar pana atunci mai trec ani (9-10ani) ... idea e ca cine vrea sa se dea jos din spate trebuie sa intorca piciorul ca sa-l scoti de sub scaunul din fata... cam asta ar fi singurul dezavantaj ... dar ... hei masina e bestiala ...

pozitia soferului este mai agresiva decat la A3 ... chiar daca masina e mai ingusta totusi te simti in sigurnata si ai senzatia de sport ... adica iti vine sa dai in ea si din cate am citit si pe alte forumuri senzatia este bestiala fata de a3 despre care Parkers.co.uk spune ... si citez uninvolving drive ... eu sunt de profesie inginer si tehnologia primeaza in fata aspectului asa ca BMW seria 1 este peste A3 ... motorul si pretul sunt avantaje incontestabile (118d) ... in bucuresti ai nevoie de compacta ... nu mai poti sa mergi si sa te bagi si sa parchezi ... compacta all the way...

 

cine vrea spatiu sa-si ia seria 3 HAHAHAHAHAHAHAH

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

... PORTBAGAJUL nu e mic ... ... problema e daca mergi la cu 2 copii (7,9 ani) pana la paris ... dar pana atunci mai trec ani (9-10ani) ... idea e ca cine vrea sa se dea jos din spate trebuie sa intorca piciorul ca sa-l scoti de sub scaunul din fata... cam asta ar fi singurul dezavantaj ... dar ... hei masina e bestiala ...

pozitia soferului este mai agresiva decat la A3 ... chiar daca masina e mai ingusta totusi te simti in sigurnata si ai senzatia de sport ... adica iti vine sa dai in ea si din cate am citit si pe alte forumuri senzatia este bestiala fata de a3 despre care Parkers.co.uk spune ... si citez uninvolving drive ... ... in bucuresti ai nevoie de compacta ... nu mai poti sa mergi si sa te bagi si sa parchezi ... compacta all the way...

cine vrea spatiu sa-si ia seria 3 HAHAHAHAHAHAHAH

 

chestia cu copiii n-am inteles-o pe deplin, dar restul m-a facut inca o data sa ma-ntorc pe tocuri catre seria 1 ca posibilitate pt o noua masina

Link to comment
Share on other sites

un copil de 7-9 ani are nevoie de spatiu la picioare ... pe cand unu de 3-5 ani nu ... nici nu cred ca ajunge cu ele pe podea...

oricum ref. subiect ... nici A3 nu cred ca e o masina recomandata sa o incarci si sa te duci cu ea la Paris avand in spate 2 kids de 8-9 ani ... asa ca ...

 

depinde si de necesitati ... eu de exemplu am 29 de ani si o s-o folosesc mai 65% in bucuresti si in imprejurimi (feeria-snagov), 25% valea prahovei si vreo 10% p-afara ... asta la un total de 100.000km ... eu asa estimez ... pentru bucuresti si imprejurimi e foarte buna ... ce sa iei altceva?

A3? ... dai 820 de euro pe xenon?cand pleci de la pretul de baza de 22.300 fata TVA mai dai vrea 500 pe ESP ... doh ... pai un 118d cu pachet avantaj plus ajunge 22.386 si ai xenon, ai DSC, ai jante...

golf? iti pui litrul de ulei in portbagaj din prima zi... si BMW papa ulei.. e normal pentru un diesel dar nu am citit de nimeni sa stea cu litrul de ulei in masina adica ... totusi ...

Mercedes B?... Toyota Auris? n-are cotiera, facuta in turcia

Link to comment
Share on other sites

got it! eu am un copil de 2 ani, oricum la paris am merge cu avionul :blink: dar pentru fataiala zilnica cred ca e la fix; ce nu am inteles iarasi din citite este sistemul start-stop, cat de util e pt bucurestiul de zi cu zi nu cel de duminica dimineata?
Link to comment
Share on other sites

sa-ti traiasca:)

 

start-stop... e o gaselnita noua ... probabil ca este un dezavantaj daca mergi tineretului-feeria in plin trafic pentru ca o sa se opreasca masina la fiecare stop ... si probabil ca e un disconfort... dar poti sa-l decuplezi ... oricum nu cred ca avem de ales ... din cate stiu e deja standard la seria 3...

 

uite un filmulet ...

depinde de fiecare... cineva zicea ca ii place pentru ca e liniste la semafor ... il cred:))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.