Jump to content

Seria 5 E39, 1995-2003


Ciupanezu

Recommended Posts

N-are legatura cu o masina intretinuta faptul ca la ~150 000 km cad destul de multe piese.

 

O masina de 9 ani este o masina uzata, deci este 100% sigur ca sunt destule piese care vor pica. Nu tine de intretinere asta, este ceva inevitabil.

Intretinere inseamna sa schimbi consumabilele la timp, sa o repari profesionist si cu piese noi, originale sau OEM. Compresorul de clima de ex poate sa se strice si la o masina intretinuta si la una neintretinuta.

O masina este facuta din circa 10 000 de piese.

Cred ca este si normal sa se mai strice cate ceva, mai ales dupa 9 ani.

De motor si cutie, mai ales daca este manuala, poti fi sigur ca nu vor pica asa repede, insa exista multe alte piese.

Edited by Ciupanezu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am observat la unele masini o diferenta pe care nu am gasit-o in randurile de mai sus si anuma ceasurile de bord la unele au inele cromate iar la unele nu (masini din 2002). Care e faza cu ele?

Intra tot in categoria facelift?

A si inca ceva, de ce e asa de rau vazut un e 39 cu motorul de 2000 diesel? Chiar sunt interesat de un asemenea model.

Edited by cryoterror
Link to comment
Share on other sites

Inelele cromate vin ca standard pe Exclusive Edition, varianta de E39 fabricata in ultimul an de fabricatie.

Se pot pune pe orice E39, costa 120 ron kit-ul.

 

Un 520d E39 este slab datorita demarajului mult prea incet pt un BMW, datorita silentiozitatii motorului inferioara motoarelor de pe 525d sau 530d, datorita lipsei de optiuni in general datorita faptului ca 520d era cel mai ieftin model din gama E39.

 

Daca vrei diesel mai bine cauta un 525d. Vei fi mai multumit.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Inelele cromate vin ca standard pe Exclusive Edition, varianta de E39 fabricata in ultimul an de fabricatie.

Se pot pune pe orice E39, costa 120 ron kit-ul.

 

Un 520d E39 este slab datorita demarajului mult prea incet pt un BMW, datorita silentiozitatii motorului inferioara motoarelor de pe 525d sau 530d, datorita lipsei de optiuni in general datorita faptului ca 520d era cel mai ieftin model din gama E39.

 

Daca vrei diesel mai bine cauta un 525d. Vei fi mai multumit.

292924[/snapback]

Multumesc pentru informatie, dar totusi taxa aia blestemata e prea mare pentru un asa motor , stiu,si eu prefer tot un motor mai capabil dar bugetul meu ........nu prea se conformeaza

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

putin off topic: presupun ca si M52-urile de pe 320 323 325 E36 tot acelasi aliaj il au.

 

ce aveam eu in gand pana in momentu de fata, ca reusesc sa iau un 523 sau 525 de prin 96 - 98, pentru ca am vazut ca preturile se invart intre 8000 si 9000 de euro, imi place mult modelu, dar chiar probleme la motor NU vreau sa am :), (doar acuma am inteles ca 525 sa fabricat doar din 2000 si presupun ca no sa gasesc sub 10.000 la anu asta) :blink:

 

apropo, frumos topic, felicitari :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc!

Daca tot am vazut de pe alt topic ce venit ai si ce buget, eu ti-as recomanda E34 520i 24V.

Un E39 pt tine este imposibil de intretinut si reparat, un model din 96-98 va inghiti multi bani in plus fata de orice masina mai noua, este tipic pt o masina uzata.

Consumul la 525i E39 este de 17 in oras...523i cam de 15 dar sare si la 17 dac a o alergi.

Iar E36 nu gasesti foarte usor intr-o stare buna, majoritatea sunt tiganite iar cele ok costa mult.

 

Ca o regula generala, cat dai atata face....

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Multumesc!

Daca tot am vazut de pe alt topic ce venit ai si ce buget, eu ti-as recomanda E34 520i 24V.

Un E39 pt tine este imposibil de intretinut si reparat, un model din 96-98 va inghiti multi bani in plus fata de orice masina mai noua, este tipic pt o masina uzata.

Consumul la 525i E39 este de 17 in oras...523i cam de 15 dar sare si la 17 dac a o alergi.

Iar E36 nu gasesti foarte usor intr-o stare buna, majoritatea sunt tiganite iar cele ok costa mult.

 

Ca o regula generala, cat dai atata face....

302504[/snapback]

 

Ce pot sa zic altceva decat ca esti extraordinar :blink:

 

Mersi mult de sfat, o sa iau in considerare spusele tale, si o sa ma documentez asupra modelului care mil recomanzi E34.

 

Va salut, si un weekend placut sa aveti :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc din nou!

E34 este o masina foarte robusta si solida, si se incadreaza perfect in bugetul tau.

E39 este chiar mai bun per total insa costurile de intretinere sunt simtitor mai mari.

302511[/snapback]

 

Ink o intrebare de incepator :blink:, care e modeu 520i 24v ?

sau de unde imi dau seama?

 

e modelu de dupa '90 care are 150 de cai (cele cu motor M50)? toate is 24v?

si cele de dinainte care au 129 (cu M20) nu sunt 24v ?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

La cutii manuale nu prea e nevoie sa schimbi uleiul decat ca o masura de siguranta in plus.

Cutiile steptronic au neaparat nevoie de schimbare a uleiul la 160 000 km cand este si recomandat de BMW.

 

La o cutie manuala daca iti intra bine in orice viteza nu e nevoie sa schimbi.

 

Multam fain. Imi poti spune de unde sa iau informatii despre cum se procedeaza si care sunt tipurile de ulei necesare? Scrie ceva despre aceasta in cartea tehnica a masinii?

309486[/snapback]

 

Cumpara de la AB ulei pt diferential si ulei de transmisie manuala, spui ce masina ai si iti vor da ei uleiul potrivit, pretul chiar este ok la ulei, fiind ulei special original BMW.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de un ajutor micut din partea voastra si anume.Cine ma poate ajuta cu un USER GUIDE in limba engleza pentru modelul meu de BMW 520d din 2002 dar sa cuprinda si capitolul cu cd-playerul BUSINESS CD.Ca manual in nemteste am dar asa ma pricep la germana ca si la crosetat (deloc).Deci daca puteti sa ma ajutati v-as fi recunoscator.Va multumesc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.