Jump to content

Seria 5 E39, 1995-2003


Ciupanezu

Recommended Posts

stiu ca e diferenta indre DSC si ASC...dar acum daca nu gasesc un e39 cu DSC e vreo problema la condus? ma refer iarna si pe drum umed...adik trebuie sa fii mult mai atent cu ASC decat cu dsc? sau cum?mentionez ca am avut e46 cu dsc si nu am avut nici o problema iarna...dar acum nu stiu cu ASC asta daca ar fi vreo problema...posesorii de e39 cu ASC ce ziceti... am nevoie sa ma conving

multmam

Link to comment
Share on other sites

Salutare ! Un topic legat de diferenta dintre cele doua sisteme de siguranta mentionate de catre tine : http://www.bmwclub.ro/forums/topic/24577-diferenta-intre-asc-si-dsc/ .

 

Pentru o intelegere mai ampla asupra "fenomenului" de submotorizare prezent pe singurul motor in 4 cilindrii de pe E39, AICI gasesti un topic pertinent ce pledeaza usor in favoarea motorului de 2 litrii. In general pareri cvasi-avizate dar si opinii concludente venite de la posesori in persoana.

 

 

Personal, pe E39 am avut doar ASC. Am trecut o iarna grea fara probleme. :)

 

Multa bafta si sa alegi un exemplar frumos !

Edited by EdY D
Link to comment
Share on other sites

ms frumos...le-am citit. o sa aleg ceva cu DSC...sa vedem...sa treaca iarna si sa vad ce pot sa-mi iau. in legatura cu motorul stiu toate parerile, nu mi permit deocamdata mai mare de 2000cm3, o sa merg pe e39 520d sau e46 320d, cu DSC sa fie:D

ms frumos

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am de gand sa cumpar un 520 sau 525d manual...dar am tot citit pe aici si m-am cam speriat de probleme.

Posesorii de e39 cu multi km ce parere au legata de fiabilitate pe termen lung?

Masina va fi folosita in primul rand pt. naveta buc-ploiesti zilnic (cu tot cu concedii etc. fac in jur de 50.000 km pe an)

Momentan am un mondeo din 2003 2.0 pe care l-am luat din DE cu ~120.000km, am ajuns cu el in 4.5 ani la ~340.000 si nu am bagat decat consumabile. Vreau sa il schimb pt. ca a inceput sa faca probleme pompa de motorina (bosch VP, similara cu cea de pe 520/320d).

Intrebarea este...la nr. asta de km are rost sa ma incurc cu un e39 sau sa ma orientez catre altceva?

Link to comment
Share on other sites

e39 este o masina foarte buna...si eu caut una. un 520d ca nu-mi permit motor mai mare...am avut e46320d si mondeo mk3 2.0d...bmw e bmw, iar e39 este daca nu cea mai eleganta sigur una dintre cele mai fiabile modele de BMW...

parerea mea este sa iti iei un e39 525 daca iti permiti pt impozit si asigurari si restu

cauta-ti unul de la un propietar care sa fi avut grija de el...depinde foarte mult de fiabilitatea masinii cum a fost intretinuta inainte...daca i s-au facut toate schimburile asa cum trebuie si cu piese de calitate...cauta si vei gasii...eu in primavara cred ca o sa imi iau...cauta sa iti iei din 2003 si uita-te sa aiba DSC ca sistem de siguranta ca este mult mai evoluat decat ASC-ul

bafta sa ne zici si noua ce ai ales...poze poze

Edited by afumatu
Link to comment
Share on other sites

e naspa cu taxa de inmatriculare ca este euro3...am vazut cateva modele frumoase si in romania...trebuie doar sa cauti si sa ai rabdare ca apar masini frumoase...eu pe autovit ma uit...eu si acum mi-as lua e39 dar nu am bani sa pun peste daca vand laguna...poate la primavara daca merge treaba bine :D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

de vineri sunt foarte fericitul posesor al unui E39.( 525d.

 

masina e din 2001, are 280.000 km reali la bord a fost foarte bine intretinuta, cei mai arata impecabil.

 

am citit toate topicurile despre consul su eu am asa: azi-sibiu-deva: consum 5,2L.in oras e undeva a 6,5 l.sincer nu prea imi vine a crede ca are consum asa mic.

 

in schimb un manual de utilizare in engleza/romana unde as putea gasi?ca germana nu stiu si sunt foarte curios ce scrie in cartea lui.

 

multumesc,

salutare!

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

de vineri sunt foarte fericitul posesor al unui E39.( 525d.

 

masina e din 2001, are 280.000 km reali la bord a fost foarte bine intretinuta, cei mai arata impecabil.

 

am citit toate topicurile despre consul su eu am asa: azi-sibiu-deva: consum 5,2L.in oras e undeva a 6,5 l.sincer nu prea imi vine a crede ca are consum asa mic.

 

in schimb un manual de utilizare in engleza/romana unde as putea gasi?ca germana nu stiu si sunt foarte curios ce scrie in cartea lui.

 

multumesc,

salutare!

 

 

Felicitari pentru achizitie.

Sincer consumul m-i se pare ireal de mic :D

Eu la 520d am consum in oras de peste 8l/100 iar in afara undeva pe la 6l/100

Sa il stapanesti sanatos.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Chiar nu exagerez, din pacate. Si mie m-i se pare destul de mult.

Crezi ca poate fi o problema tehnica sa rezulte un consum crescut?

 

Nu știu ce sĂŁ zic, era un anume filtru care influența consumul ceva mai mult dar nu ĂŽmi amintesc acum cum ĂŽi spune!

 

Ce jante ai pe mașinĂŁ la consumul ĂŁsta ? Eu aveam consum asemĂŁnĂŁtor cu nește replici oridnare pe 17, de altfel si foarte grele !

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, aceeasi motorizare o am si eu doar ca pe e46, consum urban real undeva la 7-7.5l/100km.

 

Bine, asta de cand a dat frigul si abia se incalzeste motorul in 3-4km pana ajung la serviciu.

 

Și mie ĂŽmi ia 7,5 urban dar numai daca schimb in 3000 sau peste, oricum consumul este fĂŁcut in brașov si fațĂŁ de bucurești este destul de lejer traficul !

Link to comment
Share on other sites

Nu știu ce sĂŁ zic, era un anume filtru care influența consumul ceva mai mult dar nu ĂŽmi amintesc acum cum ĂŽi spune!

 

Ce jante ai pe mașinĂŁ la consumul ĂŁsta ? Eu aveam consum asemĂŁnĂŁtor cu nește replici oridnare pe 17, de altfel si foarte grele !

 

Am jante de 16 sunt din Cluj traficul e destul de aglomerat dar nu incat sa am un asa consum. Este cand creste si peste 9L

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

am platit impozit pe doua luni 80 ron, asigurare 230 pe un an, casco mai trebuie, dar si acela e pe undeva la 315€ din cate am vazut.

 

despre consum... am facut un drum pana la sibiu si inapoi, am mai umblat putin prin oras si computerul imi arata acum 5,6L/100.

 

am avut ceva probleme la pompa ajutatoare de compustibil, azi am schimbat-o si acum merge impecabil.

 

nu stiu cat de adevarat este,am citit undeva ca daca pui becuri pe LED la masina si acela scade din consum ca atit atimp cat becurile sunt de 21w cele pe led au 1w.LA AVARII AM PUS DEASTEA PE led, si urmeaza sa schimb si restul( interior+ exterior).Dupa aceea voi vedea daca intr-adevar are vreo influenta pozitiva asupra consumului.

 

pana acum am avut masini mai mici dar asta imi place la nebunie.e o placere sa o conduc nu obosesc asa repede la volan ca in Ford Tourneo Conmnect pe care am avut-o, nu se poate compara.

 

Drumuri bune va doresc!

 

Felicitari pentru achizitie.

Sincer consumul m-i se pare ireal de mic :D

Eu la 520d am consum in oras de peste 8l/100 iar in afara undeva pe la 6l/100

Sa il stapanesti sanatos.

 

Multumesc mult!

 

pai sincer, cand am vazut cat arata calculatorul am sunat un prieten si l-am intrebatd aca nu cumva e stricat computerul de bord, ca uite a coborat la 5,2.... a inceput sa rada de mine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.