Jump to content

completare ulei E60


bogdan1980

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Revin cu acest subiect din urmatoarele considerente: dupa cate am citit pe forum si dupa sfaturile altor utilizatori am inteles ca in Romania ar fi recomandat un schimb de ulei la 10.000 km. Deoarece eu am atins acesti km de la ultimul schimb de ulei m-am hotarat ca nu ar strica sa fac un schimb de ulei.

Am sunat la Autotransilvania la Cluj. Am discutat cu un domn de la consultanta service care mi-a spus ca este foarte devreme sa fac schimbul de ulei la 10.000 km :) :) . Am intrebat care tip de ulei este cel mai recomandat pentru motorul meu si mi s-a spus ca 5w30, dar alti colegi de pe forum mi-au recomandat 5w40 (E60 520i 2004) :) :D . Nu stiu ce sa mai cred. Sa mai astept pentru schimbul de ulei? Cel de la service vorbea cu mine ca si cu un idiot incercand sa-mi explice ca in meniul de la iDrive imi arata cati km mai am pana la urmatorul schimb :blink: :) . Really??? :)

Oricum, in eventualitatea ca il fac acum - la 10.000 km parcursi - ce anume trebuie sa mai schimb pe langa ulei si filtru de ulei?

Link to comment
Share on other sites

Niciodata nu este prea devreme sa schimbi uleiul. Din contra, cu cat o faci mai devreme, cu atat este mai protejat motorul. In legatura cu tipul de ulei, mergi cu incredere pe recomandarile celor de la AB.

 

De obicei, la schimbul de ulei ar merge si un schimb total de filtre (aer, microfiltru, combustibil)... dar depinde si de perioada scursa de la ultimul lor schimb. Cel de aer si microfiltru ar trebui schimbate mai des, cel de combustibil se schimba un pic mai rar :blink:.

Link to comment
Share on other sites

Niciodata nu este prea devreme sa schimbi uleiul. Din contra, cu cat o faci mai devreme, cu atat este mai protejat motorul. In legatura cu tipul de ulei, mergi cu incredere pe recomandarile celor de la AB.

 

De obicei, la schimbul de ulei ar merge si un schimb total de filtre (aer, microfiltru, combustibil)... dar depinde si de perioada scursa de la ultimul lor schimb. Cel de aer si microfiltru ar trebui schimbate mai des, cel de combustibil se schimba un pic mai rar :blink:.

312500[/snapback]

 

 

Eu schimb la 8k . fix ...e bine asa ? :) acum folosesc ..castrol SLX Profesional 5w40 ..Am sa-i fac schimbul inainte de iarna ...ma rog ..prima zapada :)

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Niciodata nu este prea devreme sa schimbi uleiul. Din contra, cu cat o faci mai devreme, cu atat este mai protejat motorul. In legatura cu tipul de ulei, mergi cu incredere pe recomandarile celor de la AB.

 

De obicei, la schimbul de ulei ar merge si un schimb total de filtre (aer, microfiltru, combustibil)... dar depinde si de perioada scursa de la ultimul lor schimb. Cel de aer si microfiltru ar trebui schimbate mai des, cel de combustibil se schimba un pic mai rar :blink:.

312500[/snapback]

 

Deci: ulei, filtru ulei, filtru aer si ar trebui sa fie ok.

Pe iDrive imi arata la sevice: Microfilter: 90.000 km pana la urmatorul schimb.

Link to comment
Share on other sites

Da, se poate... Nu am idee care sunt caracteristicile de utilizare ale microfiltrelor de pe modelele noi, insa pe E46, dupa 5.000km arata jalnic.  :blink:

312509[/snapback]

 

Tot ce se poate.

Insa pentru a concluziona discutia: deoarece doresc sa imi fac schimbul de ulei mai repede pentru a proteja motorul, este de ajuns ulei, filtru ulei si filtru aer?

Link to comment
Share on other sites

Deci: ulei, filtru ulei, filtru aer si ar trebui sa fie ok.

Pe iDrive imi arata la sevice: Microfilter: 90.000 km pana la urmatorul schimb.

312508[/snapback]

 

Microfiltrele de obicei se schimba mai repede in Romania. Cel mai repede iti dai seama ca trebuie schimbate daca .... e un miros ciudat in masina.

 

Ce ti-as recomanda sa mai schimbi este ..filtrul de benzina.

Link to comment
Share on other sites

@bogdan1980: da, este de ajuns. Daca mai tarziu doresti sa schimbi si celelalte filtre, cu atat mai bine.

 

PS: Pesonal, intre doua schimburi de ulei, schimb 2 filtre de aer si un microfiltru. Cam la 20.000 km schimb si filtrul de benzina, dar astea sunt "standarde" personale :blink:.

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

@bogdan1980: da, este de ajuns. Daca mai tarziu doresti sa schimbi si celelalte filtre, cu atat mai bine.

 

PS: Pesonal, intre doua schimburi de ulei, schimb 2 filtre de aer si un microfiltru. Cam la 20.000 km schimb si filtrul de benzina, dar astea sunt "standarde" personale :blink:.

312514[/snapback]

 

OK am inteles. Tu la cati km faci schimbul de ulei?

La masina mea pe cartea service apare ca a fost facut la 20-22.000 km( asta in Germania). Eu ma gandeam sa il fac ori la 10.000 ori la 15.000. Mai studiez...

Link to comment
Share on other sites

Ultima oara am depasit limita impusa, l-am schimbat pe la 11.500 din lipsa de timp :blink: . Dar de obicei, intre 8-10.000 km, asta e media.

 

O alta metoda de standardizare a schimbului de ulei pentru cei care nu fac multi km pe an sunt anotimpurile: primavara si toamna. Primavara/vara se foloseste un ulei cu vascozitate mai mare la rece (5W), iar toamna/iarna unul cu vascozitate mai mica (0W). Nu e chiar indicata metoda, dar e bine de retinut :) .

Link to comment
Share on other sites

Ultima oara am depasit limita impusa, l-am schimbat pe la 11.500 din lipsa de timp  :blink: . Dar de obicei, intre 8-10.000 km, asta e media.

 

O alta metoda de standardizare a schimbului de ulei pentru cei care nu fac multi km pe an sunt anotimpurile: primavara si toamna. Primavara/vara se foloseste un ulei cu vascozitate mai mare la rece (5W), iar toamna/iarna unul cu vascozitate mai mica (0W). Nu e chiar indicata metoda, dar e bine de retinut  :) .

312519[/snapback]

 

Mie consultantul de la BMW Cluj mi-a spus ca pentru tipul meu de motor - 520i - cel mai indicat este 5w30. Banuiesc ca asa o fi :)

Edited by bogdan1980
Link to comment
Share on other sites

Make BMW

Model 5 Series: 520i (M54, E60)

Engine P

Year 2003-

 

 

Lubricant / Capacity Notes

q. All models with service indicator: oil change interval varies with driving conditions, typically 15000 miles/24000 km

r. Petrol engine oil viscosity recommendations: -20°C to 10°C, 10W-30; -20°C to 20°C, 10W-40; above -15°C, 15W-40; below 10°C, 5W-30; below 0°C, 5W-20.

Oils listed and approved under BMW 'Longlife Oils' for all year round use: 0W-X and 5W-X

v. Alternative recommendations: EOP BMW LL04 0W-X; EOP BMW LL04 5W-X

 

 

Cam asta e recomandarea de la Castrol. Si eu tot de 5w30 stiu ca e cel mai indicat.

Edited by secmun
Link to comment
Share on other sites

Make  BMW

Model  5 Series: 520i (M54, E60)

Engine  P

Year  2003-

 

   

Lubricant / Capacity Notes

q. All models with service indicator: oil change interval varies with driving conditions, typically 15000 miles/24000 km

r. Petrol engine oil viscosity recommendations: -20°C to 10°C, 10W-30; -20°C to 20°C, 10W-40; above -15°C, 15W-40; below 10°C, 5W-30; below 0°C, 5W-20.

Oils listed and approved under BMW 'Longlife Oils' for all year round use: 0W-X and 5W-X

v. Alternative recommendations: EOP BMW LL04 0W-X; EOP BMW LL04 5W-X

Cam asta e recomandarea de la Castrol. Si eu tot de 5w30 stiu ca e cel mai indicat.

312531[/snapback]

 

Multumesc Secmun. De unde ai luat datele respective?

Link to comment
Share on other sites

eu inainte de bmw am avut un vw passat din 2006 diesel.cam la 2000-3000 Km completam cu 300 Gr de ulei.am inteles ca motoarele astea mai noi asa sunt facute,sa manance ulei pt ca ii prelungeste viata motorului (zic unii) deci nu ar trebui sa iti faci probleme decat daca ai benzina ar trebui sa iti ridice un semn de intrebare
Link to comment
Share on other sites

cand am schimbat uleiul la motocicleta chiar ma gandeam daca as putea sa bag acelasi ulei intr-o masina (MOTUL 10 W 40).nu cred ca ar avea nici o problema avand in vedere ca o motocicleta merge aproape constant cu 6000 rpm,iar uleiul este garantat 15000(la o motocicleta) eu il schimb la 5-6000 km.sa riscat cineva? plus ca miroase f frumos,a levantica :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.