Jump to content

Sensor F. Auc


Rasvan

Recommended Posts

Sensor F. Auc  ... nu stiu ce rol are, este cumva pentru aerul conditionat sau pentru sistemul de racire :blink:

p.n. 64118391470

288230[/snapback]

Eu aveam lipsa senzorul asta f auc care se afla pe carcasa radiatorului ( la un e 60) si trebuie sa spun ca si inainte sa l pun si dupa clima a functionat la fel .. adica nu am simtit nici o diferenta .. nu aveam nici un mesaj la idrive sau la bord dar pe tester aparea bineinteles ca este lipsa . Din cate m am documentat cred ca este vorba de controlul umiditatii pentru clima automata adica sa stie cand sa recircule aerul si cand nu, atunci cand tu pui pe recirculare automata .

Link to comment
Share on other sites

AUC e sistemul de recirculare automata a aerului. Pe recirculare automata un senzor decide daca aerul de la ventilatie este adus din exterior sau in caz ca sesizeaza poluanti este recirculat cel din interior.

Butonul de pe panoul de la clima are 3 pozitii: numai din exterior, numai din interior si auto - in functie de decizia senzorului.

Link to comment
Share on other sites

AUC e sistemul de recirculare automata a aerului. Pe recirculare automata un senzor decide daca aerul de la ventilatie este adus din exterior sau in caz ca sesizeaza poluanti este recirculat cel din interior.

Butonul de pe panoul de la clima are 3 pozitii: numai din exterior, numai din interior si auto - in functie de decizia senzorului.

288409[/snapback]

Eu sincer nu cred ca este pentru "poluanti" ... nu vad ce categorie de gaze poluante ar detecta : co2 ,co , hc, nox -uri , particule... ce oare detecteaza?

nu vreau sa te contrazic sau sa ntru pe aici in polemici aiurea ... nu e genul meu .. dar am studiat si eu problema asta si nu gasesc raspunsuri iar ce spui tu imi pare cam :blink: ... nu pot sa cred :)

traducerea la auc .. am crezut ca este: controlul automat al umiditatii.. dar asta e parerea mea

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

traducerea la auc .. am crezut ca este: controlul automat al umiditatii.. dar asta e parerea mea

288643[/snapback]

Umiditate e humidity, deci daca ai vrea sa il traduci asa (controlul automat al umiditatii), ar trebui sa il numesti AHC (automated humidity control), nu AUC :blink:

Link to comment
Share on other sites

AUC e sistemul de recirculare automata a aerului. Pe recirculare automata un senzor decide daca aerul de la ventilatie este adus din exterior sau in caz ca sesizeaza poluanti este recirculat cel din interior.

Butonul de pe panoul de la clima are 3 pozitii: numai din exterior, numai din interior si auto - in functie de decizia senzorului.

288409[/snapback]

este asa cum zice chas....ai obtiune de recirculare sagetile fara A (recircula aerul din masina) , obtiune automat sagetile cu A ( sensorul alege sa deschida recircularea sa nu intre miros urat) si nici unu activat , aer direct de afara.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate se scrie "optiune". De "obtiune" nu am auzit pana acum te rog lamureste-ma asupra intelesului...

289057[/snapback]

 

Abia ai revenit din vacanta si iar incepi flame-ul cu Kretzu? Ai functia IGNORE, daca doresti sa nu mai vezi greselile lui gramaticale, foloseste-o pe viitor pentru a evita o noua suspendare.

Link to comment
Share on other sites

ma eu am incercat dar nu face nimica tot de afara ia aerul chiar dac in fata mea o raba care zici ca are ulei in rezervor si ungerea e pe motorina  :)

 

ce ar trebui schimbat senzorul/releul de la ventilator  :blink:

288865[/snapback]

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...700&hg=64&fg=45

 

m-am referit la aceasta piesa cand am scris de la ventilator

 

stie cineva cum ar trebui sa functioneze concret ca la aer poluat la mine nu tine :)

Link to comment
Share on other sites

Automatische Umluft Control -AUC, este in germana :)

289066[/snapback]

:blink: cine stie ... cunoaste ...

atunci traducerea este: controlul automat al aerului de afara dar eu vroiam sa stiu mai mult .. ce anume determina senzorul f auc sa trimita semnal la calc climei pentru ca aceasta sa inceapa recircularea aerului ? adica ce parametru al aerului de afara este masurat ? ce inteleg ei prin poluanti ?

va rog lamuriti ma si pe mine .. la e60 ul pe care l am avut imi lipseau cartile tehnice si nu prea am avut unde sa citesc despre asta .

Link to comment
Share on other sites

Legat de miros in spatele unei rabe, chiar daca esti pe automat, ma indoiesc ca sistemul e prevazut pentru situatii atat de limita. Ca sa detecteze un nivel de poluare, trebuie sa treaca intai o cantitate de aer pe langa el si apoi sa schimbe sursa aerului din ventilatie. Deci un jet tot iei.

 

Iar despre cartile tehnice, daca te referi la manualul de utilizare, ca altceva nu avea ce sa iti dea odata cu masina, nu o sa iti descrie sistemul de detectare al poluantilor si sa despice firul in 4. Singura chestie specificata e cum sa il apesi (ai copia din manual mai sus). Google probabil o sa iti poata raspunde.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate se scrie "optiune". De "obtiune" nu am auzit pana acum te rog lamureste-ma asupra intelesului...

289057[/snapback]

optiune da , mai si gresete omu...dar cum esti profesor de la un timp , te rog sa-mi citesti ce o sa postez de acu inainte si sa-mi dai un 2 ! :blink: nu e nimeni perfect

 

sau mai vrei iar o pauza de 3 zile ? nu ti-a ajuns ? :) poate iei 10 si cu bonus :)

Edited by kretzu_sla
Link to comment
Share on other sites

Ce te face sa crezi ca tu esti scutit de sanctiuni? Data viitoare cand te mai vad ca te mai iei in piept cu amicul tau Ciupanezu, va suspend pe amandoi.

289353[/snapback]

eu zic data viitoare cand mai incepe el :blink: cum a facut si de data asta , ca tot el a inceput , acuma sa ma si corecteze domne ce sa spun...hai sa fim seriosi....nu eu ma iau in piept cu el , el se ia cu mine , iar atata timp cat el face asta n-o sa incetez nici eu , sa nu-mi iau eu suspend aiurea ca-i raspund lui , ca nu ar fi fair. cand el o sa inceteze sa-mi mai raspunda , eu n-o sa am nimic cu el...decat activitatea normala pe forum :)

Edited by kretzu_sla
Link to comment
Share on other sites

Daca taceam filozof ramaneam!!! Am pus o intrebare si am generat advertismente...Imi pare rau ,oricum m-am mai edificat ,este un senzor pentru calitatea aerului legat de aerul conditionat.De obicei lucrurile minore generaza mari conflicte asa ca ar fi bine sa incheiem polemica Masinile pot merge foerte bine si fara acel senzor...Sincer vroiam sa stiu daca are vre-o legatura cu presiunea atmosferica...
Link to comment
Share on other sites

.. ce anume determina senzorul f auc  sa trimita semnal la calc climei pentru ca aceasta sa inceapa recircularea aerului ? adica ce parametru al aerului de afara este masurat ? ce inteleg ei  prin poluanti ?

289208[/snapback]

 

 

Senzorul detecteaza gaze oxidabile, reactioneaza la hidrocarburi,monoxid de carbon si oxizi de azot.

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.