Jump to content

programare cheie e46


iTudor

Recommended Posts

pe un e46 coupe 2001 am urmatoarea problema:

 

-cand deschid masina si tin apasat pe butonul deschidere (1) si in functie de cat tin apasat imi deschide atat geamurile din fata cat si cele mici din spate

 

-cand inchid din butonul inchidere (2) masina geamurile din fata se inchid doar daca tin apasat pe buton pana ajung sus, iar cele din spate nu se inchid deloc, trebuie inchise manual din interior

 

cum programez cheia astfel incat in momentul in care inchid masina atat geamurile din fata cat si cele din spate sa se inchida automat?

 

ps: masina nu are nici un fel de alarma

 

multumesc

post-1123-1193733424_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

pe un e46 coupe 2001 am urmatoarea problema:

 

-cand deschid masina si tin apasat pe butonul deschidere (1) si in functie de cat tin apasat imi deschide atat geamurile din fata cat si cele mici din spate

 

-cand inchid din butonul inchidere (2) masina geamurile din fata se inchid doar daca tin apasat pe buton pana ajung sus, iar cele din spate nu se inchid deloc, trebuie inchise manual din interior

 

cum programez cheia astfel incat in momentul in care inchid masina atat geamurile din fata cat si cele din spate sa se inchida automat?

 

ps: masina nu are nici un fel de alarma

 

multumesc

304274[/snapback]

Incearca o reinitializare a cheii:

 

1. baga cheia in pozitia 1 si revino inapoi in max 5 sec

2. scoate cheia din contact

3. tine apasat butonul lock (2).

4. apasa de 3 ori pe unlock (1) in max 10sec (butonul lock il ti apasat)

5. dai drumul la lock si usile se deschid se inchid automat.

Link to comment
Share on other sites

Incearca o reinitializare a cheii:

 

1. baga cheia in pozitia 1 si revino inapoi in max 5 sec

2. scoate cheia din contact

3. tine apasat butonul lock (2).

4. apasa de 3 ori pe unlock (1) in max 10sec (butonul lock il ti apasat)

5. dai drumul la lock si usile se deschid se inchid automat.

304345[/snapback]

Cand intri in masina intii inchizi usile(le blochezi din-nauntru) apoi 1,2,3,4,5

Link to comment
Share on other sites

Geamurile nu ti se vor inchide automat, trebuie sa tii apasat pe buton, daca vrei sa se inchida automat monteaza-ti o alarma care are aceasta optiune.

304431[/snapback]

 

dar pe cele din spate cum fac sa le pot inchide macar tinand apasat pe "lock"? de fiecare data cand observ ca le-am uitat deschise trebuie sa deschid masina, sa bag cheia in contact, sa le inchid...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

placuta de contacte ai mai pus-o ?

 

vezi ca e discutat subiectul si pe alte topicuri, asta e destul de vechi si cam... chel :D

Am pus placuta de contacte ..asta a fost primul topic care l am gasit pe google ... vad ca mai e unul de prin 2010 dar tot nu s-a raspuns

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare, in caz ca pierd cheia originala cu cipul, ,,,eu am alta cheie de rezerva dar nu are cip, cum se procedeaza sa imi fac alt cip? este vb de e36 din 1997

eu mai am o cheie, de la un e36 care l-am avut anterior tot din 1997 aceeasi motorizare, dar difera lama de cheie,, cipul se potriveste? daca nu ,pot sa-l programez ptr masina mea?

Link to comment
Share on other sites

Incearca o reinitializare a cheii:

 

1. baga cheia in pozitia 1 si revino inapoi in max 5 sec

2. scoate cheia din contact

3. tine apasat butonul lock (2).

4. apasa de 3 ori pe unlock (1) in max 10sec (butonul lock il ti apasat)

5. dai drumul la lock si usile se deschid se inchid automat.

 

confirm ca sunt buni pasii reinitializarii mentionati mai sus

mi-am activat si eu a 2-a cheie prin aceasta metoda( nu puteam deschide si inchide geamurile din cheie 2)dupa reinitializare functia sa activat!!

cu siguranta iti va merge si tie pe E46 :wink:

Edited by motorsport
Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare, in caz ca pierd cheia originala cu cipul, ,,,eu am alta cheie de rezerva dar nu are cip, cum se procedeaza sa imi fac alt cip? este vb de e36 din 1997

eu mai am o cheie, de la un e36 care l-am avut anterior tot din 1997 aceeasi motorizare, dar difera lama de cheie,, cipul se potriveste? daca nu ,pot sa-l programez ptr masina mea?

nu

Link to comment
Share on other sites

confirm ca sunt buni pasii reinitializarii mentionati mai sus

mi-am activat si eu a 2-a cheie prin aceasta metoda( nu puteam deschide si inchide geamurile din cheie 2)dupa reinitializare functia sa activat!!

cu siguranta iti va merge si tie pe E46 :wink:

Sa mi bag picioru numai la mine nu merge ....regret ca mi am facut cheie diamant !

Link to comment
Share on other sites

@iTudor

 

Ca sa ti se inchida geamurile spate din telecomanda trebuie sa codezi acesasta optune in modulul de inchidere centralizata, asta daca nu esti tipul din iasi cu e46 coupe din 2001 care tocmai a venit la mine si i-am facut asta.

Edited by dextercos320d
Link to comment
Share on other sites

Uite aici si un video poate iti va fi de mai mult ajutor decat teoretic! exact pe modelu tau de cheie

http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=fvwp&v=a8-AKW6tB_E

Da dar numai ca nu trebuie sa ti apasat unlock cand bagi cheia in contact, apesi si ti apasat dupa ce o scoti din contact si dupa de 3 ori pe lock si dai drumu la unlock, si pt cea dea 2-a cheie faci aceeasi procedura numai ca nu o mai bagi in contact (dupa ce ai terminat cu prima cheie, apesi si tii apasat unlock, dupa de 3 ori pe lock si gata)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Da dar numai ca nu trebuie sa ti apasat unlock cand bagi cheia in contact, apesi si ti apasat dupa ce o scoti din contact si dupa de 3 ori pe lock si dai drumu la unlock, si pt cea dea 2-a cheie faci aceeasi procedura numai ca nu o mai bagi in contact (dupa ce ai terminat cu prima cheie, apesi si tii apasat unlock, dupa de 3 ori pe lock si gata)

Pt e 90 procedura e la fel? Cheia e tip biscuite cu acumulator, am schimbat acumulatorul

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.