Jump to content

Problema senzori de parcare


Recommended Posts

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu cand am luat masina nu mergea PDC-ul , clipea ledul de pe "butonul PDC" , suna odata lung apoi nu mergea , am fost la bavaria si au pus-o pe tester si mi-au zis ca ori sunt defecti 3 senzori pe spate ori e o problema la fire , au facut verificarile si mi-au schimbat 3 senzori pe spate , acum ledul nu mai clipeste ... si la mersul cu spatele senzorii functioneaza bine , ma avertizeaza la intalnirea unui obstacol in schimb daca activez PDC-ul si merg in fata la intalnirea unui obstacol nu ma avertizeaza , nu se aude nici un sunet si totusi senzorii sunt OK, care ar putea fi cauza?
Link to comment
Share on other sites

eu cand am luat masina nu mergea PDC-ul , clipea ledul de pe "butonul PDC" , suna odata lung apoi nu mergea , am fost la bavaria si au pus-o pe tester si mi-au zis ca ori sunt defecti 3 senzori pe spate ori e o problema la fire , au facut verificarile si mi-au schimbat 3 senzori pe spate , acum ledul nu mai clipeste ... si la mersul cu spatele senzorii functioneaza bine , ma avertizeaza la intalnirea unui obstacol in schimb daca activez PDC-ul si merg in fata la intalnirea unui obstacol nu ma avertizeaza , nu se aude nici un sunet si totusi senzorii sunt OK, care ar putea fi cauza?

311125[/snapback]

 

 

Inseamna ca pdc-ul fata nu este activat.

Pai daca ai fost la service, nu au rezolvat si problema asta?

Link to comment
Share on other sites

eu doar le-am zis ca am o defectiune la PDC , ei au pus-o pe tester si au zis ca au eroare la 3 senzori pe spate si se poate ca sa nu fie toti arsi si trebuie o verificare la fire , au verificat firele si pana la urma au inlocuit 3 senzori pe spate ... nu mi-au zis nimic de senzorii fata ... cand am plecat de acolo am vazut ca ledul de pe butonul PDC nu mai clipeste si sta aprins si am facut verificare la senzorii din spate si mergea am crezut ca merg si cei din fata insa dupa 2 3 zile cand chiar am incercat sa vad daca functioneaza senzorii fata eram sa intru in stalp ca nu se auzea nici un sunet de avertizare. Trebuie activati?
Link to comment
Share on other sites

eu doar le-am zis ca am o defectiune la PDC , ei au pus-o pe tester si au zis ca au eroare la 3 senzori pe spate si se poate ca sa nu fie toti arsi si trebuie o verificare la fire , au verificat firele si pana la urma au inlocuit 3 senzori pe spate ... nu mi-au zis nimic de senzorii fata ... cand am plecat de acolo am vazut ca ledul de pe butonul PDC nu mai clipeste si sta aprins si am facut verificare la senzorii din spate si mergea am crezut ca merg si cei din fata insa dupa 2 3 zile cand chiar am incercat sa vad daca functioneaza senzorii fata eram sa intru in stalp ca nu se auzea nici un sunet de avertizare. Trebuie activati?

311129[/snapback]

 

 

Nu se pot activa.

Am zis la genul ca nu sunt conectati corect .Daca are PDC si pe fata trebuie sa functioneze, altfel ar da o eroare.

Link to comment
Share on other sites

tiam zis cand am luat masina avea senzorii de pe spate defecti , deci nu functiona , totusi inainte sa ii schimb am ascultat tacanitul ala care trebuie sa fie in senzori ... si se auzea si in senzorii de pe fata si in unul de pe spate.

311134[/snapback]

 

 

Daca nu functiona cand ai luat-o, nu ai de unde sa stii.

Eu zic sa te duci sa faci o testare totusi.Daca senzorii fata sunt activi ar trebui sa functioneze, sau sa fie o eroare, daca nu sunt ok.

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce ai inlocuit senzorii de pe spate , ai sters erorile din calculator care erau ?

 

Cand ai fost atunci la tester , ti-a aratat erori doar la senzorii spate sau si la cei de pe fata ? I-ai testat macar ? Prin tester poti sa vezi daca functioneaza si cei de pe fata.....daca pe tester iti arata ca functioneaza , inseamna ca ai o problema la difuzor !!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.