Jump to content

318is vs 320i E36


Bebe

Recommended Posts

Eu cred ca ar fi cazul sa dezbatem masinile per ansamblu 320i coupe vs 318is coupe ambele E36 pentru ca au totusi comportamente diferite care nu tin numai de motoare.Si poate putem fi mai obiectivi pt ca in fond si la urma urmei initiatorul topicului ne-a cerut sfatul.Cum am spus mai sus si eu sunt fan al motoarelor 6 in linie dar asta nu inseamna sa desfintez 318is doar pt ca imi place mie 320i sau invers.Sa fim obiectivi si nu subiectivi si sa ajutam omul.

Plus ca eu sunt de parere ca nu ar trebui sa posteze cei care nu au condus una dintre aceste masini chiar si sedan(din cate am vazut is sa pus si pe sedan).

Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar eu cred ca un e46 320i de 150 de cp e mai greu decat un e36 coupe cu motor m50 de 150 cp.Asa ca diferenta e mare.cel putin ca "feeling" la volan pt ca la acceleratie nu m-am uitat la cifre.

Eu zic sa incetati cu certurile si sa da-ti informatii valabile omului ca altfel nu vad rostul topicului.

PACE!!!PLS!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 377
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bavaria inteleg intru totul faptul ca ai un motor mare, dar a spune ca motoarele de 2 litrii 6 cilindrii in linie sunt lesinate.....esti dus cu capul, no offence.....masina mea are 9 ani, iar cu motorizarea de 2 litrii 6 cilindrii in linie bat noile audi cu motorizari de 2 litrii turbo diesel, care sunt atat de frecvente pe strazile noastre....celebrul 2.0 tdi de la audi....il lesin....si masina mea e cu 9 ani din punct de vedere tehnologic in urma....asa ca nu mai spune despre 2l 6l ca e lesinat....ca eu nu compar cu motoare mai mari in capacitate cu al meu, compar concurenta cu aceeasi capacitate cilindrica cu a mea....noile lor modele cu masina mea "lesinata" de 9 ani....si iti zic ca nu imi e deloc rusine cu ea pe strada....ca sa nu mai spun ca prin modificarile estetice care i le-am facut (jante, angel eyes-uri, xenoane si inca o sa mai urmeze si altele) si dotarile ei din fabrica (m paket, etc) cand stau pe loc la semafor parca tot la masina mea se uita mai mult lumea din jur decat la noul audi a4. Si mi-am adus aminte anterior ca m-ai atacat spunand ca ai o masina mai noua cu a mea......insa tin sa iti spun ceva....masina de serviciu e masina de serviciu, masina personala e masina personala pe care tu dai banii din buzunarul tau, tu o intretii, tu ti-o permiti nu firma la care lucrezi ti-o da pe mana azi-maine...si poimaine nu mai e a ta.....ca masini de servici am avut si eu cateva bune pe mana dar nu le-am pus in calcul....ca deh e masina de serviciu nu proprietate personala....

nu stiu ce motor (sau motoare) are @Bavaria, dar daca tu zici ca 2.0 e un motor care fuge... imi pun intrebarea, de la ce masina ai trecut la un 320??

ce masini ai facut tu de 2.0 tdi?? in timp ce tu le faceai, ele se dadeau cu tine??

eu ca prima masina am avut un e36 320... sincer e pistol cu apa, in afara de sunet si de faptul (psihic) ca e un 6 in linie, este fix nimic

intamplator m-am plimbat si o luna cu un passat 2002, 1.9 tdi pai nu avea nici cea mai mica sansa pisica 320 in fata la 1.9 tdi

are un cuplu surprinzator 1.9tdi

nu stiu cu ce masini te-ai dat tu si le-ai si lesinat, dar iar vine intrebarea: IN TIMP CE TU TE DAI CU AIA CU TDI, EI SE DAU CU TINE??

Link to comment
Share on other sites

Mai traiane tu tot nu intelegi aici lupta se da intre e36 nu e46 asa ca lasa 320i e46 si vorbeste despre 320i si 318is e36, daca nu las-o moarta ca e46 este alta generatie cu alte specificati si ...

 

Aici dezbatem motoarele de pe e36, deci restul sunt discutii :)

Nu e deloc concludent filmul pt ca 318is a pierdut startul.

:bashwall: nu prea are importanta ca am plecat prost, rezultatul final a fost dezastros <_<

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am imbolnavit de BMW datorita unui 320i ... sunetul ala si feelingul de BMW, extraordinare... nu o sa uit nici o data :) Insa m-am ales cu un 318is, care nu ma dezamageste. Ca performante mie mi se pare ca sunt comparabile, fiecare cu avantaje si dezavantaje. Oricum, cine vrea un BMW adevarat sa-si cumpere 325i <_<

 

Si offtopic, pt ca se practica, cu toate ca nu obisnuiesc sa fac prostii, :bashwall: am facut o scurta liniuta cu un 318d e90... spre uimirea mea si a celui cu dieselul, la 130 km/h inca eram langa el. Cu toate ca are cuplul de 2 ori mai mare si 15 ani mai nou.

Link to comment
Share on other sites

Mai traiane tu tot nu intelegi aici lupta se da intre e36 nu e46 asa ca lasa 320i e46 si vorbeste despre 320i si 318is e36, daca nu las-o moarta ca e46 este alta generatie cu alte specificati si ...

 

Aici dezbatem motoarele de pe e36, deci restul sunt discutii <_<

Nu e deloc concludent filmul pt ca 318is a pierdut startul.

 

E acelasi motor!

Link to comment
Share on other sites

Bavaria inteleg intru totul faptul ca ai un motor mare, dar a spune ca motoarele de 2 litrii 6 cilindrii in linie sunt lesinate.....esti dus cu capul, no offence.....masina mea are 9 ani, iar cu motorizarea de 2 litrii 6 cilindrii in linie bat noile audi cu motorizari de 2 litrii turbo diesel, care sunt atat de frecvente pe strazile noastre....celebrul 2.0 tdi de la audi....il lesin....si masina mea e cu 9 ani din punct de vedere tehnologic in urma....asa ca nu mai spune despre 2l 6l ca e lesinat....ca eu nu compar cu motoare mai mari in capacitate cu al meu, compar concurenta cu aceeasi capacitate cilindrica cu a mea....noile lor modele cu masina mea "lesinata" de 9 ani....si iti zic ca nu imi e deloc rusine cu ea pe strada....ca sa nu mai spun ca prin modificarile estetice care i le-am facut (jante, angel eyes-uri, xenoane si inca o sa mai urmeze si altele) si dotarile ei din fabrica (m paket, etc) cand stau pe loc la semafor parca tot la masina mea se uita mai mult lumea din jur decat la noul audi a4. Si mi-am adus aminte anterior ca m-ai atacat spunand ca ai o masina mai noua cu a mea......insa tin sa iti spun ceva....masina de serviciu e masina de serviciu, masina personala e masina personala pe care tu dai banii din buzunarul tau, tu o intretii, tu ti-o permiti nu firma la care lucrezi ti-o da pe mana azi-maine...si poimaine nu mai e a ta.....ca masini de servici am avut si eu cateva bune pe mana dar nu le-am pus in calcul....ca deh e masina de serviciu nu proprietate personala....

nu stiu ce motor (sau motoare) are @Bavaria, dar daca tu zici ca 2.0 e un motor care fuge... imi pun intrebarea, de la ce masina ai trecut la un 320??

ce masini ai facut tu de 2.0 tdi?? in timp ce tu le faceai, ele se dadeau cu tine??

eu ca prima masina am avut un e36 320... sincer e pistol cu apa, in afara de sunet si de faptul (psihic) ca e un 6 in linie, este fix nimic

intamplator m-am plimbat si o luna cu un passat 2002, 1.9 tdi pai nu avea nici cea mai mica sansa pisica 320 in fata la 1.9 tdi

are un cuplu surprinzator 1.9tdi

nu stiu cu ce masini te-ai dat tu si le-ai si lesinat, dar iar vine intrebarea: IN TIMP CE TU TE DAI CU AIA CU TDI, EI SE DAU CU TINE??

 

omule nu mai fii ironic...si scuteste-ma ca ce lamborghini sau ferrari ai condus tu pana acum.....1.9tdi de la vw il stiu prea bine....am avut si eu masian asta pe mana pret de 110 mii km.....are cuplu motor mai mare pt ca e un diesel dar nu are puterea pe care o are benzina....ceea ce spui e firesc....dar tot nu trage mai bine decat 2.0 benzina de care vorbeam....faptul ca are cuplu mai bun...te ajuta la iesirea din curbe, pe moment, insa pierde dupa aia prin lipsa puterii....daca benzinarul il tii tot timpul turat, spre zona rosie.....nu prea se mai face diferenta aia de cuplu pe care o are diesel-ul....si va conta mai mult puterea maxima....lasa-ma cu texte de astea de mare racer care esti tu, ca le cunosc si eu prea bine....si ia si te uita la noile audi de care vorbeam, motorizarea 2.0 tdi are 143 cai....scuteste-ma cu ironiile...eu subliniam faptul ca, cu o masina mai veche cu 9 ani decat noua ei concurenta, fac fata cu brio....ASTA AM VRUT SA SPUN....ca esti tu mare racer si ai vrut sa participi si tu la discutie....dar nu te lua de mine aiurea ok? ca daca zici ca motorul de 2 litrii benzina de la bmw este lesinat....atunci iti zic si tie.....du-te tare prietene....si compara cilindree la cilindree cu concurenta, nu veni sa imi spui tu ca tu ai 3 litrii.....ca sunt de acord cu tine ca e altceva....dar arata-mi 2 litrii benzina de la alte marci....si din acelasi an cu a mea....normal aspirata....care sa fie asa reusit ca motorul bmw.....variante prea multe nu o sa ai.....de fapt o sa fie f putine

 

ON topic: nu am intalnit pana acum passatul din 2002 1.9tdi de care vorbesti sa imi dea mucii....nici macar un a6 de prin acelasi an care sa luat cu mine....si da, i-au dat talpa.....pentru ca scoteau fum pe teava de esapament precum o fabrica....asa cum se intampla cand calci un diesel.....

Edited by traian'80
Link to comment
Share on other sites

Nu prea sunt aceleasi motoare:

 

e36 - M52B20, M50B20

 

e46 - M52TUB20, M52B22, M54B22

 

plus ca la caroserie e alta treaba

 

Hai lasa-ne ca una doua poate sa trezeste si cineva cu e90 320i sa se compare cu e36 320i

 

Ce de lume s-a adunat iar pe acest topic

 

 

Masina e36 320i per total e mai grea decat e46 320i

 

NU inteleg de ce imi bat eu capul sa te fac sa intelegi ca nu poti compara e36 320 cu e46 320 ca tot nu o sa pricepi

Link to comment
Share on other sites

@traian'80

Nu-i frumos ce ai spus. Dan are dreptate... Vorbim de altceva aici. Stim ca e ok masina ta, ca esti multumita de ea nu contesta nimeni asta.

Dar vorbeam de E36 aici.

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

cum sa fie acelasi motor? <_<

 

pe E36 e M50/M52 de 2000cmc si 150 cai,

 

pe E46, cel de 170 cai e M54 si 2200cmc.

 

esti tu asa sigur si atat de bine cunoscator? uite ca sa iti demonstrez ca nu e asa.....al meu are 1991 cmc si 150 cai...si da este 320i....vezi ca ala de care vorbesti de 170 de cai este bmw-ul cu facelift, nu non-facelift pe care il am eu....le stiti voi pe toate....

 

@traian'80

Nu-i frumos ce ai spus. Dan are dreptate... Vorbim de altceva aici. Stim ca e ok masina ta, ca esti multumita de ea nu contesta nimeni asta.

Dar vorbeam de E36 aici.

 

imi pare rau ca am spus asta mai devreme...dar nu tin minte sa ma fi luat de cineva pana acum pe forum....si mai ales de el....sa ii spun lasa-ne sau chestii de genul....e acelasi motor, chiar daca pe o masina mai noua...in principiu e acelasi motor....de aia am zis ca poat pot sa imi dau si eu cu parerea....chiar daca e imbracat in alta caroserie....

Edited by traian'80
Link to comment
Share on other sites

cum sa fie acelasi motor? <_<

 

pe E36 e M50/M52 de 2000cmc si 150 cai,

 

pe E46, cel de 170 cai e M54 si 2200cmc.

 

esti tu asa sigur si atat de bine cunoscator? uite ca sa iti demonstrez ca nu e asa.....al meu are 1991 cmc si 150 cai...si da este 320i....vezi ca ala de care vorbesti de 170 de cai este bmw-ul cu facelift, nu non-facelift pe care il am eu....le stiti voi pe toate....

 

 

 

Scuza-ma ca nu ma ridic la cunostintele tale si nu compar 2 masini diferite cu motoare diferite.

Chiar si cel de 150 cai pe care il ai tu e diferit.. e M52tu, pe E36 e M52

Link to comment
Share on other sites

atunci de clipul asta ce ziceti?

Cum poti spune ca a castigat 318is?

Ca avea 40 de cm in fata lu 320i?

dar asta in primii 20 de m, dupa aia ai fost la finnish line sa vezi ca 320i n-a recuperat?

eu sunt sigur ca a recuperat...diferenta mica de putere se vede de la 130-140 in sus.

 

 

Iar 318ti ala, o avea acel motor ,insa e COMPACT, mai usor ca e36 normal

In plus, in rahaturile astea de pe youtube nu-ti poti da seama ce modificari au unii oameni, daca masinile le sunt in parametrii...

Poate ala cu 318is are ax cu came schimbat, serpi, cip, cold air intake, sau poate 320i are....nu stim asta si zicem ca sunt masini stock

 

cum sa fie acelasi motor? <_<

 

pe E36 e M50/M52 de 2000cmc si 150 cai,

 

pe E46, cel de 170 cai e M54 si 2200cmc.

 

esti tu asa sigur si atat de bine cunoscator? uite ca sa iti demonstrez ca nu e asa.....al meu are 1991 cmc si 150 cai...si da este 320i....vezi ca ala de care vorbesti de 170 de cai este bmw-ul cu facelift, nu non-facelift pe care il am eu....le stiti voi pe toate....

 

 

 

Scuza-ma ca nu ma ridic la cunostintele tale si nu compar 2 masini diferite cu motoare diferite.

Chiar si cel de 150 cai pe care il ai tu e diferit.. e M52tu, pe E36 e M52

 

 

E diferit ca are dublu VANOS, aia nu ajuta la cox, avand aceiasi CAI.

Practic acelasi rahat de motor.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Cu ce ajuta mai? daca are EXACT atatia cai cat m52b20, m52b20tu asta...

jeez, parca ar avea 200 si oau se simte diferenta, vanosu ala ajuta la consum nu la cox, de aia toti zic ca m50b25 fara vanos rupe tot:))

 

puterea e la fel, cuplu la fel, o distribuire a puterii la fel, care e diferenta la cox?

NICIUNA

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

cum sa fie acelasi motor? <_<

 

pe E36 e M50/M52 de 2000cmc si 150 cai,

 

pe E46, cel de 170 cai e M54 si 2200cmc.

 

esti tu asa sigur si atat de bine cunoscator? uite ca sa iti demonstrez ca nu e asa.....al meu are 1991 cmc si 150 cai...si da este 320i....vezi ca ala de care vorbesti de 170 de cai este bmw-ul cu facelift, nu non-facelift pe care il am eu....le stiti voi pe toate....

 

 

 

Scuza-ma ca nu ma ridic la cunostintele tale si nu compar 2 masini diferite cu motoare diferite.

Chiar si cel de 150 cai pe care il ai tu e diferit.. e M52tu, pe E36 e M52

 

of....e acelasi motor in principiu....sau ai impresia ca e un motor schitat de la 0....un nou motor revolutionar diferit pe e46 decat pe e36....e diferit ca are "tu" scris in plus la cod fata e m52 de pe e36? e acelasi motor din punct de vedere arhitectonic, e construit la fel.....e acelasi rahat in principiu....caroseriile difera mai mult intre e46 si e36 decat difera motoarele intre cele 2 modele....E ACELASI RAHAT PENTRU DUMNEZEU

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.