Jump to content

318is vs 320i E36


Bebe

Recommended Posts

  • Replies 377
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

NU EXISTA E36 CU MOTOR DE 2000 cmc 12V !!!

 

Pe E36, daca vorbesti de motoarele cu 6 cilindri, s-au pus doar versiunile cu 24v.

309562[/snapback]

 

 

E foarte posibil sa ai dreptate

309567[/snapback]

 

 

:blink: :)

posibil??? :)

omule, ti-am zis si eu in primele posturi.. nu exista e36 cu motor in 6 cilindrii cu 12 valve!!!

 

ontopic: as alege 320 :)

singurul dezavantaj pe care il gasesc e faptul ca o sa platesti mai mult la impozit, rca.. :)

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Sigur mai sunt cateva mici diferente. Oricum, multumesc pentru raspunsuri.

309004[/snapback]

am avut toate tipurile 316,318,318 is,320,325, cel mai multumit am fost d 318 is si la cai si la consum ,si de 320 hidramat ,dar in rest nimk,daca ar fi sa mi patrez un bmw mias lua e 36 325 tds pt cosum si nu numai :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Salut,

 

As dorii sa iau un E36 zilele astea, insa ma tot framanta treaba cu motorizarile ... Am gasit un 318 IS si un 320, diferenta intre ele ar fii de 10 cai ... Acum intrebarea mea ar fii urmatoarea : referitor la consum, comportament ce parere aveti ? Care merita ? E 36 am gasit la 2500 euro sedan cu 2.0 si un coupe la 2700 1.8 IS.

Ce ziceti?

Ma bazez pe sfaturile voastre ...

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

As dorii sa iau un E36 zilele astea, insa ma tot framanta treaba cu motorizarile ... Am gasit un 318 IS si un 320, diferenta intre ele ar fii de 10 cai ... Acum intrebarea mea ar fii urmatoarea : referitor la consum, comportament ce parere aveti ? Care merita ? E 36 am gasit la 2500 euro sedan cu 2.0 si un coupe la 2700 1.8 IS.

Ce ziceti?

Ma bazez pe sfaturile voastre ...

 

Multumesc !

salut

Eu am un bmw e36 2.0i 24v si is multumit de el,daca mergi frumos cu el scoti consum fain, dar diferenta aia de 10 cai se simte,si eu am avut aceeasi dilema cand miam luat masina, eram intre 2.0i 24v sau 1.8is, consumul ii mai mic cu 1-2 litri la 1.8is, da numi pare rau de alegere, trage mult mai bine decat 1.8is.

Bafta la cumparare

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Eu am un 318 is din '97, motor m44, adica cel de 1895 cmc.Trage foarte bine.Nu am mers cu 318 is m42, adica cel de 1795 ca sa fac diferenta, dar cel de la care l-am cumparat mi-a spus ca trage sesizabil mai bine cel cu motorul de 1895..Era si normal..

Parerea mea e ca foarte importanta este si starea masinii, un debitmetru bulit poate schimba parerea...

 

Este logic ca motorul de 2.0l 150 CP 24v trage mai bine decat 1.8 IS ,dar va si consuma mai mult un pic...depinde ce iti doresti...

 

Alegerea iti aprtine, tine cont si de starea masinilor pe care le compari, nu numai de motorizari!

 

Toate bune si bafta la cumparaturi!

Link to comment
Share on other sites

Eu am un 320, si nu imi pare rau nici o clipa ca l-am luat, consumul in oras la ore de varf este undeva pe la 14, daca mergi linistit si nu este aglomeratie scoti un 12, in afara cred ca este undeva intre 8 si 10, dar nu consumul este totul la o masina, gandeste-te ca un motor de 2000 are cuplu mai mare decat un motor 18is, chiar daca este o diferenta de 10 cai, aia nu prea se simt in schimb cuplul se simte. Si ce am observat este ca majoritatea 320-urilor sunt mai doatate decat decat un 318is (asta nu pot sa zic ca e regula dar la cate 320 si 318is am vazut , 320 aveau trapa, AC, scaune sport, majoritatea aveau BC, pe cand un 318is este cam chel la dotari) Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Pana sa ajung la ultimul post nu stiam daca sa rad sau sa plang! Parca ar fi o piesa din Caragiale! 80% din posturi contin aberatii cat casa! Asta pentru ca orice nestiutor preferea sa-si dea cu parerea ca sa mai faca un post! Pacat ca forumul asta nu-si mai atinge scopul pentru care a fost creat!

L-ati indus in eroare rau pe initiator cu multe info false si/sau aberante! :)

 

On topic: 320 nu consuma mai mult ca 318 IS (diferente insignifiante). Performantele sunt aceleasi, insa motorul de pe 320 este mai FIABIL, in buna traditie BMW, specializat pe motoare pe benzina in 6 cilindrii!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Alexxx, nu cred ca alearga cineva dupa posturi pt ca nu cred sa fie vreun premiu (sau e? :) ). Forumul apartine amatorilor, daca vroia o parere profesionista intreba mai multi mecanici, sau pe cineva mai competent.

 

On topic: Chiar nu stiu. Ii dau dreptate lui Cosm1n, sunt putine 320i cu dotari slabe. 316 si 318 au ramas cu privilegiul asta.

Chiar ieri am stat la discutii cu un posesor de 320i si exact la fix a venit threadul. Omul zicea ca ii consuma 13%, in conditii de aglomeratie normala (nu Bucuresti), deci undeva mai mult cu 2l decat un 318. Masina avea o gramada de dotari, pilot automat si dublu climatronic pe ea si era f multumit mai ales de intretinere, nu prea bagase bani in ea pana acum.

Link to comment
Share on other sites

On topic: 320 nu consuma mai mult ca 318 IS (diferente insignifiante). Performantele sunt aceleasi, insa motorul de pe 320 este mai FIABIL, in buna traditie BMW, specializat pe motoare pe benzina in 6 cilindrii!

 

Ai fĂŁcut un studiu?

 

Nu cred cĂŁ existĂŁ diferenĂže de fiabilitate ĂŽntre 320i Âşi 318is, asta dacĂŁ vorbim de motoare ĂŽntreĂžinute corespunzĂŁtor.

 

Ăn plus, 318is-ul este un motor foarte rezistent.

 

http://www.esatclear.ie/~bpurcell/318isengine.html

Link to comment
Share on other sites

On topic: 320 nu consuma mai mult ca 318 IS (diferente insignifiante). Performantele sunt aceleasi, insa motorul de pe 320 este mai FIABIL, in buna traditie BMW, specializat pe motoare pe benzina in 6 cilindrii!

 

Ai făcut un studiu?

 

Nu cred că există diferenţe de fiabilitate ĂŽntre 320i şi 318is, asta dacă vorbim de motoare ĂŽntreţinute corespunzător.

 

Ăn plus, 318is-ul este un motor foarte rezistent.

 

http://www.esatclear.ie/~bpurcell/318isengine.html

Ba exista mari diferente de fiabilitate si da, am facut mai multe studii elaborate! :)

Asadar din punct de vedere al fiabilitatii 318 IS este PRAF (ca sa ma exprim in termeni "forumistici") fata de 320 i. De aici, facand o paralela, la BMW cam de cand e marca asta, motoarele in 6 cilindrii au fost cu MULT mai fiabile decat cele in 4. Si pentru asta nu trebuie sa faci un studiu ci doar sa deschizi ochii!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca alegerea e FOARTE simpla. daca vrei ceva sportiv cu un comsum mai redus 318is iar daca vrei performanta 100%, 325i.

eu nici nu inteleg de ce va certati pentru 318is si 320i ? diferentele sunt mult prea mici. adica de ce ti-ai lua 320i atat timp cat exista ceva mai puternic si (vizibil) mai eficient? doar ca sa ai ceva mai multi cai decat 318is ? sa fim seriosi...caz inchis. 318is castiga detasat. (cu gandul ca ambele au aceleasi dotari, aspect identic si specificatiile tehnice date de producator)

Edited by S Razvan
Link to comment
Share on other sites

Pai asa, extrapoland, de ce nu-si ia 750 il, ca-i mai puternic? Initiatorul vrea ceva PANA in 2.000 cc. Asadar, intre 320 si 318, ce rost are sa cumperi o jucarie forjata la maxim sa scoata anumite performante, cand poti sa cumperi un mic monstru care livreaza relaxat... si tine 1.000.000 km! :) Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Salut! Eu am un 320i, 150 cai, am mers si cu un 318 dar sincer sa fiu 320 trage mai bine.. cel putin la al meu nu se aude motorul in interior la relanti ci doar toba( este sport). De consum pot sa spun ca papa cat ii dai...adica, in oras consuma intre 9 si 15 la suta, iar in afara am scos consum de 7,5 pe ruta Sibiu- Brasov. Eu sunt foarte multumit de masina, o am de 2 luni si imi place la nebunie..

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Ba exista mari diferente de fiabilitate si da, am facut mai multe studii elaborate! :)

Asadar din punct de vedere al fiabilitatii 318 IS este PRAF (ca sa ma exprim in termeni "forumistici") fata de 320 i. De aici, facand o paralela, la BMW cam de cand e marca asta, motoarele in 6 cilindrii au fost cu MULT mai fiabile decat cele in 4. Si pentru asta nu trebuie sa faci un studiu ci doar sa deschizi ochii!

 

Multe cuvinte fĂŁrĂŁ sens.

 

E36 318is nu are probleme de fiabilitate mai mare decât 320i.

 

Dacã tu ºtii doua sau trei 318is-uri Într-o stare tehnicã deplorabilã, acest lucru nu Înseamnã cã poÞi spune cã 318is este un motor nereuºit sau mai slab decât 320i.

Link to comment
Share on other sites

Ba exista mari diferente de fiabilitate si da, am facut mai multe studii elaborate! :)

Asadar din punct de vedere al fiabilitatii 318 IS este PRAF (ca sa ma exprim in termeni "forumistici") fata de 320 i. De aici, facand o paralela, la BMW cam de cand e marca asta, motoarele in 6 cilindrii au fost cu MULT mai fiabile decat cele in 4. Si pentru asta nu trebuie sa faci un studiu ci doar sa deschizi ochii!

 

Multe cuvinte fĂŁrĂŁ sens.

 

E36 318is nu are probleme de fiabilitate mai mare decât 320i.

 

Dacã tu ºtii doua sau trei 318is-uri Într-o stare tehnicã deplorabilã, acest lucru nu Înseamnã cã poÞi spune cã 318is este un motor nereuºit sau mai slab decât 320i.

Sincer acum , sunt posesor de motor in 4 timpi , am avut bmw`uri in 4 si in 6 pistoane.Cu motoare mai mari si mai mici.Raman la parerea mea : Cele in 6 sunt mai fiabile.Parca cele in 4 dupa o vreme nu mai trag cum trebuie .Indiferent de cata grija ai de masina.Pe cand cele in 6 oricata "talpa" incaseaza masina si la oricati km ar avea acel motor parca tot trag bine.Asta per general, nu ma refer la un anume motor.Asta din experienta mea proprie.Dar asta e o parere personala.Sincer acuma ... daca ar fii sa iau alta masina in locu` celei de acum ar fii un bmw in 6 pistoane.

 

No offence !

Edited by 22WTF
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.