Jump to content

info M3


fortdoe

Recommended Posts

Tocmai am luat un M3 din 2001 cutie manuala, full. Am o intrebare pentru cei care au sau au avut un M3. ceva probleme cu ele in mod special. Ar trebui de verificat in mod special ceva anume. Oricum are limitatorul scos si se prezinta bine. Astept ceva pareri si sfaturi.
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am luat un M3 din 2001 cutie manuala, full. Am o intrebare pentru cei care au sau au avut un M3. ceva probleme cu ele in mod special. Ar trebui de verificat in mod special ceva anume. Oricum are limitatorul scos si se prezinta bine. Astept ceva pareri si sfaturi.

 

 

 

sa-l pastrezi sanatos si fara evenimente :blink: si sa ma plimbi si pe mine cand vin acasa :)

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am luat un M3 din 2001 cutie manuala, full. Am o intrebare pentru cei care au sau au avut un M3. ceva probleme cu ele in mod special. Ar trebui de verificat in mod special ceva anume. Oricum are limitatorul scos si se prezinta bine. Astept ceva pareri si sfaturi.

Hmm, :blink: cam rar am auzit de M3-uri cu limitatorul scos.....

 

Ai grija sa ai mereu nivelul de ulei cerut ( sa completezi neaparat daca se apride becul) si NUMAI Castrol TWS Motorsport sa fie.....se recomanda schimb la 7000 km kilometri

 

Restul merge ........

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am luat un M3 din 2001 cutie manuala, full. Am o intrebare pentru cei care au sau au avut un M3. ceva probleme cu ele in mod special. Ar trebui de verificat in mod special ceva anume. Oricum are limitatorul scos si se prezinta bine. Astept ceva pareri si sfaturi.

Sa-l stapanesti sanatos ! Un singur sfat: nu decupla DSC-ul inainte sa faci macar 5-10.000 km cu masina si daca o faci doar pe drum uscat si fara trafic.

De unde sti ca are limitatorul scos ?

Link to comment
Share on other sites

despre zgomotele din masina ai dreptate nu prea este scapare cred la drumurile astea.in special bancheta din spate face putin scandal.jantele mi se par cam mari si din nou fac trimitere la gropi. ma gandeam ca alea pe 18 ar fi mai potrivite. din cei care aveti m3 ce probleme ati avut pe sub masina, ma refer la suspensii, bucse? am inteles de la astia la reprezentanta ca ar fi probleme cu grupul.ce ziceti?
Link to comment
Share on other sites

despre zgomotele din masina ai dreptate nu prea este scapare cred la drumurile astea.in special bancheta din spate face putin scandal.jantele mi se par cam mari si din nou fac trimitere la gropi. ma gandeam ca alea pe 18 ar fi mai potrivite. din cei care aveti m3 ce probleme ati avut pe sub masina, ma refer la suspensii, bucse? am inteles de la astia la reprezentanta ca ar fi probleme cu grupul.ce ziceti?

Pai depinde foarte mult cum il utilizezi...

 

Daca te apuci sa faci cerculete, grupul o sa fie solicitat si se duce mai repede...

Jantele de 19' , daca mergi cu putina atentie nu au nimic, sunt foarte ok.

 

DEpinde si cum a fost intretinuta masina, cati km are..... insa fa-i si tu o verificare generala la Automobile Bavaria sau in alta parte...sa vezi ce si cum...

Link to comment
Share on other sites

masina are 127000.in interior e misto tare. pe afara mai trebuie putin de polisat de aranjat.am sa ii fac si un control la trado.problema cu rotile de 19 ca daca prinzi pietricele sa nu le arunce in aripi sau in retrovizoare.va stersez baieti cu intrebari ca de, sunteti vechi in ale M-urilor.

 

 

dar iarna cum faceti cu rotile pe 19. va mai miscati?

 

 

are careva noul m3?

Link to comment
Share on other sites

1. avand in vedere ca e model 2001 ar trebui sa verifici daca are RECALL la cuzineti... daca nu KABOOM ! mai ales la km astia.

2. grupul e F sensibil. fa vreo 2 3 opturi intr-o parcare. daca auzi ceva ciudat din spate e cam nasol.

3. VANOSUL mai face probleme, dar asta tine de noroc. (e tare SCUMP)

4. este un RECALL pe bobinele de inductie.

5. ceva F des intalnit e SUBFRAME CRACK, adica se desprinde puntea spate de caroserie...

 

in rest e o masina super :blink:

 

PS: sa nu cumva sa faci gresala sa bagi benzina de 95... face detonatii si KABOOM !

 

Pun si eu o intrebare ca sa nu mai fie nevoie sa deschid alt topic: pana la ce viteza ajunge un M3 in treapta 1? Dar in 2?

Multumesc pt raspunsuri rapide

 

al meu 98 in treapta a II-a !

Link to comment
Share on other sites

1. avand in vedere ca e model 2001 ar trebui sa verifici daca are RECALL la cuzineti... daca nu KABOOM ! mai ales la km astia.

2. grupul e F sensibil. fa vreo 2 3 opturi intr-o parcare. daca auzi ceva ciudat din spate e cam nasol.

3. VANOSUL mai face probleme, dar asta tine de noroc. (e tare SCUMP)

4. este un RECALL pe bobinele de inductie.

5. ceva F des intalnit e SUBFRAME CRACK, adica se desprinde puntea spate de caroserie...

 

in rest e o masina super :)

 

PS: sa nu cumva sa faci gresala sa bagi benzina de 95... face detonatii si KABOOM !

 

Pun si eu o intrebare ca sa nu mai fie nevoie sa deschid alt topic: pana la ce viteza ajunge un M3 in treapta 1? Dar in 2?

Multumesc pt raspunsuri rapide

 

al meu 98 in treapta a II-a !

Asa putin? Speram un 100,105 km/h :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pun si eu o intrebare ca sa nu mai fie nevoie sa deschid alt topic: pana la ce viteza ajunge un M3 in treapta 1? Dar in 2?

Multumesc pt raspunsuri rapide

In treapta 1 vreo 50-60 km/h iar intr-a 2-a in jur de 110 (indicat pe vitezometru). A treia vreo 165 a patra vreo 220, a 5-a cam 265(pe la 7600 ture) , a 6-a 270 la 6400 ture unde limiteaza.

Link to comment
Share on other sites

cu cat e mai lunga cutia cu atat accelereaza mai prost masina...

 

eu am scurtat-o putin :)

Corect, insa viteza maxima are de suferit! :blink:

 

Sunt deacord cu tine Teo , doar ca pentru unii conteaza mai mult demarajul si treptele 1-2-3 decat topspeed.

Da, dar pt. mine conteaza ambele! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.