Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

@nad

Intradevar, seria 5 in oras se descurca mai greoi. Stradute inguste, curbe multe, viteza mica....nimic nu-i place :rolleyes:

Insa cand da de un petec de autostrada, sau vreun drum national mai de Doamne-ajuta....uhuuuu se simte in ca pestele-n apa.

Pana la urma iti vei lua ceea ce vei crede ca iti place mai mult, indiferent de argumentele rationale. Succes :thumbsup:

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

@nad

 

Am avut si 330xd si acum 530xd si din toate punctele de vedere seria 5 este peste seria 3, de la tinuta de drum, cum se aseaza pe sosea, siguranta care ti-o da si pana la confort, atat pentru sofer cat si pentru pasageri.

Motorizarea este aceiasi, dar 5-ul pe modul sport al cutiei de viteze este intr-adevar fantastic, te ajuta foarte mult in depasiri prin turatie si cuplu mare. De asemenea optinuile de top care le gasesti pe seria 5 nu sunt toate pe seria 3 (head-up display, night vision, webasto, scaune confort etc.). Tractiunea integrala isi face treaba bine pe ambele modele si te ajuta pe orice suprafata, deci isi merita banii.

Diferenta de bani intre un 330xd si un 530xd cu facelift la 2007 nu este mare si te incadrezi in bugetul pe care ti l-ai fixat.

Link to comment
Share on other sites

Andrei_VUV, tu ai 520d automat sau manual?

Ma tot bate gandul si vreau sa stiu care ar fi un consum real in Bucuresti la un E 60 520d automat, cel de 177 cp.

 

Va fi ori 530d ori 520d, adica ori rasfat ori economic. Neaaparat automat...

parerea mea 520 nu merita ca e prea mic motoru nu face fata,,, 530 e ok si consumu tot acolo sare

Link to comment
Share on other sites

La o masina din anul 2007 - 2008 nu este aceiasi cutie pe E60 si E90. Seria 5 dupa facelift are cutie automata cu schimbator tip joystik, iar in modul sport (care nu e pe seria 3) te ajuta in orice depasire fara probleme.

Cutia e fix aceeasi la baza (deci schimba la fel), difera schimbatorul - mecanic vs. electronic.

Toate E9x steptronic au mod sport, sunt surprins ca n-ai observat asta cat timp ai avut 3 :)

Pe seria 3 E9x nu s-a montat schimbatorul tip joystick.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Salut! Sunt nou pe forum si as vrea sa imi cumpar un 530xd an peste 2008, km pana in 100k. Am tot vazut masini dar inca nu stiu ce sa iau manuala sau automata! As vrea sa stiu cam ce pica, ce ar trebui sa stiu despre acest model. Sper pana la sfarsitul lunii sa gasesc ceva care sa imi placa si sa o iau in sfarsit! Multumesc anticipat pentru sfaturi!
Link to comment
Share on other sites

Pentru E60 facelift nu prea ai de ales decat 3.0 sau 2.0 (la diesel). Insa... 2.0 e mai cu cantec.

Daca vei circula doar extraurban, mergi pe manuala.

Daca vei circula mai mult urban sau... destul de mult urban, ia o automata.

Niciuna din cutii nu are probleme native.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Pai are pachet M la exterior si jante de M, e de culoare alba, are piele crem la interior, are navi Professional CIC (modelul nou), etc...

 

Ce nu-mi place e clima (pentru ca e manuala) si webasto pentru ca e aftermarket - nu are comenzile incluse in iDrive, ci are panoul ala de comanda prins pe bord.

Link to comment
Share on other sites

Guest Pole

ala e ceva kit de bluetooth, nu webasto.

 

de unde stii ce are inclus in meniul de iDrive, oricum, nu vad unde scrie ca are webasto, iar aux heating, poate chiar are.

Link to comment
Share on other sites

Cosmin "Daca n-ar avea butoanele de aragaz si webasto aftermarket, ar fi chiar ideala" vrei sa detaliezi te rog.Care sunt butoanele de aragaz si ce este webasto aftermarket si e o minunatie adica... multumesc.

Se refera la comutatoarele de la clima, care seamana cu cele de la aragaz :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.