Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

Pai pretene, nu e neaparat o problema dar mi se pare, din partea unui producator, inovator cum vrei sa numesti tu BMW cam economy asa... Adica daca ai un model nou, care incepe de la 44k euro..pai fa-l in totalitate nou. Macar ce se vede. Dar e o parere personala.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu e chiar asa...

 

540i

V8 engine of 4-litre capacity was used in 540i during its whole lifetime. Touring was not available with this engine.

2005-2010 N62B40 - 4.0 L V8 - 306 hp

545i

From 2003 to 2005 this was the top of the line 5 Series model. It used the N62B44 engine. It was replaced by 550i in 2005.

2003-2005 N62B44 - 4,4 L V8- 333 hp

550i

In 2005 the N62 V8 engine was upgraded for the last time. The B48 version produced 367 hp (274 kW) from 4.8 litres.

2005-2010 N62B48 - 4,8 L V8- 367 hp

Link to comment
Share on other sites

De 2 zile am si eu E60 dupa 9 ani de E39 si nu stiu mare lucru. Masina este un 525 D de 177 cp din 05/04 si am ceva nelamuriri.

 

La lista de optiuni apare asa- selection of COP, relevant vehicles ?????

-voice control .....cum se foloseste am observat ca raspunde la comenzi simple in engleza insa spune doar in germana , de ce ?

-telefon professional ce stie sa faca , este un motorola!

-additional export tank filling ...ce este asta?

-control unit COP??????

-dummy-SALAPA???????

-

Astea ar fi legate de lista de optiuni !

 

Nu am suport de pahar se poate schimba toata piesa de sub trimul de la pasager cu alta ce contine suport de pahar?

Poate ma puteti lamuri si pe mine !

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa...

 

540i

V8 engine of 4-litre capacity was used in 540i during its whole lifetime. Touring was not available with this engine.

2005-2010 N62B40 - 4.0 L V8 - 306 hp

545i

From 2003 to 2005 this was the top of the line 5 Series model. It used the N62B44 engine. It was replaced by 550i in 2005.

2003-2005 N62B44 - 4,4 L V8- 333 hp

550i

In 2005 the N62 V8 engine was upgraded for the last time. The B48 version produced 367 hp (274 kW) from 4.8 litres.

2005-2010 N62B48 - 4,8 L V8- 367 hp

 

Se pare ca a trecut gresit in anunt...deci vazusem un e60 din 2004 cu motor de 4.4 si 333cp, si mai vazusem unul care scria la titlul anuntului tot "BMW 545i" dar cand m-am uitat la detalii, defapt scria ca are motor de 4000 si 306cp....inseamna ca titlul e gresit, pt ca alte modele e60 540i chiar au motorizarea de 4.0l si 306cp; bine, ca in configuratia asta sunt foarte rare, deci nu am vazut decat doua masini 540i la vanzare (si unul pe strada :D ), fata de modelul anterior e39 care cred ca au iesit in nr mai mare. Si daca stau bine si ma gandesc, chiar si 545i am vazut mai multe.

Link to comment
Share on other sites

De 2 zile am si eu E60 dupa 9 ani de E39 si nu stiu mare lucru. Masina este un 525 D de 177 cp din 05/04 si am ceva nelamuriri.

 

La lista de optiuni apare asa- selection of COP, relevant vehicles ????? - Din cate cunosc eu, face referire la datele de fabricatie/productie ale masinii/modelului (conformity of production). Un fel de CTC, care face dovada unor norme(emisii poluante, zgomot, ...)

-voice control .....cum se foloseste am observat ca raspunde la comenzi simple in engleza insa spune doar in germana , de ce ?

-telefon professional ce stie sa faca , este un motorola!

-additional export tank filling ...ce este asta? - la livrare, masina are in rezervor 1/8 din volumul maxim de combustibil;

-control unit COP?????? - presupun ... releu/bobina pentru fiecare bujie

-dummy-SALAPA??????? - un cod-optiune nespecific. E folosit generic.

 

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Nu se poate, trebuie schimbat tot bordul.

Esti sigur??????? Atata deranj pt 2 bucati de plastic

 

 

Multumesc unvicont!

 

 

Motorul asta are clapetele alea la galerie, este indicat sa le dau jos ca vreau sa curat Egr si galeria??

Edited by Hila
Link to comment
Share on other sites

Crede-ma, stiu ce vorbesc. Si eu "sufar" de lipsa suportilor alora. :)

 

Si da... motorul tau are clapetele din admisie (daca le mai are). Scapa de ele.

Se scot si gata sau sa cumpar dopuri din aluminiu?

Link to comment
Share on other sites

Buna Ziua.

Am si eu niste intrebari in legatura cu seria 5 modele (520d si 522i sau dupa 2007 520i).

Doresc sa stiu la ce preturi se invart piesele cum ar fii bucse, bari, electronica etc. stiti voi ce pica la ce preturi. Pentru ca as dori sa imi achizitionez si eu unul, dar toata lumea ma sperie cu preturi astronomice la piese.

Si inca ceva la motorizari cum ar fii 520d cu 177cp si 520i 170cp dupa 2007 stiu ca e diferenta intre modelele mai vechi si cele dupa 2007 la benzina cum ar fii consum si durabilitate.

 

Va Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Prea generale intrebarile tale.

Nu ai de unde sti ce "pica" la masina. Unora le pica alternatorul, altora le pica navigatia, altora o bucsa, altora nimic.

Ca sa-ti faci o idee de preturi la piese originale, uita-te aici.

 

PS: nu te uita in gura lumii, cumpara ce-ti place. "Norocul" poti sa-l ai la orice masina.

Link to comment
Share on other sites

NU faci nimic cu siguranta. Este o problema la ele. Poti insista cu reset-ul Mute+Eject+Eject si "rugaciuni".

 

Intr-un final poate il scoate afara. Daca nu, demontat si scos desi la mine a mers cu butonatul (dupa foarte multe incercari)

Link to comment
Share on other sites

Dupa 3 zile a iesit singur nenorocitul. Am facut dvd de navi cu link de pe topic insa pe un dvd ordinar. Nu Verbatim de asta sa nu il citeasca ? Daca fac un dvd cu mp3 ar trb sa mearga in unitatea de navigatie ,nu?
Link to comment
Share on other sites

Dupa 3 zile a iesit singur nenorocitul. Am facut dvd de navi cu link de pe topic insa pe un dvd ordinar. Nu Verbatim de asta sa nu il citeasca ? Daca fac un dvd cu mp3 ar trb sa mearga in unitatea de navigatie ,nu?

 

Trebuie sa activezi optiunea de mp3

 

Asteptam o prezentare a masini ;-)

Link to comment
Share on other sites

pai in meniu la sectiunea cd apare deja si dvd player sau ceva de gen deci ar trebui sa mearga , nu? Acum creez un dvd cu mp3 sa vad ce si cum, parca vad ca nici asta nu mai iese afara 3 zile:)))
Link to comment
Share on other sites

Vreau un raspuns explicit daca se poate cu poze, sa nu am dubii? Ce volan pot monta, ma refer la sport si de M pe E60 prefacelift ? Cate tipuri sunt?

 

Cel mai simplu pentru a avea xenon pe o masina ca a mea fara xenon este varianta de faruri facelift fara xenon( cu lupa) si montat xenon aftermarket, asta daca am inteles bine din tot ce am citit pe forum, este varianata cea mai ok fara schimbat module si alte chestii doar plug and play, am dreptate?

 

Multumesc !

 

 

Cu dvd de navi tot nu reusesc sa fac unul care sa-l citeasca :(((

Edited by Hila
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.