Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

Daca vom avea iarna ca asta de tocmai a trecut, nu. Dar daca va fi ca iernile trecute, pregatesti sacii pentru portbagaj. ;)

Cu toate astea, vei avea mult mai multe satisfactii decat la cele cu tractiune fata.

Link to comment
Share on other sites

Am aceasta dotare pe masina:

 

544 Cruise Control With Braking Function

 

La ce se refera mai exact ? E doar pilot automat sau am si functia aia de franare automata ? Precizez ca am in bord un simbol `` o masina din spate`` dar poate nu stiu cum sa activez eu aceasta functie...in spoiler m am uitat n am chestia aia rotunda..din cate stiam parca aia avea rolul de franare...sau poate ma insel..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Buna ziua, am nevoie de ceva lamuriri, am fost la un service cu un e60 din 2009 motorizare n47 2.0d N47D20C aveam un zgomot metalic la motor, cei de la service mi-ai zis ca e pompa de apa si ceva rola intinzator, nedumerirea mea este daca este o rola sau 2, adica cea de la intinzator care se schimba cu tot cu intinzator si inca una dar nu sunt sigur, va rog sa ma lamuriti cate role ar trebui sa schimb pe langa curea si pompa de apa...va multumesc anticipat!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Este o rola si un intinzator (intinzatorul vine cu tot cu rola).

 

Daca schimbi si cureaua, sa o pui OE.

 

 

ma poti lamuri cu lichidul de racire, adica cati litri sa comand, daca tot schimb pompa de apa as dori sa inlocuiesc si lichidul de racire, am inteles ca se dilueaza in raport de 50:50 cu apa dar nu stiu cati litri imi trebuie in total...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Buna seara! De curand am achizitionat un 530xd E60 2009,si mi se pare ca nu trage cum ar trebui pana in 2500 rpm,parca accelerereaza foarte greoi dupa care parca este ok.Pe tester nu da nicio eroare,presiunea in turbina atinge 2500 bari(cred ca asta este unitatea de masura) la accelereatie maxima.Am facut si o liniuta cu un prieten care are un 530d 218 din 2004 si la plecarea de pe loc isi ia avans cam doua masini in fata mea dupa care pastram distanta,nu se mai departeaza.Nu imi dau seama ce ar putea fi...Poate ma ajuta cineva cu niste sfaturi.Multumesc ! Edited by mihsab
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Buna seara si bine v-am gasit. Vreau sa spun ca sunt nou pe forum si poate ca nu am nimerit bine topicul in care sa postez.

Vreau sa imi achizitionez un BMW E60, dar nu stiu ce sa aleg dintre un 530D din 2005, cutie automata sau un 530i din 2004, cutie manuala.

Pe de o parte as prefera varianta pe benzina, dar stiu ca la stilul meu de condus ma rupe la consum. Pe de alta parte am dubii in ceea ce priveste cutia automata la 530D intrucat ar fi prima data in 6 ani cand as detine o astfel de masina si nu stiu exact cat de problematice sunt acest gen de cutii.

As dori sa ma ajutati cu argumente pro si contra daca se poate.

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Fix consumu' sa fie o problema la masinile astea. Cand numai taxele sunt peste 1k euro pe an. Dintre motorizarile astea 2 as alege 530D. Daca erau facelift alegeam 530i.

 

Cea diesel din 2005 e varianta facelift daca nu gresesc. Are triple cu led pe spate, e varianta de 231cp. Alte modificare care diferentiaza facelift-ul de varianta obisnuita nu cunosc.

530i am inteles ca te cam omoara la consum. 530d e60 din 2004 am avut, cutie manuala si aveam mixtul undeva la 9,5%. Dar ai cumva idee cam pe unde o sa se invarta consumul la 530d automata? Se spune ca cele cu cutie automata consuma cu 1,2% mai mult decat cele cu cutie manuala. Este adevarat? La ce consum ar trebui sa ma astept de la ea?

Link to comment
Share on other sites

Faceliftul sau LCI s-a introdus in 06/2007 treptat , adica nu toate elementele de interior si exterior au fost modificate imediat !

In schimb varianta nonLCI a avut parte de doua motorizari atat pe benzina cat si diesel, asa ca va rog sa va informati corect inainte de a debita diverse pe forum si sa ii dezinformati pe altii care iau de bun ce aberati pe aici.

Ca si idee 30i din 2005 + GPL fac o combinatie foarte buna pentru astia care se plang de consum, vorbesc in cunostinta de cauza pentru ca am avut "neplacerea" sa conduc o masina de genul asta inainte sa ii fie instalat GPL, fostul si-a batut joc de ea in ultimul hal dar dupa ce a ajuns la urmatorul proprietar si-a revenit.

Cutia automata la benzina va rezista intotdeauna mai bine in timp deoarece cuplul maxim este atins la turatii destul de mari, iar la la diesel ... cutia automata pentru masinile de varsta aia .. slabe sanse sa gasesti proprietari sa aibe grija de ele intr-un mod corespunzator.

Ca si alegere trebuie sa te gandesti strict daca faci drumuri preponderent lungi, sau mergi foarte des prin oras pe distante scurte. Asa se alege intre benzina si diesel.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Buna seara si bine v-am gasit. Vreau sa spun ca sunt nou pe forum si poate ca nu am nimerit bine topicul in care sa postez.

Vreau sa imi achizitionez un BMW E60, dar nu stiu ce sa aleg dintre un 530D din 2005, cutie automata sau un 530i din 2004, cutie manuala.

Pe de o parte as prefera varianta pe benzina, dar stiu ca la stilul meu de condus ma rupe la consum. Pe de alta parte am dubii in ceea ce priveste cutia automata la 530D intrucat ar fi prima data in 6 ani cand as detine o astfel de masina si nu stiu exact cat de problematice sunt acest gen de cutii.

As dori sa ma ajutati cu argumente pro si contra daca se poate.

Va multumesc anticipat!

 

Sa nu iei diesel automat :) o sa te saturi de schimbat convertizoare. Eu in 1 an jumate am schimbat 4 la un 535d si mi-a ajuns cu masinile diesel si automate. Vreau sa revin la seria 3 :)) 335i

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Sa nu iei diesel automat :) o sa te saturi de schimbat convertizoare. Eu in 1 an jumate am schimbat 4 la un 535d si mi-a ajuns cu masinile diesel si automate. Vreau sa revin la seria 3 :)) 335i

 

Hai ca-i buna asta, nu-i chiar asa,am de 11 ani un 530d automat, si resoftata, si n-are nici o problema cutia, am 275mii km cu masina.. mai am un x5 din 2008 cu, care am facut 400 mii km si n-are nimic cutia.. Ca ai nimerit tu una mai "buna" nu inseamna ca-s proaste automatele diesel..

Alea "4" convertizoare care zici ca le-ai tot schimbat, erau din dezmembrari si cine stie in ce stare... ca nu cad asa pe banda rulanta, in 1 an jumate 4 deja-i sf... Cine stie ce convertizoare ai luat tu..

Edited by mdln
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Hai ca-i buna asta, nu-i chiar asa,am de 11 ani un 530d automat, si resoftata, si n-are nici o problema cutia, am 275mii km cu masina.. mai am un x5 din 2008 cu, care am facut 400 mii km si n-are nimic cutia.. Ca ai nimerit tu una mai "buna" nu inseamna ca-s proaste automatele diesel..

Alea "4" convertizoare care zici ca le-ai tot schimbat, erau din dezmembrari si cine stie in ce stare... ca nu cad asa pe banda rulanta, in 1 an jumate 4 deja-i sf... Cine stie ce convertizoare ai luat tu..

 

Cuplu la 530 fata de 535 e mai mic.. si convertizoarele nu au fost din dezmembrari au fost reconditionate..

Link to comment
Share on other sites

Cuplu la 530 fata de 535 e mai mic.. si convertizoarele nu au fost din dezmembrari au fost reconditionate..

 

Cuplu la masina mea e de 600NM,la 535 este de 560NM. am masina resoftata de la 120 mii km.. si am 275 cu ea acuma, si tot n-are nimic.. Sa schimbi 4 convertizoare intr-un an jumate, ii ceva putred, reconditionate prost atunci :thumbsup:

Edited by mdln
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.